Jump to content

Παρακολούθησεις & υποκλοπές συνομιλιών: Γίνεται;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεραμε απο παλια οτι στα σταθερα τηλεφωνα γινονταν και γινοντε υποκλοπες και παρακολουθησεις συνομιλιων.

Στα κινητα τι γινεται ?

Ειναι μια απορια που μου δημιουργισε ενας φιλος οταν μου μιλησε για ενα προβλημα που παρατηρησε κατα την διαρκεια πολλων συνομιλιων που ειχε και εξακολουθει να εχει με εναν φιλο του. Ενω συνομιλουσαν ακουγε τον ηχο που κανει ενα τηλεφωνο οταν σηκωνεις το ακουστικο.Γνωστος ο ηχος σε οσους εχουν dumblex στο σπιτι. Οταν σε καποια φαση ειπε στον φιλο του οτι καποιος ακουει , ακουστικε το κατεβασμα του ακουστικου.Αυτο εγεινε πολλες φορες.Και δειχνει σιγουρος οτι κατι συμβαινει απο το γεγονος οτι αυτα που λεει στον φιλο του και τον οποιο εμπιστευεται , τα ακουει να λεγονται απο αλλα στοματα.

Ξερει κανεις να μου δωσει καμια απαντηση επι του θεματος?

Εγω ξερω οτι οπου υπαρχει γραμμη (συρμα) γινονται τα παντα.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλά ξέχνα το. Η υποκλοπή στον αέρα είναι αδύνατη, και στα κέντρα μεταγωγής αδιανόητη. Ο φίλος σου μήπως είναι μήπως υπερβολικός, ή μήπως μιλούσε με σταθερό?...
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι τοσο υπερβολικος. Παντως ενα πραγμα που δεν ανεφερα ειναι οτι εχει μπει εδω και καιρο σε ενα προγραμμα chat . Και εγω ειχα αμφιβολιες απο την αρχη αλλα η επιμονη του με εκανε να θεσω το ερωτημα.

Προσωπικα παντως δεν αποκλειω την υποκλοπη , γιατι η τεχνολογια εχει πολλα μυστικα .Ξεραμε οτι μπορουν να μας εντοπισουν απο τις συντεταγμενες 2-3 κεραιων ?? Και ομως εγεινε.Οτσαλαν. Και πολλα αλλα που δεν ξερουμε ακομη.

Παντως σ ευχαριστω για την απαντηση.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ntanny

 

Δεν νομιζω να ειναι τοσο υπερβολικος. Παντως ενα πραγμα που δεν ανεφερα ειναι οτι εχει μπει εδω και καιρο σε ενα προγραμμα chat . Και εγω ειχα αμφιβολιες απο την αρχη αλλα η επιμονη του με εκανε να θεσω το ερωτημα.

Προσωπικα παντως δεν αποκλειω την υποκλοπη , γιατι η τεχνολογια εχει πολλα μυστικα .Ξεραμε οτι μπορουν να μας εντοπισουν απο τις συντεταγμενες 2-3 κεραιων ?? Και ομως εγεινε.Οτσαλαν. Και πολλα αλλα που δεν ξερουμε ακομη.

Παντως σ ευχαριστω για την απαντηση.

 

 

Και ομως φιλε μου τα παντα παρακολουθουντε. Τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας κραταν ενα ειδος backup απο ολους τους συνδρομητες τους για τον εξης λογω και σκεφτειτε το .Εαν ενας χρειαζετε το κινητο πολυ επαγγελματικα και καποια στιγμη που το χρειαζοταν δεν ειχε σημα χωρις αιτια απο αυτον ,και εαν τα χρηματα ηταν παρα πολλα, δεν θα εκανε μηνυση εαν η εταιρια δεν ειχε αυτο το ειδος backup θα μπορουσε να αποδειξει οτι εκεινη την στιγμη ειχε σημα ; Για αυτο σας λεω τα παντα παρακολουθουντε.Αυτα που λεω δεν τα σκεφτηκα απο το μυαλο μου...... :p

There are only 10 types of people in this world.. Those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

File Morfeas,

 

nomizw pws yperballeis ligo. Prwton kai kyrioteron oi etairies den kratane ixografiseis apo tis synomilies mias kai ayto tha apaitouse terastio apothikeytiko xwro alla kai tha itan paranomo. Kratane fysika stoixeia ta opoia aforoun stin timologisi (posa sms, pote ekane klisi, poso milise ktl). H etairia episis den mporei na eggyithei pws se mia perioxi exei sima kai periptwseis opws ayti pou anafereis kalyptontai sto symbolaio pou ypografoume otan ginomaste syndromites se kapoio diktyo. An diabaseis to symbolaio tha deis pws anaferei kai periptwseis anwteras bias ktl. opote i etairia outws i allws kallyptetai.

Bebaia i dynatotita na ginei ypoklopi-parakolouthisi yparxei alla den efarmozetai se olous gia logous oikonomias xwrou kai xronou. Ean yparxoun basimes ypopsies gia ti symmetoxi kapoiou se ena egglima kai o eisaggeleas synenaisei, tote oi arxes mporoun na ypoklepsoun tis synomilies tou, ta eggrafa tou, tin allilografia tou k.o.k. kai fysika na xrisimoipoihthoun ta stoixeia ayta se diki.

 

 

Ayta,

FilthX

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτα που λες, αλλα μην με αμφισβητεις γιατι σου ειπα οτι δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου διστυχος δεν μπορω να αποκαλυψω τα αιτια που σας αναφερω το παραδειγμα αυτο..... δεν ειμαστε και κανα μικρο forum :p
There are only 10 types of people in this world.. Those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι ελαχιστες οι αμφιβολιες οσον αφορα την μη δυνατοτητα υποκλοπης, θα ηθελα να κανουμε μια υποθεση.Η μαλλον δυο υποθεσεις.

1) Ειμαι τεχνικος μιας εταιρειας και ξεροντας το νουμερο καποιου κανω την σχετικη συνδεση μεσω των μηχανηματων και παρακολουθω αν υπαρχει συνομιλια εκεινη τη στιγμη.

2) Για να δουμε την εκδοση λογισμικου του κινητου μας πληκτρολογουμε εναν κωδικο.Οπως και για να δουμε το ID της συσκευης. Εαν γνωριζοντας τον αριθμο καποιου και πληκτρολογοντας πρωτα εναν κωδικο και μετα τον αριθμο δεν θα μπορουσε να υπαρχει η περιπτωση της ακροασης συνομιλιας ?? Αυτη η κινηση γινεται ακομη πιο ευκολα απο την στιγμη που παρακολουθεις καποιον και μολις τον δεις να μιλα στο κινητο του , κανεις εφαρμογη την κινηση που ανεφερα.

Και στις 2 περιπτωσεις ο παθων εννοειται οτι εχει κινητο με συνδεση, ωστε να μην δυσκολευτω να βρω τον αριθμο του , οταν γνωριζω το ονομ/μο του. Τωρα θα μου πειτε για πιο λογο να γινει κατι τετοιο. Δεν χρειαζεται να συμβαινει κατι σοβαρο.Αρκει ακομη και το να ξερω οτι αυτο το ατομο κανει φλερτ σε μια κουκλιτσα την οποια πιθανον να εχω βαλει και εγω στο ματι και θελω να ξερω τι γινεται ωστε να αντιδρασω αναλογα.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Κανεις μα κανεις δεν ειναι αντιθετος με το οτι τα ΠΑΝΤΑ παρακολουθουντε οταν καποιος θελει. :p
There are only 10 types of people in this world.. Those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα σκεφτείται τι είδους εξοπλισμός χρειάζεται για να παρακουλουθήσεις μια συνδιάλλεξη κινητής τηλεφωνίας και τι κόστος έχει, μετά σκεφτείται τι αξία έχει να παρακολουθείς τους πάντες. Ακόμα και το Echelon με λέξεις κλειδιά ενεργοποιείται... Μην υπερβάλλουμε σε όλα... Παρόλο που είναι τεχνικά εφικτό, είναι εξαιρετικά ασύμφορο οικονομικά και άσκοπο...
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Valerio τα 100στησες αντε να τα 1000σεις κιολας. (ασχετο sorry παιδια ).

Δεν ειπαμε οτι παρακολουθουν τον μαναβη της γειτονιας σου!!!!

There are only 10 types of people in this world.. Those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον MoRfeAS

Valerio τα 100στησες αντε να τα 1000σεις κιολας. (ασχετο sorry παιδια ).

Ευχαριστώ... σύντομα ακολουθείς βλέπω :)

 

Δεν ειπαμε οτι παρακολουθουν τον μαναβη της γειτονιας σου!!!!

 

Αρχικό Μήνυμα από τον ntanny

Ξεραμε απο παλια οτι στα σταθερα τηλεφωνα γινονταν και γινοντε υποκλοπες και παρακολουθησεις συνομιλιων.

Στα κινητα τι γινεται ?

Ειναι μια απορια που μου δημιουργισε ενας φιλος οταν μου μιλησε για ενα προβλημα που παρατηρησε κατα την διαρκεια πολλων συνομιλιων που ειχε και εξακολουθει να εχει με εναν φιλο του. Ενω συνομιλουσαν ακουγε τον ηχο που κανει ενα τηλεφωνο οταν σηκωνεις το ακουστικο.Γνωστος ο ηχος σε οσους εχουν dumblex στο σπιτι. Οταν σε καποια φαση ειπε στον φιλο του οτι καποιος ακουει , ακουστικε το κατεβασμα του ακουστικου.Αυτο εγεινε πολλες φορες.Και δειχνει σιγουρος οτι κατι συμβαινει απο το γεγονος οτι αυτα που λεει στον φιλο του και τον οποιο εμπιστευεται , τα ακουει να λεγονται απο αλλα στοματα.

Ξερει κανεις να μου δωσει καμια απαντηση επι του θεματος?

Εγω ξερω οτι οπου υπαρχει γραμμη (συρμα) γινονται τα παντα.

 

Δεν είναι ακριβώς ο μανάβης της γειτονιάς μου αλλά δεν καταλαβαίνω, γιατί η τηλεφωνική συνδιάλλεξη του μανάβη μου να έχει λιγότερο ενδιαφέρoν;

:p :p :p

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα λέτε ισχύουν βρε παιδιά, αλλά όχι οι ηχογραφήσεις. Αυτές γίνονται μόνο μέσα από τα κέντρα των εταιρειών, και μόνο κατόπιν εισαγγελικής παραγγελίας. Over the air υποκλοπή στο GSM δεν γίνεται. Έχει πολλές έξυπνες δικλείδες ασφαλείας το σύστημα (ευτυχώς!).

Πάντως στοιχεία του στυλ "πότε πήρες, που πήρες, που ήσουν όταν πήρες, πόση ώρα μίλησες" κλπ, αυτά νομίζω ότι πια τους υποχρεώνει η Ευρωπαική ένωση να κρατάνε αρχεία για 2 έτη...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Parakolou8isi borei metaksi allon na ginei me tous ekseis tropous:

 

PARADIGMA 1:

 

kinhto1 --- (coded signal) --- BTS --- MicroWave Link --- (uncoded signal) --- SPY --- MicroWave Link --- Metagogiko Kentro (Stet/Voda/Cote/Q) --- MicroWave Link --- (uncoded signal) --- BTS --- (coded signal) --- kinhto2

 

PARADIGMA 2:

 

kinhto --- (coded signal) --- BTS --- MicroWave Link --- (uncoded signal) --- Metagogiko Kentro (Stet/Voda/Cote/Q) --- (uncoded signal) --- OTE Cables --- Metagogiko Kentro (OTE) --- SPY --- sta8ero

 

PARADIGMA 3:

 

sta8ero1 --- (uncoded signal) --- Metagogiko Kentro --- SPY --- Metagogiko Kentro --- (uncoded signal) --- sta8ero2

 

 

P.S. H parakolou8isi ginetai elafros pio diskolh otan h sta8erh grammh einai ISDN h SDL epidi yparxei idiko encoding sto syma prin taksidepsei sta kalodia

Link to comment
Share on other sites

P.S. H parakolou8isi ginetai elafros pio diskolh otan h sta8erh grammh einai ISDN h SDL epidi yparxei idiko encoding sto syma prin taksidepsei sta kalodia

 

Για το isdn ήξερα ότι ο μόνος τρόπος για να μπορέσεις να το κάνεις είναι εαν είσαι στο ίδιο το κέντρο του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά εδώ στην Ελλάδα η υποκλοπή (και μάλιστα χωρίς προφανή λόγο) μου ακούγεται πολύ πιο πολύ σαν conspiracy theory... Ούτως ή άλλως, και υποκλοπή να γινόταν, το 90%+ των ανθρώπων που χρησιμοποιούν κινητό δεν νομίζω να μεταφέρουν "ζωτικής" σημασίας πληροφορίες μέσω αυτού (τα περισσότερα τηλεφωνήματα είναι του τύπου "Γεια σου, τι κάνεις;", "Να έρθεις να με πάρεις στις 8" κτλ.) οπότε τέτοιες πληροφορίες είναι μάλλον άχρηστες (εκτός κι αν σε παρακολουθεί detective :p ). Εκτός από αυτό, δεν νομίζω να υπάρχει εγκατεστημένος και ο απαραίτητος εξοπλισμός χωρίς να το ξέρουν οι εταιρίες, οι οποίες όπως αναφέρθηκε και πριν είναι υποχρεωμένες να διατηρούν το απόρρητο των συνομηλιών του συνδρομιτή.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Dromeas

 

Parakolou8isi borei metaksi allon na ginei me tous ekseis tropous:

 

PARADIGMA 1:

 

kinhto1 --- (coded signal) --- BTS --- MicroWave Link --- (uncoded signal) --- SPY --- MicroWave Link --- Metagogiko Kentro (Stet/Voda/Cote/Q) --- MicroWave Link --- (uncoded signal) --- BTS --- (coded signal) --- kinhto2

 

PARADIGMA 2:

 

kinhto --- (coded signal) --- BTS --- MicroWave Link --- (uncoded signal) --- Metagogiko Kentro (Stet/Voda/Cote/Q) --- (uncoded signal) --- OTE Cables --- Metagogiko Kentro (OTE) --- SPY --- sta8ero

 

PARADIGMA 3:

 

sta8ero1 --- (uncoded signal) --- Metagogiko Kentro --- SPY --- Metagogiko Kentro --- (uncoded signal) --- sta8ero2

 

 

P.S. H parakolou8isi ginetai elafros pio diskolh otan h sta8erh grammh einai ISDN h SDL epidi yparxei idiko encoding sto syma prin taksidepsei sta kalodia

 

 

Μακάρι να ήταν τόσο απλά... :o

Στο παράδειγμα 1, η διεπαφή Abis από το BTS μέσω του Radio Link πάει πρώτα στο BSC (και όχι στο MSC - το "μεταγωγικό κέντρο" για όσους δεν ξέρουν) όπου η κωδικοποίηση υπάρχει και είναι διάφορη (ανάλογα με τον κατασκευαστή) σε αντίθεση με την διεπαφή A που ενώνει BSC <-> MSC και είναι απλό PCM 8 bit / 8 kHz ανά κανάλι όπου μπορεί να υποκλαπεί (άν μεταφερόταν με Radio Link και είχες τον κατάλληλο δέκτη 15...38 GHz, να αποδιαμορφώνει κατά QPSK/QAM, και ήσουν μέσα στον λοβό των 0,6 μοιρών...).

Στα άλλα 2 παραδείγματα, ισχύει. Νομίζω έτσι δεν κάνουν και οι ντετεκτιβς τις υποκλοπές με τους κοριούς?

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mikem4600

 

Ειδικά εδώ στην Ελλάδα η υποκλοπή (και μάλιστα χωρίς προφανή λόγο) μου ακούγεται πολύ πιο πολύ σαν conspiracy theory... Ούτως ή άλλως, και υποκλοπή να γινόταν, το 90%+ των ανθρώπων που χρησιμοποιούν κινητό δεν νομίζω να μεταφέρουν "ζωτικής" σημασίας πληροφορίες μέσω αυτού (τα περισσότερα τηλεφωνήματα είναι του τύπου "Γεια σου, τι κάνεις;", "Να έρθεις να με πάρεις στις 8" κτλ.) οπότε τέτοιες πληροφορίες είναι μάλλον άχρηστες

 

Προφανώς κάτι ανάλογο σκεφτόταν οι διάφοροι υπεύθυνοι και για κάποιον μελισσοκόμο, έναν οργανοπαίχτη κλπ κλπ κλπ ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το αν είναι εφικτό να γίνει παρακολούθηση, σίγουρα αυτή δεν είναι πλέον του στυλ "άκουσα ένα κλικ" τότε που έβαζαν κροκοδειλάκια πάνω στη γραμμή. Αυτό ήτανε στην αναλογική εποχή. Αν ο ένας έχει σταθερό αναλογικό, τότε ΟΚ. Αλλιώς νομίζω ότι το να υποκλέψεις ψηφιακό σήμα δε γίνεται εύκολα αντιληπτό.

bye

.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο τυπος το πρωτο του post εις βαθως. Τελικα ολοι κρυβουμε εναν James Bond μεσα μας. Και τι δεν θα διναμε για να ακουγαμε την συνομιλια του διπλανου μας..:p
There are only 10 types of people in this world.. Those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον MorFeAs

 

Ωραιος ο τυπος το πρωτο του post εις βαθως. Τελικα ολοι κρυβουμε εναν James Bond μεσα μας. Και τι δεν θα διναμε για να ακουγαμε την συνομιλια του διπλανου μας..:p

 

 

Nomizw pws osoi symmetexoun se ayti ti syzhthsh symfwnoume pws i ypoklopi synomilias einai kati poly kako. Se ayto to plaisio den yparxei oute enas kalos logos gia na ypoklepseis opoioudipote tis synomilies. Nomizw pws prepei na antimwtwpizoume themata opws ayto me tin armozousa sobarotita giati alliws kapoia mera isws na trexoume kai na min ftanoume (an mporei p.x. ki o diplanos mas na akouei tis dikes mas synomilies). To aporrito twn syndiale3ewn prepei na prostateytei giati to epomeno bima einai i parabiasi tou oikiakou asylou. Ti tha dinate loipon gia na ta prostatepsete ola ayta?

 

FilthX

Link to comment
Share on other sites

loipon eiste asxetoi!

me stoixeia oti akougete klik kai oti to kleinei molis ton antilif8oun ebala ton astinomo beka pou kribw mesa mou kai brik tin lisi i opoia einai i exis sximatika

 

 

ntanny(GSM) <--->GSM operator <---->Public Operator(PSTN) <----->Spiti filou ntanny

 

 

 

opou sto Spiti fillou ntanny exoume split :

 

/ filos ntanny

---

\ mana filou ntanny pou akouei apo o dublex!

 

oi ypo8eseis pou ekana einai oti o filos ntanny paizei me pstn kai oxi me kinito kai oti menei kapoios mazi tou (an oxi i mana tou tote kapoios/a alli)

 

 

xexexe

kalo e?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον broxopoios

 

loipon eiste asxetoi!

me stoixeia oti akougete klik kai oti to kleinei molis ton antilif8oun ebala ton astinomo beka pou kribw mesa mou kai brik tin lisi i opoia einai i exis sximatika

 

 

ntanny(GSM) <--->GSM operator <---->Public Operator(PSTN) <----->Spiti filou ntanny

 

 

 

opou sto Spiti fillou ntanny exoume split :

 

/ filos ntanny

---

\ mana filou ntanny pou akouei apo o dublex!

 

oi ypo8eseis pou ekana einai oti o filos ntanny paizei me pstn kai oxi me kinito kai oti menei kapoios mazi tou (an oxi i mana tou tote kapoios/a alli)

 

 

xexexe

kalo e?

 

Μπράβο! Έλυσες το μυστήριο! :p

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα κατα τα αλλα ο FilthX ελεγε να ειμαστε σοβαρη περι του θεματος.
There are only 10 types of people in this world.. Those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

Τςςςς... Σιγά! Από το πρώτο post το είχα πεί:

 

Απλά ξέχνα το. Η υποκλοπή στον αέρα είναι αδύνατη, και στα κέντρα μεταγωγής αδιανόητη. Ο φίλος σου μήπως είναι μήπως υπερβολικός, ή μήπως μιλούσε με σταθερό ?...
:rolleyes: :happy:
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...