Καλοκαιρινή εργασία σε νησί

Απάντηση

steveee

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: thessaloniki
Γεια σας , ενδιαφέρομαι να εργαστώ σε νησί αυτό το καλοκαίρι , αλλά επειδή δεν έχω ξανά εργαστεί σε bar , δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω εργασία. Κάποιος μου είπε πως αν πάω σε ένα νησί αυτή την περίοδο , θα βρω δουλεία. Ισχύει κάτι τέτοιο ?
θέλω να μου πείτε εσείς που έχετε εργαστεί σε νησί πως σας φάνηκε ? Ήταν καλή εμπειρία ή το μετανιώσατε ? Πως είχατε βρει την δουλεία ? Από χρήματα άξιζε ?
Από νησί δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο στο μυαλό μου , μάλλον θα κοιτάξω για Κω, Μύκονο, Σαντορίνη ,Κέρκυρα, Σκιάθο.
Οι απόψεις σας θα με βοηθήσουν πολύ.

HellasLover

no avatar
HSCSD Member
Περιοχή: Το σωμα στην Αμερικη, η καρδια στη Λεσβο!
Opoios exei bar tha exei hdh vrei anthrwpous na doulepsoun..ektos an theleis na doulepseis san servitoros..
to kalutero kata ti gnwmh mou einai na doulepseis se estiatorio/zaxaroplasteio pou mporeis na doulepseis eite prwinos eite apogeumatinos na sou menei kai xronos na vgaineis to vradu. Apo xrhmata de kserw ti paizei alla me ta mpourmpouar sigoura tha einai kalutera an douleues se bar
ektos vevaia an eisai dj h barman kai ksereis ti douleia
I don't live in Greece, Greece lives in me...

FREAK_OF_NATURE

FREAK_OF_NATURE's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
4G Member
Περιοχή: Among other fairies
Παράθεση από steveee >
Γεια σας , ενδιαφέρομαι να εργαστώ σε νησί αυτό το καλοκαίρι , αλλά επειδή δεν έχω ξανά εργαστεί σε bar , δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω εργασία. Κάποιος μου είπε πως αν πάω σε ένα νησί αυτή την περίοδο , θα βρω δουλεία. Ισχύει κάτι τέτοιο ?
θέλω να μου πείτε εσείς που έχετε εργαστεί σε νησί πως σας φάνηκε ? Ήταν καλή εμπειρία ή το μετανιώσατε ? Πως είχατε βρει την δουλεία ? Από χρήματα άξιζε ?
Από νησί δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο στο μυαλό μου , μάλλον θα κοιτάξω για Κω, Μύκονο, Σαντορίνη ,Κέρκυρα, Σκιάθο.
γιατι να μας ετσι χυμα σε καποιο νησι?,μπορεις να παρεις καποια εφημεριδα,να κοιταξεις στο ιντερνετ οπου υπαρχουν σχετικες αγγελιες

ετσι και καλυτερη πληροφορηση σχετικα με το τι δουλεια προτειται(ωρες,μισθο,τι καλυπτει κτλ ) θα εχεις και δεν κινδυνευεις να πας για δουλεια και να βρεθεις να κανεις απλα διακοπες.
Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*

Pasalimani

Pasalimani's Avatar: Samsung SGH-X820
HSCSD Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από steveee >
einai alitheia pws an pas se nhsi,(egw eimai sti paro,)ksemparka kai to pas psaxnontas tha vreis pio eykola,giati kaneis sxedon den vazei aggelies.oloi psaxnoun apo gnwsto gnwstou ktl.polloi exoun vrei idi alla polla barakia club ktl vriskoun proswpiko gia tin arxi tis periodou,kai meta prosthetoun ki alla atoma,mporeis na kleiseis na eisai ena apo aytan pou tha erthoun argotera.gia mena to kalytero pou exeis na kaneis einai na kateveis to pasxa se nhsi,na psakseis gia to kalokairi,ola ta bar tha doulepsoun se full douleia me full proswpiko to pasxa,ekei ousiastika tha krinoun kai an aytoi pou exoun parei tha synexisoun to kalokairi kai polloi den synexizoun,mporei na vreis kati me ti mia,i na s exoun sta ypopsin gi aytous pou tha fygoun.mporei na se proslavoun kai me ti mia na to pas seri apo to pasxa os to telos kalokairiou.

trenakias

trenakias's Avatar: Nokia 6280
Mobile Member
Συνήθως τέτοιες δουλειές βρίσκεις μέσω γνωστού, κάποιου που ασχολείται με αυτά ή που έχει δουλέψει σε νησί. Και επειδή λες πως δεν έχεις ξαναδουλέψει πιο δύσκολα θα σε πάρουν σε δουλειά. Όχι πως αποκλείονται και οι αγγελίες. Νομίζω πως καλύτερο θα ήταν να βρεις δουλειά πριν ξεκινήσεις για το νησί.
Σίγουρα αξίζει από χρήματα, γνωρίζεις κόσμο και θα περάσεις καλά.
Στη Μύκονο για παράδειγμα παίζουν τρελά χρήματα αλλά έχει και ένα Α κόστος η ζωή εκεί. Αν θέλεις να δουλέψεις για να βάλεις κάποια χρήματα στην άκρη, θέλει καλό κουμάντο.
Δεν είπες όμως από που είσαι μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε.

steveee

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: thessaloniki
Από Θεσσαλονίκη είμαι φιλέ trenakia και το κακό είναι πως δεν έχουν ξεκινήσει τα ακτοπλοϊκά δρομολόγια για τα νησιά ακόμη. Όποτε πρώτα πρέπει να κατέβω Αθήνα…! Το άλλο κακό είναι πως εργάζομαι σε κατάστημα γνωστής αλυσίδας ενδυμάτων και δεν έχω χρόνο για να ψάξω. Τώρα θα μου πείτε "καλά δουλεύεις σε μεγάλη εταιρία και θες να ψάξεις για εποχιακή " ?
- Ναι , διότι δεν έχει προοπτικές εξέλιξης και βαρέθηκα να πήζω κάθε καλοκαίρι στην Σαλόνικα. Βαρέθηκα να δουλεύω μέχρι τις 17:00 το Σάββατο , την ώρα που όλοι λείπουν Χαλκιδική...! Φέτος λέω να τολμήσω μπας και περάσω ένα καλοκαίρι καλά. Δεν ξέρω αν το μετανιώσω ή όχι , παντός λέω να τολμήσω.
Φιλέ Pasalimani κάπως έτσι το σκάφτομαι κι’ εγώ . Από αγγελίες το μόνο που βρίσκω είναι για ξενοδοχεία, που χρειάζεται να στείλεις βιογραφικό και ώσπου να σου απαντήσουν θα έχει φύγει το μισό καλοκαίρι ...! Οποτε πρέπει να αποφασίσω για πιο νησί και να την κάνω. (η αλήθεια είναι πως έχω ενδοιασμούς και ψιλοκολωνω να πάω στα ξέμπαρκα …)

trenakias

trenakias's Avatar: Nokia 6280
Mobile Member
Έχω φίλους που φεύγουν για νησιά το καλοκαίρι. Θα το ψάξω. Άν έχω νέα θα σου στείλω pm.

Pasalimani

Pasalimani's Avatar: Samsung SGH-X820
HSCSD Member
min pas sta ksemparka,syndiase to,pare ti pareoula sou kai pigene gia pasxa se kapoio nhsi,gia 2-3 meroules.kai syndiase ta ola.

speed

speed's Avatar: Apple iPhone
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Λαμία
Εγω σου προτείνω να πας ξέμπαρκα πάρε και μια σκηνη και ότι βγει!
Χύμα στο κύμα που λένε

kage

kage's Avatar: Samsung SGH-i900 Omnia
3G Member
Περιοχή: 'Aγνωστη
ζητηστε να πληρωνεστε με την βδομαδα το πολυ!.
ειναι συνηθες φαινομενο μετα να σε καθυστερουν, ακομη κ να μην σε πληρωσουν ποτε...

fourstar

fourstar's Avatar: Sony Ericsson W880i
Mobile Member
Περιοχή: athens
Παράθεση από steveee >

καταρχας εφοσον δεν εχεις ξαναδουλεψει θα πας για ΒΟΗΘΟΣ μπουφετζη/μπαρ /σεριβτορος. αν πας χυμα πηγαινε στη μυκονο που θα βρεις στανταρ.παντα φευγει καποιος,και ειναι τοσα πολλα τα μαγαζια.βεβαια θα ζητησεις και την διαμονη σου (βασικο)αλλιως ο μισθος δε σε φτανει ουτε για το δωματιο! εγω παντως εκανα κατι αναλογο στα νιατα μου (στα 23)δουλευα στη μυκονο σε τουριστικο γραφειο (αν και εχω δουλεψει και μπουφε-σερβις) κ περασα σουπερ! την ειχα βρει απο αγγελια την δουλεια.στο τελος παραιτηθηκα βεβαια μετα απο 2 μηνες (ιουλιος-αυγουστος)αφου επαθα υπερκοπωση! οι ωρες ηταν εξοντωτικες και το βραδυ βεβαια που να κοιμηθεις με τις ιταλιδες κουκλιτσες εξω να πας σου το συνηστω ανεπιφυλακτα
Τελευταία τροποποίηση από fourstar: 18 Απρ. 2008, 22:50.

E_jay

E_jay's Avatar: Siemens SX1
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: nomad

μυκονος ΕΛΤΑ!!!!!!!

Γεια χαρα!!!! Είδα αυτό το θέμα και πιστεύω θα με βοηθήσει κάποιος από εδώ..! Κληρώθηκα εθελοντής για τα ΕΛΤΑ τον Αύγουστο στη Μυκονο!! Τα ΕΛΤΑ μου καλήπτουν περίπου 40Ε την ημέρα! Τι λέτε;; που μπορώ να μείνω;;; Να μείνω σε κάμπινγκ;; Επίσης δεν θα ξέρω κανέναν εκεί..! Λέτε να ξενερώσω τελείως;;
Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

Αριστοτέλης.

leo123

no avatar
3G Member
Περιοχή: Gunma,Japan
^πηγαινε&αν δεν σαρεσει φυγε
TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!

chris7_

chris7_'s Avatar: HTC Touch HD
HSUPA Member
Περιοχή: Λάρισα
Παράθεση από E_jay >
Γεια χαρα!!!! Είδα αυτό το θέμα και πιστεύω θα με βοηθήσει κάποιος από εδώ..! Κληρώθηκα εθελοντής για τα ΕΛΤΑ τον Αύγουστο στη Μυκονο!! Τα ΕΛΤΑ μου καλήπτουν περίπου 40Ε την ημέρα! Τι λέτε;; που μπορώ να μείνω;;; Να μείνω σε κάμπινγκ;; Επίσης δεν θα ξέρω κανέναν εκεί..! Λέτε να ξενερώσω τελείως;;

Μια εμπειρια ειναι και αυτη!
πηγαινε και βλεπεις!

htrul18

htrul18's Avatar: Apple iPhone 4
3G Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Παράθεση από E_jay >
Είμαι λίγο off-topic αλλά τι ακριβώς είναι ο "εθελοντής για τα ΕΛΤΑ"; Πώς γίνεται να κληρωθείς για κάτι τέτοιο;
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης