Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές

Απάντηση

destroy

destroy's Avatar: Samsung Soul SGH-U900
Mobile Member
Περιοχή: Ελλάς

σπιτι θερμανση και αλλα

καλησπέρα ξεκινάω μετά από πολύ σκέψη να κάνω καινούργιο σπίτι!! τρομάρα μου και ξαφνικά καταλαβαίνω οτι δεν ξέρω τίποτα ούτε για τα κουφώματα ούτε για την θέρμανση (τα οποία με καιν και περισσότερο) αν έχετε ιδέες για αυτά τα δύο παρακαλώ πείτε μου μπας και βγάλω καμοια ακρη. Το σπίτι είναι στη μέση του πουθενά ξεκομένο από όλα τα υπόλοιπα στη βόρεια Ελλάδα με θερμοκρασίες που το χειμώνα αγγίζουν τους -10 καθώς επείσης και ανοιχτό σε ΄΄ολους τους ανέμους. please helppppppppppp
it's nice to be important!!!!
but it's more important to be
NICE

hasiotis_john

hasiotis_john's Avatar: Sony Xperia Z1 Compact
HSDPA Member
Περιοχή: GR
Κάνε ένα στο "ενδοδαπέδια θέρμανση" και δες τι παίζει! Είναι ότι πρέπει νομίζω για να έχεις ένα ζεστό σπιτάκι όλο το χειμώνα και να περπατάς και ξυπόλυτη την ώρα που έξω θα είναι -10 ...
Όσο για τα κουφώματα , πάλι κάνε το ίδιο και δες ... αλλά ΟΤΙ και να κάνεις , ΟΤΙ και ν' αποφασίσεις να φτιάξεις-βάλεις κάνε έρευνα αγοράς και σύγκρινε τιμές και ποιότητα .... Και φυσικά να πηγαίνεις από κοντά να τα βλέπεις και όχι από το ίντερνετ! Προσοχή στα λαμόγια !!!!
Καλή επιτυχία... και καλή αρχή ... και καλή δύναμη!
Τελευταία τροποποίηση από hasiotis_john: 26 Ιαν. 2008, 10:52.

destroy

destroy's Avatar: Samsung Soul SGH-U900
Mobile Member
Περιοχή: Ελλάς
πιστεψέ με τόσες μέρες αυτό κάνω αλλά έχω πελαγώσει..... γι΄αυτό ζητάω βοήθεια... καθώς και αν ξέρει κανεις τι γίνετε από τιμές. θα με βοηθούσε πολύ.
it's nice to be important!!!!
but it's more important to be
NICE

vatan

vatan's Avatar: Apple iPhone 4
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: 0090216
δες το φυσικο αεριο και ασε το πετρελαιο.

ζω στο εξωτερικο, χρησιμοποιω φυσικο αεριο και ειναι το κατι αλλο -οικονομικο, καθαρο, παντα διαθεσιμο-

και παρε και κουφωματα αλουμινιου καλης ποιοτητας, και δες και το θεμα της μονωσης-ιδιαιτερα σημαντικο-

ζητα και τη βοηθεια ενος μηναχικου (μηχανολογου νομιζω), ΟΧΙ απο καποια εταιρεια. θα κανεις ετσι την καλυτερη επιλογη για ενα ζεστο σπιτι.

chris7_

chris7_'s Avatar: HTC Touch HD
HSUPA Member
Περιοχή: Λάρισα
mia polu kalh prosorinh lush pou thn xrhsimopio kai egw an xreiasth einai sompes kerosan alla prepei na xrhsimopiois mono kerozinh an den thes na kapnizei!

PCMan

PCMan's Avatar: Nokia N95
HSDPA Member
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Κλιματιστικό inverter. Τίποτα άλλο.
Οικονομία και στην θέρμανση και στην ψύξη.
Λειυτουργεί απο 400W μέχρι 1500W.

Αν δηλαδή το έχεις ανοιχτό όλη μέρα και έχει ζέστη, θα καίει 400W-500W την ώρα και στο δωμάτιο θα έχει κανονική θερμοκρασία.

Αυτό έχω στο δωμάτιο μου και είναι 9000BTU.

Αυτα τα αερόθερμα που λέτε, καλοριφέρ κτλ. είναι καθαρή κλεψιά και άσκοπη κατανάλωση ρεύματος.

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

perdikos2000

perdikos2000's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
EDGE Member
Περιοχή: παντου & πουθενα
δειτε λίγο εδω

jog

jog's Avatar: Sony Ericsson Xperia Neo V
HSUPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από perdikos2000 >
δειτε λίγο εδω
Ναι πολύ καλά όλα αυτά,αλλά δυστυχώς εδώ στο Ελλάντα τέτοιες λύσεις έχουν μηδαμινή απήχηση.

Προσωπικά έχω βρει την υγεία μου με Φυσικό Αέριο.Τα καλοριφέρ καίνε μέσα σε λιγότερο από 1 λεπτό,και έχω άφθονο ζεστό(μάλλον καυτό) νερό για πιάτα (δυστυχώς κάνουμε και λάτζα ) και για μπάνιο

kostakiss

kostakiss's Avatar: Apple iPhone 5s
HSUPA Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
παιδια για μια μικρη γκαρσονιερα ~30τμ αξιζει να παρω μια σομπα αλογονου?γτ βλεπω εχουν ~20€..το καλοριφερ το εχω στους 30βαθμους κ δε μπορει να κανει κ πολλα..

B_K_054

B_K_054's Avatar: LG KC910
GPRS Member
Περιοχή: Πάτρα
Παράθεση από kostakiss >
παιδια για μια μικρη γκαρσονιερα ~30τμ αξιζει να παρω μια σομπα αλογονου?γτ βλεπω εχουν ~20€..το καλοριφερ το εχω στους 30βαθμους κ δε μπορει να κανει κ πολλα..
Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα μικρο αεροθερμο.Εχω ενα των 15 ευρω από praktiker στην γκαρσονιερα μου, και εντος 5λεπτου γινεται φουρνος το δωματιο....

Bεβαια καινε μπολικο ρευμα, αλλα εξισου πολυ ρευμα καιει και η σομπα αλογονου.(επιπλεον ειναι κ πολυ πιο ευκολο στην αποθηκευση το αεροθερμακι)
If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?

THEO_LEGEND

THEO_LEGEND's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
HSDPA Member
Περιοχή: 6 feet under
Παράθεση από kostakiss >
Για να ζεσταθεις με την αλογονου πρεπει να την παρεις αγκαλια,καλυτερη λυση αυτη που σου προτεινει ο απο πανω, αλλα και με σωμα καλοριφερ(ηλεκτρικο) μπορεις να κανεις τη δουλεια σου.

ΤΗΕΟ in normal mode
Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"
Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

plammer

plammer's Avatar: Sony Ericsson C902
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: πειραιας
Παράθεση από destroy >
καλησπέρα ξεκινάω μετά από πολύ σκέψη να κάνω καινούργιο σπίτι!! τρομάρα μου και ξαφνικά καταλαβαίνω οτι δεν ξέρω τίποτα ούτε για τα κουφώματα ούτε για την θέρμανση (τα οποία με καιν και περισσότερο) αν έχετε ιδέες για αυτά τα δύο παρακαλώ πείτε μου μπας και βγάλω καμοια ακρη. Το σπίτι είναι στη μέση του πουθενά ξεκομένο από όλα τα υπόλοιπα στη βόρεια Ελλάδα με θερμοκρασίες που το χειμώνα αγγίζουν τους -10 καθώς επείσης και ανοιχτό σε ΄΄ολους τους ανέμους. please helppppppppppp
αν θες να κανεις καλη δουλεια(αλλα και ακριβη)θα κοιταξεις για ενδοδαπεδια θερμανση με αντιψυκτικο υγρο μεσα στην εγκατασταση.τα κουφωματα να ειναι αλουμινιου υπαρχουν νομιζω καποια τα οποια ειναι αλουμινιο εσωτερικα και ξυλο εξωτερικα αυτα ειναι πιο θερμονωτικα.το φυσικο αεριο ειναι πιο φθηνο απο το πετρελαιο αλλα μην φανταστεις και τεραστιες διαφορες.δεν ξερω βεβαια και κατα ποσο εχεις δυνατοτητα να συνδεθεις με αγωγο αεριου εφοσον λες οτι εισαι στην μεση του πουθενα.υπαρχουν βεβαια και αλλα συστηματα θερμανσης εναλλακτικα αλλα στην ελλαδα λιγο δυσκολο.αν δεν βιαζεσαι σε περιπου 2 μηνες θα γινει η εκθεση μας(ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ) η climatherm που εκει θα βρεις τα παντα.

THEO_LEGEND

THEO_LEGEND's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
HSDPA Member
Περιοχή: 6 feet under
Παράθεση από plammer >
αν θες να κανεις καλη δουλεια(αλλα και ακριβη)θα κοιταξεις για ενδοδαπεδια θερμανση με αντιψυκτικο υγρο μεσα στην εγκατασταση.τα κουφωματα να ειναι αλουμινιου υπαρχουν νομιζω καποια τα οποια ειναι αλουμινιο εσωτερικα και ξυλο εξωτερικα αυτα ειναι πιο θερμονωτικα.το φυσικο αεριο ειναι πιο φθηνο απο το πετρελαιο αλλα μην φανταστεις και τεραστιες διαφορες.δεν ξερω βεβαια και κατα ποσο εχεις δυνατοτητα να συνδεθεις με αγωγο αεριου εφοσον λες οτι εισαι στην μεση του πουθενα.υπαρχουν βεβαια και αλλα συστηματα θερμανσης εναλλακτικα αλλα στην ελλαδα λιγο δυσκολο.αν δεν βιαζεσαι σε περιπου 2 μηνες θα γινει η εκθεση μας(ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ) η climatherm που εκει θα βρεις τα παντα.
εχει τυχει να υπαρξει βλαβη σε ενδοδαπεδια θερμανση;;; τοτε τι κανεις; ξυλωνεις ολο το πατωμα;

ΤΗΕΟ in normal mode
Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"
Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

plammer

plammer's Avatar: Sony Ericsson C902
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: πειραιας
Παράθεση από THEO_LEGEND >
εχει τυχει να υπαρξει βλαβη σε ενδοδαπεδια θερμανση;;; τοτε τι κανεις; ξυλωνεις ολο το πατωμα;
σχεδον απιθανο εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε οι σωληνες της ενδοδαπεδιας ειναι ειδικα καταρτισμενες γερμανικης προελευσης των καλυτερων προδιαγραφων.αλλα και παλι αν εισαι τοσο ατυχος οι σωληνωσεις χωριζονται σε κλαδους επανω σε πινακα υδροληψιας οπως της θερμανσης με θερμαντικα σωματα.βρισκεις την βλαβη και την απομονωνεις.

kostakiss

kostakiss's Avatar: Apple iPhone 5s
HSUPA Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Παράθεση από THEO_LEGEND >
Για να ζεσταθεις με την αλογονου πρεπει να την παρεις αγκαλια,καλυτερη λυση αυτη που σου προτεινει ο απο πανω, αλλα και με σωμα καλοριφερ(ηλεκτρικο) μπορεις να κανεις τη δουλεια σου.
μπααα!αφου το καλοριφερ μου,δε κανει τπτ γι αυτο σκεφτομαι μια εναλλακτική!
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης