Εκτροπή κλήσεων και forthnet

Απάντηση

Βασίλης

Βασίλης's Avatar: Nokia E66
Honored Member
Περιοχή: Πειραιάς
Εχμ εχω κανει αμεση εκτροπη κλησεων στο σταθερο μου στο οποιο εχω προεπιλογη φορεα με forthnet.Οι κλησεις εκτρεπονται στο κινητο μου.Η ερωτηση ειναι οταν θα με παιρνουν τι θα χρεωνεται:ο ΟΤΕ ή η forthnet;

swiffer

swiffer's Avatar: Apple iPhone 4
3G Member
Περιοχή: Άγνωστη
O OTE!

lewton

lewton's Avatar: Sony Xperia Z1 Compact
4G Member
Περιοχή: Τι Λοζάνη τι Κοζάνη!
Aν έχεις προεπιλογή θα χρεώνεται η forthnet.
Αν δεν έχεις προεπιλογή θα πρέπει να γράψεις στον αριθμό της εκτροπής το 17xx μπροστά.
Lo que mas duele en la vida es lo que no nos hemos atrevido a probar.

Βασίλης

Honored Member
Εχω προεπιλογη και την εκτροπη την εχω περασει κανονικα με *67* κλπ.Τελικα ποιος εχει δικιο ο swiffer ή ο lewton ;;;

myphone-fan

myphone-fan's Avatar: Nokia 206 Dual SIM
3G Member
Περιοχή: Αθήνα/Τρίπολη
Εγώ νομίζω ότι έχει δίκιο ο swiffer, γιατί απ' ότι γνωρίζω, η παροχή της εκτροπής κλήσεων παρέχεται μόνο από τον ΟΤΕ, ως "Ψηφιακή ευκολία".

inel

inel's Avatar: HTC Desire
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Δίκιο έχει ο lewton,τουλάχιστον αν στην εκτροπή βάζεις και το πρόθεμα 17ΧΧ πριν τον αριθμό. Το έχω δοκιμάσει και όντως χρεώνεται μεσω Forthnet (για 1789).

Aφου έχεις προεπιλογή μάλλον δεν χρειάζεται καθόλου το πρόθεμα μπροστα..

pastelios

pastelios's Avatar: Siemens SX1
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: rethymno
παρε το cc να μαθεις και πες μας
SMILE, LIFE IS NICE

lewton

lewton's Avatar: Sony Xperia Z1 Compact
4G Member
Περιοχή: Τι Λοζάνη τι Κοζάνη!
Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος myphone-fan (12 Φεβ. 2004 , 00:50)

Εγώ νομίζω ότι έχει δίκιο ο swiffer, γιατί απ' ότι γνωρίζω, η παροχή της εκτροπής κλήσεων παρέχεται μόνο από τον ΟΤΕ, ως "Ψηφιακή ευκολία".
Nαι αλλά επιλέγεις τον αριθμό που θες να καλέσεις.
Απλά του βάζεις και ένα 17.. μπροστά και καλεί μέσω Forthnet. Tόσο απλά.
Lo que mas duele en la vida es lo que no nos hemos atrevido a probar.

TakeOverNet

TakeOverNet's Avatar: BlackBerry Bold 9000
HSDPA Member
Περιοχή: RHAPA
Εκανα προωθηση των κλησεων στον αριθμο της Tellas που ελεγχεις αν εχει ενεργοποιηθει η προεπιλογη (εχω προεπιλογη με Tellas).

Πηρα τηλεφωνο στο τηλεφωνο μου και... "Tellas, η υπρεσια προεπιλογης φορεα εχει ενεργοποιηθει για την τηλεφωνικη σας γραμμη".

Αρα χρεωνεται ο εναλλακτικος.

t300

t300's Avatar: Sony Xperia P
3G Member
Περιοχή: Ηράκλειο
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον lewton και τον TakeOverNet
I can't tell you what the Cuore Sportivo is...
You have to see it for yourself.

GameBoy

GameBoy's Avatar: Ericsson T39m
Banned
Περιοχή: παντού και πάντα
Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (12 Φεβ. 2004 , 00:09)

Aν έχεις προεπιλογή θα χρεώνεται η forthnet.
Αν δεν έχεις προεπιλογή θα πρέπει να γράψεις στον αριθμό της εκτροπής το 17xx μπροστά.

συμφωνώ κι εγώ!

Βασίλης

Honored Member
Α δεν σας ειπα,οχι δεν πηρα την forthnet ακομα ολο το ξεχναω,αλλα με πηρε ο ΟΤΕ και μαλιστα 2 φορες κιολας για να με ρωτησει αν ενεργοποιηθηκε η εκτροπη αν ολα πανε καλα αν εχω καποιο προβλημα με την χρηση κλπ..Μωρε μπραβο ενδιαφερον..

kage

kage's Avatar: Samsung SGH-i900 Omnia
3G Member
Περιοχή: 'Aγνωστη
Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (21 Φεβ. 2004 , 01:01)

Α δεν σας ειπα,οχι δεν πηρα την forthnet ακομα ολο το ξεχναω,αλλα με πηρε ο ΟΤΕ και μαλιστα 2 φορες κιολας για να με ρωτησει αν ενεργοποιηθηκε η εκτροπη αν ολα πανε καλα αν εχω καποιο προβλημα με την χρηση κλπ..Μωρε μπραβο ενδιαφερον..
e βεβαια αφου εχουν διπλα εσοδα στις εκτροπες...
χρεωνουν φυσιολογικα αυτον που καλει το τηλ.σου κ απο κει και περα χρεωνεσαι εσυ την μεταφορα στο κινητο-στην συγκεκριμενη περιπτωση-με χρεωσεις κινητου...

Βασίλης

Honored Member
Ναι εκτος ομως αν υπαρχει προεπιλογη φορεα στη γραμμη οποτε χρεωνεται αυτος και οχι ο ΟΤΕ,το τσεκαρα σημερα με το cc της Forthnet.

Α και επισης ακομα δεν εχω καταλαβει το παρακατω!

Παράθεση:
Δίκιο έχει ο lewton,τουλάχιστον αν στην εκτροπή βάζεις και το πρόθεμα 17ΧΧ πριν τον αριθμό. Το έχω δοκιμάσει και όντως χρεώνεται μεσω Forthnet (για 1789).

Aφου έχεις προεπιλογή μάλλον δεν χρειάζεται καθόλου το πρόθεμα μπροστα..
Στην εντολη της εκτροπης δεν βαζεις κανενα προθεμα μπροστα,βαζεις μονο τον αριθμο που θα εκτρεπονται οι κλησεις..

Play247

Play247's Avatar: Sony Ericsson T610
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Πάτρα
Λόγω κάποιας συνεργασίας μου με την Tellas, γνωρίζω ότι από τους εναλλακτικούς υποστηρίζονται όλες η ψηφιακές ευκολίες εκτός της αναγνώρισης. Από την στιγμή που έχετε προεπιλογή σε κάποιον εναλλακτικό φορέα, τότε οτιδήποτε καλείτε (ανάλογα με την δυνατότητα που είναι διαθέσιμη και έχετε επιλέξει) δρομολογείται μέσω του συγκεκριμένου φορέα, και αυτό γίνεται κατευθείαν από το κέντρο. Γι’ αυτό στην εντολή της εκτροπής δεν χρειάζεται και βέβαια να τοποθετηθεί κάποιο πρόθεμα. Ουσιαστικά η γραμμή με προεπιλογή της Χ εταιρείας ανήκει στην Χ εταιρεία!!! Τέλος οι «πουστιές» του ΟΤΕ που δεν εξυπηρετούσε για τον οποιοδήποτε λόγο μια κλήση όταν πληκτρολογούσαμε 17ΧΧ για να χρησιμοποιήσουμε εναλλακτικό φορέα, και δρομολογούσε την κλήση για λογαριασμό του. Χαρακτηριστικό είναι το παρακάτω απόσπασμα από μια επιστολή που μόλις έλαβα:
«Αγαπητοί συνεργάτες,
Τις τελευταίες εβδομάδες, διαπιστώσαμε ότι ο ΟΤΕ έχει ξεκινήσει μια εκστρατεία «επαναπροσέγγισης» των πελατών μας που έχουν ενεργοποιήσει την Αυτόματη Προεπιλογή Φορέα.
Ήμασταν βέβαιοι ότι ο ΟΤΕ θα προσπαθούσε να μειώσει τις μεγάλες απώλειες των πελατών που επιθυμούν οικονομικότερες λύσεις στην Σταθερή τηλεφωνία αλλά με μεγάλη μας λύπη, διαπιστώσαμε ότι ο ΟΤΕ με αφορμή τις νέες τιμές του, , επιχειρεί να τους ενημερώσει δίνοντάς ανακριβείς και ασαφείς πληροφορίες, τόσο για τα τιμολόγια του όσο και για τις τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες που παρέχονται από τον ανταγωνισμό του...»

Σίγουρα η καλύτερη λύση για εμάς (κι εγώ κάνω εκτροπή στο κινητό μου) είναι του τύπου My Mobile της Tellas και Αγαπημένοι Προορισμοί της FORTHnet. Φτάνει στα 0.180/min για την ΤΙΜ... :o
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης