Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να φέρω από Γερμανία μία BMW z3 2000 κυβικά του 98. Έχει Γερμανικές πινακίδες. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω και πόσο θα μου κοστίσει;
Link to comment
Share on other sites

Prepei na rwtiseis sto telwneio poso tha sou paei to grapsimo tis....An ti breis se poli kali timi (glitwneis diladi toulaxiston 2-3 miria) tote pisteuw oti axizei...Theorw pantws oti to grapsimo tha sou paei toulaxiston 1,5-2 miria xwris na gnwrizw kapoies leptomereies apla apo oti exw akousei na isxiei se grapsimata autokinitwn!
Link to comment
Share on other sites

psaksto pantos giati oi times exoun pesei apo ton iounio se merikes periptoseis 300% (gia 4000cc) kai den exoun pei tipota gia na min aloiothei i agora...

pistevo na sou paei peripou 1ek.

 

M5 tou 93 kaname allagi me peripou 2ek

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου το τελεωνειο που θα περασεις για να παρεις ελληνικες πινακιδες.

Εκτος κι αν εισαι κατοικος Γερμανιας και μπορεσεις να το κρατησεις ετσι με την προυποθεση καθε 6 μηνες να το βγαζεις εξω απο τα συνορα!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αυτό με τους 6 μήνες βλακεία δεν είναι; Αφού δεν σφραγίζουν διαβατήρια πλέον. Μπορείς να πεις εσύ ότι μόλις χτες ήρθες απο το εξωτερικό. Δεν μπορούν να το αμφισβητήσουν. Και γενικά η διατήρηση ενός αυτοκινήτου με πινακίδες άλλου κράτους μέλους της Ε.Ε. δεν πρέπει να απαγορεύεται πλέον. Γνωρίζει κανείς περισσότερα;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

H σουηδία κάποια εξαίρεση είναι γιατί έχω δει και στο αεροδρόμιο ειδικές σημάνσεις για έλεγχο διαβατηρίο σουδών. Δεν είναι στην Ε.Ε. ή μόνο στην ΟΝΕ;

Αν πάρεις το αυτοκίνητο, πας Ιταλία και γυρίσεις πίσω, όχι μόνο δεν σου σφραγίζουν τίποτε αλλά ούτε σταμάτας πουθενά.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η σκεψη για εισαγωγη απο γερμανια , θα το παρεις φτηνα αλλα σκεψου λιγο το αλατι που θα εχει φαει το αυτοκινητο λογω χιονιων. Το ειχα σκεφτει και εγω, αλλα περα απο τα περιεργα που θα περασεις μεχρι να βγαλεις πινακιδες (πρεπει να το περασεις και κτεο φυσικα), να ξερεις οτι δεν θα εχει περασει και το καλυτερο παρελθον.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στη γερμανία τρώνε πολύ αλάτι. Αν δεν έχει 12 χρόνια αντισκωριακή, ξεχάστε το καλύτερα. Πρόσφατα έβλεπα κάτι μεταχειρισμένα φορτηγά 5 ετών από γερμανία. Παρ' όλη τη καλή κατασκευή τους, συγκεκριμένα σημεία τους είχαν σκουριά. Και αυτό είναι κανόνας.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου... Επειδή μεσολάβησα για να αγοράσει αυτοκίνητο ένας γνωστός μου μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Εαν θα το κυκλοφορείς με Γερμανικές πινακίδες τότε θα πρέπει να κάνεις ότι σου είπαν οι προλαλήσαντες.

 

Εαν θες να το κατεβάσεις και να το έχεις με Ελληνικές πινακίδες τότε ακυρώνεις τις Γερμανικές και το κυκλοφορείς με προσωρινές πινακίδες.

 

Τις λένε Zulasung Nummer. Έχουν ισχύ για έναν ή δυο μήνες, ανάλογα πόσα θα πληρώσεις. Χωρίς να θυμάμαι καλά, νομίζω ότι για δυο μήνες κοστίζουν 200 ευρώ. Θα σου τις βγάλει ο αντιπρόσωπος (αν το πάρεις από μάντρα).

Οι πινακίδες αυτές ισχύουν και στην Ελλάδα. Μόλις το κατεβάσεις πρέπει να το εκτελωνίσεις. Έχε υπόψη σου ότι όσο πιο εξοπλισμένο είναι το όχημα τόσο πιο πολλά πληρώνεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον babis

 

Ωραια η σκεψη για εισαγωγη απο γερμανια , θα το παρεις φτηνα αλλα σκεψου λιγο το αλατι που θα εχει φαει το αυτοκινητο λογω χιονιων. Το ειχα σκεφτει και εγω, αλλα περα απο τα περιεργα που θα περασεις μεχρι να βγαλεις πινακιδες (πρεπει να το περασεις και κτεο φυσικα), να ξερεις οτι δεν θα εχει περασει και το καλυτερο παρελθον.

 

 

An itan toso apla ta pragmata bre pedia polloi tha to kanan...Gia na mi ginetai (akoma estw...an kai de nomizw na ginei kai pote...) simainei oti kapoio lako exei i fava...Diladi..

-Tha plirwseis t maliokefala sou me to dedomeno oti se autes tis xwres de briskeis eukola toulaxiston 1400aria kai 1600aria...Apo 2000cc kai panw milame toulaxiston...Opote...

Oson afora ta Kteo ktl den einai tipota...

Oso gia to ti tha exei perasei to autokinito...ligotera ap oti tha xei perasei me enan Ellina odigo kai me tous Ellinikous mas dronous!!!!

Kai oso gia ta xionia..Akiro! De rixnoun pleon alati stous dromous alla alli ousia edw kai kairo...Kai stin teliki kai alati na rixnoun oi Germanoi den einai giftoi san ki emas pou ta plenoume mia sto toso...Ola gialismena einai kai peripoihmena!

Enoeitai pws gia na kaneis tetoia kinisi exeis kapoio gnwsto kai axiopisto prosopo pou tha sou dwsei akribeis plirofories gia to pou kai se poion tha pas!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Zer0cooL24

 

-Tha plirwseis t maliokefala sou me to dedomeno oti se autes tis xwres de briskeis eukola toulaxiston 1400aria kai 1600aria...Apo 2000cc kai panw milame toulaxiston...Opote...

 

Να τονίσω-επιβεβαιώσω κάποια πράγματα σε αυτά που λέει ο Απόλυτα Άνετος.

Αν θες να πάρεις αυτοκίνητο μεγάλης κλάσης σε κυβικά Ελληνικού διαμετρήματος απλά ξεχάστε το. Ο γνωστός μου που έλεγα πριν έψαχνε μια 316 στα 1600 κε. Πήγαμε στο κέντρο μεταχειρισμένων της BMW στο Μόναχο (στο Μόναχο είναι και η το εργοστάσιο της εταιρείας) και ανάμεσα σε 2000 μεταχειρισμένα βρήκαμε μόνο ένα στα 1600 το οποίο προερχόταν από την Πολωνική αγορά!!!! Μιλάμε λοιπόν για 1800 κε και πάνω.

 

Οι λαμαρίνες που χρησιμοποιούν για τα αυτοκίνητα που προορίζονται για τις χώρες της βόρειας Ευρώπης είναι πολύ καλύτερες από τις αντίστοιχες που προορίζονται για την Νότια. Οπότε αυτά περί αλάτων είναι μεν σωστά αλλά όχι στην ολότητά τους.

 

Απ΄όσο είδα όμως δεν γλυτώνεις και πολλά χρήματα αν φέρεις το τουτού απ΄έξω. Ο γνωστός μου εξοικονόμησε περίπου 600.000. Ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει... :confused:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ma einai aplo ...an axize tha to kane i pleiopsifia!

Kai oso gia ta kybika to xerw ki egw apo proto xeri afou ki egw exwteriko eimai..Epsaxna ki egw kana 316 ante 318 kai to mikrotero se kubismo amaxi pou brika itan 320! Oxi pws me exei xalasei ta teleutaia 4 xronia alla ...kaiei to katitis tou parapanw!Trexei perisotero bebea... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eNeRGy

 

afto me ta taksidia kathe 6mino exei katargithei... an exei dikeoma gia ksenes pinakides (giati den exoun oloi simfona me to elliniko dimosio) kratato oso thes opou thes...

 

Και ποιοι έχουν δικαίωμα;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eNeRGy

 

afto me ta taksidia kathe 6mino exei katargithei... an exei dikeoma gia ksenes pinakides (giati den exoun oloi simfona me to elliniko dimosio) kratato oso thes opou thes...

 

Nai eee? Diladi m@l@kes einai autoi pou to kanoun?

Kai..."simfwna me to Elliniko dimosio" poioi exoun auto to dikaiwma?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον zxr

 

Να τονίσω-επιβεβαιώσω κάποια πράγματα σε αυτά που λέει ο Απόλυτα Άνετος.

Αν θες να πάρεις αυτοκίνητο μεγάλης κλάσης σε κυβικά Ελληνικού διαμετρήματος απλά ξεχάστε το. Ο γνωστός μου που έλεγα πριν έψαχνε μια 316 στα 1600 κε. Πήγαμε στο κέντρο μεταχειρισμένων της BMW στο Μόναχο (στο Μόναχο είναι και η το εργοστάσιο της εταιρείας) και ανάμεσα σε 2000 μεταχειρισμένα βρήκαμε μόνο ένα στα 1600 το οποίο προερχόταν από την Πολωνική αγορά!!!! Μιλάμε λοιπόν για 1800 κε και πάνω.

 

Οι λαμαρίνες που χρησιμοποιούν για τα αυτοκίνητα που προορίζονται για τις χώρες της βόρειας Ευρώπης είναι πολύ καλύτερες από τις αντίστοιχες που προορίζονται για την Νότια. Οπότε αυτά περί αλάτων είναι μεν σωστά αλλά όχι στην ολότητά τους.

 

Απ΄όσο είδα όμως δεν γλυτώνεις και πολλά χρήματα αν φέρεις το τουτού απ΄έξω. Ο γνωστός μου εξοικονόμησε περίπου 600.000. Ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει... :confused:

 

 

Οι λαμαρινες ειναι ακριβως ιδιες. Αν ειναι δυνατον καθε εταιρεια να εχει διαφορετικες γραμμες παραγωγης για καθε χωρα. Αληθεια εχετε δει στις μαντρες οταν παει καποιος να ρωτησει για αυτοκινητο κυρους (BMW, MERCEDES , κλπ)???? Oταν μαθαινουν οτι ειναι εισαγωγης κανουν πισω οι περισσοτεροι, και οι τιμες τους ειναι χαμηλοτερες απο τα εγχωρια. Γιατι? Μα τους αναφερα παραπανω τους λογους.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Pisteuw tha xereis oti kathe xwra pernei autokinita A, B, i C katigorias (milame gia poiotita kataskeuis, ylikwn...oxi gia mixanika meri auta einai ola idia...).

Ki esi pisteueis oti gia amaxia tou kurous BMW MErcedes Audi einai kaliteris poiotitas auta pou poulane oi antiprosopeies stin Ellada ap oti oi antiprosopeies stin Germania?????????

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Zer0cooL24

 

Pisteuw tha xereis oti kathe xwra pernei autokinita A, B, i C katigorias (milame gia poiotita kataskeuis, ylikwn...oxi gia mixanika meri auta einai ola idia...).

Ki esi pisteueis oti gia amaxia tou kurous BMW MErcedes Audi einai kaliteris poiotitas auta pou poulane oi antiprosopeies stin Ellada ap oti oi antiprosopeies stin Germania?????????

 

 

Φυσικα και το πιστευω. Και στην BMW εδω εχω πολυ καλους γνωστους, και κατα καιρους μου εχουν πει να μου φερουν απο το εκει εργοστασιο αμαξι, και γενικως ξερω αρκετα πραγματα ειδικα για τις BMW. Αυτο που συνηθως αλλαζει ειναι η αποσταση του ψυγειου ή και το μεγεθος και τετοια μικρα πραγματα που εχει να κανει με το κλιμα της καθε χωρας. Οχι η λαμαρινα.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Επισης φαντασου να αγορασεις BMW απο εδω και να πας για ενα διαστημα σε βορεια χωρα. Με τα λεγομενα σου θα σκουριασει πολυ συντομα (αν εχουν διαφορετικες λαμαρινες), τοτε ξερεις τη δυσφιμιση ειναι αυτο για την εταιρεια ????

Βεβαια λιγο ασχετο αλλα με χαλαει. Αντισκωριακη προστασια η BMW δινει 6 χρονια και 1 για το χρωμα οταν αλλες εταιρειες δινουν 12 & 3 για παραδειγμα. :whistle:

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Opws eides de milisa gia lamarina kai mixanika meri!!! Milisa gia ylika kataskeuis kai eidikotera sindeseis, kai plastika!

Auto pou thelw na pw epeidi me exeis mperdepsei einai oti :

Ta Germanika sigekrimena autokinita APO Germania einai kaliteris katigorias apo auta tis Elladas!Standard...Apla DEN simferei (akoma isws...) na kaneis tetoia kinisi!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Zer0cooL24

 

Nai eee? Diladi m@l@kes einai autoi pou to kanoun?

 

 

Μάλλον.. Όπως εξήγησα και μερικές σελίδες πριν κάτι τέτοιο είναι τελείως περιττό σε χώρες της Ε.Ε.

 

Όσο για τα αυτοκίνητα διαφορετικών κατηγοριών (A, B, C) δεν έχω στοιχεία αλλά δεν μπορώ να το πιστέψω για αυτοκίνητα που έρχονται από το ίδιο εργοστάσιο. Πιστεύω ότι το κόστος κατασκευής 2 ή 3 διαφορετικών ποιοτήτων είναι πιο πολύ από το κέρδος του κατασκευαστή από αυτοκίνητα χαμηλής ποιότητας.

Αυτό με τις κατηγορίες ίσως να παίζει σε αυτοκίνητα που κατασκευάζονται σε πολλές κατηγορίες. Για παράδειγμα (παράδειγμα που το ξέρω καλά) το Opel Astra κατασκευάζεται σίγουρα Αγγλία, γερμανία και Βέλγιο. Φυσικά δεν μπορούν και τα 3 εργοαστάσια να βγάζουν ίδια ποιότητα ακριβώς. Εκεί λοιπόν η Opel θα στείλει το χειρότερο στην Ελλάδα (πιθανόν επειδή οι προ φόρων τιμές μας είναι πολύ χαμηλές) και το καλύτερο στη Γερμανία.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Μία απλή και συγκεκριμένη ερώτηση:

Αξίζει να αγοράσει κανείς καινούργιο αυτοκίνητο από τη Γερμανία; Ποια τάξης είναι η διαφορά (προς τα πάνω ή προς τα κάτω!)

Τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Συγκεκριμένα κοιτάζω το Golf V, το οποίο κυκλοφορεί στη Γερμανία!

Με πρόχειρη σύγκριση Audi A3 εκεί και εδώ, το ελληνικό είναι κατά πολύ φθηνότερο!! Αλλά πάλι δεν ξέρω αν έχω ολόκληρη την εικόνα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...