Jump to content

Πυρκαγιές...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάνω από 100 πύρινα μέτωπα σε ολη την Ελλαδα

http://www.imageshack.gr/thumbs/tytmgxtho5amyhmtnjzg.jpg

<<Μέχρι την κορυφογραμμή της Πάρνηθας εχε φτάσει το βράδυ της Πέμπτης η μεγάλη πυρκαγιά που ξεκίνησε από τα Δερβενοχώρια. το μοναδικο βουνο που είχε μείνει μέχρι τώρα αλώβητο στην Αττική.Στο σημείο εγκλωβίστηκε ακόμα και ο αρχηγός της Πυροσβεστικής. http://greece.flash.gr/_img/soon/image17333.jpg

Η πυρκαγιά αυτή, η οποία, σύμφωνα με την Πυροσβεστική, ξεκίνησε από πυλώνα της ΔΕΗ, είχε κάψει μεγάλη έκταση, ενώ είχε προξενήσει ζημιές και σε αρκετά σπίτια στο χωριό Στεφάνι>>

http://www.skai.gr/master_story.php?id=52533 edw αναφερει τις μεγαλυτερες φωτιες..

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content60/Issue/2007/06/28/2_h.jpg

δειτε το χτεσινο πρωτοσελιδο...

  • λειπουν 4.500 πυροσβεστες
  • 4 χρονια(2 πασοκ-2 ν.δ) συνεδριαζουν να αγορασουν νεα αεροπλανα...:
  • ζωνες πυρασφαλειας θα γινουν ποτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μην με πείται απαισιόδοξο ,αλλά δεν μας βλέπω να έχουμε μέλλον.

Ανατριχιάζω που το λέω αλλά το τέλος του πλανήτη έρχεται πολύ πιο γρήγορα απο ότι υπολογιζαν οι επιστήμονες.

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μια φωτιά που ξεκίνησε 28 ώρες πριν στα Δερβενοχώρια έφτασε στην Πάρνηθα και καταστρέφει τα πάντα.

Καταστέφει τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής, το πανέμορφο δάσος, αλλα ταυτόχρονα καταστρέφει και αναμνήσεις κι εμπειρίες όλων μας...

Οι επιπτώσεις για το μικρόκλιμα της περιοχής θα είναι τραγικές...

Τραγικές όμως και για όλο το ΛΕκανοπέδιο... Καταστράφηκε κι ο τελευταίος πνεύμονας πρασίνου κοντά στην πόλη.

Αυτο που με εξοργίζει όμως είναι η αδιαφορία και η σιγουριά για αποτελεσματικότητα ορισμένων!!!

Είναι πραγματικά ΝΤΡΟΠΗ μια φωτιά που ξεκίνησε 25 ώρες πριν απο τα Δερβενοχώρια, λόγω της αδιαφορίας των υπευθύνων να διανύσει ΤΟΣΕΣ δεκάδες χιλιόμετρα και να φτάσει τελικα στην πρωτεύουσα διαψευδοντας όλους αυτους που με ύφος κι έπαρση υποστήριζαν οτι όλα είναι υπο έλεγχο.

Κρίμα πραγματικά...

:-(

Link to comment
Share on other sites

Καταστέφει τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής, το πανέμορφο δάσος, αλλα ταυτόχρονα καταστρέφει και αναμνήσεις κι εμπειρίες όλων μας...

:-(

 

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές,αλλά υπερβάλλεις λίγο θα έλεγα.Δεν έχουμε και όλοι αναμνήσεις από Πάρνηθα.

Εν τω μεταξύ η μόνη φωτιά που απασχόλησε τα δελτία ειδήσεων ήταν της Πάρνηθας...

Όλη η Ελλάδα καίγεται(100 φωτιές) και εμεις ασχολούμαστε με το καζίνο!

Link to comment
Share on other sites

Τεραστια η καταστροφή στην Παρνηθα.... και δεν ειναι υπερβολη...οτι και να πει κανεις ειναι λίγο...:( :(

Για οσους δεν ειχαν την ευκαιρία να πανε Παρνηθα τα τελευταια χρόνια δεν μπορουν να φανταστούν τι απίστευτο δάσος υπήρχε και μάλιστα κοντά στην Αθήνα.

 

Και δεν ειχαν δώσει τη σημασία που έπρεπε απο την αρχη για την κατάσβεση της φωτιας..:mad:

 

Απο αυριο ξημερώνει μια διαφορετική μερα για την Αττικη.

 

 

EDIT : Όπως μαθαίνω, και η φωτιά στο Πήλιο έχει κάψει αρκετά μεγάλες εκτάσεις...

Κριμα γιατι και εκεί είναι ενα απο τα ωραιότερα μέρη της χώρας μας..

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα κριμα..τι να πω..οργη προς το κρατος που δεν ελαβε τα καταληλα μετρα μετα απο το <χαστουκι> που φαγανε περυσι(κι οχι μονο) με την πυρκαγια στην χαλκιδικη!τι να πω!ελεος τους μαμακες!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς από εσάς που παραπνιέται να κάνει την Ελλάδα καλύτερη?

 

Εγώ δεν μπορώ, το παραδέχομαι και δεν με χαλάει καθόλου. Θα πάρω το πτυχιάκι μου και θα πάω στις κερκίδες (όξω από 'δω) για να κάνω την καριέρα μου ..και θα παρακολουθώ απλά το μπάχαλο στο μεγαλείο του!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν...

Κάηκε και η Πάρνηθα,σεμνά και ταπεινά.

Πάμε γι΄άλλα τώρα...

 

 

ΥΓ.Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει πυρκαγιά.

ΥΓ1.Το καζίνο σώθηκε;Αυτός είναι ο πνεύμονας ρε...

ΥΓ2.Ευτυχώς που δεν υπάρχουν φυλάκια στην Πάρνηθα.Θα μας έπιανε η αλλεργία βραδιάτικα...

 

 

*Το ΥΓ3 (ο πνεύμονας του post) κάηκε*

 

Ανεξάρτητος;

 

LOL

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές,αλλά υπερβάλλεις λίγο θα έλεγα.Δεν έχουμε και όλοι αναμνήσεις από Πάρνηθα.

Εν τω μεταξύ η μόνη φωτιά που απασχόλησε τα δελτία ειδήσεων ήταν της Πάρνηθας...

Όλη η Ελλάδα καίγεται(100 φωτιές) και εμεις ασχολούμαστε με το καζίνο!

 

Σωστά λες... Αλλα τουλάχιστον το σύνολο των Αθηναίων έχουμε συνδέσει αυτό το βούνο με πολλές προσωπικές στιγμές...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω παιδιά!Κρίμα δυστυχώς πάει το οξυγόνο!Απορώ πόσο θα φτάσει η θερμοκρασία του χρόνου που θα λείπει ακόμα ένας πνευμονας οξυγόνου από την Αττικη!!!!!!

 

Εν τω μεταξύ σε όλη την Αττική χιονίζει στάχτες.Το όλο τοπίο είναι λες και έχουμε ενεργό ηφαίστειο δίπλα μας!Αςς ευχηθούμε να τεθεί υπο έλεγχο όσο πιο γρήγορα γίνεται και να ξεκινήσει η αναδάσωση άμεσα!!!!!!!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

αντε 1-2 βουνα εμειναν ακομα για να τα καψουμε κ τελειωσαμε!αφου κ εμεις οι ιδιοι δεν φροντιζουμε τα δαση μην τα περιμενουμε ολα απο πυροσβεστικη!καλα αυτη ειναι η δουλεια της αλλα λεμε τωρα!
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση είναι που είναι χάλια με την καταστροφή του περιβάλλοντος με το νέφος και όλα αυτά, έρχονται και οι πυρκαγιές για να δέσει το κακό. :mad: :mad:
Link to comment
Share on other sites

αντε 1-2 βουνα εμειναν ακομα για να τα καψουμε κ τελειωσαμε!αφου κ εμεις οι ιδιοι δεν φροντιζουμε τα δαση μην τα περιμενουμε ολα απο πυροσβεστικη!καλα αυτη ειναι η δουλεια της αλλα λεμε τωρα!

Μηπως να παμε να φρουρουμε τα δαση κιολας; Εδω χτες η πυροσβεστικη καθοταν και κοιταζε!:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να παμε να φρουρουμε τα δαση κιολας; Εδω χτες η πυροσβεστικη καθοταν και κοιταζε!:mad:

 

δεν θα ηταν κ κακη ιδεα αρκει να ειχα ενα παγωμενο φραπε κ μια ξαπλωστρα :p :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το έβλεπα απ'το μπαλκόνι μου και πραγματικά με έπιασε η καρδιά μου. :cry:

 

Ντροπή και αίσχος.

Να καούν οι εμπρηστές στα σπίτια τους μέσα με τις οικογένειές τους!

Το ίδιο και αυτοί που τους έβαλαν... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να νοικιάσουμε ένα κατασκοπευτικό δορυφόρο από την NSA για να παρακολουθούμε τα δάση. Μόλις βρούμε τον εμπρηστή, που δε θα είναι δύσκολο, θα τον στείλουμε στο αστυνομικό τμήμα Ομονοίας :P
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να παμε να φρουρουμε τα δαση κιολας; Εδω χτες η πυροσβεστικη καθοταν και κοιταζε!:mad:

Καθόταν και κοίταζε και νομίζω είχαν και φορητά DVD μαζί τους για χαβαλέ...

Δεν φτάνει που είναι λίγοι, δεν φτάνει που είναι το μοναδικό σώμα που λειτουργεί αξιοπρεπώς στην Ελλάδα, τους τα χώνουμε κιόλας?

Γιατί? Ισοπέδωση παντού?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι ελλειψη προσωπικου η τι αλλο φταιει. Το μονο που γνωριζω ειναι οτι παραλιγο να καει το σπιτι μου στο Νεωρειο του Πορου (Σαρωνικος). Η φωτια εφτασε μεχρι την θαλασσα σχεδον και εκαψε παρα πολλα σπιτια. Αν ξεχωριζε το Νεωρειο για κατι, αυτο ηταν το πρασινο.. πολλα δενδρα.. Τωρα.. ας πανε να χτισουν τα καλοπαιδια που εβαλαν και την φωτια :mad:
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Η φωτιά στη Δυτική Αττική έκαιγε απο προχθές... Ε σου λένε σιγά μην φτάσει μέχρι την Πάρνηθα και το λεκανοπέδιο!!Πλήρης παραμέληση!! Ελα όμως που χωρίς ιδιαίτερο αέρα έφτασε... Αλλα τότε ήταν πολύ αργα... Να τα κάνω τί τόσα πυροσβεστικά, περιπολικά και αεροπλάνα τώρα?? Να φυλάνε τα καμμένα???

Μέχρι τις 21:00 χθές το βράδυ πού ηταν όλοι αυτοί?? Νομιζαν οτι η φωτίτσα στα Δερβενοχώρια έσβηνε??

Ηταν πραγματικό Εγκλημα!!! Και να πεις οτι ήταν καμια φωτιά που άρχισε στην Πάρνηθα και δε μπόρεσαν να την ελεγξουν εντάξει!!

Αλλα η φωτιά ξεκίνησε δεκάδες χιλιόμετρα μακριά κι εμείς βγάλαμε τα μάτια μας!!ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ!!!:( :mad:

Ακουγα αναφορές οτι βλέπανε ελαφάκια και ζαρκάδια να καίγονται και σπάραζε η καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Το έβλεπα απ'το μπαλκόνι μου και πραγματικά με έπιασε η καρδιά μου. :cry:

 

Ντροπή και αίσχος.

Να καούν οι εμπρηστές στα σπίτια τους μέσα με τις οικογένειές τους!

Το ίδιο και αυτοί που τους έβαλαν... :mad:

 

Απο οτι ειπαν δεν προκειται για εμπρησμο αλλα απο πυλωνα της ΔΕΗ

Και να πω και κατι

Θα μπορουσε το κρατος να το περιορισει το θεμα της φωτιας , αν δεν πουλουσε οικοπεδα

ΚΑι εγω εχω οικοπεδο στην Α. Σωτηρα αλλα δεν με αφηνουν να χτησω γιατι ειναι δασικη εκταση

Το σεβομαι ! Αλλα δωσε μου τα λεφτα πισω ή καπου αλλου να παω

Μπορουσε ακομα το κρατος να δωσει κινητρα για εθελοντικη υπηρεσια για την καταπολεμηση του φαινομενου

 

Τεσπα τα παντα ειναι η προληψη και οχι η καταπολεμηση

Εχετε δει ποτε να πιανουν εμπρηστη ??

Αντιθετος εχω δει υπεροχες βιλιτσες , εκει που υπηρχε πρασινο παλια

 

Λοιπον ας τα λουστουμε και το χειμωνα θα λεμε παλι για την αντιμετωπιση των βροχων και την αυξηση της θερμοκρασιας

 

Αντε παλι δημοσιογραφοι βρηκατε θεμα να ασχοληθειτε

Κριμα γιατι η Ελλαδισταν θα γινει "κρανιου τοπος"

εχει ηδη γινει ....

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε το κρατος να το περιορισει το θεμα της φωτιας , αν δεν πουλουσε οικοπεδα

ΚΑι εγω εχω οικοπεδο στην Α. Σωτηρα αλλα δεν με αφηνουν να χτησω γιατι ειναι δασικη εκταση

Το σεβομαι ! Αλλα δωσε μου τα λεφτα πισω ή καπου αλλου να παω

 

 

Μισό λεπτό - δηλαδή εσύ όταν το αγόρασες (από ποιον?) δεν ήξερες ότι δεν επιτρέπεται να χτίσεις? Τι σου φταίει το κράτος?

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό - δηλαδή εσύ όταν το αγόρασες (από ποιον?) δεν ήξερες ότι δεν επιτρέπεται να χτίσεις? Τι σου φταίει το κράτος?

 

Αυτο ηταν απο παππου προς παππου κληρονομια

Λοιπον οταν ειχε αγοραστει δεν ηταν καν δασος η περιοχη εκει

Και καλα εμενα δεν με νοιαζει , αλλα τοσοι αλλοι σαν και μενα που εχουν παρει οικοπεδα σε διαφορες περιοχες μπορουν να σκεφτουν τα κινητρα για να προβουν στις απαραιτητες ενεργεις βλεπε Χαλκιδικη , Σειχ-Σου κ.λ.π.

 

Μπορουσε το κρατος (οποια κυβερνηση και να ναι ) να αποζημειωσει ολους αυτους που εκαναν αγορες και μετα τις χαρακτηρησαν "Δασικες εκτασεις"

Θα δεις , μακαρι να βγω ψευτης , που μετα τις φωτιες θα ξεφυτρωσουν σπιτακια

ΚΑι δεν θα ειναι φτωχων αλλα πλουσιων

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειπαν δεν προκειται για εμπρησμο αλλα απο πυλωνα της ΔΕΗ

 

Από in.gr όσον αφορά την Πάρνηθα.

 

«Σε ό,τι αφορά τις υπόνοιες για εμπρησμούς, ο υπουργός δήλωσε ότι «προβληματίζουν τα ένα-δύο ευρήματα και η σύμπτωση των δύο επεισοδίων το μεσημέρι, μια ανύποπτη ώρα σε πολλές μεριές και ταυτόχρονα.»

 

Επίσης μιλάμε για πάνω από 100 πύρινα μέτωπα σε όλη την Ελλάδα μέσα σε 2 μέρες οπότε όποιος πιστεύει οτι ΔΕΝ είναι εμπρησμός είναι τουλάχιστον αφελής...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...