Αγορά Σπιτιού

Απάντηση

evvi

evvi's Avatar: Samsung GT-I5500 Galaxy 5
GPRS Member
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
γεια σας μια μικρη ερωτησουλα για ενα πολυ μεγαλο και σοβαρο θεμα

ψαχνω σπιτι για αγορα στην θεσσαλονικη αλλα δεν μπορω να βρω ενα τροπο στις αγγελιες ειναι μεσιτες στο ιντερνετ το ιδιο πως μπορω να τους αποφυγω? ή δεν το γλυτωνω?

σορυ αν υπαρχει παραμοιο θεμα αλλα δεν βρηκα
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!

FREAK_OF_NATURE

FREAK_OF_NATURE's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
4G Member
Περιοχή: Among other fairies
μπορεις να ψαξεις σε σαιτ στο ιντερνετ οπως αυτο της χρυσης ευκαιριας,του αγγελιοχωρου και αλλα.οι περισσοτερες ωστοσο ειναι καταχωρημενες απο μεσιτικα γραφεια.
αποψη μου ειναι(επειδη προσφατα εκανα αγορα σπιτιου) να συνεργαστεις με ενα μεσιτη.βοηθουν αρκετα(τοσο στον εντοπισμο του οικηματος) οσο και στα διαδικαστικα.
η πληρωμη τους ειναι το 2% της αξιας του ακινητου απο σενα και αλλο τοσο απο τον πωλητη...
για κατι αλλα θεματακια εχεις πμ
Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*

evvi

GPRS Member
Παράθεση από FREAK_OF_NATURE >
μπορεις να ψαξεις σε σαιτ στο ιντερνετ οπως αυτο της χρυσης ευκαιριας,του αγγελιοχωρου και αλλα.οι περισσοτερες ωστοσο ειναι καταχωρημενες απο μεσιτικα γραφεια.
αποψη μου ειναι(επειδη προσφατα εκανα αγορα σπιτιου) να συνεργαστεις με ενα μεσιτη.βοηθουν αρκετα(τοσο στον εντοπισμο του οικηματος) οσο και στα διαδικαστικα.
η πληρωμη τους ειναι το 2% της αξιας του ακινητου απο σενα και αλλο τοσο απο τον πωλητη...
για κατι αλλα θεματακια εχεις πμ
δεν ξερω γιατι αλλα ο μεσιτης μου φαινεται σαν λυση μονο αν δεν ειχα χρονο να ψαξω και βιαζομουνα αλλιως το θεωρω πεταμενα λεφτα σορυ και για την εκφραση δεν θελω να προσβαλω την δουλεια κανενος

FREAK_OF_NATURE

4G Member
οχι οχι,δεν με προσβαλεις(σαμπως μεσιτης ειμαι; )..κι εγω μεχρι προσφατα τα ιδια πιστευα..αλλα δυσκολα θα βρεις αμεσα απο ιδιωτη σπιτι προς αγορα.

nickolas84

nickolas84's Avatar: Apple iPhone
HSCSD Member
Περιοχή: Άγνωστη
Δες τη Χρυσή Ευκαιρία, την Καθημερινή (από το kathimerini.gr ή αγοράζοντας την Κυριακάτικη) και τοπικές εφημερίδες της Θεσ/νίκης.
Εναλλακτικά, πηγαίντε σε μεσίτη και όταν βρείτε το σπίτι που θέλετε, κάποια άλλη στιγμή μπορείτε να ρωτήσετε τους γείτονες για τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. Αν και αυτό είναι κάπως ρίξιμο για τη δουλειά του μεσίτη μιας και αυτός σας το έδειξε.

evvi

GPRS Member
Παράθεση από nickolas84 >
Δες τη Χρυσή Ευκαιρία, την Καθημερινή (από το kathimerini.gr ή αγοράζοντας την Κυριακάτικη) και τοπικές εφημερίδες της Θεσ/νίκης.
Εναλλακτικά, πηγαίντε σε μεσίτη και όταν βρείτε το σπίτι που θέλετε, κάποια άλλη στιγμή μπορείτε να ρωτήσετε τους γείτονες για τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. Αν και αυτό είναι κάπως ρίξιμο για τη δουλειά του μεσίτη μιας και αυτός σας το έδειξε.
δεν ειναι μονο αυτο γιατι οταν σου δειχνει ο μεσιτης το σπιτι υπογραφεις οτι αν αγορασεις το συγκεκριμενο σπιτι πρεπει να το αγορασεις απο αυτον αλλιως πας στα δικαστηρια

FREAK_OF_NATURE

4G Member
Παράθεση από nickolas84 >
Παράθεση από evvi >
δεν ειναι μονο αυτο γιατι οταν σου δειχνει ο μεσιτης το σπιτι υπογραφεις οτι αν αγορασεις το συγκεκριμενο σπιτι πρεπει να το αγορασεις απο αυτον αλλιως πας στα δικαστηρια
δεν υπογραφεις αυτο ακριβως..υπογραφεις πως σε περιπτωση που αγορασεις το σπιτι αυτο (απο οπουδηποτε)δινεις κι εσυ το 2% στον μεσιτη που ειναι η νομιμη αμοιβη του. τα ιδια και για τον ιδιοκτητη...αυτος υπογραφει πως ακομα και αν το πουλησει ο ιδιοκτητης σε ατομο που του υπεδειξε ο μεσιτης,παλι καταβαλει εκεινος το 2% που δικαιουται ο μεσιτης.
με λιγα λογια και να βρεις τον ιδιοκτητη,δεν προκειται να συμφωνησει.

axidous

axidous's Avatar: LG D821 Nexus 5
GPRS Member
Περιοχή: Πειραιας
Για καινουργιο ή παλιο ???
Εγω θα σου ελεγα να παρεις τους δρομους και να βρεις αυτο που θελεις μονη σου
Ο μεσιτης θελει και προμηθεια απο την πωληση και μονη σου κανεις καλυτερο παζαρι στην τιμη

φιλικα
google.com/+AntonisXidous

evvi

GPRS Member
Παράθεση από axidous >
Για καινουργιο ή παλιο ???
Εγω θα σου ελεγα να παρεις τους δρομους και να βρεις αυτο που θελεις μονη σου
Ο μεσιτης θελει και προμηθεια απο την πωληση και μονη σου κανεις καλυτερο παζαρι στην τιμη

φιλικα
και εγω αυτο σκεφτομαι και δεν πολυ γουσταρω να παω σε μεσιτη μεχρι 5-6 χρονων λεω οχι παραπανω

karaLRS

karaLRS's Avatar: LG E960 Nexus 4
HSCSD Member
Περιοχή: Πάτρα
μπορεις να πας και σε κατασκευαστή
κανε μια βολτα και κοιτα για καινουργιες πολυκατοικιες που χτίζοντε και ψάξε για την ταμπέλα του κατασκευαστη και κανε ενα τηλεφωνο...

εκτος αν εχεις τα 3-4 χιλιαρικα που θα δώσεις στον μεσίτη...

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

htrul18

htrul18's Avatar: Sony Ericsson Xperia X10 mini
3G Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Στον Αγγελιοφόρο της Κυριακής έχει ένα ένθετο "Κατοικία" το οποίο έχει αγγελίες. Οι περισσότερες είανι από μεσίτες βέβαια αλλά θα βρεις και από ιδιώτες και από κατασκευαστικές. Για ποια περιοχή ενδιαφέρεσαι; Πάντως ένας μεσίτης μπορεί πραγματικά να βοηθήσει. Αν καταφέρεις να τον αποφύγεις όμως ακόμη καλύτερα.
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!

FREAK_OF_NATURE

4G Member
Παράθεση από karaLRS >

εκτος αν εχεις τα 3-4 χιλιαρικα που θα δώσεις στον μεσίτη...
για να δωσεις 4000€ στον μεσιτη,το σπιτι που θα παρεις πρεπει να ειναι αξιας το λιγοτερο 200.000€ ...

συνηθως κανεις συμφωνια και του δινεις κανα χιλιαρικο(μαξιμουμ).

evvi

GPRS Member
Παράθεση από htrul18 >
Στον Αγγελιοφόρο της Κυριακής έχει ένα ένθετο "Κατοικία" το οποίο έχει αγγελίες. Οι περισσότερες είανι από μεσίτες βέβαια αλλά θα βρεις και από ιδιώτες και από κατασκευαστικές. Για ποια περιοχή ενδιαφέρεσαι; Πάντως ένας μεσίτης μπορεί πραγματικά να βοηθήσει. Αν καταφέρεις να τον αποφύγεις όμως ακόμη καλύτερα.
καλημερα κατα αρχας... στην αρχη ετσι προσπαθησα απο την κατοικια και επερνα αυτα που δεν ειχαν μεσιτικο γραφειο αλλα και απο αυτα τα περισσοτερα ηταν μεσιτικα απο τις εκατο οι δυο να μην ειναι. και αυτοι συνηθως ειναι παπουδες.

pro

pro's Avatar: Ericsson GH388
EDGE Member
Περιοχή: Athens
Πηγαινε σε κατασκευαστη κατευθειαν. Ολοι εχουν ταμπελες σε οικοδομες, και χτιζουν συνηθως πανω απο μια οικοδομη. Αν ειναι σε πρωιμο σταδιο πετυχαινεις και σημαντικη εκπτωση.

htrul18

htrul18's Avatar: Sony Ericsson Xperia X10 mini
3G Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Παράθεση από evvi >
καλημερα κατα αρχας... στην αρχη ετσι προσπαθησα απο την κατοικια και επερνα αυτα που δεν ειχαν μεσιτικο γραφειο αλλα και απο αυτα τα περισσοτερα ηταν μεσιτικα απο τις εκατο οι δυο να μην ειναι. και αυτοι συνηθως ειναι παπουδες.
Καλημέρα! Υπάρχουν και από κατασκευαστικές όμως.. Κι αν δεν υπάρχουν αγγελίες, υπάρχουν σίγουρα διαφημίσεις. Μπορείς να τους πάρεις τηλ και να σου πουν που χτίζουν. Κι εγώ ψάχνομαι αυτόν τον καιρό για αγορά κατοικίας στην Θεσ/νίκη αλλά μάλλον θα καταλήξω σε μεσίτη..
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης