Jump to content

Αντιπροσωπεία / Service LG


psilelos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διαβαστε περιπτωση=στις 8/4.2008 πηγα το lg f3000 εντος εγγυησης στο σερβις της εταιρειας στη γλυφαδα omnitech με προβλημα οθονης.παροτι η lg αναφερει οτι κατα τη διαρκεια του service παρεχει αλλη συσκευη μου ειπαν οτι τελειωσαν οι συσκευες.μετα απο 1 μηνα χωρις καν τηλεφωνο τους να ενημεροθω τους παιρνω σποραδικα και ολο και μου βρισκουν διαφορες δικαιολογιες του τυπου αργει η εκτελωνιση,απεργουν τα τελωνεια,αυριο θα ειναι ετοιμο κλπ.στις 16/5/2008 αγανακτισμενος πλεον παω και παιρνω το κινητο πισω φυσικα ουτε που ειχε επισκευαστει.τα συμπερασματα δικα σας.εγω παντως προιον lg δεν ξαναπαιρνω:shoot:

 

- Η LG εφημερεύει: 24ώρες το 24ώρο δίπλα σου

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 476
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

διαβαστε περιπτωση=στις 8/4.2008 πηγα το lg f3000 εντος εγγυησης στο σερβις της εταιρειας στη γλυφαδα omnitech με προβλημα οθονης.παροτι η lg αναφερει οτι κατα τη διαρκεια του service παρεχει αλλη συσκευη μου ειπαν οτι τελειωσαν οι συσκευες.μετα απο 1 μηνα χωρις καν τηλεφωνο τους να ενημεροθω τους παιρνω σποραδικα και ολο και μου βρισκουν διαφορες δικαιολογιες του τυπου αργει η εκτελωνιση,απεργουν τα τελωνεια,αυριο θα ειναι ετοιμο κλπ.στις 16/5/2008 αγανακτισμενος πλεον παω και παιρνω το κινητο πισω φυσικα ουτε που ειχε επισκευαστει.τα συμπερασματα δικα σας.εγω παντως προιον lg δεν ξαναπαιρνω:shoot:

 

Και καλα θα κανεις!!!:lol:

Ολοι εχουμε τετοια παραδειγματα.

Η λυση λοιπον μια..μαυρο,ναι μαυρο στους διαφορους Μαυρογιαλουρους:cry:

Μπας και βρουμε καποια στιγμη ολοι την υγεια μας:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

LG εγώ δεν έχω.

Έχει όμως η αδελφή μου την σοκολάτα.

Λοιπόν, λίγο πριν το Πάσχα, επειδή η συσκευή παρουσίαζε μερικά προβληματάκια ζήτησε τη βοήθεια του σέρβις.

Αποτέλεσμα: Καταρχήν το σέρβις της LG είναι οn site.Δλδ δεν χάνεις την ώρα σου να τρέχεις στο σέρβις.Έρχονται σπίτι σου, παραλαμβάνουν τη συσκευή και στην επιστρέφουν επισκευασμένη.

Ποιά άλλη εταιρία με κινητά το κάνει αυτό??

Δεύτερον: Η συσκευή επισκευάστηκε, άρα κανένα παράπονο.

Το τρίτο και πιο περίεργο, που έγινε και η αφορμή για να ανοίξω αυτό το θέμα είναι οτι λίγες ημέρες πριν η LG έστειλε ένα κούριερ στην αδελφή μου στο οποίο, ευχαριστώντας της που προτιμά τα προιόντα της εταιρίας, απολογούνται οι τύποι για το πρόβλημα που παρουσιάστηκε στη συσκευή και στέλνουν ένα μπρελόκ με το σήμα της εταιρίας σαν δώρο.

Προσωπικά έχω μείνει έκπληκτος από τη συμπεριφορά αυτή.

Όχι οτι έγινε κάτι σπουδαίο, αλλά βλέπεις τουλάχιστον ότι υπάρχει ένας επαγγελματισμός και σεβασμός στον πελάτη.[ATTACH]11924[/ATTACH]

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η LG έχει για εμένα τεράστιο επαγγελματικό κύρος! Είχα και εγω ένα πρόβλημα. Όταν αγόρασα το Shine το λουράκι που περιείχε στη συσκευασία ήταν ελατωματικό! Έτσι λοιπόν επικοινώνησα με την εταιρία, η οποία μου έστειλε μέσα σε 48 ώρες δύο λουράκια και μία επιστολή όπου απολογούνταν και μου ζητούσαν και ξαναζητούσαν συγνώμη! Φυσικά δεν πλήρωσα τίποτα! Και δύο μήνες μετά με πήραν τηλέφωνο (αφου είχαν τα στοιχεία μου από όταν ειχα επικοινωνήσει μαζί τους) και με ρωτούσαν αν είμαι ευχαριστημένος, αν έχω κάποιο παράπονο, ή κάποια παρατήρηση που θα μπορούσε να τους κάνει καλύτερους (όπως είπαν)!! Για μένα η LG είναι απλά εκπληκτική στην εξυπηρέτηση πελατώ - service. Μακάρι και οι άλλες εταιρείες να ακολουθούσαν το παραδειγμα τους, βλεπε SE, Nokia...

 

LG RULES

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτά τα πράγματα ρε παιδιά στον πραγματικό κόσμο που ζούμε; Τί να πω;

 

Μπράβο στην LG! Αρχίζετε και με βάζετε σε πειρασμό....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
και εμενα ενα u8210 που ειχα το ειχα στελει τουλαχιστον 3 φορες με κουριερ δικο τους.απο τα καλα της εταιριας αλλο που πολλοι κολανε σε καποιες ΜΑΡΚΕΣ λεγε με νοκια εικσον κ.α και ας εχω τωρα νοκια
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτά τα πράγματα ρε παιδιά στον πραγματικό κόσμο που ζούμε; Τί να πω;

 

Μπράβο στην LG! Αρχίζετε και με βάζετε σε πειρασμό....

Ναι, μπράβο της.Μου έκανε μεγάλη εντύπωση και γι αυτό άνοιξα και το συγκεκριμένο θέμα.

Να σημειώσω ακόμα ότι η ίδια αντιμετώπιση και νοοτροπία υπάρχει και στις tft οθόνες της lg(το γνωρίζω επειδή έχω) και μάλιστα έχουν και εγγύηση για μηδενικά καμμένα pixels.

 

Γενικά η lg στο σέρβις της παντού πρέπει να είναι κορυφή!:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπράβο της.Μου έκανε μεγάλη εντύπωση και γι αυτό άνοιξα και το συγκεκριμένο θέμα.

Να σημειώσω ακόμα ότι η ίδια αντιμετώπιση και νοοτροπία υπάρχει και στις tft οθόνες της lg(το γνωρίζω επειδή έχω) και μάλιστα έχουν και εγγύηση για μηδενικά καμμένα pixels.

 

Γενικά η lg στο σέρβις της παντού πρέπει να είναι κορυφή!:)

 

αν είναι να πάω το ks20 που έχει ένα καμμένο pixel!!!Που να στραφώ για να το πάρει η lg?Μέσω voda δε θα το προτειμούσα γιατί στο στέλνουν σε δικό τους service....

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

δεν το περιμενα αυτο απο την lg!!!

δεν την εμπιστευομουνα μεχρι που διαβασα αυτο το θεμα.

και παλι μπραβο στην lg που δινει το παραδειγμα στις αλλες εταιριες(αλλα οι αλλες κοιμουνται...)

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να πάω το ks20 που έχει ένα καμμένο pixel!!!Που να στραφώ για να το πάρει η lg?Μέσω voda δε θα το προτειμούσα γιατί στο στέλνουν σε δικό τους service....

 

Μπες στο site της lg.

Πρέπει να έχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο site της lg.

Πρέπει να έχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας.

Sorry φίλε αλλά δεν έχει...:(

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλό σας απόγευμα.

 

Είμαι κάτοχος του κινητού LG KG 800 Chocolate.

Ανεβάζω αυτό το θέμα για να σας περιγράψω την οδύσσεια που περνώ εδώ και μήνες με το service της LG.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Το κινητό αγοράστηκε στις 24/12/06 και έχει διετή εγγύηση.

Τέλος Φεβρουαρίου 2007 (δυόμισι μήνες μετά) η συσκευή άρχισε να σβήνει. Ενημερώνω τηλεφωνικά την LG ,η οποία , με παραπέμπει στον ΓΕΡΜΑΝΟ για service. Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ μου επιστρέφει-μετά από 7 μέρες-την συσκευή επισκευασμένη(έτσι ήλπιζα τουλάχιστον…).

Ενάμιση μήνα μετά παρουσιάζεται το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην συσκευή. Επικοινωνώ-εκ νέου-με τον ΓΕΡΜΑΝΟ και ζητώ αντικατάσταση της συσκευής. Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ με παραπέμπει στην LG. Επικοινωνώ με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της LG .Έρχονται με courier στην εργασία μου-μετά από 2-3 μέρες- και μετά από μια βδομάδα επιστρέφεται επισκευασμένο το κινητό μου( έτσι ήλπιζα τουλάχιστον).

 

Από κει και πέρα η συσκευή έχει πάει άλλες 4 ΦΟΡΕΣ για επισκευή στο service της LG (OMNITECH) με μέγιστη διάρκεια ορθής λειτουργίας τους 3 μήνες.

 

Συνολικά δηλαδή 6 ΦΟΡΕΣ και αυτή την στιγμή έχει χαλάσει για 7η φορά . Εδώ και μια βδομάδα(από την Πέμπτη 3/7/08) έχω ειδοποιήσει το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της LG και δεν έχει έρθει κανένας να το παραλάβει. Ζητώ ή να επισκευαστεί οριστικά η συσκευή ή να αντικατασταθεί με καινούργια.

 

Σημειώστε ότι όλο αυτό το διάστημα της ταλαιπωρίας μου κανένας δεν με ενημέρωσε για το είδος της βλάβης που έχει η συσκευή παρά τις ερωτήσεις μου στους τεχνικούς του Service.

 

Προχθές την Τρίτη 8/07/08 κατόπιν έντονης διαμαρτυρίας μου, επικοινώνησε μαζί μου η Υπεύθυνη Εξυπηρέτησης Πελατών της LG (της οποίας το όνομα είναι στην διάθεση των υπευθύνων του myphone) , η οποία μου υποσχέθηκε ότι θα αναλάβει την υπόθεσή μου. Ήταν να έρθουν χθες Τετάρτη 9/07/08 για να παραλάβουν την συσκευή. Κανένας δεν ήρθε και κανένας δεν μπήκε στο κόπο να με ειδοποιήσει .Πήρα τηλέφωνο και κανένας δεν ήξερε τίποτα .Τελικά έκλεισα νέο ραντεβού την Δευτέρα 14/07/08. Και η οδύσσεια μου συνεχίζεται για πόσο -ακόμα- άραγε???

 

Πείτε μου σας παρακαλώ είναι αυτή αντιμετώπιση ενός πελάτη??? Γιατί επί ενάμιση χρόνο να ταλαιπωρούμε με αυτό τον τρόπο??? Πού είναι το περίφημο service της LG στη δική μου περίπτωση??? Εννοείται ότι έχω μετανιώσει πικρά που προτίμησα αυτό το κινητό.

 

ΥΓ1 : Εννοείται ότι επιστολή διαμαρτυρίας θα στείλω και στην μαμά εταιρεία στην Κορέα.

 

ΥΓ2: Τα προσωπικά μου στοιχεία είναι στη διάθεση των υπευθύνων του myphone εφόσον και όποτε μου ζητηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών :respect: στην lg!Είναι η πρώτη εταιρία που μου είπε ότι θα το παραλάβουν αυτοί το κινητό και δε χρειάζεται να μετακινηθώ καν.Και θα το κάνουν μόνο για 1 καμμένο pixel!!!!:D
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών :respect: στην lg!Είναι η πρώτη εταιρία που μου είπε ότι θα το παραλάβουν αυτοί το κινητό και δε χρειάζεται να μετακινηθώ καν.Και θα το κάνουν μόνο για 1 καμμένο pixel!!!!:D

 

 

Τα είπαμε Πυθαγόρα, έτσι δουλεύει το σέρβις της εταιρίας!!!

Και το ένα καμμένο pxl δεν είναι λίγο.

Είναι ένα καμμένο pxl:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε Πυθαγόρα, έτσι δουλεύει το σέρβις της εταιρίας!!!

Και το ένα καμμένο pxl δεν είναι λίγο.

Είναι ένα καμμένο pxl:lol:

Προς το παρόν είμαι σχετικά επιφυλακτικός!Άμα μου το φτιάξουν και δε μου ζητήσουν λεφτά(είναι μες την εγγύηση βέβαια αλλά όλες οι εταιρίες βρίσκουν δικαιολογίες....)τότε θα ρίχνω ΤΟ :respect:;)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

στην θεσ/νικη εχει on line service. πας πινεις ενα καφεδακι και σε 20 λεπτα παιρνεις κα το τηλεφωνο.
kOstAkhS
Link to comment
Share on other sites

και εγω απο θεσσαλονικη πηγα το viewty για να βαλω screen protection και λεω τον τεχνικο δεν το βαζεις μια και ειμαι εδω και επειδη δεν το εβαλε σωστα(μερικες φουσκαλες με αερα) μου εδωσε

δωρεαν ενα ακομα.Αλλα το ποιο καλο ειναι οτι δεν εχω παραστατικο αγορας και τους λεω σε περιπτωση που εχει καποιο προβλημα τι γινετε? Μου λενε εαν ειναι σε εγγυηση(το βλεπουν απο s/n προφανως) δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τα firmware updates πως τα παει η lg ? ή εστω στο χωρο του modding υπαρχει καθολου κινηση, δηλαδη να μπορει καποιος απο μονος του να αλλαζει εκδοσεις ?
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για 1 καμμένο pixel μου ζήτησαν τηλεφωνικά συγγνώμη,μου άλλαξαν δωρεάν και οθόνη και πλακέτα!!!!:respect::D
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην LG! Πραγματικά αξιέπαινη η προσπάθεια της. Ωστόσο δεν μπορώ να μην αναφέρω τον εκνευριστικό όρο της εγγύησης (έστω και 6μηνης) του φορτιστή που η omnitech απαιτεί να στείλεις και το κινητό μαζί. Δεν φτάνει που πληρώσα 600 ευρώ για ένα κινητό που μόνο ένα ξεχωριστό όνομα έχει και τίποτα άλλο, χρειάζεται να μείνω και χωρίς το κινητό μου για κάμποσες μέρες προκειμένου να μου αλλάξουν ένα φορτιστή που κοστίζει 10-20 ευρώ. Απαράδεκτο.
Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...