Jump to content

Ερωτήσεις για φορητότητα


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνοντας χρήση φορητότητας άλλαξαμε το νούμερο από ΤΙΜ σε COSMOTE. Δυστυχώς αλλάζοντας κάρτα δεν μου δίνει καθόλου δίκτυο. Τί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 800
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η ημερομηνία φορητότητας έχει παρέλθει?

Αν όχι, τότε είναι λογικό να μην έχει σήμα η cosmote.

Με την αίτηση φορητότητας, σου λένε μια ημερομηνία η οποία είναι η ημερομηνία φορητότητας. Έπειτα σου έρχονται με courier τα χαρτια και η SIM, η οποία όμως είναι ανενεργή μέχρι την ημερομηνία φορητότητας που σου έχουν ορίσει. Εκείνη τη μέρα, κάποια στιγμή θα κοπεί το σήμα από το Wind κινητό σου, και αν αλλάξεις SIM και βάλεις της cosmote, τότε θα πάρεις σήμα, και η σύνδεσή σου θα είναι έτοιμη.

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία φορητότητας έχει παρέλθει?

Αν όχι, τότε είναι λογικό να μην έχει σήμα η cosmote.

Με την αίτηση φορητότητας, σου λένε μια ημερομηνία η οποία είναι η ημερομηνία φορητότητας. Έπειτα σου έρχονται με courier τα χαρτια και η SIM, η οποία όμως είναι ανενεργή μέχρι την ημερομηνία φορητότητας που σου έχουν ορίσει. Εκείνη τη μέρα, κάποια στιγμή θα κοπεί το σήμα από το Wind κινητό σου, και αν αλλάξεις SIM και βάλεις της cosmote, τότε θα πάρεις σήμα, και η σύνδεσή σου θα είναι έτοιμη.

Ακριβώς,

δες την ημερομηνία που θα γίνει η αλλαγή του δικτύου. Δεν έχει σημασία που πήρες νωρίτερα τη sim στα χέρια σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν είναι ακριβώς δικό μου. Είναι της κοπέλας μου. Τους είπαν από εκεί που έγινε η φορητότητα να κάνουν την αλλαγή της SIM σε κάποιο σημείο που δεν έχει σήμα. Οταν το άκουσα κουφάθηκα τελείως. Πήγα να κάνω εγώ την αλλαγή των SIM, το γύρισα και σε χειροκίνητη εύρεση δικτύου αλλά δεν έγινε τίποτα. Εγώ πιστεύω ότι ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά του αριθμού.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει να κάνεις την αλλαγή σε σημείο που δεν έχει σημα...

απλά, όταν γίνει η φορητότητα, σου κόβεται το σήμα και πρέπει να αλλάξεις την sim. Εγώ θα πρότεινα να πεις στην κοπέλα σου να έχει μαζί της και την κάρτα sim της cote, έτσι ώστε όταν δει πως το wind κινητό της δεν έχει σήμα, να κάνει την αλλαγή, και να μην μείνει ξαφνικά χωρίς τηλέφωνο...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Και εγώ αυτό της λέω (και πίστευα από την αρχή). Αλλά επειδή προχωράει η τεχνολογία άφηνα και εγώ 1% να κάνω λάθος. Αλλά για άλλη μια φορά 'πέσαμε' σε καλά ενημερωμένο υπάλληλο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα αιτηση για αλλαγη απο vodafone σε cosmote την Τεταρτη!!

Ποσες περιπου μερες κανει να εγκριθει η αλλαγη για να μου δωσουν την συσκευη που θελω???

Η αλλαγη μου ειπαν θα κανει 15 μερες!!!Τοσο πολυ αργει??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η διαδικασία? Θέλω να προλάβω την προσφορά της Cosmote με δωρεάν τα δύο πρώτα πάγια. Είμαι Vodafone. Όταν πάω π.χ. στο ΠΛΑΙΣΙΟ θα γίνει επιτόπου το νέο συμβόλαιο και θα περιμένω τη φορητότητα ή πρέπει πρώτα να κάνω την αίτηση τηλεφωνικά στο 13897 και να ελπίζω να γίνει η αλλαγή πριν τις 17-7? Ή είναι ποιο γρήγορα αν το αναλάβουν όλο το θέμα από το ΠΛΑΙΣΙΟ?
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά θέλει γύρω στον 1 μήνα για να γίνει η φορητότητα. Στις 15 μέρες δίνει απάντηση το δίκτυο στο οποίο είσαι και μετά σε 1 με 2 βδομάδες, ενεργοποιεί η Cosmote τη νέα SIM. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι είναι δυσκολότερο για τα καρτοκινητά σε θέμα φορητότητας. Σχεδόν όσα καρτοκινητά κάναμε αίτηση φορητότητας μας τα ακυρώσανε, ενώ οι συνδέσεις γίνανε όλες μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά θέλει γύρω στον 1 μήνα για να γίνει η φορητότητα. Στις 15 μέρες δίνει απάντηση το δίκτυο στο οποίο είσαι και μετά σε 1 με 2 βδομάδες, ενεργοποιεί η Cosmote τη νέα SIM. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι είναι δυσκολότερο για τα καρτοκινητά σε θέμα φορητότητας. Σχεδόν όσα καρτοκινητά κάναμε αίτηση φορητότητας μας τα ακυρώσανε, ενώ οι συνδέσεις γίνανε όλες μια χαρά.

 

γιατι το λες αυτο ολες οι φορητοτητες που εχω κανει (ειναι και πολλες) το πολυ 20 μερες...:cool:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο από το οποίο φεύγεις θέλει περίπου 2-3 εργάσιμες για την επεξεργασία του αιτήματος. Έλεγχος - ταυτοποίηση στοιχείων κλπ. Το υπόλοιπο είναι διαδικαστικό από την κρατική βάση ή κάτι τέτοιο...δεν θυμάμαι πως ακριβώς λέγεται δυστυχώς αλλά είναι χαρακτηριστικό και το υπόλοιπο διάστημα από την εταιρία που πηγαίνεις.

Τώρα για τα καρτοκινητά...αυτό συμβαίνει γιατί συνήθως υπάρχουν λάθη στα καταχωρημένα στοιχεία (αν είναι δηλωμένα τα στοιχεία) ενώ στις συνδέσεις τα βλέπεις μπροστά σου στο λογαριασμό. Όσο και να πεις πρέπει να είσαι στραβός για να τα διαβάσεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

για αυτο ας εχουμε τα καρτοκινητα μας ανωνυμα για παν ενδεχομενο!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σ'ολους.Ήθελα απλά να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξω εταιρία ,από (Champion)Vodafone σε Cosmote, με τον ίδιο αρίθμο;Αν γίνεται μπορείτε να μου πείτε πως ; Πληροφοριακά αναφέρω ότι θέλω να αλλάξω για να βάλλω οικογενιακό πρόγραμμα σύνδεσης Cosmote.

 

Ευχαριστώ

Εικόνα εκτός ορίων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ'ολους.Ήθελα απλά να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξω εταιρία ,από (Champion)Vodafone σε Cosmote, με τον ίδιο αρίθμο;Αν γίνεται μπορείτε να μου πείτε πως ; Πληροφοριακά αναφέρω ότι θέλω να αλλάξω για να βάλλω οικογενιακό πρόγραμμα σύνδεσης Cosmote.

 

Ευχαριστώ

 

Βέβαια γίνεται, κάλεσε το 13897

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια γίνεται, κάλεσε το 13897

Παίζει κανένα ρόλο αν ο αριθμός μου είναι σε καρτοκινιτή Vodafone (Champion);Και για να τα κάνω πιο λιανά τα πράγματα , θέλω από καρτοκινιτή Vodafone να το κάνω καρτοκινιτή Cosmote και μετά να βάλω πρόγραμμα σύνδεσης.

Εικόνα εκτός ορίων.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει κανένα ρόλο αν ο αριθμός μου είναι σε καρτοκινιτή Vodafone (Champion);Και για να τα κάνω πιο λιανά τα πράγματα , θέλω από καρτοκινιτή Vodafone να το κάνω καρτοκινιτή Cosmote και μετά να βάλω πρόγραμμα σύνδεσης.

 

Tα πάντα γίνονται χωρίς πρόβλημα.;) Αλλά γιατι δεν το κάνεις κατευθείαν σύνδεση και θέλεις πρώτα καρτοκινητό?:confused::O

Link to comment
Share on other sites

Tα πάντα γίνονται χωρίς πρόβλημα.;) Αλλά γιατι δεν το κάνεις κατευθείαν σύνδεση και θέλεις πρώτα καρτοκινητό?:confused::O

Γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι πρόγραμμα θα βάλω ... :D

Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι καλό για μια τετραμελή οικογένια;

Όσο πιο οικογενιακό γίνεται , αν και δεν έχω και πολλά περιθώρια με την Cosmote , απ'ότι είδα και τα προγράμματα στην ιστοσελίδα.Η Vodafone έχει ένα οικονομικό πρόγραμμα(οικογενιακό) με ένα πάγιο για 4 μέλη , αλλά δυστυχώς είμαι ο μόνος από την οικογένιά μου που έχω Vodafone.Επίσης πιστεύω ότι η Cosmote έχει καλύτερο σήμα.

Εικόνα εκτός ορίων.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι πρόγραμμα θα βάλω ... :D

Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι καλό για μια τετραμελή οικογένια;

Όσο πιο οικογενιακό γίνεται , αν και δεν έχω και πολλά περιθώρια με την Cosmote , απ'ότι είδα και τα προγράμματα στην ιστοσελίδα.Η Vodafone έχει ένα οικονομικό πρόγραμμα(οικογενιακό) με ένα πάγιο για 4 μέλη , αλλά δυστυχώς είμαι ο μόνος από την οικογένιά μου που έχω Vodafone.Επίσης πιστεύω ότι η Cosmote έχει καλύτερο σήμα.

 

Eξαρτάται πόσο μιλάει ο καθένας. Στα οικογενειακά της Cosmote πληρώνει ο καθένας το πάγιο του με το χρόνο ομιλίας του και είτε έχετε κάποιες ώρες δωρεάν ομιλία μεταξύ σας είτε με 28 ευρώ έχετε απεριόριστη ομιλία μεταξύ σας. Θα τα δείτε και στο κατάστημα που θα επισκεφθείτε.;)

 

Όσο για το σήμα, έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα με τη Vodafone? Γιατι το "πιστεύω ότι η Cosmote έχει καλύτερο σήμα" δεν λέει κάτι...:O

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται πόσο μιλάει ο καθένας. Στα οικογενειακά της Cosmote πληρώνει ο καθένας το πάγιο του με το χρόνο ομιλίας του και είτε έχετε κάποιες ώρες δωρεάν ομιλία μεταξύ σας είτε με 28 ευρώ έχετε απεριόριστη ομιλία μεταξύ σας. Θα τα δείτε και στο κατάστημα που θα επισκεφθείτε.;)

 

Όσο για το σήμα, έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα με τη Vodafone? Γιατι το "πιστεύω ότι η Cosmote έχει καλύτερο σήμα" δεν λέει κάτι...:O

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων:) . Λέγοντας "πιστεύω" εννοώ ότι έχω διαβάσει μέσα απο δημοσκόπηση ότι πρώτη εταιρία στην καλή λήψη σείματος είναι η Cosmote.Επίσης , ναι , αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη Vodafone , ιδιαιτέρως στις διακοπές πιάνοντας στην καλύτερη περίπτωση 3 γραμμές , ενώ μόνιμα είναι τις περισσότερες φορές στη 1 με 2 γραμμές.

Εικόνα εκτός ορίων.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων:) . Λέγοντας "πιστεύω" εννοώ ότι έχω διαβάσει μέσα απο δημοσκόπηση ότι πρώτη εταιρία στην καλή λήψη σείματος είναι η Cosmote.Επίσης , ναι , αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη Vodafone , ιδιαιτέρως στις διακοπές πιάνοντας στην καλύτερη περίπτωση 3 γραμμές , ενώ μόνιμα είναι τις περισσότερες φορές στη 1 με 2 γραμμές.

 

E που πηγαίνεις και εσύ διακοπές?:p Πάντως για να κρίνεις αν ένα δίκτυο είναι καλό ή όχι δεν μετράνε μόνο οι μπάρες σήματος στην οθόνη σου αλλά και άλλα πράγματα (ποιότητα συνομιλίας, χωρητικότητα, ταχύτητες κ.λ.π). Κράτα το αυτό στο μυαλό σου. Αλλά μην το συνεχίσουμε το θέμα σήμα, γιατι είμαστε off-topic...

 

To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξετε με την οικογένεια σου τα προγράμματα που σας ταιριάζουν και να κάνεις αμέσως σύνδεση στη φορητότητα, μη ταλαιπωρήσαι άδικα.;) Λογικά σε κάποιο κατάστημα Γερμανός ή Oteshop θα σας βπηθήσουν στη σωστή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

E που πηγαίνεις και εσύ διακοπές?:p Πάντως για να κρίνεις αν ένα δίκτυο είναι καλό ή όχι δεν μετράνε μόνο οι μπάρες σήματος στην οθόνη σου αλλά και άλλα πράγματα (ποιότητα συνομιλίας, χωρητικότητα, ταχύτητες κ.λ.π). Κράτα το αυτό στο μυαλό σου. Αλλά μην το συνεχίσουμε το θέμα σήμα, γιατι είμαστε off-topic...

 

To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξετε με την οικογένεια σου τα προγράμματα που σας ταιριάζουν και να κάνεις αμέσως σύνδεση στη φορητότητα, μη ταλαιπωρήσαι άδικα.;) Λογικά σε κάποιο κατάστημα Γερμανός ή Oteshop θα σας βπηθήσουν στη σωστή επιλογή.

Σ'ευχαριστώ :D .Θέλω να είμαι έτοιμος , παρόλο που θα συζητήσω με τους υπεύθηνους;). Θα παραθέσω τα αιτήματά μου και να μου προτείνετε το πρόγραμμα που μου ταιριάζει.Θέλω απεριόριστη ενδοοικογενιακή συνομιλία 4 μελών , με extra δωρεάν κάποια λεπτά χρόνου ομιλίας προς όλα τα κινιτά και κάποια sms:cool:.

Εικόνα εκτός ορίων.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων:) . Λέγοντας "πιστεύω" εννοώ ότι έχω διαβάσει μέσα απο δημοσκόπηση ότι πρώτη εταιρία στην καλή λήψη σείματος είναι η Cosmote.Επίσης , ναι , αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη Vodafone , ιδιαιτέρως στις διακοπές πιάνοντας στην καλύτερη περίπτωση 3 γραμμές , ενώ μόνιμα είναι τις περισσότερες φορές στη 1 με 2 γραμμές.

 

Το ότι η cosmote έχει ΠΑΝΤΟΥ καλύτερο σήμα δεν είναι ένα 'πιστεύω', είναι γεγονός! Επίσης εγώ πιστεύω πως προσφέρει και καλύτερα οικογενειακά λόγω αυτονομίας!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η cosmote έχει ΠΑΝΤΟΥ καλύτερο σήμα δεν είναι ένα 'πιστεύω', είναι γεγονός!

 

Mακάρι να ήταν έτσι... Αλλά επιστρέφοντας από τις διακοπές μου δυστυχώς διαπίστωσα άλλα... (όπως π.χ να είσαι στη χώρα της Μυκόνου και μέσα στα μαγαζιά να έχεις μια γραμμή σήμα και οι άλλες full).

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι να ήταν έτσι... Αλλά επιστρέφοντας από τις διακοπές μου δυστυχώς διαπίστωσα άλλα... (όπως π.χ να είσαι στη χώρα της Μυκόνου και μέσα στα μαγαζιά να έχεις μια γραμμή σήμα και οι άλλες full).

 

Ε , καλά αυτά διαφέρουν ... Ας πούμε εγώ ήμουν Σκόπελο και είχα 1-2:O γραμμές όπως επίσης και στο χωριό μου στην Άρτα , ήταν θαύμα να πετύχω 5 γραμμές με Vodafone . Αλλά στατιστικά η Cosmote έχει το καλύτερο σείμα απ'όλες!Δεύτερη νομίζω έρχεται η Vodafone αν δεν την πέρασε η Wind μετά από σταδιακή ανάπτυξη..;)

Εικόνα εκτός ορίων.
Link to comment
Share on other sites

Ε , καλά αυτά διαφέρουν ... Ας πούμε εγώ ήμουν Σκόπελο και είχα 1-2:O γραμμές όπως επίσης και στο χωριό μου στην Άρτα , ήταν θαύμα να πετύχω 5 γραμμές με Vodafone . Αλλά στατιστικά η Cosmote έχει το καλύτερο σείμα απ'όλες!Δεύτερη νομίζω έρχεται η Vodafone αν δεν την πέρασε η Wind μετά από σταδιακή ανάπτυξη..;)

 

Anyway το θέμα μας δεν είναι το σήμα, ο καθένας έχει την άποψη του. Εγώ δεν ασχολούμαι καν με ένα δίκτυο που το τελευταίο χρόνο έχει ακόμα και μέσα στο κέντρο της Αθήνας dropped και failed calls και μετριότατη ποιότητα συνομιλίας (ακόμα σε κάποιες περιοχές παίζει σε FR, για να μη πω HR) ενώ το backbone της έχει πιάσει αράχνες και καμια normal ταχύτητα στο 3G δεν βλέπεις ποτέ. Για να μη μιλήσω για διαχείρηση φάσματος και κατανομή καναλιών. Μπράβο, ας χαίρονται τις 2-3 παραπάνω κεραίες που έχουν σε κάθε νομό. Tέλος από μένα τα off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...