Jump to content

Εγκατάσταση windows xp σε laptop που είχε vista


geofromalimos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα ένα hp dv 6520 το οποίο είχε vista...Μετά από πολύ αναζήτηση και ψάξιμο επιτέλους κατάφερα να του βάλω xp με όλους τους drivers...!!!Το δοκίμασε κανείς άλλος?Σύμφωνα με την hp βέβαια και τους super τεχνικούς της αυτό είναι αδύνατο να συμβεί καθώς ΔΕΝ υπάρχουν drivers...
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Νομίζω πως αν βάλεις xp σε ένα vista laptop χάνεται η εγγύηση..

 

Αυτό το έχετε σκεφτεί?

 

Αν χρειαστεί να ξαναπεράσεις τα Vista μπορείς να το κάνεις ανα πάσα στιγμή μέσω των recovery DVDs.

 

Η εγγύηση χάνεται όταν επεμβαίνεις στο εσωτερικό του μηχανήματος σε σημεία που δεν επιτρέπονται (π.χ. να πειράξεις τη μητρική ή την κάρτα γραφικών).

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν κάποιος εχει στο laptop του τα Vista προεγκατεστημένα, και κάνει το recovery DVD κανονικά...μετά βάλει τα XP.. πως επαναφέρει στο Laptop τα Vista? Αφου δεν υπάρχει cd με Vista για εγκατάσταση. Μόνο το Recovery DVD έχει. Εννοώ.... πως γίνεται η διαδικασία? μέσα απο τα Xp βάζεις το DVD κανεις το set up για τα Vista? Με ποιο προγραμμα κάνεις το recovery?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν κάποιος εχει στο laptop του τα Vista προεγκατεστημένα, και κάνει το recovery DVD κανονικά...μετά βάλει τα XP.. πως επαναφέρει στο Laptop τα Vista? Αφου δεν υπάρχει cd με Vista για εγκατάσταση. Μόνο το Recovery DVD έχει. Εννοώ.... πως γίνεται η διαδικασία? μέσα απο τα Xp βάζεις το DVD κανεις το set up για τα Vista? Με ποιο προγραμμα κάνεις το recovery?

 

Κάνεις boot από το recovery DVD που επαναφέρει το μηχάνημα στην κατάσταση που ήταν όταν το έβγαλες απ'το κουτί του. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις boot από το recovery DVD που επαναφέρει το μηχάνημα στην κατάσταση που ήταν όταν το έβγαλες απ'το κουτί του. :)

 

A, δηλαδή όπως γίνεται και με τα ΧP όταν κάνεις format και εγκατάσταση. Δε το είχα σκεφτεί.

Πάντως σε μένα χρειάστηκαν 2 recovery DVD. Οπότε λογικά, αφού βάλω το 1ο....κάποια στιγμή θα μου ζητήσει λογικά και το 2ο. Σωστά?

 

Το τελειώνω εδώ, γιατί είμαι off topic.:X

Thanx.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πες μου τι driver θέλεις εδώ και θα σε βοηθήσω!

 

Mobile Intel 945GM Express Chipset Family Driver

Yuan EC300 DVB-T TV Tuner Driver

Synaptics Touchpad

Ricoh 5-in-1 Card Reader Driver

Broadcom Wireless LAN Driver

 

HP Software Update

HP Wireless Assistant

hp quick launch buttons

IntelPROWireless Drivers-Only for Windows XP

HP Pavilion Webcam Driver

Software and Drivers for HP Integrated Module with Bluetooth Wireless

 

αυτα ειναι μεχρι στιγμης τα drivers που εχω (ελπιζω να ειναι σωστα )

οτιδηποτε εχεις και μπορει να βοηθηση θα ειναι μεγαλη εξυπηρετηση.

σε ευχαριστω προκαταβολικα geofromalimos για την απαντηση σου και

τη βοηθεια που προσφερεις.

 

και ενα ευχαριστω σε ολα τα ατομα της συζητησης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 6520ea...

Core2duo με GMA965 aka X3100 120gb sata2

Μιλάμε για το ίδιο μηχάνημα?

TV tuner δεν έχω...

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

paidia exo to eksis provlima thelo na balo xp se ena laptop alla den exo odigoys sata gia na ftiakso cd me to nlite to chipaki pou foraei einai Chipset

Mobile Intel® GM965 Express Chipset + ICH8M alla sto site tis intel exei mono ena arxeio *.exe gia sata kai oxi inf gia na to balo sto cd kserei kapoios na mou pei ti na kano?

Link to comment
Share on other sites

Profanws ennoeis to arxeio floppy32.exe?An ennoeis auto to trexeis ftiaxneis mia disketa ekkinisis kai otan ksekinaei to setup twn xp patas F6 kai otan sou zitithei vazeis to floppy mesa...Alla an den theleis na to kaneis etsi,afou ftiakseis ti disketa,anoikse to floppy kai des an iparxei ekei to arxeio pou theleis(logika tha iparxei).An xreiasteis voitheia enimerwse me egw perasa ta xp xwris provlima...
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση χάνεται όταν επεμβαίνεις στο εσωτερικό του μηχανήματος σε σημεία που δεν επιτρέπονται (π.χ. να πειράξεις τη μητρική ή την κάρτα γραφικών).

 

Δυστυχώς φίλε μου η εγγύηση χάνεται κι όταν αλλάξεις λειτουργικό. :mad:

 

Στο λεω γιατί ένας συνάδελφος πήρε ένα laptop με Vista και του τονίσανε ξεκάθαρα ότι αν βάλει XP χάνει την εγγύηση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δυστυχώς τα έχω ακούσει κι εγώ από κάτι πωλητές της συμφοράς (και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι). Στους περισσότερους σοβαρούς κατασκευαστές δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Επικοινωνήστε με τον κατασκευαστή και όχι με το κατάστημα απ'όπου αγοράσατε το μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αυτο καπου το ειχα βρει αλλα το εσβησα αυτα που εχει στο site της intel ειναι Graphics Driver, Intel® Chipset Software Installation Utility, Intel® Matrix Storage Manager1 τα 2 τελευταια δεν μου τρεχουν στο desktop που παω να τα τρεξω, μπορεις να μου πεις που θα το βρω αυτο το floppy32? ο σκληρος ειναι hitachi αλλα ουτε στη σελιδα του εχει drivers αστα εχω φαει το κοσμο να τους βρω ευχαριστω

 

Profanws ennoeis to arxeio floppy32.exe?An ennoeis auto to trexeis ftiaxneis mia disketa ekkinisis kai otan ksekinaei to setup twn xp patas F6 kai otan sou zitithei vazeis to floppy mesa...Alla an den theleis na to kaneis etsi,afou ftiakseis ti disketa,anoikse to floppy kai des an iparxei ekei to arxeio pou theleis(logika tha iparxei).An xreiasteis voitheia enimerwse me egw perasa ta xp xwris provlima...

 

νομιζω οτι αυτο καπου το ειχα βρει αλλα το εσβησα αυτα που εχει στο site της intel ειναι Graphics Driver, Intel® Chipset Software Installation Utility, Intel® Matrix Storage Manager1 τα 2 τελευταια δεν μου τρεχουν στο desktop που παω να τα τρεξω, μπορεις να μου πεις που θα το βρω αυτο το floppy32? ο σκληρος ειναι hitachi αλλα ουτε στη σελιδα του εχει drivers αστα εχω φαει το κοσμο να τους βρω ευχαριστω

 

Πες μου τι driver θέλεις εδώ και θα σε βοηθήσω!

 

drivers για Mobile Intel® GM965 Express chipset ή για σκληρους hitachi sata εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Les kai tha to mathoun pote!Egw exw milisei me HP tous eipa kai oti ksilwsa ta vista kai oti evala SuSE kai oti evala XP kai den mou eipan TIPOTA gia xameni eggiisi.EPISIS milisa me texniko tis infoquest kai tou eipa oti tha allaksw monos mou mnimes kai mou eipe pws an den prokalesw vlavi egw tote to mixanima den xanei tin eggiisi.Den thelw na parw sto laimo mou kanenan alla auta eginan me emena...
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
opoiios ipotheti gia peri ipothesis milame oti an allaksis litourgiko xanete i eggiisi i apla kani ikasies i apla den kseri apo ipologistes...fisika kai mporis na allaksis oti leitourgiko thes...afou exis dvd recovery bootable mporis na ksanavalis to arxiko leitourgiko pou sou dini o ekastote politis
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gefromalimos πήρα κι εγώ πρόσφατα ένα HP Pavillion dv9000 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με αυτό. Παρ' όλα αυτά μαζί με τα vista σε κάποιο άλλο partition προσπαθώ να βάλω τα xp αλλά ....μέχρι στιγμής τίποτα. Δεν έχω και πολλές γνώσεις σε αυτά αλλά προσπαθώντας να τα εγκαταστήσω συνέχεια μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα " Setup did not any hard disk drivers installed in your computer" ενώ εγώ έχω διαμορφώσει ένα 2ο partition στον σκληρό μου δίσκο. Κάθε βοήθειά σας ευπρόσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gefromalimos πήρα κι εγώ πρόσφατα ένα HP Pavillion dv9000 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με αυτό. Παρ' όλα αυτά μαζί με τα vista σε κάποιο άλλο partition προσπαθώ να βάλω τα xp αλλά ....μέχρι στιγμής τίποτα. Δεν έχω και πολλές γνώσεις σε αυτά αλλά προσπαθώντας να τα εγκαταστήσω συνέχεια μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα " Setup did not any hard disk drivers installed in your computer" ενώ εγώ έχω διαμορφώσει ένα 2ο partition στον σκληρό μου δίσκο. Κάθε βοήθειά σας ευπρόσδεκτη.

 

Πρέπει να βρεις και περάσεις στο Laptop τους sata drivers του σκληρού σου δίσκου πρώτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις και περάσεις στο Laptop τους sata drivers του σκληρού σου δίσκου πρώτα.

 

Σ' ευχαριστώ για την βοήθειά σου, και συγχώρα με για την ασχετοσύνη μου, αλλά αφού τους βρω πως θα τους περάσω;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την βοήθειά σου, και συγχώρα με για την ασχετοσύνη μου, αλλά αφού τους βρω πως θα τους περάσω;

 

Όταν κάνεις εκκίνηση του υπολογιστή από το cd των XP και προχωρήσεις την διαδικασία, κάποια στιγμή θα σου πει να πατήσεις το F6 αν θυμάμαι. Στην συνέχεια θα σου ζητήσει να βάλεις τους drivers sata. (Εγώ στο Desktop τους έβαζα μέσα από το floppy - τους είχα γράψει στη δισκέτα και τους περνούσα όταν τους ζητούσε). Τώρα στο Laptop, που συνήθως δεν έχουν floppy, δυστυχώς δεν γνωρίζω τι γίνετε και πως περνιούνται.

 

Νομίζω, πρέπει να φτιάξεις με κάποιο προγραμμα (to nlite, αν θυμάμαι) ένα cd με τα windows XP που να περιέχουν και τους Drivers sata. Έτσι θα αποφύγεις την παραπάνω διαδικασία.

 

Ένας άλλος τρόπος νομίζω, είναι πως μπορείς μέσα από το Bios να απενεργοποιήσεις τον sata. Οπότε πάλι αποφεύγεις την διαδικασία.

 

Καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει πιο καλά...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Επειδή είδα πως πολλοί αντιμετωπίζουν πρόβλημα σας παραθέτω λίγες οδηγίες...

 

Όταν βάζετε τα xp ο δίσκος του μηχανήματος σας δεν αναγνωρίζεται.Οπότε πρέπει να περάσουμε έναν driver και στη συνέχεια να συνεχίσουμε την εγκατάσταση.Εγώ προσωπικά χρησιμοποίησα εξωτερικό floppy drive για να τον περάσω.Η διαδικασία είναι απλή:

 

Κατεβάζουμε αυτό:

http://downloadcenter.intel.com/download.aspx?url=/13808/eng/f6flpy32.zip&DwnldId=13808&ProductID=2101&lang=eng

 

Βάζουμε μια δισκέτα στο Pc μας και ανοίγουμε το προηγούμενο αρχείο το οποίο περνάει στη δισκέτα τα απαραίτητα αρχεία.

 

Στη συνέχεια συνδέουμε στο laptop ένα usb floppy και βάζουμε μέσα την δισκέτα που μόλις φτιάξαμε.Βάζουμε τo cd των xp και ανοίγουμε το laptop.

Κάνουμε restart και το setup ξεκινάει.Όταν δούμε κάτω κάτω στην οθόνη "Press F6 to install a driver" ή κάτι τέτοιο,πατάμε F6.

Το setup συνεχίζεται και σε κάποια στιγμή θα εμφανιστεί ένα menu για να επιλέξουμε τον driver.Επιλέγουμε τον driver (ανάλογα ποιόν έχει το κάθε laptop) και συνεχίζουμε το setup όπως τον παλιό καλό καιρό...

 

Ένα εξωτερικό floppy κοστίζει το πολύ 25 ευρώ...

 

Επίσης μπορείτε:

1.Να φτιάξετε το δικό σας xp cd το οποίο θα περιλαμβάνει ήδη όλους τους drivers.Όποιος ενδιαφέρεται ας δει εδώ:

http://www.xtreme-source.com/tutorials-windows/3426-how-create-custom-windows-installation-disk.html

 

2.Να χρησιμοποιήσετε ενναλακτικά το virtual pc.Όποιος ενδιαφέρεται ας δει εδώ:

http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/virtualpc/default.mspx

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακολουθώντας τις οδηγίες σας κατάφερα και έβαλα τα xp σε άλλο partition. Ενώ πέρασα τους περισσότερους drivers κατέβασα και το vistabootpro για να έχω την επιλογή σε λειτουργικό στην αρχή. Αλλά κάτι δεν έκανα καλά και τώρα ξεκινάει μόνο σε vista. Υπάρχει κάποια λύση;

 

Αρκετή βοήθεια πήρα από εδώ http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=165319&highlight=dv9542ev

όσοι έχουν laptop pavillion θα βοηθηθούν αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω μόνο τα vista τώρα για να πειραματιζόμουν και να βοηθούσα 100% αλλά για ψάξε τις ρυθμίσεις στα ακόλουθα 2...

 

Κάνε ένα δεξί κλικ στο My computer.

Πάνω αριστερά λέει Advanced system settings,πάτα το

Σου ανοίγει ένα παράθυρο:επέλεξε την καρτέλα Advanced και πήγαινε εκεί που λέει Startup and Recovery και πάτα Settings

Εκεί που λέει Default operating system τι επιλογές έχει?

 

Επίσης:

 

Πήγαινε start,γράψε Msconfig και πάτα enter.

Πήγαινε στην καρτέλα boot και δες τι λειτουργικά συστήματα εμφανίζει...

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...