Αποτρίχωση και σπυριά

Απάντηση

chryant

chryant's Avatar: Nokia N8
3G Member
Περιοχή: Κύπρος
Πηγα στο δερματολογο και μου εγραψε μια συνταγη που μου εκανε ο φαρμακοποιος σε γυαλινο μπουκαλι (η οποια μωλις μου επεσε και εσπασε!)ειναι (ηταν) κατι που μυριζε οινοπνευμα και επρεπε να ο βαζω με λιγο βαμβακι 3 φορες τη μερα, επισεις μου εγραψε και το σαπουνι sebofol για να το χρησιμοποιω μετα την αποτριχωση επιδει εχω ευαισθητο δρμα ειπε.
Maybe you were right
But baby I was lonely
I don't want to fight
I'm tired of being sorry ...

libido

libido's Avatar: Siemens SX1
GPRS Member
Περιοχή: attikh
Παράθεση από chryant >
Πηγα στο δερματολογο και μου εγραψε μια συνταγη που μου εκανε ο φαρμακοποιος σε γυαλινο μπουκαλι (η οποια μωλις μου επεσε και εσπασε!)ειναι (ηταν) κατι που μυριζε οινοπνευμα και επρεπε να ο βαζω με λιγο βαμβακι 3 φορες τη μερα, επισεις μου εγραψε και το σαπουνι sebofol για να το χρησιμοποιω μετα την αποτριχωση επιδει εχω ευαισθητο δρμα ειπε.
μάλιστα.http://www.myphone.gr/foru...eply&p=2376533
Απάντηση στο 'Αποτρίχωση κσι σπυριά' :: myPhone Forum
ενδειαφέρουσα η προσοχή σου για την θεραπευτική σου αγωγή.
πάντως θέλω να γνωρίζεις οτι έπειτα από μία αποτρίχωση, οποιοδήποτε και να είναι ο τρόπος που έχει γίνει, τοποθετούμε στην περιοχή μία δροσερή ενυδατική κρέμα.
Αφ'ενός δροσερή διότι έχει βγεί η τρίχα με γρήγορο τρόπο και θερμαίνεται η περιοχή και αφ'ετέρου η ενυδατική κρέμα δίνει την τροφή για την περιοχή.
θα σου συνιστούσα χωρίς να είμαι ειδικός, να πάρεις από φαρμακείο, μία η οποία είναι για Ανάπλαση και ενυδάτωση του ερεθισμένου και ευαίσθητου δέρματος.
ή από σουπερ μάρκετ μία με αλόη βέρα και αγγούρι.
εάν καταλήξεις να πάρεις κάτι από τα δύο βάλε τα αν θες στο ψυγείο.αν και τώρα δεν έχει τόσο σημασία να είναι δροσερά.
φιλικά

toxic

toxic's Avatar: BlackBerry Bold 9000
HSCSD Member
Περιοχή: uk
Ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα και συνεχιζω να εχω. Μεχρι τωρα τιποτε δεν δουλεψε. Προτεινω τις εξης λυσεις

1. Σταματησε την αποτριχωση
2. Κανε laser, θα εχεις λιγο προβλημα στην αρχη (αν και δεν θα κανεις με κερι που αφαιρει και layers του δερματος) αλλα μετα θα σταματησουν να βγαινουν εντελως.

chryant

3G Member
Τελικα αποδιχθικε ανθρακας ο θυσαυρος. Πηαγα σημερα στο γιατρο και μου ξαναεγραψε την συνταγη και προκειτε για 70% οινοπνευμα και sacalic acid. Οταν το εδειξα της φαρμακοποιου μου, ειπε πως δεν θα εκανε δουλεια και μου εδωσε την κρεμα fucidin (ficidic acid). Tελικα ειχατε δικαιο για την θεραπεια :P.
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
Maybe you were right
But baby I was lonely
I don't want to fight

kostakiss

kostakiss's Avatar: Apple iPhone 5s
HSUPA Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
η fusidin ειναι παραπλησια με την fusicort που σου ελεγα..απλα η fucidin νομιζω εχει παραπανω κορτιζονη(που δεν ειναι τοσο καλο)
αυτην με την πορτοκαλι λοριδα σου εδωσε?

chryant

3G Member
Παράθεση από kostakiss >
η fusidin ειναι παραπλησια με την fusicort που σου ελεγα..απλα η fucidin νομιζω εχει παραπανω κορτιζονη(που δεν ειναι τοσο καλο)
αυτην με την πορτοκαλι λοριδα σου εδωσε?
Οχι ειναι κοκκιη η λοριδα
Maybe you were right
But baby I was lonely
I don't want to fight

belial

belial's Avatar: Apple iPhone 4
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: ATHENS
Λόγω παρόμοιου προβλήματος που αντιμετωπίζω, ξεθάβω το θέμα. Διαπίστωσα ότι η fucidin είναι αντιβιωτική κρέμα και η fucicort έχει αντιβίωση + κορτιζόνη. Έκανα αποτρίχωση με κερί και σε μένα χρησιμοποίησαν λάδι για να αφαιρέσουν το κερί, αμέσως μετά έβαλα bepanthol, την επόμενη μέρα έκανα μπανιο και έβαλα πάλι bepanthol σήμερα το μεσημέρι διαπίστωσα τα σπυράκια με πύον, δοκιμάζω την fucicort και ελπίζω να έχω γρήγορα αποτελέσματα. Δυστυχώς εκ των υστέρων διαπιστώνω ότι δεν με είχαν ενημερώσει από εκεί που έκανα την αποτρίχωση για τυχόν παρενέργειες.

antihuman

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη
mias k einai to epagelma m as pw kai egw...
to n vgaleis ''spirakia'' den einai kati sini8ismeno k oute kati pou epidiwkoume veveos veveos
katarxin panta prin tn apotrixwsi me keri kai g mena k gia otidipote allo einai na ka8arizeis tn perioxi m oinopneuma...
mpla mpla...
oti evgales spirakia ofilete se
1 kaki poiotitas kairiou
2 kaki apostirwsi
3 k meta tn apotrixwsi evales sin8etiko ifasma triftike k t ere8ise...
8a sou fygoun no worreis
epalipseis me cetavlon i bepanthol

makria apo apotrixwtikes kremes...

Nikos_s3

Nikos_s3's Avatar: LG D821 Nexus 5
Moderator
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
antihuman καλώς ήλθες...διάβασε σε παρακαλώ πρώτα αυτό:
Ανακοίνωση: Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish
και μετά μας λες ό,τι θες να μς πεις...
thanks..

Συντονιστής συζητήσεων σε :
HTC Android/Windows Phones , BenQ-Siemens (αρχείο)
Πωλείται Audi s3

novel13

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη

Γεια σας

θα μπορουσε κανενας να με βοηθησει στο εξης εχω παρει μια αποτριχωτικη μηχανη silk epil της braun εδω κ σεχδον 2 μηνες κανω αποτριχωση με αυτην την αποτριχωτικη μηχανη κ εκτος απο οτι καπιες τριχες ειναι γυρισμενες προς τα κατω κ της κανω λιγο με το νυχι να σηκοθουν για να της αποτριχωσω μου φενετε κ το δερμα οχι στο φυσιολογικο του κ το αλο ωγαζω κ μερικα σπυρακια που διαρκουν κ στο μπρατσο ωγαζω μεγαλα σπυρακια τι πρεπει να κανω σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης