Ερωτήσεις για roaming (περιαγωγή)

Απάντηση

Vasileios

Vasileios's Avatar: Apple iPhone 5
Networks Moderator
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ, Νέα Μάκρη,
Θα χρεώνεσαι μόνο εσύ είτε σε καλούν είτε καλείς, οποιοδήποτε ελληνικό νούμερο και όχι μόνο Vodafone.
και θα χρεώνεσαι από το πακέτο , και για εισερχόμενες και για εξερχόμενες
Γιαυτό είναι καλύτερα να καλείς εσύ .
Από την εμπειρία μου το travel pack έχει ελάχιστη χρέωση 1 λεπτό και μετά ανα δευτερόλεπτο .
Μπορείς να αγοράσεις το πακέτο και 2 και τρείς φορές πριν φύγεις
Μπορεί να αγοραστεί και από το εξωτερικό με μήνυμα, αλλά το μήνυμα κοστίζει 13 λεπτά.
Μιλάμε πάντα για Ευρώπη

costas_pro

costas_pro's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
3G Member
Περιοχή: Chalandri City
Παράθεση από Vasileios >
Θα χρεώνεσαι μόνο εσύ είτε σε καλούν είτε καλείς, οποιοδήποτε ελληνικό νούμερο και όχι μόνο Vodafone.
και θα χρεώνεσαι από το πακέτο , και για εισερχόμενες και για εξερχόμενες
Γιαυτό είναι καλύτερα να καλείς εσύ .
Από την εμπειρία μου το travel pack έχει ελάχιστη χρέωση 1 λεπτό και μετά ανα δευτερόλεπτο .
Μπορείς να αγοράσεις το πακέτο και 2 και τρείς φορές πριν φύγεις
Μπορεί να αγοραστεί και από το εξωτερικό με μήνυμα, αλλά το μήνυμα κοστίζει 13 λεπτά.
Μιλάμε πάντα για Ευρώπη
Σε ευχαριστω παρα πολυ βασιλη!!! Τους αριθμους τους καλω με προθεμα μπροστα;;
Cell phone: Samsung Note 3 32GB
Tablet: iPad Air 16GB Wifi only

Vasileios

Networks Moderator
Ναι , πρέπει να βάλεις +30

STERGIOSZX

STERGIOSZX's Avatar: Samsung GTN7000 Galaxy Note
Mobile Newbie
Περιοχή: LITI

Vodafone και περιαγωγή?

Θα κάνω ένα ταξίδι στη Γερμανία και θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό μου για να δέχομαι κλήσεις από Ελλάδα αλλά και να κάνω κλήσεις προς Ελλάδα.

Έχω επαγγελματικό πακέτο.

Ποιος είναι ο πιο φθηνός τρόπος?
Μπορώ να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα της vodafone για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα?
Ακόμα και κάποιο καρτοκινητό για αυτή τη δουλειά δε με χαλάει.

Τι εμπειρίες έχουμε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Alex0077

Alex0077's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα ( Άγιος Στέφανος )
Παράθεση από STERGIOSZX >
Θα κάνω ένα ταξίδι στη Γερμανία και θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό μου για να δέχομαι κλήσεις από Ελλάδα αλλά και να κάνω κλήσεις προς Ελλάδα.

Μπορώ να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα της vodafone για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα?

Τι εμπειρίες έχουμε?

Καταρχήν πάρε στο 13830 και ρώτα αν είναι ενεργοποιημένο το Passport στη γραμμή σου (αν δεν είναι το ενεργοποιείς δωρεάν χωρίς καμία διαδικασία). Με το passport θα χρεώνεσαι 0,82 ευρώ ανά κλήση (εισερχόμενη και εξερχόμενη) με χρέωση 0,2583 € / λεπτό στην εξερχόμενη επιπλέον.
http://www.vodafone.gr/por...on?pageId=1683

Τώρα για καρτοκινητό ίσως σε συμφέρει πχ το Vodafone International αλλά δεν τα ξέρω αυτά ας πει κάποιος που ξέρει.. Εξαρτάται βέβαια και πόσο θελεις να μιλάς και για πόσο καιρό θα είσαι εκεί.

Προσοχή όμως, το Vodafone Passport ισχύει για κλήσεις μέχρι 60 λεπτών , μετά θα χρεώνεσαι κανονικά σύμφωνα με τις χρεώσεις περιαγωγής για όλη τη διάρκεια της κλήσης (λίγο δύσκολο βέβαια να μιλάς πάνω από 1 ώρα ανά κλήση)

angelfeather

no avatar
GPRS Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από STERGIOSZX >

Τι εμπειρίες έχουμε?

Για Γερμανία οπωσδήποτε Europe Voice. Στο Vodafone Germany μηδενική χρέωση στις εισερχόμενες και εθνική στις εξερχόμενες. Το πάγιο είναι 18€, και όταν γυρίσεις το απενεργοποιείς.

Παρε στο 13830 να το ενεργοποιήσεις μία μέρα πριν φύγεις.

zerokill

zerokill's Avatar: Apple iPhone 5s
3G Member
Περιοχή: Χανιά

Ανανεωση χρονου ομιλιας στη Γερμανια

Γνωριζω οτι και με τις τοπικες καρτες της vodafone CallYa στην Γερμανια μπορεις να κανεις ανανεωση .. αλλα αν καποιος μου στειλει καρτα απο εδω τον κωδικο μπορω να τον κανω ανανεωση η μονο με τις Γερμανικες καρτες μπορω?Ισχυει το 1252 και εκει πανω???

Vasileios

Networks Moderator
Μπορεί να καλέσει από δω 1254 . Να δώσει τον κωδικό και θα μπεί στο δικό σου τηλέφωνο.

Wamu

Wamu's Avatar: Nokia 6300
HSCSD Member
Περιοχή: Athens
Το travel pack εξακολουθεί να υπάρχει? Στη νέα σελίδα της Vodafone δεν έχω μπορέσει να το εντοπίσω.
Για κάποιον πάντως που περνά μεγάλο κομμάτι του χρόνου του στο εξωτερικό σε μια από τις 11 χώρες του Vodafone Europe Voice , μπορώ να πω ότι του έρχεται παραπάνω από "κουτί" το συγκεκριμένο πρόγραμμα!!

Vasileios

Networks Moderator
Παράθεση από Wamu >
Το travel pack εξακολουθεί να υπάρχει? Στη νέα σελίδα της Vodafone δεν έχω μπορέσει να το εντοπίσω.
Για κάποιον πάντως που περνά μεγάλο κομμάτι του χρόνου του στο εξωτερικό σε μια από τις 11 χώρες του Vodafone Europe Voice , μπορώ να πω ότι του έρχεται παραπάνω από "κουτί" το συγκεκριμένο πρόγραμμα!!
http://www.vodafone.gr/por...on?pageId=6611

Αυτό χρησιμοποιώ πάντοτε όταν πάω Ευρώπη. Είναι καλύτερο από το Passport για σύντομα τηλεφωνήματα. Ισχύει για όλη την Ε.Ε (26 χώρες)

surge

surge's Avatar: Sony Ericsson W350i
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από zerokill >
Γνωριζω οτι και με τις τοπικες καρτες της vodafone CallYa στην Γερμανια μπορεις να κανεις ανανεωση ..
Σίγουρο αυτό; Είναι δοκιμασμένο; Γιατί είχα διαβάσει στην ιστοσελίδα της vodafone ότι γίνεται ανανέωση χρόνου ομιλίας στο εξωτερικό αγοράζοντας κάρτα από οποιαδήποτε συνεργαζόμενη εταιρία, αλλά είχα αγοράσει κάρτα Α1 στην Αυστρία και δεν κατάφερα να κάνω την ανανέωση...

Vasileios

Networks Moderator
Ναι γίνεται και με Α1
Απλά πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο αντίστοιχο δίκτυο.
http://www.vodafone.gr/por...SearchId=53722

zerokill

3G Member
Σιγουρα γινεται.Και να μην γινεται μην απελπιζεσαι καλωντας καποιος φιλος σου στο 1254 μπορει να σου περασει χρονο ομιλιας πολυ ευκολα και απλα.Ακομα και να σου στειλει λεφτα μεσω του δικου του υπολοιπου.Επισης στην Γερμανια εκτος τα καταστηματα καρτες πουλανε και αυτοματοι πωλητες παντου σε κεντρικους δρομους οποτε σιγουρα μπορεις να προμηθευτεις καρτα σε 24ωρη βαση.Εχουν T-Mobile Vodafone CallYA O2 Loop kai EPLUS Base αν θυμαμαι καλα εσυ αγοραζεις ΜΟΝΟ CallYa (Και κανεις ανανεωση απο το 1268 Δωρεαν...) Κοστος καθε ανανεωσης 1 ευρω με ξενες καρτες βοντα

zerokill

3G Member
Βασικα το μηνυμα μου πηρα στην Γερμανια (κατα την διαρκεια του ταξιδιου) απο την βονταφον ηταν
"Ανανεωση με Ελληνικες καρτες στο 1253 η με καρτες του συνεργαζομενου δικτυου στο 1268 Δωρεαν."

papias

no avatar
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Athens GR

Internet στο εξωτερικό

Γειά χαρά. Εχω συνδεση vodafone και θα φύγω για κάποιο διάστημα (1 μήνα περίπου) στο εξωτερικό. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πακέτο που να δίνει Internet χωρίς έξτρα χρεώσεις και στο εξωτερικό.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης