Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές

Απάντηση

xristo2

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη
ΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΑΚΡΗ: ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΑ ΤΥΠΟΥ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΑΣ ΚΛΠ & ΑΕΡΟΘΕΡΜΑ, ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΛΠ ΞΗΡΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.
ΟΙ ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ (ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ SITES ΟΠΩΣ ΤΟ www.***.gr ΓΡΑΦΟΥΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ)ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ. ΟΙ ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΝΩ ΟΙ ΘΕΡΜΟΣΥΣΣΩΡΕΥΤΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕ ΝΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΑΣΚΟΠΑ ΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΖΕΣΤΗ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΙ, ΖΥΓΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ (ΑΠΟ ΤΑ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ) ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΑΝ ΤΟ ΨΑΞΕΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΕ.
Τελευταία τροποποίηση από Nikos_s3: 30 Οκτ. 2011, 20:25.

NetSurfer_g7

NetSurfer_g7's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
3G Member
Περιοχή: Ν.Ιωνία,Αθήνα,GR
Παράθεση από xristo2 >
www.***.gr
Τι site ειναι αυτο?Δεν λειτουργει.
Nokia 3200 -> Lg L342i(i-mode) -> Sony ericsson K810i -> Sony ericsson C905 -> Sony ericsson Xperia X10 mini pro (U20i) με GingerDX 2.3->Επιστροφη στο sony ericsson k810i λογο χαλασμενου ηχειου -> Sony ericsson Xperia X10 mini pro με stock rom 2.1(επισκευη ηχειου)->Samsung galaxy s3

Nikos_s3

Nikos_s3's Avatar: LG D821 Nexus 5
Moderator
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
το λινκ διαγράφηκε ως σπαμ...συνεχίζουμε..

Συντονιστής συζητήσεων σε :
HTC Android/Windows Phones , BenQ-Siemens (αρχείο)
Πωλείται Audi s3

ccinderella

ccinderella's Avatar: Apple iPhone 5
3G Member
παιδια εχω βαλει στο μαγαζι ενα a/c inverter.
το μεσημερι μου ειπε ο ψυκτικος που κλεινει το μαγαζι 13,30 με 17,00 καλυτερα ειναι να το αφηνω ανοιχτο να κραταει μια σταθερη θερμοκρασια και να δουλευει στο ρελαντι. ενω αν το κλεισω και το ανοιξω μετα στις 17,00 θα δουλευει τερμα μεχριο να πιασει μια θερμοκρασια και θα καψει παραπανω. γνωρισεται τπτ γιαυτο?
τι να κανω να το αφηνω να καιει το μεσημερι ενω ειναι κλειστο το μαγαζι?

anarxaki

anarxaki's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
3G Member
Περιοχή: Αθήνα :(
Κάτι αντίστοιχο μου είχε πει κι εμένα ο υδραυλικός όταν βάλαμε καλοριφέρ: είναι καλύτερο να το έχεις όλο το 24ωρο στους 18 βαθμούς παρά να το ανάβεις όταν κρυώνεις και να το σβήνεις όταν ζεσταθείς.

Το ίδιο και πιο έντονα γίνεται στα κλιματιστικά που δεν παίζει ρόλο τι θερμοκρασία θέλεις. Δηλαδή είτε το βάλεις στους 18 είτε στους 28, αυτό με την ίδια ένταση θα δουλέψει και τον ίδιο ζεστό αέρα θα στέλνει. Οπότε, αν κλείνοντας το μαγαζί έχει μέσα 18 βαθμούς, τότε ίσως να χρειαστεί να λειτουργήσει μερικά λεπτά για να διατηρήσει τη θερμοκρασία. Ενώ αν το σβήσεις, μέχρι τις 5 που θα γυρίσεις θα έχει πέσει στους... 15; 13; ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία και μετά θα δουλεύει για μισή ώρα ή και παραπάνω για να ξαναφτάσει τους 18.

Nikos_s3

Nikos_s3's Avatar: LG D821 Nexus 5
Moderator
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ψάχνω για έναν καλό ψηφιακό θερμοστάτη εσωτερικού χώρου ( το κουμπάκι μέσα στο σπίτι που ανάβουμε το καλοριφέρ) . Άκουσα για siemens και για Hager...
έχει κανείς να προτείνει κάτι καλό, max μέχρι 60-70 ευρώ ? Σημειωτέον ότι δεν χρειάζομαι λειτουργία για ζεστό νερό, παρά μόνο για άνοιγμα/κλείσιμο του καλοριφέρ.

Συντονιστής συζητήσεων σε :
HTC Android/Windows Phones , BenQ-Siemens (αρχείο)
Πωλείται Audi s3

ovelix5

ovelix5's Avatar: LG G2 mini
3G Member
Περιοχή: Αθήνα
Μπορείτε να πείτε τι γνώμη έχετε για τις Kerosun?
Η επιθυμητή χρήση θα είναι 2-3 ώρες την ημέρα.
Συμφέρει οικονομικά η χρήση αυτής ή η χρήση ενός A/C? (όχι inverter)

NetSurfer_g7

3G Member
Παράθεση από ovelix5 >
Μπορείτε να πείτε τι γνώμη έχετε για τις Kerosun?
Ενοεις Kerosun πετρελαιου η αλογονου?
Nokia 3200 -> Lg L342i(i-mode) -> Sony ericsson K810i -> Sony ericsson C905 -> Sony ericsson Xperia X10 mini pro (U20i) με GingerDX 2.3->Επιστροφη στο sony ericsson k810i λογο χαλασμενου ηχειου -> Sony ericsson Xperia X10 mini pro με stock rom 2.1(επισκευη ηχειου)->Samsung galaxy s3

ovelix5

ovelix5's Avatar: LG G2 mini
3G Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από NetSurfer_g7 >
Ενοεις Kerosun πετρελαιου η αλογονου?
Πετρελαίου και πιο συγκεκριμένα το τύπο omni 105 αν σε διευκολύνει αυτό.

NetSurfer_g7

3G Member
Πρεπει να κανουν καλη δουλεια οι πετρελαιου,αν και δεν τις εχω δοκιμασει γιατι εχω αλογονου.Απλως δεν ξερω αμα συμφερει το καυσιμο.

gajolos

no avatar
Mobile Newbie

λειτουργία θερμοσυσσωρευτών

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη λειτουργία των θερμοσυσσωρευτών τώρα που θα νοικιάσω ένα σπίτι που έχει κ τριφασική εγκατάσταση έχει κ ενα ειδικό ρελέ στον πίνακα που είναι για να γυρνάει απο ημερήσιο σε νυχτερινό ρεύμα,άσχετα που δεν ξέρω προς ποια μεριά είναι για το νυχτερινό ρευμα).Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κάποιος τι γίνεται με τη φόρτισή τους.Αρχικά η ΔΕΗ θα μου πει αν έχω τμηματικό ή συνεχές ωράριο νυχτερινού ρεύματος στο σπίτι;Δεύτερον οι θερμοσυσσωρευτές που έχω δεν μου φαίνονται και ιδιαίτερα καινούργιοι,είναι εκείνοι με ένα χαρακτηριστικό πολύ ανοιχτό κιτρινογκρι θα μπορούσα να το πω χρώμα και κάτω είδα πως έχουν ενα ρυθμιστή έντασης (0-1-2) αλλά υπάρχουν και θερμοστάτες στα δωμάτια.Η φόρτιση γίνεται αυτόματα ή εγώ τους ανοίγω από κάπου να φορτίσουν και μετά την υπόλοιπη μέρα τους ξανανοίγω από κάπου για να βγάλουν την θερμότητά τους,αυτό δεν εχω καταλάβει.Επίσης το πόσες ώρες θα φορτιστούν προφανώς έχει να κάνει και με το πόσο χρόνο θα βγάζουν ζέστη αλλά πόσος πάνω-κατώ είναι αυτός ο χρόνος;Τέλος,αν είναι όντως παλιοί που έτσι μου φαίνονται λογικά δεν θα έχει και χρονοδιακόπτη για να φορτίζουν αυτόματα,αλλά την θερμότητα που έχουν μαζέψει την διατηρούν για μέρες αν δεν τους ανάψει κάποιος;Αυτά τα λίγα χαχα,αν ξέρει καποιος που ήδη μπορεί να έχει θερμοσυσσωρευτές.Πιο πολύ δηλαδή γύρω απ το θέμα της φόρτισης με ενδιαφέρει να μάθω και αν έχει καποιος και καμιά άλλη συμβουλή ας την δώσει.

anarxaki

anarxaki's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
3G Member
Περιοχή: Αθήνα :(
Θα σου πω αυτά που θυμάμαι από το πατρικό μου κι ελπίζω να ισχύουν ακόμα.

Νυχτερινό τιμολόγιο: Πρέπει να έχεις νυχτερινό ρολόι της ΔΕΗ. Υποθέτω ότι αφού έχει το ειδικό ρελιέ ότι το έχεις ήδη, οπότε το χειμώνα είναι σπαστό (15:00-17:00 και 2:00-8:00) ενώ το καλοκαίρι συνεχές (23:00-7:00). Θα καταλάβεις πότε γύρισε σε νυχτερινό γιατί αλλάζει θέση ο διακόπτης και κάνει ένα χαρακτηριστικό ήχο. Εσύ δε μπορείς να το γυρίσεις, η ΔΕΗ το κανονίζει.

Θερμοσυσσωρευτές: Αυτοί που είχαμε στο δικό μου σπίτι τοποθετήθηκαν το 1980-1985. Είχαν δύο θερμοστάτες, έναν επάνω στο σώμα που ρύθμιζες το πόσο ζεσταινόταν το ίδιο το σώμα και έναν σε κάθε δωμάτιο για να τους ανάβεις ξεχωριστά και να βγαίνει ο ζεστός αέρας. Ο δεύτερος θερμοστάτης μετρούσε τη θερμοκρασία του δωματίου. Δηλαδή πχ το σώμα ζεσταινόταν στο 2 και σταματούσε να βγάζει αέρα όταν έφτανε στην επιθυμητή θερμοκρασία. Κρύωνε αργά-αργά (έπαιρνε λίγες ώρες). Ο πατέρας μου είχε πει (δεν ξέρω αν ήταν αλήθεια ή ψέμα για να μην τα ανάβουμε όλη τη μέρα) ότι ήταν ρυθμισμένα να δουλεύουν μόνο με το νυχτερινό...

Ελπίζω να βοήθησα...

gajolos

no avatar
Mobile Newbie
Κατάλαβα,απλά με το θέμα της φόρτισης λογικά δεν φορτίζουν μόνοι τους..μπορεί εγω π.χ. να μη θέλω να τους ανοίξω ποτέ.Αυτό εννοούσα τι παίζει με τι φόρτιση,τους ανοίγω εγώ από κάπου να φορτίσουν έχει κανένα χρονοδιακόπτη πάνω γιατί εγώ μόνο τη ροδέλα που ρυθμίζεις την ένταση του θερμοσυσσωρευτή είδα.Τέλως πάντων κάπως θα τη βρω την άκρη!

foofighter

no avatar
Mobile Newbie

ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Την υπερυθρη θερμανση την εχει σκεφτει κανεις; οχι θερμοπομπους

panos23

panos23's Avatar: LG D821 Nexus 5
3G Member
Περιοχή: athens

Σομπες καλοριφερ pellet

Καλησπερα

Θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με τις σομπες-καλοριφερ πελλετς (Οσοι εισαστε κατοχοι ευπροσδεκτοι)
Αυτην την εβδομαδα τα εφτυσε μια ομολογουμενος απιστευτη σομπα που ειχε η οικογενεια μου εδω κ 30 χρονια
Μιας κ δεν επισκευαζετε πλεον ειπαμε να αγορασουμε μια καινουρια αλλα με εκπληξη διαπιστωσαμε οτι πλεον δεν ειναι κ τοσες πολλες οι προτασεις σε σομπες καλοριφερ πετρελαιου κ οτι ολοι οι γνωστοι μας ειχαν ακουσει κατι καλο ή μας προτειναν καυευθειαν τα συστηματα με πελλετς
Οποτε θα ηθελα να ρωτησω ποσο αξιοπιστες ειναι αυτες οι σομπες σε βαθος χρονου?? H αποσβεση ξερω οτι γινεται σχετικα συντομα αλλα μηπως ειναι βαρεμαρα ο καθαρισμος,σταχτες κτλ....
Το σπιτι μας ειναι 65τμ
Επισης υπαρχει δυνατοτητα σε βαθος χρονου μετατροπης σε φυσικο αεριο??
Επισης η πιο καλη εταιρεια σε value for Money/αξιοπιστια απο 2000-3000 euro ποια ειναι??
Ποια εταιρεια σε Αθηνα θα προτεινατε να ξεκινησουμε να ψαχνουμε??
Ευχαριστη βοηθεια θα ηταν αν ξερετε καποιον αντιπροσωπο στην Αθηνα που να εχει σομπες καλοριφερ πετρελαιου σε περιπτωση που δεν καταληξουμε τελικα σε πελλετς (ξερετε ο father ειναι της παλιας σχολης χαχα )

Ευχαριστω κ συγγνωμη αν σας κουρασα

http://www.youtube.com/watch?v=Hs1oM9kLrvM
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης