Jump to content

Υπνοβασία


yiakoub
 Κοινοποίηση

ΥΠΝΟΒΑΣΙΑ  

108 members have voted

  1. 1. ΥΠΝΟΒΑΣΙΑ

    • ΕΙΜΑΙ ΥΠΝΟΒΑΤΗΣ
      5
    • ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΝΟΒΑΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ
      75
    • ΕΧΩ ΥΠΝΟΒΑΤΗΣΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΟΡΕΣ
      28


Recommended Posts

Εχω υπνοβατησει αρκετες φορες στη ζωη μου...το εψαξα οσο μπορουσα στο διαδικτυο αλλα πουθενα δεν μπορεσα να βρω τις αιτιες αυτης της συμπεριφορας...

 

Πλεον εχω πολυ καιρο να υπνοβατησω αλλα καποτε γινοταν αρκετα συχνα και πιστεψτε με οτι ημουν απιστευτα θυμωμενος με τον εαυτο μου...διοτι ειναι γελιο να κανεις κατι που δεν το θες και δεν το επιδιωκεις και ταυτοχρονα ειναι ενοχλητικο για τους αλλους!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έχει τύχει να υπνοβατήσω μια-δυο φορές στη ζωή μου, και ήταν σε περιόδους που ήμουν πολύ κουρασμένη, δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό. Είναι πραγματικά αστείο ορισμένες φορές, νιώθεις ότι γίνεσαι ρεζίλι. Αυτό που σίγουρα ξέρω πάντως είναι ότι δεν πρέπει να ξυπνήσεις ή να φωνάξεις σε έναν υπνοβάτη, γιατί θα τρομάξει τόσο που θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα υγείας μετά (μακριά από μας)...
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

λενε πολλα για το τι κακο μπορει να παθει ενας υπνοβατης αν του φωναξουν η αν τον ξυπνησουν...

 

Απο προσωπικης πειρας...δεν εχω παθει ποτε τιποτα...

Ειναι παρα πολλες οι φορες που με εχουν ξυπνησει η μου εχουν φωναξει κατα τη διαρκεια υπνοβασιας!!!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε ρε παιδια, οσοι εχετε υπνοβατησει ποιος σας το ειπε μετα και τι ακριβως σας ειπε οτι κανατε?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά υπνοβάτησα στη ζωή μου. Πιτσιρικάς ήμουν, δημοτικό, 3η-4η. Σηκώθηκα το βράδυ από το κρεβάτι, άνοιξα την εξώπορτα και βγήκα στον δρόμο. Ευτυχώς άκουσε η μάνα μου ότι άνοιξε η πόρτα και με πρόλαβε πριν γίνω τατουάζ στις ρόδες κάποιας νταλίκας.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέσα στο σπίτι έχω κόψει... βόλτες αρκετές φορές. Συνήθως περιορίζομαι σε ένα διπλανό δωμάτιο... :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται αυτό?

Πως γίνεται να ξυπνάς και να κάνεις διάφορα ενώ κοιμάσαι ακόμα?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

i dikia mou istoria einai pio geloia,douleva se ksenodoxeio sti paro,exw gyrisei tyfla mazi me ti kopela mou sto dwmatio kata tis 5 to prwi,kserenomai ston ypno,se mia wra sikwnomai (ola ayta pou tha perigrapsw fantazomai to pws ginan,den ta thimamai)anoigw ti porta vgainw apo to dwmatio gymnos me mia petseta elpizw na tin eixa sti mesi.perpataw 5 metra os ti reception katevenw sto ypogeio,kai pigainw kai katouraw stis toualetes tou proswpikou.apo to simeio pou katourisa kai meta arxisa na thimamai.i reception itan anoixti apo ti katharistria i opoia thelw na elpizw oti den ti petyxa pouthena toulaxiston mou eipe oti den me eide tin epomeni mera!meta anevika piga sto dwmatio xtypisa ti porta,i kopela mou den mou anoige,den me eide dipla tis kai tromakse,itan isogeio mpika apo to mpalkoni.ksaplwsa sto krevati kai koimithika akariaia!.fysika etsi elpizw oti eginan ta pragmata giati mporei kai na kykloforousa tsitsidi me ti petseta ston wmo kai na kana voltes prin paw sto ypogeio pou arxisa na thimamai.
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται αυτό?

Πως γίνεται να ξυπνάς και να κάνεις διάφορα ενώ κοιμάσαι ακόμα?

Απλά... δεν ξυπνάς όταν κάνεις ότι κάνεις. Αν ξυπνήσεις εκείνη την ώρα (αυτό μου συμβαίνει συνήθως) σου παίρνει κανά πεντάλεπτο να συνειδητοποιήσεις που βρίσκεσαι και τι κάνεις. Αν ξυπνήσεις αργότερα κανονικά (μου έχει τύχει και αυτό) δεν ξέρεις καν τι έχεις κάνει (σου το περιγράφουν άλλοι αν το είδαν).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακουσει και εγω οτι δεν κάνει να ξυπνας τον υπνοβάτη γιατί μπορεί να σοκαριστεί κάτι τέτοιο. Πάντως εδώ έχει ενα καλό κατανοητό υλικό για την υπνοβασία. http://www.pediatros.com/main/1,0,1534,296-article.aspx

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΥΠΝΟΥ

 

της Λ. Θωμαΐδου

 

Ο ύπνος καταλαμβάνει το 1/3, περίπου, της ζωής του ανθρώπου και τα προβλήματα του ύπνου είναι πολύ συχνά, όχι μόνο στους ενήλικες αλλά και στα παιδιά. [...]

 

Στην υπνοβασία, το παιδί κατεβαίνει από το κρεβάτι του και αρχίζει να περιπλανάται με ανοικτά τα μάτια και ανέκφραστο πρόσωπο, χωρίς όμως να βλέπει. Καθοδηγείται, κυρίως, με τη μνήμη και μπορεί να σκοντάψει και να κτυπήσει. Είναι πολύ δύσκολο να το ξυπνήσει κάποιος και συνήθως επιστρέφει στο κρεβάτι μόνο του και συνεχίζει τον ύπνο του. Η διάρκεια της υπνοβασίας είναι 5-15 λεπτά, η συχνότητά της 10%, υπάρχει θετικό οικογενειακό ιστορικό και κατά κανόνα υποχωρεί με την πάροδο της ηλικίας. Πρέπει να λαμβάνονται προφυλάξεις ώστε να μην τραυματισθεί το παιδί.

 

Πηγή: http://www.iatrikionline.gr/Deltio_51c/12.htm

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλά απίστευτο αυτό....

 

Το έχω δεί σε ταινίες στην τηλεόραση, αλλά δεν έχω συναντήσει κανέναν που να του έχει συμβεί...

 

Πρέπει να είναι πολύ περίεργο. Μεγάλη εμπειρία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εχω την εντυπωση πως δεν εχεις συνειδηση του τι κανεις.

τωρα πως ορισμενοι απο εδω μεσα θυμουνται και λεπτομερειες δε το ξερω..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα δε θα θελα να μου τυχει κατι τετοιο, δε το θεωρω σπουδαια εμπειρια. ειναι τρομακτικο στη σκεψη. ο υπνοβατησ δε μπορει να κανει κακο σε συνανθρωπο του χωρισ να το καταλαβει? δε ξερεισ ποτε.. οποτε καλυτερα να μη σου τυχει ποτε να υπνοβατησεισ.
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα δε θα θελα να μου τυχει κατι τετοιο, δε το θεωρω σπουδαια εμπειρια. ειναι τρομακτικο στη σκεψη. ο υπνοβατησ δε μπορει να κανει κακο σε συνανθρωπο του χωρισ να το καταλαβει? δε ξερεισ ποτε.. οποτε καλυτερα να μη σου τυχει ποτε να υπνοβατησεισ.

Μπορεί να κάνει κακό.

Κάποιος μάλιστα μαχαίρωσε τον/την σύζυγό του ενώ υπνοβατούσε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνει κακό.

Κάποιος μάλιστα μαχαίρωσε τον/την σύζυγό του ενώ υπνοβατούσε.

 

φαντάσου τη άχτι της είχε:pεμένα 2-3 φορες μου έχει τύχει.Έτσι μου είπαν τουλάχιστον:lol:δε ξέρω βέβαια μπορεί να είναι και παραπάνω και να μη με πέτυχαν οι γονείς μου ή κανείς άλλος για να μου το πει!...:shifty::O:)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το θυμηθηκα, μια φορα στη κατασκηνωση, μου παν τα κοριτσια την επομενη μερα οτι ελεγα στον υπνο μου αυτο το πραγμα: "Η αδελφη μου ειναι ηλιθια.. η αδελφη μου ειναι ηλιθια..." :lol:
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα....

αυτο ειναι παραμιλητο και οχι υπνοβασια..

εγω παλιοτερα ετριζα τα δοντια μου(πολυ κακο και ασχημο πραγμα) αλλα ευτυχως σταματησα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Υπνοβατησα για πρωτη φορα στην 6η δημοτικου...

Απο τοτε εχω υπνοβατησει παρα μα παρα πολλες φορες...

 

Συνηθως οταν υπνοβατω, ξυπναω κατα την διαρκεια και θυμαμαι αμυδρα ολα αυτα που εκανα σαν ονειρο...

 

Υπαρχουν φορες που υπνοβατω μεταξυ υπνου και ξυπνιου...

 

Και τελος υπαρχουν φορες που υπνοβατω, επιστρεφω στο κρεβατι μου και οταν ξυπναω το πρωι δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα!

 

Θα μου χρειαστουν πολλα ποστ για να περιγραψω μονο μερικα απο τα πιο συγκλονιστικα συμβαντα υπνοβασιας που μου εχουν τυχει...

 

Για αυτο επιγραμματικα θα σας αναφερω τα εξης χωρις λεπτομερειες.Τα συγκεκριμενα που θα γραψω ειναι περιστατικα τα οποια υπνβατουσα και ξυπνησα και δεν θυμομουν τιποτα απολυτως.:

 

1)κοιμομουν με την κοπελα μου,στο διπλανο δωματιο βρισκοταν ο συγκατοικος,η πορτα του δωματιου μου ηταν κλειστη,η πορτα ηταν απο αυτες τις λιγο παλιες που εχουν και ενα τζαμι περιπου 40cmχ30cm και παχος κανα 4 mm. λοιπον,σηκωθηκα,εριξα μπουνια στο τζαμι με το αριστερο χερι (υποψην ειμαι δεξιοχειρας!!!),εσπασα το τζαμι,του εκανα τρυπα οχι ρωγμη! και γυρισα,ξαπλωσα και ξυπνησα μετα απο 5 λεπτα.ειχα απλα μια γρατζουνια στο χερι,τιποτε αλλο...εννοειται πως η κοπελα μου και ο συγκατοικος ηταν πανικοβλημενοι!!!

 

2)στο πατρικο μου σπιτι,ισογεια μονοκατοικια...σηκωθηκα, βγηκα απο την μπαλκονοπορτα,εκανα τον κυκλο του σπιτιου και ξαπλωσα στην κουνια που εχουμε στην βεραντα,και ξυπνησα εκει. Μου τα αφηγηθηκε η μανα μου αφου με ξυπνησε.

 

Και αλλα πολλα τετοια περιστατικα...αλλοτε για γελια..και αλλοτε για κλαμματα...

 

Καποτε το ειχα ψαξει αρκετα...ειχα βρει ενα πολυ καλο φορουμ αμερικανικο αποκλειστικα με αυτο το θεμα...

 

Σημειωτεων να πουμε οτι εκει διαβασα οτι ο υπνοβατης εχει ελαφρυντικα και αλλοθι για οτι και εαν κανει.

Υπηρξε περιπτωση στην Αμερικη που αθωοθηκε ενας υπνοβατης,ενω ειχε σκοτωσει με οπλο καποιον κατα τη διαρκεια υπνοβασιας.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εμένα πολύ λίγες φορές,όταν ήμουν μικρότερος.Μια φορά βασικά θυμάμαι που είχα ξυπνήσει στον καναπέ στο σαλόνι επειδή κρύωνα,επειδή δεν είχα κουβέρτα.Αλλά τώρα από την πολύ κούραση κοιμάμαι σαν το ζώο,αλλά ,γενικά δεν συνηθίζω να υπνοβατώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγώ έχω υπνοβατήσει αρκετές φορές αλλά πλέον όχι και πού συχνά. Βασικά εδώ και 4 χρόνια που σπουδάζω η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω αν υπνοβατώ ή όχι γιατί μένω μόνος μου. Συνήθως οι γονείς μου μου τα έλεγαν γιατί δεν θυμόμουν τίποτα. Άλλα είναι και κάποιες φορές που βρίσκομαι μεταξύ ύπνου-ξύπνιου και όταν ξυπνάω νομίζω οτι αυτό που είχα κάνει το ειδα στον ύπνο μου.

Μια φορά που υπνοβατούσα, είχα πάει στην κουζίνα πήρα ένα ποτήρι και έβαλα γάλα να πιω σκέτο.. ενώ πάντα το έπινα με κακάο!! Ήταν νωρίς και εκείνο το βράδυ φιλοξενούσαμε μια θεία μου και με είδαν η θεία μου με την μάνα μου και μου μιλούσαν.. αλλά εγώ τίποτα.. και τελικά γύρισα πάλι στο κρεβάτι.

Μια άλλη φόρα πήγα στο υπνοδωμάτιο των γονιών μου, άναψα το φως και ξύπνησαν!!

Εν τω μεταξύ είχα πει πόσες φορές στην μάνα μου οτι αν με ξαναδεί να υπνοβατώ να πάρει την κάμερα να με τραβήξει βίντεο!! Αλλά ποτέ δεν έτυχε να το κάνει.. τέτοιες ώρες κι ολας...

Link to comment
Share on other sites

Παντος εμενα παιδια δεν μου εχει τυχει εως σημερα και ελπιζω να μην μου τυχει...:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ημουν πιο μικρος ειχα ξυπνησει με ενα μπουκαλι ουζο στην αγκαλια και ημουν περιλουσμένος με αυτό!

το μόνο που θυμαμαι ηταν οτι ειχα κοιμηθει σάν πουλάκι(και χωρις το μπουκαλι στην αγκαλια μου φυσικα!!).:)

με ξυπνησε η μανα μου το πρωι και πηγα για πλύσιμο! είχε μυρίσει όλο το σπίτι ούζο.! :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...