Jump to content

Ελληνική WM6 ROM για Qtek 8310 [v3]


NiTroGen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η έκδοση 4 είναι διαθέσιμη εδώ.

 

====================================================

WM6 Standard Greek for HTC Tornado - Version 3

 

Βασισμένη στη ROM WM6 5.2.1616.18120.0.4.0 του Shark (από WinCE.BY)

 

Ελληνική Έκδοση από NiTroGen

3η Αναβάθμιση - 9 Οκτ 2007 (Birthday Edition http://editor.blog.com/javascript/tinymce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

 

Χαρακτηριστικά

--------------

- WM6 Standard 5.2.1616.18120.0.4.0

+ GSM Radio: 4.1.13.28_02.61.01

- Μενού: Ελληνικά - Αγγλικά

- t9: Ελληνικό - Αγγλικό

- SMS160: Για 160 χαρακτήρες ανά SMS

- Ρυθμίσεις GPRS, MMS, WAP όλων των ελληνικών εταιριών κινητής

- 8MB Pool

- Πλήρως ξεκλειδωμένη!!!

- Υποστήριξη MMS

- HTC Camera 4.00.23355

- Κατέβασμα των αρχείων rar, exe, doc, pdf, 3gp με τον IE

- Αναπαραγωγή 3gp, mpg, mp4, aac με Windows Media Player

- Οδηγός πληκτρολογίου από AKU2.0

- Υποστήριξη SDHC (δεν έχει δοκιμαστεί)

+ Διόρθωση προβλήματος υποστήριξης ασφάλειας WPA με κρυφό SSID

 

Επιπλέον Εγκατεστημένες Εφαρμογές

---------------------------------

* CeleTask 2.2.2433.4986 (εκτέλεση με παρατεταμένη πίεση του πλήκτρου home)

- ClearType Powertoy

- CommManager 1.4.1

+ CoolCamera 1.15 (εκτέλεση με το πλήκτρο της κάμερας)

* HTC SIM Manager 6.10

- LowLight 1.02

+ MoBlue 2.0 beta

+ MultiFlashLight 1.1 (εκτέλεση με παρατεταμένη πίεση του πλήκτρου volume down)

- Oxios Memory 1.40

- Oxios Alarms 1.31

+ SMS Delivery Receipt Fix 2.0.0b by Saman

- Tornado Power Control 2.0 beta 4

- Tornado WiFi Settings

- VoIP DLLs - VoIPiser 0.1

- VitoCopyPaste 1.3.60

- WM5torage 1.78 beta 2

 

(+ Προσθήκη, * Αναβάθμιση)

 

Διαθέσιμος χώρος μετά την εγκατάσταση: 18.83ΜΒ

Διαθέσιμη μνήμη κατά την εκκίνηση: 30.14ΜΒ

 

Οδηγίες Εγκατάστασης

--------------------

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ROM ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ HTC TORNADO NOBLE (Qtek 8310/iMate SP5). ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΠΕΙΡΑ

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΧΡΗΣΤΕΥΣΗ ΤΗΣ!!!

 

Συνδέετε το κινητό μέσω ActiveSync, τρέχετε το ROMUpdateUtility.exe και ακολουθείτε τις οδηγίες.

Σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζεται η συσκευή σας από το ActiveSync, έχοντας κλειστό το κινητό,

κρατάτε πατημένο το κουμπί της κάμερας και συνδέετε το κινητό στο PC με το USB. Μόλις εμφανιστεί

η οθόνη με τα 3 χρώματα (bootloader), τρέχετε το ROMUpdateUtility.exe και ακολουθείτε τις οδηγίες.

 

H ROM περιέχει μόνο το λειτουργικό και το GSM. ΔΕΝ αναβαθμίζεται ο bootloader, οπότε σε περίπτωση

αποτυχίας της αναβάθμισης, μπορεί να ξαναπεραστεί το λειτουργικό σύστημα.

 

H ROM είναι διαθέσιμη στο blog μου: http://nitrogen.blog.com.gr

 

Περιμένω τα σχόλια, τις παρατηρήσεις σας, καθώς και προτάσεις για διόρθωση/βελτίωση!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση που θελήσουμε αργότερα να γυρίσουμε πίσω στην original ROM , αυτή δηλαδή που είχε το κινητό όταν το αγοράσαμε , τί κάνουμε;

 

Το έχει εγκαταστήσει κανείς; Δουλεύει;

Το "πρόβλημα" με την αντιστοίχηση πλήκτρων λύνεται;

 

Φαντάζομαι πως χάνεται η εγγύηση έτσι.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Nitrogen χρόνια πολλά και συγχαρτήρια για την συνεχόμενη δουλειά που κάνεις!! δεν έχω προλάβει ακόμα να δοκιμάσω κάποια από τις rom σου και έχω μείνει κολλημένος στην PEE v6.

Απ΄ ότι κατάλαβα από μια συζήτηση στο msn με ένα παιδί από δω έχει αφαιρεθεί από τη rom η δυνατότητα φωνητικής κλήσης και από το τηλέφωνο και από bt ακουστικό ( το δεύτερο έτσι κι αλλιώς δεν παίζει ούτε στη v6). ισχύει αυτό? είναι το μόνο που μου λείπει για να πω ότι έχω μια ολοκληρωμένη rom που να μην την ξαναλλάξω ποτέ!!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θελήσουμε αργότερα να γυρίσουμε πίσω στην original ROM , αυτή δηλαδή που είχε το κινητό όταν το αγοράσαμε , τί κάνουμε;

 

Το έχει εγκαταστήσει κανείς; Δουλεύει;

Το "πρόβλημα" με την αντιστοίχηση πλήκτρων λύνεται;

 

Φαντάζομαι πως χάνεται η εγγύηση έτσι.

Για να γυρίσεις πίσω στην original ROM, απλά ...περνάς την original ROM! Για "πρόβλημα" με αντιστοίχηση πλήκτρων δεν έχω ξανακούσει. Τι ακριβώς εννοείς;

 

Ωραία... Δηλαδή η ουσιαστική αναβάθμιση είναι για το WiFi και η προσθήκη του Radio Update;

Και η προσθήκη MoBlue, CoolCamera, κτλ. Όλα ουσιαστικά είναι! :p

 

Nitrogen χρόνια πολλά και συγχαρτήρια για την συνεχόμενη δουλειά που κάνεις!! δεν έχω προλάβει ακόμα να δοκιμάσω κάποια από τις rom σου και έχω μείνει κολλημένος στην PEE v6.

Απ΄ ότι κατάλαβα από μια συζήτηση στο msn με ένα παιδί από δω έχει αφαιρεθεί από τη rom η δυνατότητα φωνητικής κλήσης και από το τηλέφωνο και από bt ακουστικό ( το δεύτερο έτσι κι αλλιώς δεν παίζει ούτε στη v6). ισχύει αυτό? είναι το μόνο που μου λείπει για να πω ότι έχω μια ολοκληρωμένη rom που να μην την ξαναλλάξω ποτέ!!

Κατ'αρχήν, σ'ευχαριστω! Ναι, η φωνητική κλήση δεν υπάρχει. Στα extras της ROM του Phil υπάρχει ο Cyberion Voice Commander, που είναι το software της ROM του Andot. Δυστυχώς δεν τον δοκίμασα να δω αν δουλεύει.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

 

Κατ'αρχήν, σ'ευχαριστω! Ναι, η φωνητική κλήση δεν υπάρχει. Στα extras της ROM του Phil υπάρχει ο Cyberion Voice Commander, που είναι το software της ROM του Andot. Δυστυχώς δεν τον δοκίμασα να δω αν δουλεύει.

ναι το έχω αυτό το cab αλλά δεν θυμάμαι αν το έχω δοκιμάσει. δεν με ενδιαφέρουν τα extra του commander. θα ήθελα το γνωστό cyberon voice dial και η μόνη wm6 rom που δούλευε ήταν η aplha του phil...

Link to comment
Share on other sites

Nitrogen xronia polla kai oti epithimeis!!

 

Nomizo pos me aftin tin ROM pia kaliptontai oi perissoteres anagkes mas. Exairetiki douleia kai pali sigxaritiria!

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Την παλεύει καθόλου; :Ρ

Γιατί με 200MHz και wm6 διύσκολα τα πράγματα...

εκτός αν είναι πειραγμένη σε αυτόν τον τομέα ;)

Άντε να δούμε τίποτα τέτοιο σε 8500 :)

Link to comment
Share on other sites

Την παλεύει καθόλου; :Ρ

Γιατί με 200MHz και wm6 διύσκολα τα πράγματα...

εκτός αν είναι πειραγμένη σε αυτόν τον τομέα ;)

Άντε να δούμε τίποτα τέτοιο σε 8500 :)

Φίλε έχει προγραμματάκι overclocking μέσα, αλλά χωρίς αυτό η συμπεριφορά του κινητού είναι καλύτερη από το να έχεις την ROM της ACE και overclock στα 240...

Το έχω στα 252 και πετάει πραγματικά! Η καλύτερη ROM που έχει βγει για Tornado και όχι μόνο από wm6...σκίζει και τις wm5!

 

Μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον Nitrogen! Και Χρόνια του Πολλά φυσικά!

 

Φίλε NitroGen όταν λέω για ουσιαστική διαφορά δεν εννοούσα τα προγραμματάκια που έχεις βάλει... Εννοούσα για την ουσία του κινητού! Δηλαδή την υποστήριξη του hardware(drivers κλπ). Ελπίζω να μην παρεξήγησες..

 

 

(Το coolcamera είναι σπ@σμένο; )

Link to comment
Share on other sites

το "προβλημα" με την αντιστοιχηση στο wm5 είναι οτι άλλη αντιστοίχηση υπάρχει όταν γράφεις sms/mms κι άλλη όταν ψαχνεις στον τηλεφωνικό κατάλογο.

Κάτι τέτοιο γίνεται και στο wm6?

Πήγα στην σελίδα της qtek/acer αλλά το Link για να κατεβάσω την rom εμφανίζει μήνυμα λάθους. Θα μπορούσε κάποιος να την ανεβάσει κάπου;

Θα ήθελα να δοκιμάσω το wm6.

Φωνητική κλήση δεν έχει; Γιατι στο rom που έχω wm5 υπάρχει.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά και απο εμένα.

 

Μόλις είδα τα νέα για την v3 και θα την περάσω τώρα, αλλα θα ήθελα να επισημάνω ένα πρόβλημα που έχω με την v2 ROM.

Έχω ρυθμίσει ένα προφίλ ¨βράδυ¨ το οποίο βάζω κατα τις 12 και χρησημοποιώ είται το "κανονικό" είται το "εξ. χώρος" αναλόγως το πού βρίσκομαι. Σε όλα τα προφίλ έχω και δόνηση.

Προχθές λόγω δουλειάς με πέρνανε τα χαράματα με βραδυνό προφίλ αλλα το κινητό δέν χτυπούσε ούτε δόνηση είχε (ενώ το βράδυ με είχανε πάρει και δούλευε κανονικά) αλλα αντίθετα άναβε μόνο η οθόνη. δέν εμφάνιζε ούτε αναπάντητες. (να ΄ναι καλά το σταθερό)

Δέ βαριέσε λέω, κόλλησε, του κάνω ένα soft reset. Τους λέω κάντε κλήση, δουλέυει κανονικά, δέν το σηκώνω = εμφανίζει την αναπάντητη.

Πάω να δώ την αναπάντητη και κολλάει τελείως. Λέω δε βαριέσε ηλεκτρονικά είναι, κολλάνε καμια φορά.

 

Έλα ντε που μού έκανε τα ίδια σήμερα

 

Για να μή τα πολυλογώ παραθέτω και τα εγκατεστημένα προγράμματα. Δέ δοκίμασα ακομα άν είναι απλά ασυμβατότητα η υπάρχει κάποιο bug στη ROM.

 

BitSib ProfileSwitcher 1.01

CodeCity CityTime Alarms 2.0.0

HTC Audio Manager

HTC File Manager

maniac AutoKeylock 4.0

VITO Audio Notes 1.2 (δε δουλεύει το autorecord στην v1 και v2)

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά και απο εμένα.

 

Μόλις είδα τα νέα για την v3 και θα την περάσω τώρα, αλλα θα ήθελα να επισημάνω ένα πρόβλημα που έχω με την v2 ROM.

Έχω ρυθμίσει ένα προφίλ ¨βράδυ¨ το οποίο βάζω κατα τις 12 και χρησημοποιώ είται το "κανονικό" είται το "εξ. χώρος" αναλόγως το πού βρίσκομαι. Σε όλα τα προφίλ έχω και δόνηση.

Προχθές λόγω δουλειάς με πέρνανε τα χαράματα με βραδυνό προφίλ αλλα το κινητό δέν χτυπούσε ούτε δόνηση είχε (ενώ το βράδυ με είχανε πάρει και δούλευε κανονικά) αλλα αντίθετα άναβε μόνο η οθόνη. δέν εμφάνιζε ούτε αναπάντητες. (να ΄ναι καλά το σταθερό)

Δέ βαριέσε λέω, κόλλησε, του κάνω ένα soft reset. Τους λέω κάντε κλήση, δουλέυει κανονικά, δέν το σηκώνω = εμφανίζει την αναπάντητη.

Πάω να δώ την αναπάντητη και κολλάει τελείως. Λέω δε βαριέσε ηλεκτρονικά είναι, κολλάνε καμια φορά.

 

Έλα ντε που μού έκανε τα ίδια σήμερα

 

Για να μή τα πολυλογώ παραθέτω και τα εγκατεστημένα προγράμματα. Δέ δοκίμασα ακομα άν είναι απλά ασυμβατότητα η υπάρχει κάποιο bug στη ROM.

 

BitSib ProfileSwitcher 1.01

CodeCity CityTime Alarms 2.0.0

HTC Audio Manager

HTC File Manager

maniac AutoKeylock 4.0

VITO Audio Notes 1.2 (δε δουλεύει το autorecord στην v1 και v2)

Na rotiso aplos kati, to profile switcher sou douleve kanonika me alli version tou wm6? me to wm5 ipotheto pos nai etsi? allios tha itan provlima metaxi tou kinitou kai tou profile switcher.

Kai ego tha peraso tin v3 kai tha doso nea

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

@athadef21

sthn beta tou phil (thn 1h rom pou evala, meta evala tou nitrogen) douleve kanonika. opos kai to vito audio notes. fantazomai oti apla oi rom einai apla parmenes apo diaforetikes syskeves gi afto kai ta perierga afta.

px sto site tou vito leei oti den doulevei sto htc s710 (wm6) ara den einai geniko ton wm6 afou doulevei stou phil.

 

edit

evala thn v3 kai egkatesthsa mono to maniac autokeylock na do an 8a emfanisei to parapano provlhma pali

 

edit2

vazo a paiksei mp3 kai kleidono to thl. h o8onh de sbhnei omos. nomizo sthn v2 den eo ekane afto

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου να δώσω συγχαρητήρια στον NiTroGen για τη δουλεία,

με το V1240 ξέρει κανείς τι γίνετε? Μπορεί να πάρει τη νέα rom?

Έχω διαβάσει το πρώτο post του NiTroGen για (Qtek 8310/iMate SP5) αλλά νομίζω οτι το V1240 δεχόταν rom από την Qtek 8310.

Το destinator έχει δοκιμαστεί από κάποιον με αυτή τη rom?

Για τυχόν λάθη στο post, μη βαράτε το πρώτο είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου να δώσω συγχαρητήρια στον NiTroGen για τη δουλεία,

με το V1240 ξέρει κανείς τι γίνετε? Μπορεί να πάρει τη νέα rom?

Έχω διαβάσει το πρώτο post του NiTroGen για (Qtek 8310/iMate SP5) αλλά νομίζω οτι το V1240 δεχόταν rom από την Qtek 8310.

Το destinator έχει δοκιμαστεί από κάποιον με αυτή τη rom?

Για τυχόν λάθη στο post, μη βαράτε το πρώτο είναι!!!

 

Egw douleuw to destinatro me auth thn rom kai einai ola ok fle mou!!!

Link to comment
Share on other sites

Δαμιανέ, φυσικά και μπορεί να την πάρει. Βασικά κάθε Tornado μπορεί να φορέσει αυτή τη ROM, αλλά αν έχει μουσικά πλήκτρα (Qtek 8300/iMate SP5m/t-Mobile SDA US) αυτά θα χρειαστούν ένα μικρό "patch" για να λειτουργήσουν.

 

Τα Destinator 6, 7 και 6 για SP παίζουν μια χαρά, όπως επίσης και το TomTom 5 για SP. Έχω δοκιμάσει αρκετά προγραμματάκια για GPS και μόνο μία έκδοση της σειράς 6 του TomTom κολλούσε (πρόβλημα με όλες τις WM6 ROMs).

 

Και κανόνισε να μην ξανακάνεις λάθη στα post σου!!!! :p

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Dest 7 για smartphones; Εγώ έχω μείνει στο 6...

Καλά έχεις μείνει! ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...