Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές

Απάντηση

some1

some1's Avatar: LG D802 G2
GPRS Member
Περιοχή: Αθήνα
καλησπερα, εχει καποια διαφορα στην καταναλωση ενα inverter aircondition ενεργιακης κλασης Α με ενα που δεν ειναι inverter που ειναι και αυτο ενεργιακη κλαση Α; η διαφορες τους ποιες ειναι;

suspect21

suspect21's Avatar: Siemens SX1
HSDPA Member
Περιοχή: Ηρακλειο
Παράθεση από some1 >
καλησπερα, εχει καποια διαφορα στην καταναλωση ενα inverter aircondition ενεργιακης κλασης Α με ενα που δεν ειναι inverter που ειναι και αυτο ενεργιακη κλαση Α; η διαφορες τους ποιες ειναι;
ναι εχει, τα inverter καινε αρκετα λιγοτερο...
τα κανονικα aircodition λειτουργουν μεχρι να φτασουν στην επιθυμητη θερμοκρασια και επειτα σταματουν μεχρι να πεσει η θερμοκρασια οπου και ξαναλειτουργουν
τα inverter ομως δεν σταματουν πληρως οπως τα συμβατικα και ετσι για να ξαναζεστανουν τον χωρο απαιτουν λιγοτερη ενεργεια
επισης τα inverter λειτουργουν ακομη και με αρκετα χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια...

chalk

chalk's Avatar: Apple iPhone 5s
HSCSD Member
Περιοχή: Άγνωστη
Καλη σας ημερα.
Γνωριζει κανεις ή εχει εμπειρια απο το Fagor rein 1003 100W.
http://www.skroutz.gr/s/23...IN-1003IP.html

Πηρα την αντιπροσωπεια για να ρωτησω πληροφοριες καθως και γιατι ειναι 2πλασια η τιμη του απο τους κοινους θερμοπομπους τυπου adax (που δεν νομιζω οτι ειναι πολυ της οικονομιας ασχετα τι λενε).
Μου απαντησαν οτι εχει αρχη λειτουργιας καλοριφερ αλλα χωρις νερο βεβαια. δεν ξηραινει την ατμοσφαιρα. Για ενα παιδικο δωματειο περιπου 12τμ θελει των 1000w και το τελευταιο και πιο σημαντικο. Εκαναν μετρηση με 22 βαθμους και 8 ωρες λειτουργιας την ημερα και κοστησε 16€ το μηνα.
Οπως και να εχει αυτα τα λεει η εταιρια.

Εχει κανεις απο εσας εμπειρια απο το συγκεκριμενο?

fragiad

fragiad's Avatar: Nokia C5 03
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
Πολύ αξιόπιστοι θερμοπομποί, οικονομικοί σε αγορά αλλά και σε λειτουργία - λόγω ηλεκτρονικού θερμοστάτη - είναι αυτοί:
http://zesta.gr/index.php?...=46&Itemid=628

fonzi

fonzi's Avatar: Samsung GT-S8500 Wave
HSCSD Member
μια βοήθεια και εδώ!

Διαμέρισμα 45 τμ με ένα μονόχωρο σαλόνι-κουζίνα και σε παράλληλη θέση ένα υπνοδωμάτιο.
Καλοριφερ κεντρικό δεν θα παίξει φέτος, οπότε πρέπει να βρεθεί άμεσα λύση.
Προσανατολισμός βορινός με πολύ καλή μόνωση.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η υγρασία. Φτάνει το 92%! Με ένα αεροθερμάκι σε λειτουργία 6 ωρών στο φουλ, έπεσε στα 70%.

Απορία: Αφοί οι κονβεκτορες έχουν ως μειονέκτημα ότι ξεραίνουν το χώρο, μήπως στην περίπτωσή μου είναι πλεονέκτημα;

Οταν ρίχνουν την υγρασία και αφού σβήσουν, η υγρασία επανέρχεται άμεσα σε υψηλά επίπεδα ή διατηρείται χαμηλά για αρκετές ώρες;

Δεν είμαι σίγουρος τι να πάρω: Σώμα λαδιού, κονβέκτορα, θερμοπομπό;

TheoKoul

TheoKoul's Avatar: Sony Ericsson Xperia Neo V
Mobile Newbie
Γεια σας και από μένα. Παρακολούθησα το θέμα και μπορώ να πω ότι βοηθήθηκα στο να βγάλω κάποια συμπεράσματα αλλά θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο και αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης έχετε ιδέα τι μπορεί να αποδώσουν σχετικά με το κόστος τους? Λένε πως για μικρούς χώρους συμφέρουν καλύτερα από το αερόθερμο ή το κλιματιστικό αλλά δε ξέρω τι γίνεται συγκριτικά με τους convectors που απ'ότι είδα "παίζουν" πολύ εδώ μέσα

chrispetsas

chrispetsas's Avatar: Samsung SGH-N400
GPRS Member
Για τα πάνελ υπέρυθρης έχω ακούσει ότι προκαλούν ζημιά στα μάτια. Και μόνο με την υποψία αυτή, εγώ δεν θα τα έπαιρνα ποτέ.

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο: Ποια είναι η διαφορά επί της ουσίας ενός θερμοπομπού και ενός καλοριφέρ λαδιού; Και δεν εννοώ ση λειτουργία τους. Ξέρω ότι το ένα ζεσταίνει λάδι και το άλλο ρουφάει αέρα και τον ζεσταίνει μέσω αντίστασης. Εννοώ τι διαφορά έχουν στην απόδοσή τους και στην κατανάλωση. Ας πούμε ότι έχουμε ένα καλοριφέρ λαδιού 2000W και έναν θερμοπομπό 2000W. Θεωρητικά σε μία ώρα δεν θα έχουν κάψει 2 κιλοβατώρες και τα δύο; Γιατί λένε τότε ότι το καλοριφέρ λαδιού καίει πολύ και ο θερμοπομπός όχι τόσο;

Επίσης, τι διαφορά έχει ο θερμοπομπός από ένα αερόθερμο στη λειτουργία του;

belial

belial's Avatar: Apple iPhone 4
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: ATHENS
Σε παρακαλώ αν έχεις κάποιο στοιχείο γι αυτό που λές, σχετικά με βλάβες στα μάτια από τις συσκευές με υπέρυθρη θέρμανση να το παραθέσεις. Έβαλα στο παιδικό δωμάτιο και με ανησύχησε η αναφορά σου στο θέμα.

chalk

chalk's Avatar: Apple iPhone 5s
HSCSD Member
Μπορεις να ψαξεις στο Google. Εχει αναφερθει αρκετες φορες οτι μπορει να προκαλεσει προβληματα στα μικρα παιδια, στα ματια.
Αν ειναι αληθεια ή ψεμα δεν ξερω αλλα και μονο στην υποψια οπως αναφερετε παραπανω δεν θα το εβαζα στο παιδικο.
Θα μπορουσες να παρεις ενα θερμοπομπο.

Επισης για τον φιλο που ρωταει επιπεδα χρεωσης ηλεκτρικου ρευματος μετα και απο ολα τα θεματα που εχουν ανοιχτοι στο forum στην πρωτη θεση οικονομιας ερχονται τα inverter aircondition και μετα Θερμοπομποι και τα υπολοιπα.
Τελευταία τροποποίηση από chalk: 26 Νοέ. 2012, 11:08.

fonzi

fonzi's Avatar: Samsung GT-S8500 Wave
HSCSD Member
Έχω 2 ερωτησούλες για θέρμανση:

1) οι φτηνοί θερμοπομποί του carrefour είναι ΟΚ ή επικίνδυνοι; Χρειάζομαι για ένα δωμάτιο έναν 2000w και ο delonghi κοστίζει 50 ευρώ ενώ του carrefour 22. Επίσης μήπως ξέρετε αν οι περσίδες που βγαίνει ο αέρας παίζουν σημαντικό ρόλο; διότι πχ στο ένα delonghi οι οπές είναι στο πάνω μέρος με κατεύθυνση προς τα πάνω (δεν έχουν μπροστά-πίσω) ενώ σε κάποια άλλα βρίσκονται πάνω λοξά και σε κάποιους ακριβούς θερμοπομπού βρίσκονται ψηλά με αλλά με κατεύθυνση προς τα μπροστά και όχι προς τα πάνω.

πχ http://www.apothema.gr/fil...83_200x200.JPG
http://zesta.gr/components...ii-500x500.jpg
http://zesta.gr/components...CW-500x500.jpg

2) Σκέφτομαι αν είναι σωστή μια ιδιοκατασκευή στο τζάκι μου:

Είμαι στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας και το τζάκι μου έχει γυψοσανίδα όπου μέσα περνάνε άλλοι 3 σωλήνες των τζακιών των υπολοίπων ορόφων. Φυσικά η θερμοκρασία που βγάζουν χάνεται ανεκμετάλλευτη.
Αν ανοίξω τρύπα και β'αλω μια σκάρα πχ στους 15 πόντους από το έδαφος και άλλη μία ψηλά κοντά στο ταβάνι, θα δημιουργηθεί ροή που θα δίνει ζεστό αέρα πάνω;

Κάτι δηλαδή όπως οι θερμοπομποί που τραβάνε κρύο αέρα από χαμηλά και δίνουν ζεστό ψηλά...
Τελευταία τροποποίηση από fonzi: 30 Νοέ. 2012, 00:00.

alx1

alx1's Avatar: Samsung GT-B2700
EDGE Member
Τι διαφορά έχει ένα λεγόμενο «αερόθερμο μπάνιου» από ένα απλό; Καλύτερη μόνωση για υδρατμούς να φανταστώ;

antonius

antonius's Avatar: LG E960 Nexus 4
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από alx1 >
Τι διαφορά έχει ένα λεγόμενο «αερόθερμο μπάνιου» από ένα απλό; Καλύτερη μόνωση για υδρατμούς να φανταστώ;
Λογικά θα έχει αδιάβροχη μόνωση για να μην πάθεις ηλεκτροπληξία και υλικά που δεν σκουριάζουν ευκολα.

bill971

bill971's Avatar: Nokia Lumia 920
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Πειραιας
Σε ένα σπίτι που θερμαίνεται με πετρέλαιο,κεντρική θέρμανση πολυκατοικίας ή ατομική μονάδα,μπορείς να κάνεις οικονομία στην κατανάλωση πετρελαίου αν βάλεις τον κατάλληλο θερμοστάτη χώρου,ή δεν έχει τόση σημασία αυτό?
Ευχαριστώ!

kostas72

no avatar
Mobile Member
Γνωρίζει κανείς τίποτα για τις σομπες χαλαζία? Είναι θεωρητικά καλύτερη λύση απ τις αλογονου. Έχω πάρει μια και για την ώρα φαίνεται να αποδίδει καλα αν και θέλω να τη δοκιμάσω στα πολλά κρυα. Επίσης μου είπαν ότι δεν καίνε πολυ ρευμα αλλα δεν ξερω αν αληθεύει...

vagosofron

vagosofron's Avatar: ZTE Grand X Quad V987
HSCSD Member
Περιοχή: The moon...
Παράθεση:
Επίσης μου είπαν ότι δεν καίνε πολυ ρευμα αλλα δεν ξερω αν αληθεύει...
Εξαρταται απο το ποσα watt ειναι η σομπα. Εγω χρησιμοποιω μια που εχει σκαλες 500/1000/1500 watt. Οταν τη χρησιμοποιω στη μεσαια σκαλα, καιει 1 κιλοβατ την ωρα. Μετα εξαρταται απο την τιμη που χρεωνει η Δεη την κιλοβατωρα. Αν βγαινει περιπου 0.14€, τοτε καιει 0.14€ την ωρα.
Ας με διορθωσει καποιος γιατι δεν ειμαι σιγουρος με την τιμη της κιλοβατωρας.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης