Διαφημιστικά φυλλάδια

Απάντηση

FREAK_OF_NATURE

FREAK_OF_NATURE's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
4G Member
Περιοχή: Among other fairies
ο καδος ανακυκλωσης ειναι 20 μετρα απο την εισοδο...εδω εγραψα ενα χαρτι "δισφημιστικα φυλλαδια μονο εδω" και με βελακι δειχνει ενα κουτι που αγορασα και τοποθετησα στην εισοδο,και παλι το αγνοουν επιδεικτικα και τα αφηνουν οπου ναναι.
χτες μαλιστα πετυχα μια την ωρα που εφευγα για μεσημερι.
"δεν ειδατε το χαρτι?σας παρακαλω διαφημιστικα μονο στο κουτι "
και μου λεει "αυτα ειναι γκια τη πορτες"και με προσπερνα επιδεικτικα..τι να την κανεις?να την πιασεις απο το μαλλι να την βγαλεις εξω?
να της πεις παλι για το χαρτι?θα σου πει "ντεν καταλαβαινει"
Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*

runner

runner's Avatar: LG E975 Optimus G
3G Member
Περιοχή: Αθήνα
Εμένα δε με πειράζει που μοιράζουν φυλλάδια ΑΛΛΑ:

1.ΜΗΝ τα πετάνε όπου βρουν!!!!ΕΛΕΟΣ!Βάλτε τα σε μια άκρη το ένα πάνω στο άλλο και όποιος θέλει παίρνει!Στο δικό μου σπίτι τό κάνουν κάποιοι αυτό και όλα είναι μια χαρά!

2.ΟΜΩΣ ΟΣΟΙ βάζουν διαφημιστικά στους υαλοκαθαριστήρες......τους παίρνει και τους σηκώνει!!!2 φορές μου έχει χαλάσει λαστιχάκι από υαλοκαθαριστήρες για αυτό τον λόγο!Την μία σε εκλογές που είχαν ξεσκιστεί να βάζουν στα αμάξια και την άλλη από διάφορα διαφημιστικά!Ευτυχώς για αυτούς δεν έχω πετύχει κάποιον να το κάνει!Αυτός θα την πληρώσει παρόλο που δεν φταίει αλλά δεν είναι δυνατόν να φθείρουν κάποιου περιουσία!

THEO_LEGEND

THEO_LEGEND's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
HSDPA Member
Περιοχή: 6 feet under
Παράθεση από runner >
Ευτυχώς για αυτούς δεν έχω πετύχει κάποιον να το κάνει!Αυτός θα την πληρώσει παρόλο που δεν φταίει αλλά δεν είναι δυνατόν να φθείρουν κάποιου περιουσία!
Sυνηθως βαζουν γυναικες,, για το λογο να μην την πληρωνουν απο καποιους σαν εσενα

theogram

theogram's Avatar: Motorola Moto G
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Πάτρα
Οπως και να εχει, το δυστυχημα ειναι οτι τα περισσοτερα διαφημηστικα φυλλαδια καταληγουν τελικα στους δρομους να τα μαζευουν οι δυστοιχοι υπαλληλοι καθαριοτητας. διαφημηση vs περιβαλλον
trust me, I 'm an engineer

FREAK_OF_NATURE

4G Member
εχοντας φτασει ο κομπος στο χτενι καθως εχουμε βαλει 2 επιγραφες οτι απαγορευεται η διανομη διαφημιστικων και κουτι ειδικα για αυτη την δουλεια,η οικοδομη και παλι ηταν φουλ σε διαφημιστικα πιτσαριας.
επικοινωνησα με την εν λογω πιτσαρια και ο ανθρωπος ευγενικοτατος,μου εδωσε το τηλεφωνο της εταιρειας διανομης εντυπων.

καλεσα στο κινητο που μου εδωσε,εξηγησα την κατασταση (πως παρα τις 2 επιγραφες,το κουτι για τα διαφημιστικα,τα φυλλαδια βρεθηκαν πεταμενα απο εδω κι εκει) στον υπευθυνο(κατα δηλωση του) ο οποιος αρκεστηκε στο να ρωτησει "τι φυλλαδια ηταν" και στο να πει "η εταιρεια ενημερωνει τους διανομεις οτι οταν υπαρχει χαρτι,δεν μπαινουν μεσα στην οικοδομη.δεν μπορω να κανω κατι.εσεις με ξερετε εγω δε σας ξερω"-ασχετο-

billakosss

billakosss's Avatar: Apple iPhone 5s
HSUPA Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη!
ρε φρικ, λογικο ειναι τα παιδια να βαζουν παντου φυλλαδια!
καποτε ημουν υπευθυνος σε μια τετοια εταιρια και η πολιτικη μας ηταν οτι οπου ελεγε "απαγορευονται τα διαφημιστικα" θα βαζουνε 2-3 κατω απο την πορτα.
τωρα αυτο ειναι σχετικο,γιατι καποιος πρεπει να το επιβλεπει. γιατι και τα παιδια θελουν να ξεφορτωθουν τα φυλλαδια και να βγει το μεροκαματο.
απλα δεν διαφονω οτι πρεπει να σεβονται καποια πραγματα
Never Give Up
My Blog

GRKIWI

GRKIWI's Avatar: Nokia E5
HSCSD Member
Περιοχή: Aotearoa
Εμάς στην περιοχή μου, μας τα αφήνει ο ταχυδρόμος μαζί με τα γράμματα!!!
Καλοκαιράκι, βραδυνό μπανάκι...

FREAK_OF_NATURE

4G Member
μπιιλακο,2-3 κατω απο την πορτα...οχι καμια 10ρια στον 1ο μονο οροφο και καμια 10ρια στην εισοδο...ασε που μπορουσαν να αφησουν ακομα και 50 στο ειδικο κουτι

billakosss

billakosss's Avatar: Apple iPhone 5s
HSUPA Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη!
Παράθεση από FREAK_OF_NATURE >
μπιιλακο,2-3 κατω απο την πορτα...οχι καμια 10ρια στον 1ο μονο οροφο και καμια 10ρια στην εισοδο...ασε που μπορουσαν να αφησουν ακομα και 50 στο ειδικο κουτι
αυτο λεω. οτι για να γλιτωσουν την ταλαιπωρια και να αφησουν φυλλαδια...κανουν αυτα τα πραγματα.
αρα ειναι θεμα του υπευθυνου περιοχης.
Never Give Up
My Blog

tolis69

tolis69's Avatar: Motorola Moto G 2nd Generation
GPRS Member
Περιοχή: Λαρισα
Βαλε χαρτι "ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΦΥΛΛΑΔΙΑ" .Δεν θα τα βρισκεις στην πορτα σου πλεον αλλα θα τα βρισκεις στην εξωπορτα!

maria24

no avatar
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
επειδη εχω δουλεψει σε εταιρεια που μοιραζε διαφημιστικα εχω να πω τα εξης:

- υπαρχουν 2 κατηγοριες "δεν δεχομαστε διαφημιστικα". 1. υπαρχουν αυτα που ειναι απο τον συλλογο της πολυκατοικιας, κι συνηθως ειναι αυτα που εχουμε εκτυπωσει αρκετοι κατα καιρους και
2. υπαρχουν και αυτα που ειναι σε αυτοκολλητο μαζι με διαφημιση π.χ. απο κλειδαρα, αποφραξεις κλπ. και απο κατω, μαζι με το τηλ. αυτου γραφουν και το "δε δεχομαστε διαφημιστικα"

- απο τη δουλεια μας ειχαν πει οτι καθε εταιρεια που διαφημιζεται εχει διαφορετικες παραμετρους και απαιτησεις. μας ειπαν οτι οταν υπηρχε το "δε δεχομαστε διαφημιστικα" σε διαφημιστικο αυτοκολλητο (βλ. παραπανω, στην δευτερη κατηγορια) το παραβλεπουμε παντα και αφηνουμε φυλλαδια

- οταν υπαρχει αποφαση του συλλογου της πολυκατοικιας (δηλαδη το εχουν βαλει οι ενοικοι) υπαρχουν καποια καταστηματα που δεν θελουν να αφηνουμε φυλλαδια, και καποια που θελουν, παρα την απαγορευση. δεν ειναι αποφαση της διαφηξμιστικης ετασιρειας, ουτε του διανομεα οτι τα εντυπα χ εταιρειας τα αφηνουν εξω οταν υπαρχει απαγορευτικο, ενω της ψ εταιρειας τα αφηνουν σωνει και καλα μεσα

- επισης το αν θα το αφησεις πορτα-πορτα η στα γραμματοκιβωτια η σε πακο ολα μαζι στην εισοδο ειναι κατι που παραγγελνει ο διαφημιζομενος και πληρεωνει εξτρα (πορτα-πορτα ειναι το ακριβοτερο) και αυτος που τα πληρωνει παιρνει επισης κατι παραπανω (αμελητεο ποσο βεβαια). σε περιπτωση που εχουν ζητησει π.χ. πορτα-πορτα και τα αφησεις ολα μαζι και το εντοπισει ο εποπτης εννοειται οτι υπαρζουν συνεπειες

- τελος, εισαι υποχρεωμενος να σημειωνεις τη δειυ8υνση της πολυκατοικιας που δε σου ανοιξαν καθολου και το παραδιδεις στον εποπτη. εννοειται μετα οτι δεχεσαι και την αντιστοιχη επιπληξη παρολο που δε φταις

απο τα παραπανω καταλαβαινετε οτι χαρτοκουτα, θηκες κλπ με την ενδειξη "διαφημιστικα εδω" δεν ειναι λυση μιας και εφοσον εχεις αλλη εντολη δε μπορεις να κανεις ο,τι νομιζεις. π.χ. αν σου πουν να τα αφησεις μεσα και εσυ τα αφησεις εξω, τοτε ειναι σαν αν μην τα αφησες και αυτο πρεπει να το γραψεις, η αν δεν το γραψεις και το εντοπισουν εχεις τις αντιστοιχες συνεπειες

ως δουλεια ειναι πολυ κουραστικη, ταπεινωτικη και κακοπληρωμενη. πηγα ελαχιστες φορες και τελικα παραιτηθηκα γιατι δεν αντεξα την ψυχολογικη βια που ασκουταν πανω μου (π.χ. εισαι αχρηστη, τεμπελα και λες ψεμματα οτι δε σου ανοιξαν γιατι βαρεθηκες να τα μοιρασεις κλπ κλπ). γνωρισα αρκετο κοσμο που δεουλευε εκει, ως επι το πλειστον φοιτητες, νυκοκοιρες αποφοιτοι λυκειου που χρειαζονταν καποιο εξτρα εισοδημα και αλλοδαποι, κοινως ατομα που βρισκονταν σε οικονομικη αναγκη. α, και φυσικα ανασφαλιστοι και τα χρηματα στην καλυτερη περιπτωση ενα μηνα μετα. και αυτα σε μια απο τις μεγαλυτερες διαφημιστικες εταιριες

DIAVOLIN82

DIAVOLIN82's Avatar: Apple iPhone 3GS
HSCSD Member
Περιοχή: Λονδίνο
Κανονικά δεν φταίει η επιχείρηση που θέλει να διαφημιστεί για τα πολυάριθμα φυλλάδια που βρίσκουμαι στην είσοδο αλλά τα άτομα που αναλαμβάνουν να μοιράσουν τα φυλλάδια.. Βέβαια η δουλεία αυτή είναι πολύ κουραστική κ δεν πληρώνονται καλά αλλά αυτός δεν είναι λόγος να χαραμίζουν τα φυλλάδια έτσι για να γλιτώνουν χρόνο... Η επιχείρηση που διαφημίζεται στα φυλλάδια έχει 3 φορές ζημία.... Πρώτον γιατί τα φυλλάδια δεν μοιράζονται με αποδοτικό τρόπο κ έτσι χαλιούνται χρήματα , δεύτερον πολλές φορές ένοικοι κάνουν καταγγελίες στην επιχείρηση για τα φυλλάδια και τρίτον γιατί στο τέλος η επιχειρηση αντι να διαφημιστει καταφέρνει το αντίθετο...

makis_thess

makis_thess's Avatar: Neo N003
3G Member
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Τα πολλα διαφημιστικα ειναι κυριως αποτελεσμα της τσιγκουνιας καποιον καταστηματων
γιατι αντι να το αναθεσουν σε καποια εταιρια εντυποδιανομης περνουν μερικα πιτσιρικια χωρις ελενχο για ''οικονομια'' αλλα τελικα δεν εχουν το σωστο αποτελεσμα

ενω αντιθετα μια εταιρια (σωστη) δεν επιτρεπει τους "πακους" ουτε με ''εντολη'' γιατι δεν μπορει να κανει ελενχο αν μοιραζονται η τα πετανε και μετα καθονται οι διανομης.

αα απο 1 Σεπτεμβριου ξεκιναει η διανομη του καταλογου του ΙΚΕΑ !
και αυτην λογω μεγαλου ελενχου μοιραζετε ενα-ενα σε καθε πορτα !

DIAVOLIN82

DIAVOLIN82's Avatar: Apple iPhone 3GS
HSCSD Member
Περιοχή: Λονδίνο
Παράθεση από makis_thess >
Τα πολλα διαφημιστικα ειναι κυριως αποτελεσμα της τσιγκουνιας καποιον καταστηματων
γιατι αντι να το αναθεσουν σε καποια εταιρια εντυποδιανομης περνουν μερικα πιτσιρικια χωρις ελενχο για ''οικονομια'' αλλα τελικα δεν εχουν το σωστο αποτελεσμα

ενω αντιθετα μια εταιρια (σωστη) δεν επιτρεπει τους "πακους" ουτε με ''εντολη'' γιατι δεν μπορει να κανει ελενχο αν μοιραζονται η τα πετανε και μετα καθονται οι διανομης.

αα απο 1 Σεπτεμβριου ξεκιναει η διανομη του καταλογου του ΙΚΕΑ !
και αυτην λογω μεγαλου ελενχου μοιραζετε ενα-ενα σε καθε πορτα !
Μπα, μην είσαι τόσο σίγουρος.. 3 εταιρίες εντυποδιανομής έχουμε αλλάξει ως όμιλος και σε κάποιες περιοχές ανάλογα με τα άτομα που τα βάζουν κ τα μοιράζουν η εντυποδιανομή γίνεται λάθος.. Κ ας λένε ότι τους ελέγχουν.. Πλέον έχουμε φτάσει σε κάθε περιοχή να βγαίνουμε εμείς οι ίδιοι και να τους ελέγχουμε.. Για παράδειγμα ακόμα κ το praktiker που μοίραζε στην περιοχή του Πειραιά είχε το ίδιο πρόβλημα.. 20 διαφημιστικά βρήκα στο σπίτι μου τώρα που γύρισα από διακοπές..

FREAK_OF_NATURE

4G Member
Παράθεση από DIAVOLIN82 >
Κανονικά δεν φταίει η επιχείρηση που θέλει να διαφημιστεί για τα πολυάριθμα φυλλάδια που βρίσκουμαι στην είσοδο αλλά τα άτομα που αναλαμβάνουν να μοιράσουν τα φυλλάδια.. Βέβαια η δουλεία αυτή είναι πολύ κουραστική κ δεν πληρώνονται καλά αλλά αυτός δεν είναι λόγος να χαραμίζουν τα φυλλάδια έτσι για να γλιτώνουν χρόνο... Η επιχείρηση που διαφημίζεται στα φυλλάδια έχει 3 φορές ζημία.... Πρώτον γιατί τα φυλλάδια δεν μοιράζονται με αποδοτικό τρόπο κ έτσι χαλιούνται χρήματα , δεύτερον πολλές φορές ένοικοι κάνουν καταγγελίες στην επιχείρηση για τα φυλλάδια και τρίτον γιατί στο τέλος η επιχειρηση αντι να διαφημιστει καταφέρνει το αντίθετο...
σιγουρα δεν φταινε οι διαφημιζομενες εταιρειες αλλα η εκαστοτε εταιρεια διανομης.
προσωπικα εχω βρει ηδη 2 εταιρειες που παρα την απαγορευση διανομης και την παραπομπη τους σε ειδικο κουτι,μπηκαν και γεμισαν τις σκαλες διαφημιστικα.
σε επικοινωνια μου μαζι τους,εδωσα την διευθυνση και ειπα πως δεν επιθυμω να βρισκω εντυπα,σε αντιθετη μαλιστα περιπτωση επιφυλασσομαι παντως νομιμου δικαιωματος μου.
ο ενας μου ζητησε συγνωμη και ο αλλος μου το εκλεισε καταμουτρα.δεν εχουμε παρα να περιμενουμε και να δουμε
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης