Jump to content

GreekSMSWriter


kterz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόκειται για μια εφαρμογούλα που έχω κάνει για να με βοηθά στην ευκολότερη σύνταξη SMS κυρίως στα ελληνικά.

 

hxxp://sourceforge.net/projects/greeksmswriter/

(αντικαταστήστε τα xx με tt)

 

Features:

- Μεγάλα "πλήκτρα" για να ικανοποιούν και τους πιο χοντροδάκτυλους, όπως εμένα ;-)

- Το κείμενο το οποίο γράφεται είναι σε κανονική μορφή (δηλ. Unicode) για να μπορεί να χρησιμοποιείται και για άλλες δουλειές εκτός από το να στέλνουμε SMS (π.χ. αντιγραφή και επεξεργασία στο/ από το Pocket Word). Η αλλαγή στο SMS format γίνεται προγραμματιστικά πριν σταλεί το μήνυμα(για να στέλνονται μηνύματα των 160 χαρακτήρων)

- Γρήγορη εύρεση της "επαφής" στην οποία θα σταλεί το μήνυμα

- Ενσωματωμένο μεγάλο custom ελληνικό λεξικό T9 (περίπου 430.000 λέξεις),

- Ενημέρωση του λεξικού T9 για τη "βαρύτητα" των λέξεων ανάλογα με τη χρήση.

- Απλοϊκό ορθογραφικό λεξικό με δυνατότητα προσθήκης λέξεων στο λεξικό, αλλά χωρίς προτάσεις για εναλλακτικές λέξεις.

- Δυνατότητα να μπορεί να διαβάζει κανείς εισερχόμενα μηνύματα και να μπορεί να κάνει reply.

 

 

System requirements

- Windows Mobile 5.0 (ή ανώτερη αν και δεν το έχω δοκιμάσει) συσκευή

- .ΝΕΤ compact framework version 2.0, SQL Server Mobile version 3.0

- Χώρος για την κύρια εφαρμογή: 818Kb

- Χώρος για το λεξικό: ~ 32.1ΜΒ (στην storage card).

- Συνολικός χώρος που απαιτείται από την εφαρμογή: 40,1 Mb

(Όλα τα απαραίτητα για να τρέξει η εφαρμογή υπάρχουν στο download link)

 

 

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε ορισμένους

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπραβο! Πολυ χρησιμο προγραμμα! Το χρησιμοποιω σε WM6 και δεν χρειαζεται να στησω το .ΝΕΤ ούτε και την SQL
Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από τις οδηγίες εγκατάστασης....

4) Τέλος αποσυμπιέζουμε το αρχείο T9dic.rar και αντιγράφουμε το αρχείο T9dic.sdf στον root φάκελο της storage card

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βρίσκει το αρχείο πρέπει να διορθώσεις το path του μέσα στο settings.xml αρχείο. υποθέτω ανάλογα με το πως ονομάζεται η storage card στου καθενός.
Link to comment
Share on other sites

@kterz

Συγχαρητήρια :up: !!!! Είναι πολύ ωραίο, απλώς θέλει λίγο να το συνηθίσει κανείς λόγω των πλήκτρων που του λείπουν. Έχω αγοράσει και χρησιμοποιώ το Phoneplus από τότε που είχα το G500+ και μου έλειπε το Τ9. Έχω μερικές αμφιβολίες για την ταχύτητα του Χ500 τώρα, αλλά και την διαθέσιμη μνήμη του, αλλά θα δείξει. Καλό θα ήταν όμως να επισημάνεις, στις πολύ αναλυτικές οδηγίες που έχεις φτιάξει, την αλλαγή που χρειάζεται να κάνει κανείς στο path της storage card (στο Χ500 για παράδειγμα η κάρτα ονομάζεται SDMMC και όχι STORAGECARD).... εκτός αν φυσικά το λύσεις προγραμματιστικά εσύ.

Link to comment
Share on other sites

το κενό είναι το βελάκι δεξιά και το σβήσιμο το αριστερό υπό την προυπόθεση ότι έχεις εμφανίσει το μολυβάκι πάνω αριστερά από τα πλήκτρα πατώντας το fire button
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω!κατι ακομα γραφω για παραδειγμα "ρε" αλλα μου βγαζει "σε" πως το κανω να γραφει αυτο που θελω? ευχαριστω εκ ων προτερον
Link to comment
Share on other sites

πατώντας το πάνω βελάκι μέχρι να σου βγάλει την λέξη που θελείς.

Τα γράφει όλα στο rtf αρχείο που συνοδεύει το πρόγραμμα. Αυτά και πολλά άλλα. Ρίξε μια ματιά .....

Link to comment
Share on other sites

@kterz

Συγχαρητήρια :up: !!!! Είναι πολύ ωραίο, απλώς θέλει λίγο να το συνηθίσει κανείς λόγω των πλήκτρων που του λείπουν. Έχω αγοράσει και χρησιμοποιώ το Phoneplus από τότε που είχα το G500+ και μου έλειπε το Τ9. Έχω μερικές αμφιβολίες για την ταχύτητα του Χ500 τώρα, αλλά και την διαθέσιμη μνήμη του, αλλά θα δείξει. Καλό θα ήταν όμως να επισημάνεις, στις πολύ αναλυτικές οδηγίες που έχεις φτιάξει, την αλλαγή που χρειάζεται να κάνει κανείς στο path της storage card (στο Χ500 για παράδειγμα η κάρτα ονομάζεται SDMMC και όχι STORAGECARD).... εκτός αν φυσικά το λύσεις προγραμματιστικά εσύ.

 

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω αυτό που μου είπες, upcoming changes (μέχρι το τέλος του μήνα):

- Bug fixes

- Γρηγορότερη εύρεση επαφών.

- Ενημέρωση του λεξικού T9 για την "βαρύτητα" των λέξεων ανάλογα με τη χρήση.

- Προσθήκη απλού word spelling

- Απλοϊκό incoming SMS interception (με δυνατότητα για reply)

 

Ό,τι παρατηρήσεις έχετε, ή αν έχετε καμιά καλή ιδέα, ρίχτε την τώρα (στη βράση που λένε), γιατί αν αρχίσει η πολλή δουλειά δε με βλέπω να έχω μετά χρόνο.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αλλά ξαναδιαβάζοντας τις οδηγίες στο txt αρχείο είδα ότι την αλλαγή στο path την έχεις σημειώσει και κακώς έκανα την παρατήρηση.
Link to comment
Share on other sites

αφού στείλω το sms με ξαναγυρίζει στην οθόνη του GreekSMSWriter, όπου έχει ακόμα τις επαφές, υποθέτω αν θέλω να το ξαναστείλω. Κάνω tap στο back και με ξαναβγάζει την οθόνη σύνταξης του μηνύματος. Υπάρχει κανένας τρόπος να σβήνεται το μήνυμα εύκολα, ή πρέπει να κάνω select all και αριστερό βελάκι;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω αυτό που μου είπες, upcoming changes (μέχρι το τέλος του μήνα):

- Bug fixes

- Γρηγορότερη εύρεση επαφών.

- Ενημέρωση του λεξικού T9 για την "βαρύτητα" των λέξεων ανάλογα με τη χρήση.

- Προσθήκη απλού word spelling

- Απλοϊκό incoming SMS interception (με δυνατότητα για reply)

 

Ό,τι παρατηρήσεις έχετε, ή αν έχετε καμιά καλή ιδέα, ρίχτε την τώρα (στη βράση που λένε), γιατί αν αρχίσει η πολλή δουλειά δε με βλέπω να έχω μετά χρόνο.

Κώστας

 

Εκπληκτική δουλειά, τα συγχαριτήριά μου :)

 

Χρησιμοποιώ το ETEN G500+, και δουλεύει άψογα. Ισως αργεί λίγο την πρώτη φορά, όταν είναι στην μνήμη όμως, είναι ταχύτατο. Ως ΝΟΚΙΑκιας, με βολεύει αφάνταστα :)

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

αφού στείλω το sms με ξαναγυρίζει στην οθόνη του GreekSMSWriter, όπου έχει ακόμα τις επαφές, υποθέτω αν θέλω να το ξαναστείλω. Κάνω tap στο back και με ξαναβγάζει την οθόνη σύνταξης του μηνύματος. Υπάρχει κανένας τρόπος να σβήνεται το μήνυμα εύκολα, ή πρέπει να κάνω select all και αριστερό βελάκι;

 

 

Αυτό το κομμάτι θα επανασχεδιαστεί. Θα φτιάξω μια φόρμα στην οποία θα μπορούμε να διαβάζουμε το last incoming message (με δυνατότητα για reply, όπως είπα πιο πάνω). Το πρόγραμμα λοιπόν θα επιστρέφει σε αυτή τη φόρμα, όταν θα στέλνουμε το SMS (όπως έχουμε συνηθίσει). Το κείμενο το οποίο γράφουμε θα παραμένει ή θα σβήνεται με βάση κάποιο option το οποίο θα βάλω και μάλλον θα λέγεται keepTextAfterSendingSMS (θα φτιάξω και μια τέτοια φόρμα για να χειριζόμαστε εύκολα τις ρυθμίσεις του settings.xml). Έτσι, για παράδειγμα αν θέλουμε να στείλουμε ένα μήνυμα σε πολλούς παραλήπτες αλλάζοντάς το λίγο θα έχουμε και αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κομμάτι θα επανασχεδιαστεί. Θα φτιάξω μια φόρμα στην οποία θα μπορούμε να διαβάζουμε το last incoming message (με δυνατότητα για reply, όπως είπα πιο πάνω). Το πρόγραμμα λοιπόν θα επιστρέφει σε αυτή τη φόρμα, όταν θα στέλνουμε το SMS (όπως έχουμε συνηθίσει). Το κείμενο το οποίο γράφουμε θα παραμένει ή θα σβήνεται με βάση κάποιο option το οποίο θα βάλω και μάλλον θα λέγεται keepTextAfterSendingSMS (θα φτιάξω και μια τέτοια φόρμα για να χειριζόμαστε εύκολα τις ρυθμίσεις του settings.xml). Έτσι, για παράδειγμα αν θέλουμε να στείλουμε ένα μήνυμα σε πολλούς παραλήπτες αλλάζοντάς το λίγο θα έχουμε και αυτή τη δυνατότητα.

Αναμένω... αλλά πάντως το πρόγραμμα μπήκε στο ΕΤΕΝ για να μήνει, αν το βελτιώσεις ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

μόλις το έβαλα και εγω και έπεξα λιγάκι μαζί του

μου αρέσει παααρα πολύ η ιδέα (ήταν κάτι που έλειπε και τα full screen keyboards παραμένουν μικρά για τα δαχτυλά μου)

 

από παρατηρήσεις έχω μία:

θα προτιμούσα το κενό να μπεί στο "1" και όχι τα σύμβολα

είναι πιστεύω πιο έυκολο να πατάει κάποιος το 1 όταν τα χέρια του είναι επι της οθόνης παρά το σετ κουμπιών (που πολλές φορές είναι αρκετά χαμήλα στην συσκευή)

επίσης πιο συχνά χρειάζεται το κένο από την τελεία (που μπορεί να μπει στο κεντρικό ή στο δεξία)

 

καλό θα ήταν με το πάνω να αλλάζει την λέξη πριν πατηθέι το κενό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολα υλοποιήσιμο κάτι τέτοιο!

 

για την ώρα δεν έχω κάτι άλλο, όταν θα το δουλέψω ίσως μου έρθει καμια ιδεά

συγχαρητίρια για την δουλειά και πάλι, ήταν κάτι που έλειπε από τα ppc

if you believe in God, it's because of the Devil...
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ το μπράβο μου. Άξιος φίλε! Πολύ καλή δουλειά.

 

Πολύ καλή η ιδέα σου να βάλεις λειτουργίες στο D-pad για να είναι όσο μεγαλύτερα γίνεται τα πλήκτρα. Αλλά αν το ζητήσουν κι άλλοι κι αν το θεωρείς κι εσύ αναγκαίο, θα ήταν καλά να είχε και μια δεύτερη επιλογή "σκιν" με 16 πλήκτρα (4x4) για κάποιους που δε βολέυονται με το D-pad. Προσωπικά βολεύομαι μια χαρά, απλά το λέω σαν ιδέα.

 

Αν καταφέρεις να το κάνεις κανονική μέθοδο εισαγωγής (standard SIP) θα ήταν ότι καλύτερο. Και να δείχνει τη λέξη καθώς τη γράφεις. Φαντάζομαι είναι ήδη στα σχέδια σου, σωστά;

 

Επίσης, άλλες τρεις ιδέες.

Μιας και το διπλό πάτημα του αριστερού πλήκτρου σβήνει τελείως τη τελευταία λέξη, φαντάζομαι μπορείς να αντιστοιχήσεις λειτουργίες και στο διπλό πάτημα των άλλων πλήκτρων, σωστά;

Αν γίνεται λοιπόν θα πρότεινα τα εξής:

1. Το διπλό πάτημα προς τα πάνω να έχει τη λειτουργία shift. Είναι το μόνο πράγμα που βρήκα να του λείπει. Εκτός αν υπάρχει και μου διέφυγε. Τώρα πρέπει να πατήσεις μια φόρά πάνω να εμφανιστεί το κεφαλαίο, να πατήσεις το γράμμα που θέλεις, ξανά πάνω να αλλάξει στους αριθμούς και ξανά πάνω για να παέι πάλι πίσω στο μικρά γράμματα. Ενώ με αυτό τον τρόπο θα πατάμε δύο φορές προς τα πάνω, θα πατάμε το γράμμα που θέλουμε να γραφτεί κεφαλαίο και αυτόματα θα επιστρέφει στα μικρά. Ελπίζω να γίνεται, αν και δεν αμφιβάλλω ότι μπορείς να το κάνεις.

2. Με διπλό πάτημα προς τα κάτω να εμφανίζει ένα ξεχωριστό "πάνελ" με σύμβολα. Πάλι με 9 πλήκτρα, αλλά να έχει 3-4 σύμβολα σε κάθε πλήκτρο. Έτσι θα είναι πιο εύκολο να γράψεις το σύμβολο που θέλεις.

 

Και κάτι άλλο:

Στο Spb Full Screen Keyboard πατώντας 3 φορές στο "πεδίο εισαγωγής κειμένου" (άσπρο μέρος του σκιν) επιλέγετε όλο το κείμενο που έχουμε γράψει, επομένως:

3. Με τριπλό πάτημα στην οθόνη ή (αν δεν γίνεται αυτό) με διπλό πάτημα του δεξιόύ πλήκτρου να επιλέγετε ολόκληρο το κείμενο που έχουμε γράψει. Έτσι πατώντας το αριστερό πλήκτρο (backspace) θα καθαρίζει αμέσως η οθόνη ώστε να μπορόυμε να γράψουμε ένα νέο μήνυμα, όταν χρειάζεται. Κι ακόμα καλύτερα, αν αντιγράφεται (copy) αυτόματα όλο το κείμενο που επιλέγουμε, θα γλιτώνουμε τελείως τη διαδικασία που χρείάζεται τώρα για να αντιγραφεί το κείμενο και να το επικολλήσουμε στο πρόγραμμα που θέλουμε.

 

Όσες και όποιες απ' αυτές τις ιδέες βρεις το χρόνο και την όρεξη να τις φτιάξεις, θα σου είμαστε ευγνώμονες. Έτσι κι αλλιώς μας έχεις δώσει ένα πρόγραμμα που μας λύνει τα χέρια. Εγώ προσωπικά εδώ και κάποιους μήνες είχα γράψει ένα ποστ-δημοσκόπηση στο φόρουμ της Spb ζητώντας ένα τέτοιο πρόγραμμα, αλλά όπως φαίνεται τους είναι πολύ δύσκολο. Κοτζάμ εταιρεία και δεν το κατάφεραν. Εδώ ο φίλος μας ο kterz, με δικιά του πρωτοβουλία το έφτιαξε καλύτερο κι απ' ότι το φανταζόμασταν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, μάλλον είσαι σε διακοπές ακόμα, έτσι;

Μόλις επιστρέψεις περιμένουμε νέα σου.

 

Όχι, "δουλεύω" ;-). Έχω τελειώσει κάποιες αλλαγές και τώρα απλά τεστάρω (σε μερικές μέρες θα κάνω upload):

 

- Bug fixes

- Γρηγορότερη εύρεση επαφών.

- Ενημέρωση του λεξικού T9 για τη "βαρύτητα" των λέξεων ανάλογα με τη χρήση.

- Απλοϊκό ορθογραφικό λεξικό με δυνατότητα προσθήκης λέξεων στο λεξικό, αλλά χωρίς προτάσεις για εναλλακτικές λέξεις.

- Δυνατότητα να μπορεί να διαβάζει κανείς εισερχόμενα μηνύματα και να μπορεί να κάνει reply.

- Το απλό arrow up <-> Shift, το dlbclick με CapsLock και μετά (με απλό κλικ) ρολόι σε NumPad -> πεζά.

- Η αλλαγή λέξεων στο Τ9 γίνεται πλέον με το arrow down

- Όταν ανοίγει η κεντρική φόρμα, το κείμενο το οποίο μπορεί να προϋπάρχει θα είναι επιλεγμένο όλο.

 

Αυτά για τώρα. Σχέδιο να το κάνω SIP δεν προβλέπεται (εξάλλου SIP με χρήση των hardware buttons δεν μπορεί να γίνει για τεχνικούς λόγους). Επίσης, η εναλλακτική δυνατότητα που ανέφερες πιο πάνω για 16 κουμπιά είναι τελείως αντίθετη με τη φιλοσοφία του προγράμματος. Μην ξεχνάτε ότι κυκλοφορούν πολλά SIP (πολλά με δυνατότητα Τ9 ελληνική 70 χαρακτήρων, όπως το phonePad) τα οποία μπορούν να δουλέψουν σε συνεργασία με το GreekSMSWriter.

 

(Θέλω να αναγνωρίσω επίσης ότι το app αυτό δεν είναι ιδανικό για one hand text entry. Εγώ "γράφω" με το δεξί και έχω στο αριστερό μου χέρι το D-pad. Ο μόνος τρόπος για να γίνει πιο βολικό για one hand χρήση είναι να μικρύνουν τα κουμπιά, αλλά αυτό δε θα το ήθελα για άλλους προφανείς λόγους- λέγε με

"χοντροδακτυλία" ;-) ).

 

Σε 2ο χρόνο το μόνο το οποίο θα προσπαθήσω να κάνω (αλλά απαιτεί κάποιον επανασχεδιασμό, θέλει χρόνο και πολύ testing) είναι να κάνω να φαίνονται τα γράμματα στο T9 καθώς τα γράφεις.

 

Περιμένετε μερικές μέρες. Μάλλον το επόμενο Σαββατοκύριακο θα κάνω upload ό,τι αλλαγές έχω κάνει.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κωστα!

μηπως εινε δυνατο να κανεις ενα πληκτρολογιο σαν το phonepad????

εχω ενα htc p 3300.....

σαν αυτο...

http://www.gaehn.org/archives/235-Neue-Version-von-Phone-Pad-im-schwarzen-iPhone-Look.html

αλλιως για πες μου πιο αρχειο πρεπει να επεξεργαστω και με πιο προγραμμα??????

επισης οταν θελω να στειλω μηνυμα στο send sms to μπορω να πατησω μονο νουμερα!

οι επαφες μου ειναι με ξενα γραμματα...

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κωστα!

μηπως εινε δυνατο να κανεις ενα πληκτρολογιο σαν το phonepad????

εχω ενα htc p 3300.....

σαν αυτο...

http://www.gaehn.org/archives/235-Neue-Version-von-Phone-Pad-im-schwarzen-iPhone-Look.html

αλλιως για πες μου πιο αρχειο πρεπει να επεξεργαστω και με πιο προγραμμα??????

επισης οταν θελω να στειλω μηνυμα στο send sms to μπορω να πατησω μονο νουμερα!

οι επαφες μου ειναι με ξενα γραμματα...

ευχαριστω!!!

 

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Τι ακριβώς θέλεις να κάνω να μοιάζει στο phonePad? Και στο κάτω κάτω γιατί δε χρησιμοποιείς το ίδιο το phonePad, αν σου αρέσει;

 

Στο SendSMS πατάς μόνο νούμερα, αλλά λογικά πρέπει να βρίσκει όλες τις επαφές (ακόμη και αυτές που έχουν ξένα γράμματα). Απλά, στο image φαίνονται ελληνικοί χαρακτήρες. Αυτό σε ενοχλεί; Ή δεν σου βρίσκει τις επαφές σου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...