Jump to content

Η Στιγμή της Αλήθειας (Αnt1)


fishfemale
 Κοινοποίηση

Βλέπετε την εκπομπή "Η στιγμή της αλήθειας";  

119 members have voted

  1. 1. Βλέπετε την εκπομπή "Η στιγμή της αλήθειας";

    • Δεν χάνω επεισόδιο
      25
    • Μερικές φορές
      44
    • Με αφήνει αδιάφορο
      24
    • Δεν θέλω να την δω καθόλου
      26


Recommended Posts

Πρόκειται για ένα τηλεπαιχνίδι που παίζεται στην Αμερική. Ο διαγωνιζόμενος συνδέεται με έναν μηχανισμό ανίχνευσης ψέμματος, και ο παρουσιαστής του κάνει αδιάκριτες ερωτήσεις, παρουσία και συγγενών του διαγωνιζόμενου. Ο διαγωνιζόμενος πρέπει να απαντήσει με ένα ναι ή ένα όχι. Για κάθε αληθινή απάντηση που δίνει, το ποσό που πρόκειται να κερδίσει αυξάνεται. Αν πει ψέμματα, τα χάνει όλα!

 

Δείγμα ερωτήσεων:

 

Έχεις απατήσεις τον άντρα σου;

Αγαπάς ακόμα τον πρώην σου;

 

Και διάφορα τέτοια.

 

Το αξιοσημείωτο είναι ότι ξεμπροστιάζονται κυριολεκτικά μπροστά στη κάμερα. Δεν διστάζουν να απαντήσουν θετικά σε απιστίες και τα συναφή, προκειμένου να κερδίσουν όσο περισσότερα χρήματα γίνεται.

 

Ένα από τα πιο χαρακτηριστικά βίντεο, είναι και το παρακάτω (δείτε το μέχρι τέλους):

 

http://www.youtube.com/watch?v=FzZWqYWhdQw

 

Η επίσημη ιστοσελίδα (η οποία περιέχει κι άλλα βίντεο):

http://www.fox.com/momentoftruth/

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

(Δεν βρήκα σχετικό θέμα στο φόρουμ για το τηλεπαιχνίδι αυτό. Αν υπάρχει και μου διέφυγε, ας μεταφερθεί εκεί το μήνυμα μου).

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα κλεισουν σπιτια....

 

Έχουν κλείσει ήδη πολλά, και όσο πάνε αυξάνονται...

 

Αν έρθει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, θα γίνει το έλα να δεις...!

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως αν πουν ψεμματα θα το δειξει το μηχανημα.Αρα λενε την αληθεια..Απλα ,στην τελικη ερωτηση ολοι λενε ψεμματα;Μηπως απλα αλλαζουν τα αποτελεσματα;
Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως αν πουν ψεμματα θα το δειξει το μηχανημα.Αρα λενε την αληθεια..Απλα ,στην τελικη ερωτηση ολοι λενε ψεμματα;Μηπως απλα αλλαζουν τα αποτελεσματα;

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Καταρχας αν απαντησεις εμφατικα αρνητικα σε καποια ερωτηση και μετα δειξεις οτι σε εξεπληξε οτι εβγαλε το μηχανημα οτι ειπες ψεμματα, σε καποιο - εστω μικρο - ποσοστο, το σωζεις.

 

Κατα δευτερον, σε μια ερωτηση μπορεις να μην απαντησεις.

 

Κατα τριτον, ακομα και αν δειξεις ενοχος σε καποια ερωτηση, και δεν την απαντησεις, ή την απαντησεις "λαθος" δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως το ιδιο με το να απαντησεις ξεδιαντροπα καταφατικα (για τα ενδιαφερομενα προσωπα μιλαω)

 

Τελος, θα ηθελα να πω, οτι αν και προσωπικα την βρισκω πολυ πρωτοτυπη ιδεα - και το ιδιο ενδιαφερουσες τις ερωτησεις - νομιζω οτι ειναι ιδιαιτερα σκληρο παιχνιδι, και δειχνει ευγλωττα μεχρι που φτανει καποιος για να παρει λεφτα. Στα τυπου Survivor - Big brother, πρεπει να εχεις φυσικες (και σε καποιο βαθμο ψυχολογικες) αντοχες, και να μην σε πειραζει να σε βλεπει ο κοσμος. Εδω κανεις κατι που ειναι καθαρα θεμα θελησης (δεν χρειαζεται προσπαθεια) καταστρεφοντας ενσυνειδητα την εικονα του κοσμου για σενα και τις σχεσεις σου.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ποσες ερωτησεις μπορουνν να αρνηθουν να απαντησουν;Ασε που νομιζω οτι δεν μπορουν να ρνηθουν οι ιδιοι πρεπει οι φιλοι να το σταματησουν..

 

Κοιτα δεν το σωζεις.Ολοι ξερουν οτι λες ψεμματα..Ειδικα σε μια ομορφη μελαχρινη αξιοπρεπεστατη οταν την ρωτησαν αν θα εκανε γυμνη φωτογραφιση για ενα πολυ μεγαλο ποσο ειπε οχι κι το μηχνημα εδειξε οτι λεει ψεμματα.Τωρα υτη το εσωσε;Καλυτερα να απαντουσε ναι θα το κανα..Εκτεθηκε ετσι και αλλιως.Και παλι καλα αυτη αλλοι ειχαν πιο ενοχα μυστικα..Και τα χρηματα θα επαιρνε κι ιδιο θα ηταν το αποτελεσμα..Αναλογα βεβαια ποια ειναι η ερωτηση καποι πραγματα δεν πα ν τα ξερουν ολοι μπορει να μην θες να το παραδεχτεις..Παντως ο κοσμος θα το εχει τουμπανο και εσυ κρυφο καμαρι που λενε..μονοι τους επιλεγουν να εκτιθενται εκει..

Link to comment
Share on other sites

Πω πω μόλις είδα το βίντεο.. Αν γίνει αυτό στην Ελλάδα παίζει να πέσει και ξύλο :p!
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ποσες ερωτησεις μπορουνν να αρνηθουν να απαντησουν;Ασε που νομιζω οτι δεν μπορουν να ρνηθουν οι ιδιοι πρεπει οι φιλοι να το σταματησουν..

 

Κοιτα δεν το σωζεις.Ολοι ξερουν οτι λες ψεμματα..Ειδικα σε μια ομορφη μελαχρινη αξιοπρεπεστατη οταν την ρωτησαν αν θα εκανε γυμνη φωτογραφιση για ενα πολυ μεγαλο ποσο ειπε οχι κι το μηχνημα εδειξε οτι λεει ψεμματα.Τωρα υτη το εσωσε;Καλυτερα να απαντουσε ναι θα το κανα..Εκτεθηκε ετσι και αλλιως.Και παλι καλα αυτη αλλοι ειχαν πιο ενοχα μυστικα..Και τα χρηματα θα επαιρνε κι ιδιο θα ηταν το αποτελεσμα..Αναλογα βεβαια ποια ειναι η ερωτηση καποι πραγματα δεν πα ν τα ξερουν ολοι μπορει να μην θες να το παραδεχτεις..Παντως ο κοσμος θα το εχει τουμπανο και εσυ κρυφο καμαρι που λενε..μονοι τους επιλεγουν να εκτιθενται εκει..

 

Ναι οπως το λες (νομιζω και εγω) ειναι. Μπορεις να αρνηθεις μια, ή μαλλον μπορουν οι φιλοι - οικογενεια σου να αρνηθουν μια. Αλλα και παλι, απο ο,τι καταλαβα σου γινεται μια αλλη εναλλακτικη, που δεν απεχει και πολυ απο την προηγουμενη. ;):p

 

Ενταξει, τωρα το να πεις ψεμματα σε αυτο ειναι και λιγο ηλιθιο. Σιγα το πραγμα. Αλλα οταν την αλλην την ρωταει αν θα παρατουσε τον αντρα της για να τα ξαναφτιαξει με τον πρωην της, αν ξερει πως ειναι αληθεια και δεν θελει να χαλασει 100% τον γαμο της, τι να κανει; Αναγκαστικα θα πει ψεμματα και θα προσποιηθει οτι την εξεπληξε το αποτελεσμα.

 

Ασε που νομιζω οτι λογω αγχους δεν αποκλειεται το μηχανημα οντως να εχει καποια περιθωρια λαθους.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδι τα σπαει...Μολις ειδα και γω το video...Αλλα δεν ξερω,μου κανει λιγο fake:rolleyes:

Αφου η κοπελια τον ειχε απατησει το συζυγο της και το ηξερε πολυ καλα οτι σιγουρα θα τη ρωτουσαν κατι τετοιο γιατι να ρεζιλεψει ετσι και την ιδια και τον αντρα της...?:wacko:

Money makes the world go 'round i guess...:shifty:

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το σκεφτηκα και εγω..Πως ξερουν οτι ο παιχτης δεν θα πει ψεμματα απο την δευτερη τριτη ερωτηση;Τι γινεται μετα;Θα κρατησει το παιχνιδι 5 λεπτα;:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Aυτο το σκεφτηκα και εγω..Πως ξερουν οτι ο παιχτης δεν θα πει ψεμματα απο την δευτερη τριτη ερωτηση;Τι γινεται μετα;Θα κρατησει το παιχνιδι 5 λεπτα;:rolleyes:

 

Ε προφανως σκεφτηκαν:

 

1) Εφοσον το ολο παιχνιδι δεν στηριζεται στην τυχη αλλα μονο στην θεληση του παικτη να πει ψεμματα ή οχι, οι πρωτες ερωτησεις θα ειναι ευκολες, και οσο πλησιαζεις στα λεφτα θα ειναι ολο και πιο δυσκολες (αφου θα εισαι κοντα σε 100.000 θα σε νοιαζει και περισσοτερο το να μη χασεις. Αν σε ρωτουσαν απο την πρωτη ερωτηση "Απατας τον αντρα σου" και ειχες αλλα 14, σιγα μην ελεγες την αληθεια)

 

2) Θα κανουμε ο,τι γινεται και στο Deal. Χανει καποιος νωρις; Neeeext! ;) Δεν ειπε κανεις οτι θα χουν εναν υποψηφιο καθε φορα!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... θα μπορούσε να έχει και ένα ενδιαφέρον στην Ελλάδα.

Με μικρές μετατροπές βέβαια. Πχ καλεσμένοι/παίκτες πολιτικοί, μεγαλοδημοσιογράφοι και άλλοι παραμυθάδες, το στούντιο θα είναι δωμάτιο ανάκρισης με όλα τα κομφόρ (λάμπα ανάκρισης, αξεσουάρ για βασανιστήρια...) και ο νικητής γλιτώνει μια θέση στον Κορυδαλλό -ή την κερδίζει αναλόγως και τις απαντήσεις ;) .

Μια χαρά.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

οντως πολυ ενδιαφερων αλλα αυτοι που πανε εχουν επιγνωση τι ερωτησεις θα τους κανουν αν εχεις λερωμενη την φωλια σου απλα δεν πας πολυ απλο δεν σε υποχρεωνει κανενας να πας
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει το μηχανημα αποκλειεται να ειναι αλανθαστο!!!

αναρωτιεμαι αν οντως κανει λαθος και κλεισει το σπιτι καποιου αδικα τι θα σκεφτεται μετα αυτος γνωριζοντας φυσικα οτι πηγε στο παιχνιδι να πει αληθειες αλλα το μηχανημα ειχε αλλη γνωμη??!!:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχουν ψάξει λίγο το "ιστορικό" κάθε παίκτη. Ας πούμε στο video είχαν special guest τον πρώην της κοπέλας.
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Πω πω μόλις είδα το βίντεο.. Αν γίνει αυτό στην Ελλάδα παίζει να πέσει και ξύλο :p!

 

Γι' αυτό είμαι απόλυτα σίγουρη! Θα δούμε στιγμές "Ερωτοδικείου"! :p

 

 

 

Χμ... θα μπορούσε να έχει και ένα ενδιαφέρον στην Ελλάδα.

Με μικρές μετατροπές βέβαια. Πχ καλεσμένοι/παίκτες πολιτικοί, μεγαλοδημοσιογράφοι και άλλοι παραμυθάδες, το στούντιο θα είναι δωμάτιο ανάκρισης με όλα τα κομφόρ (λάμπα ανάκρισης, αξεσουάρ για βασανιστήρια...) και ο νικητής γλιτώνει μια θέση στον Κορυδαλλό -ή την κερδίζει αναλόγως και τις απαντήσεις ;) .

Μια χαρά.

 

Κάπου διάβασα πως στο συγκεκριμένο τηλεπαιχνίδι ρώτησαν έναν ξυλουργό αν κοροϊδεύει τους πελάτες του και τους παίρνει παραπάνω χρήματα, και απάντησε ναι... Κι άμα ξαναδεί πελάτες, σφύρα μου.

 

 

 

οπως και να εχει το μηχανημα αποκλειεται να ειναι αλανθαστο!!!

αναρωτιεμαι αν οντως κανει λαθος και κλεισει το σπιτι καποιου αδικα τι θα σκεφτεται μετα αυτος γνωριζοντας φυσικα οτι πηγε στο παιχνιδι να πει αληθειες αλλα το μηχανημα ειχε αλλη γνωμη??!!:worry:

 

Δεν νομίζω ότι θα διακινδύνευε η εταιρία να χρησιμοποιήσει μηχάνημα του οποίου τα αποτελέσματα δεν είναι 100% αξιόπιστα (βλέπεις, υπάρχουν και οι μηνύσεις)...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ως γνωστον ,ακομα και αν ερθει στην ελλαδα, κανεις δεν θυμαται μετα απο 1-2 μηνες...οποτε...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα διακινδύνευε η εταιρία να χρησιμοποιήσει μηχάνημα του οποίου τα αποτελέσματα δεν είναι 100% αξιόπιστα (βλέπεις, υπάρχουν και οι μηνύσεις)...

 

 

μα τοτε θα πρεπει να καταργησουμε τα δικαστηρια και τους δικηγορους!!

τι να τα κανουμε αν υπαρχουν τετοια μηχανηματα που μας λενε την αληθεια...:p;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στους πολιτικούς μας χρειάζεται αυτό...:shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μα τοτε θα πρεπει να καταργησουμε τα δικαστηρια και τους δικηγορους!!

τι να τα κανουμε αν υπαρχουν τετοια μηχανηματα που μας λενε την αληθεια...:p;)

 

Είναι κι αυτό μια άποψη... Έχεις δίκιο :O

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό μια άποψη... Έχεις δίκιο :O

 

Οχι ενταξει απλα το λεω επειδη κατι περιεργο συμβαινει με αυτο το παιχνιδι και δεν μπορει να ειναι τοσο απλα ολα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλοι έχουμε τα ένοχα μυστικά μας και σίγουρα θα βρείτε να ανταποκρίνεται η ζωή σας σε κάποιο από τα παρακάτω

* έχετε απατήσει τη/ το σύντροφό σας

* έχετε κάνει πονηρές σκέψεις για τον/ την καλύτερη φίλη/ο του συντόφου σας

* έχετε εξαπατήσει πελάτη σας

* κάνατε τον άρρωστο για να μην πάτε δουλειά

* έχετε κάνει σκονάκι σε εξετάσεις

* έχετε βρίσει το αφεντκό σας

* έχετε σκεφτεί έστω και φευγαλέα το ενδεχόμενο να είστε ομοφυλόφιλος

* έχετε κάνει μικροκλοπή

* έχετε φλερτάρει παρά το γεγονός ότι είστε σε σχέση

* έχετε κάνει χρήση απαγορευμένης ουσίας

* έχετε κάνει ένα λάθος που κόστισε πολύ και ρίξατε σε κάποιον που δεν έφταιγε την ευθύνη

 

 

και γενικά έστω και σε 1-2 ερωτήσεις από αυτές που δε θα θέλαμε να απαντήσουμε (αν τεθούν σε προσωπικό επίπεδο γιατί διακυβεύεται το εργασιακό, κοινωνικό ή αισθηματιικό μας μέλλον) θα βρισκόμασταν σε πολύ δύσκολη θέση............

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...