Jump to content

Διαμονή στην Αθήνα


topmar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι που να υπάρχει για το ερώτημά μου, άσχετο με τα κινητά όμως.

 

Φιλικό μου ζευγάρι πρόκειται να ταξιδέψει στην Αμερική & χρειάζεται να βγάλει βίζα. Λόγω του ότι θα κατέβει από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα με τραίνο, καθώς και του ότι δεν γνωρίζει απολύτως τίποτα από Αθήνα (άρα δεν μπαίνει σε Μετρό - Τραμ κτλ), ερωτώ τα παρακάτω:

 

α) Ποιά η καλύτερη λύση διαμονής? Να μείνει κοντά στο σταθμό τραίνων & να πάει την άλλη μέρα το πρωί στην πρεσβεία με ταξί ή να πάει απευθείας με ταξί σε ξενοδοχείο κοντά στην πρεσβεία?

 

β) Είναι μακριά η πρεσβεία με το σταθμό των τραίνων?

 

γ) Προτάσεις για οικονομικά ξενοδοχεία κανείς??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι που να υπάρχει για το ερώτημά μου, άσχετο με τα κινητά όμως.

 

Φιλικό μου ζευγάρι πρόκειται να ταξιδέψει στην Αμερική & χρειάζεται να βγάλει βίζα. Λόγω του ότι θα κατέβει από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα με τραίνο, καθώς και του ότι δεν γνωρίζει απολύτως τίποτα από Αθήνα (άρα δεν μπαίνει σε Μετρό - Τραμ κτλ), ερωτώ τα παρακάτω:

 

α) Ποιά η καλύτερη λύση διαμονής? Να μείνει κοντά στο σταθμό τραίνων & να πάει την άλλη μέρα το πρωί στην πρεσβεία με ταξί ή να πάει απευθείας με ταξί σε ξενοδοχείο κοντά στην πρεσβεία?

 

β) Είναι μακριά η πρεσβεία με το σταθμό των τραίνων?

 

γ) Προτάσεις για οικονομικά ξενοδοχεία κανείς??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Πλεον με το Μετρο δεν θα εχουν προβλημα. Το μονο που μπορω να απαντησω αυτη την στιγμη (απο εμπειρια), να ειναι νωρις το πρωι στην Αμερικανικη με ΟΛΑ τα εγγραφα τους. Να προετοιμαστουν για μια μινι συνεντευξη και επισης να βρουν κατι να κανουν για τον χρονο αναμονης που θα υπαρξει ως οτου εγκριθει και τυπωθει στο διαβατηριο η βιζα.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Κοντά στην πρεσβεία είναι τα καλά και ακριβά ξενοδοχεία, Χίλτον, Κάραβελ κλπ... Στο σταθμό Λαρίσης καλά λόγια έχω ακούσει για το ξενοδοχείο "Όσκαρ" ( (+30) 210 8834215 ), 3 αστέρων από όσο θυμάμαι με τιμές γύρω στα 70 € (χωρίς να είμαι σίγουρος) για 2-κλινο.

 

Η πρεσβεία είναι σχετικά μακριά από το σταθμό των τρένων (υπολογίζω κανένα τέταρτο με ταξί + χωρίς ιδιαίτερη κίνηση). Ωστόσο και στο σταθμό των τρένων (σταθμός Λαρίσης) και 5 λεπτά από την πρεσβεία (Μέγαρο Μουσικής) έχει στάση μετρό, άρα ίσως είναι αυτός ο ενδεδειγμένος τρόπος μετάβασης. Ωστόσο αν επιμένουν στο ταξί, να μην κινηθούν μετά τις 8.30 και πριν τις 10 μιας και είναι ώρες που έχει περισσότερη κίνηση.

 

Υ.Γ. Η περιοχή κόντα στην πρεσβεία θεωρείται ασφαλέστερη από την περιοχή των τρένων όπου κινούνται αρκετοί μετανάστες.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

An den kanw lathos exei kai stin Kifisias kati ksenodoxeia, alla den eimai kai sigouros. Episis exei kai ti Mixalakopoulou kati...!

Na min fovithoun to metro...! Einai polu eukolo. Mia allagi tha xreiastei na kanoun kai an rwtisoun kapoio upallilo oloi einai prothumoi na tous apantisoun.

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στην πρεσβεία είναι τα καλά και ακριβά ξενοδοχεία, Χίλτον, Κάραβελ κλπ... Στο σταθμό Λαρίσης καλά λόγια έχω ακούσει για το ξενοδοχείο "Όσκαρ" ( (+30) 210 8834215 ), 3 αστέρων από όσο θυμάμαι με τιμές γύρω στα 70 € (χωρίς να είμαι σίγουρος) για 2-κλινο.

 

Η πρεσβεία είναι σχετικά μακριά από το σταθμό των τρένων (υπολογίζω κανένα τέταρτο με ταξί + χωρίς ιδιαίτερη κίνηση). Ωστόσο και στο σταθμό των τρένων (σταθμός Λαρίσης) και 5 λεπτά από την πρεσβεία (Μέγαρο Μουσικής) έχει στάση μετρό, άρα ίσως είναι αυτός ο ενδεδειγμένος τρόπος μετάβασης. Ωστόσο αν επιμένουν στο ταξί, να μην κινηθούν μετά τις 8.30 και πριν τις 10 μιας και είναι ώρες που έχει περισσότερη κίνηση.

 

Υ.Γ. Η περιοχή κοντά στην πρεσβεία θεωρείται ασφαλέστερη από την περιοχή των τρένων όπου κινούνται αρκετοί μετανάστες.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

Καλημέρα & ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση.

 

Στο Ιντερνετ η τιμή του "Οσκαρ" είναι 105€/βραδυά, αρκετά πάνω από ότι ζητάνε.

 

Ψάχνω κάτι στα 60-70€ βραδιά....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα κάτι που να υπάρχει για το ερώτημά μου, άσχετο με τα κινητά όμως.

 

Φιλικό μου ζευγάρι πρόκειται να ταξιδέψει στην Αμερική & χρειάζεται να βγάλει βίζα. Λόγω του ότι θα κατέβει από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα με τραίνο, καθώς και του ότι δεν γνωρίζει απολύτως τίποτα από Αθήνα (άρα δεν μπαίνει σε Μετρό - Τραμ κτλ), ερωτώ τα παρακάτω:

 

α) Ποιά η καλύτερη λύση διαμονής? Να μείνει κοντά στο σταθμό τραίνων & να πάει την άλλη μέρα το πρωί στην πρεσβεία με ταξί ή να πάει απευθείας με ταξί σε ξενοδοχείο κοντά στην πρεσβεία?

 

β) Είναι μακριά η πρεσβεία με το σταθμό των τραίνων?

 

γ) Προτάσεις για οικονομικά ξενοδοχεία κανείς??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Einai tromera mlkes oi Amerikanoi.. Gia na vgaleis Visa sou vgazoun to ladi kai dn stin dinoun tin idia imera opws kanane palaiotera :mad:

 

 

Anti-Terrorist measures :rolleyes:

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ας κάνουν πάντως ένα τηλέφωνο μιας και οι τιμές διαφέρουν πολλές φορές από το ίντερνετ (για Έλληνες κλπ).

Αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται άλλο στο εύρος των 50-70€, αν σκεφτώ κάτι θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Einai tromera mlkes oi Amerikanoi.. Gia na vgaleis Visa sou vgazoun to ladi kai dn stin dinoun tin idia imera opws kanane palaiotera :mad:

 

 

Anti-Terrorist measures :rolleyes:

 

Για πόσο παλιότερα μιλάς?

Εγώ που είχα πάει πριν 11 χρόνια στην Αμερική πάντως, δεν την είχα πάρει την ίδια μέρα.

 

Και στο κάτω κάτω, κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να πάει στην Αμερική βόλτα.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Για πόσο παλιότερα μιλάς?

Εγώ που είχα πάει πριν 11 χρόνια στην Αμερική πάντως, δεν την είχα πάρει την ίδια μέρα.

 

Και στο κάτω κάτω, κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να πάει στην Αμερική βόλτα.

 

ti na s pw... ameriki exw paei gia arketo kairo, arketes fores... dystyxws omws mono oi touristikes kratan kairo. Dn einai mono i volta, alla kai etsi na itan, prepei na pas athina gia 2 meres. Kai aytoi pou katevainoun apo thessaloniki gia na paroun visa dn taleporountai? Dn ksodeyoun xrimata? Vgazoun kai alles xwres visa, dn talepwroun etsi...

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εννοούσα έτσι.

Απλώς έχω λιγάκι κουραστεί να ακούω να βρίζουν τους Αμερικανούς, από τα Mc Donalds μέχρι το Ιράκ και από τη Visa ως τον Bush.

 

 

ΥΓ/. Σόρρυ για το οφφ-τόπικ

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Βρήκα αυτό το ξενοδοχείο, καλή περίπτωση από τιμές νομίζω, τί λέτε??

 

Eίναι μακριά από το Σταθμό Λαρίσης? Από την πρεσβεία?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Όχι πολύ. Είναι κοντά στην Ομόνοια, το οποίο σημαίνει ότι είναι δυο -τρεις στάσεις με το μετρό (κόκκινη γραμμή) από το σταθμό Λαρίσης.

Για την Πρεσβεία θα πρέπει να πάρουν το μετρό (πάλι κόκκινο ) Ομόνοια- Σύνταγμα και από εκεί τη μπλε γραμμή ως τη στάση Μέγαρο Μουσικής.

 

Αλλιώς με ταξί, δεν είναι και τόσο μακριά.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Sorry εάν σας ζάλισα, μάλλον θα καταλήξω σε αυτό που είναι κοντά στο σταθμό των τραίνων.

 

Το κόστος του είναι μόνο 60€/βραδιά και είναι 3*...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... το προξενείο στην Θεσσαλονίκη δεν βγάζει visa?!?!? Για μόστρα το έχουν?

 

oxi, dn einai gia mostra. Pas ekei, milas se kapoion mesw cameras kai kleineis rantevou gia tin athina :rolleyes:

 

Teleio e? :lol:

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Ti π@π@ριά είναι αυτή ρε σεις; Έλεος...

Και φυσικά ξέρετε ε; Όλη η Ευρώπη δεν χρειάζεται visa, εμείς όμως χρειαζόμαστε! Υποθάλπουμε την τρομοκρατία υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
και εγω παιδια για τελος σεπτεμβρη ψαχνω να βρω ξενοδοχειο σε λογικη τιμη με παρκινγκ για το αυτοκινητο!αν μπορει καποιος να βοηθησει και να προτεινει κατι θα ημουν ευγνωμων!
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Να'χει και κανά σταθμό του Μετρό κοντά, δε μας χαλάει :worry:
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τιμές δεν ξέρω τι παίζει εκεί, δωμάτιο μονόκλινο ή δίκλινο.

Για μονόκλινο να μην ξεφεύγει τα 50-60€

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τιμές δεν ξέρω τι παίζει εκεί, δωμάτιο μονόκλινο ή δίκλινο.

Για μονόκλινο να μην ξεφεύγει τα 50-60€

για ρίξε μια ματιά..

 

http://www.booking.com/searchresults.html?label=gog235jc;sid=7f287a87f2eca5a66948d7ae560032cd;checkin_monthday=5;checkin_year_month=2007-9;checkout_monthday=6;checkout_year_month=2007-9;city=-814876;class_interval=1;do_availability_check=1;ss_all=0;order=price

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...