Jump to content

ETEN P300


zer0cool
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα συγκεκριμένα Pocket PC - Mobile. Το site είναι το http://www.etencorp.com/P300_Specification.html Στην Ελλάδα ο αντιπρόσωπος εάν δεν κάνω λάθος είναι ο Πουλιάδης (κακό αυτό!!!!) αλλά πιστεύω ότι είναι ένα εργαλείο (τουλάχιστον για εμένα και την δουλειά μου).Έχω μείνει λίγο πίσω βέβαια σε θέμα κινητού (NOKIA 6310i) και επειδή είμαι σε εποχή που θέλω να αλλάξω κοιτάω γενικά για τέτοια κινητά τηλέφωνα. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις πολύτιμες απόψεις σας.
Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τι τιμή; γιατί, για δες αυτό: http://msmobiles.com/news.php/2059.html

 

που μοιάζει (το ίδιο νομίζω είναι με άλλο όνομα) και κοστίζει μόλις 349 ευρώ

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ένα γρήγορο συγκριτικό μεταξύ του Eten P300 και του Qtek 2020...

 

ETEN P300

200 MHz

64MB RAM

32MB ROM

2.8" LCD

NO Bluetooth

117x67x23 mm

165 grams

 

Qtek 2020

CPU 400 MHz CPU

128 MB RAM

64MB ROM (32+32)

3.5" LCD

Bluetooth 1.1

130x69.9x18.2

190 grams

 

Τα υπόλοιπα specs είναι τα ίδια...

 

Συμπεράσματα: Μπορεί το Qtek 2020 να είναι πιο ψηλό και πιο φαρδύ αλλα είναι επειδή έχει την οθόνη τη 3.5". Το Eten έχει 2.8" οθόνη και είναι 5 χιλιοστά πιο παχύ!

Επίσης προεξέχει και η κεραία στο Eten P300.

 

Διαβάστε το review για το Eten P300 εδώ: http://www.ppcw.net/index.php?itemid=1682

 

Ο τύπος αναφέρει για την οθόνη ότι είναι pale (δηλαδή δεν έχει ζωντάνια).

Επίσης η φωτογραφική μηχανή είναι στο μπροστινό μέρος και όχι στο πίσω οπότε είναι πολύ δύσκολο να πάρει κάποιος φωτογραφίες.

Ανοιχτή ακρόαση δεν έχει το Eten και η θύρα SDIO είναι στο κάτω μέρος της συσκευής!

 

Όσο αφορά την εγγύηση ας ρωτήσει κάποιος τον Πουλιαδή για πόσα χρόνια το καλύπτει και εαν έχει πανευρωπαϊκή εγγύηση.

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (29 Ιαν. 2004 , 10:47)

 

τουλάχιστον κάνει τα μισα και λιγότερα λεφτά ;)

 

 

Από όσο ξέρω ο Πουλιάδης το έχει €500 + ΦΠΑ τιμή λιανικής.

Έχεις κάποια ενημέρωση από τον Πουλιάδη;

 

Επίσης το συγκεκριμένο είναι προϊόν που μπορούμε να το προμηθευτούμε εμείς αλλά δεν το προχωρήσαμε καθώς η ποιότητα και οι δυνατότητες του δεν ανταποκρίνονται στο έτος 2004....

 

Βέβαια ότι πληρώνεις παίρνεις... Οπότε και το Eten απευθύνεται σε άτομα που δε σκοπεύουν να δουν ποτέ στη ζωή τους Qtek 2020 γιατί όταν το δουν θα καταλάβουν ότι πέταξαν τα €500 τους...

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

βρε συ, 349 κανει + μεταφορικά :)

 

(δες τα παραπάνω πόστ μου ;) )

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έψαξα για το QTEK2020 και βρήκα τα εξής : http://www.ezshop.gr/Scripts/prodView.asp?idProduct=768

 

Μου ήρθε κατακούτελα η τιμή .........

Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

Το thread για το Qtek 2020 είναι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=316

 

Όσο για τη τιμή... Ότι πληρώνεις, παίρνεις!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

σκέψου ότι είναι ένα από τα καλύτερα ppc και κινητό μαζί.

 

άρα είναι αρκετά 'καλή' τιμή ως σύνολο. ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ποιο φθηνό δεν υπάρχει ; Είδα και το 8080 αλλά δεν ξέρω κάτι με απωθεί, ίσως το σχήμα του δεν ξέρω....
Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alexkass το 8080 δεν λέει γιατί βλέπω ότι το είχες; Η να πάω σε λύση p800,p900,6600. Δεν ξέρω τι να κάνω έχω μπερδευτεί ......
Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zer0cool ( 4 Φεβ. 2004 , 10:46)

 

Φίλε Alexkass το 8080 δεν λέει γιατί βλέπω ότι το είχες; Η να πάω σε λύση p800,p900,6600. Δεν ξέρω τι να κάνω έχω μπερδευτεί ......

 

 

θες Pda ή απλό smartphone?

 

αν θες το πρώτο πάρε το Ρ300, στην τιμή του είναι μια χαρά.

 

αλλιώς το 8080. είναι καταπληκτικό :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε λόγω της δουλειάς μου και όχι μόνο θέλω PDA αλλά τα ρημάδια τα χρήματα είναι που με κολλάνε. Μέχρι τώρα ασχολιόμουν ποιο πολύ με τον τηλεφωνικό κατάλογο όπου ήθελα πολλά πεδία, να μπορώ να βάζω κάποια στοιχεία περισσότερα απο τα κλασσικά κινητά, οπότε ένα PDA είναι ότι το καλύτερο θέλω να πιστεύω γιατί θα μπορώ να δουλεύω και κάποια project χωρίς να χρειάζομαι PC . Γι αυτό τον λόγο το σκέφτομαι και θέλω να πάρω PDA. Δηλαδή έχω κάποιες προσφορές ή διαγωνισμούς που αναγκαστικά πρέπει να το δουλεύω το Σ/Κ. Θα μπορώ να το κάνω αυτό με το PDA;
Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

to pda είναι ένα 'κινητό' γραφείο.

 

νομίζω ότι το Ρ300 είνια ότι πρέπει. και επιμένω ότι τα λεφτά του δεν είναι πολλά αν σκεφθείς είναι ένα PPC και ένα κινητό με κάμερα μαζί.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zer0cool (28 Ιαν. 2004 , 14:45)

 

Στην Ελλάδα ο αντιπρόσωπος εάν δεν κάνω λάθος είναι ο Πουλιάδης (κακό αυτό!!!!)

Το μεγάλο πρόβλημα με τον Πουλιάδη και τα άλλα ελληνικά καταστήματα είναι για μένα η υψηλή τιμή πώλησης, όχι το service που σου παρέχουν. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με service ή αλλαγή ελαττωματικού προϊόντος από δαύτους αν βρισκόμουν μέσα στην εγγύηση.

--------------------------------

 

Ναι, το P300 ή οποιδήποτε άλλο entry-level μηχάνημα πάρεις καλύπτει και με το παραπάνω αυτά που ζήτησες πιο πάνω. Εναλλακτικά μπορείς να περάσεις στο αντίπαλο δέος και να σου βγει και πιο φθηνά*. ;)

 

Για μένα η μαγική λέξη και μόνο "δουλειά" που είπες μου φτάνει! :)

Αν θέλεις να είσαι παραγωγικός (και μετά να παίζεις ή να ασχολείσαι με τα τερτίπια της Microsoft) πάρε PalmOS.

 

*€300 στον Πουλιάδη. €197 στο Expansys.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που μου αναγράφεις είναι για το P300 ή το 2ο που μου προτείνεις; Εκτός αυτού θέλω την έκδοση των παραθύρων , βλέπεις τόσα χρόνια μαζί τους μου έχουν γίνει συνήθεια.....
Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

μα δεν μιλάμε για το Ρ300?

 

εσύ νομίζω πως είπες ότι κάνει 500 περίπου ευρώ.

 

εγώ απλά έκανα αναφορά σε ένα παρόμοιο (ίδιο βασικά) μοντέλο που κάνει 150 ευρώ πιο κάτω στην Ευρώπη :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Απο τα στοιχεία που κατέβασα (pdf) μου αρέσει περισσότερο το p300. Είναι όμως και το 8080 . Το ψάχνω μήπως και το πάρω ίσως και το 2020 με δόσεις, γιατί κοίταζα στο site της ACEHellas και το δίνει και μέσω πιστωτικής και σκέφτομαι να δώσω π.χ. τα €500 που τα έχω στο χέρι και το υπόλοιπο να το δώσω σε 2-3 δόσεις . Είναι πολύ δυνατό το 2020. Έχω κολλήσει άσχημα....
Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

Για το Palm... σιγά μην υπάρχει τόσο φθηνό PPC (για τα ίδια πράγματα).

 

Τα PPC δυστυχώς για το ίδιο πράγμα που προσφέρουν είναι πολύ πιο ακριβά. Αν θες την "έκδοση των παραθύρων" και δεν θες να πληρώσεις πολλά καλύτερα να κοιτάς για μεταχειρισμένο. Δες σ'αυτό το forum και στο άλλο με τις πωλήσεις αν παίζει τίποτα στα λεφτά που είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

 

Ένα πράγμα... τα Palm βγήκαν εξαρχής γι'αυτή τη δουλειά (PDA), η εργονομία τους και το εύκολο learning curve για να τα μάθεις να τα χρησιμοποιείς είναι παροιμειώδης στην παγκόσμια αγορά και έχουν κερδίσει δεκάδες βραβεία σχεδιασμού/εργονομίας. Και δε νομίζω να υπάρχει αρχείο Office ή multimedia που δεν μπορεί να τρέξουν ή περιβάλλον που να μην μπορούν να μιμιθούν (emulation).

 

Απλά προς αποφυγή παρεξηγήσεων... σκέφτομαι να κάνω ένα FAQ σχετικά με το προαιώνιο δίλημμα PPC vs. PalmOS άντε γιατί έχει πέσει πολύ λάσπη εδώ πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zer0cool ( 4 Φεβ. 2004 , 10:42)

 

Απο τα στοιχεία που κατέβασα (pdf) μου αρέσει περισσότερο το p300. Είναι όμως και το 8080 . Το ψάχνω μήπως και το πάρω ίσως και το 2020 με δόσεις, γιατί κοίταζα στο site της ACEHellas και το δίνει και μέσω πιστωτικής και σκέφτομαι να δώσω π.χ. τα €500 που τα έχω στο χέρι και το υπόλοιπο να το δώσω σε 2-3 δόσεις . Είναι πολύ δυνατό το 2020. Έχω κολλήσει άσχημα....

 

Αν έχεις τα χρήματα και την ανάγκη για το 2020 πάρ'το χωρίς δεύτερη σκέψη. Το 8080 πάντως δεν είναι για εργαλείο. Οι PDA δυνατότητές του είναι ελεεϊνές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zer0cool ( 4 Φεβ. 2004 , 11:42)

 

Απο τα στοιχεία που κατέβασα (pdf) μου αρέσει περισσότερο το p300. Είναι όμως και το 8080 . Το ψάχνω μήπως και το πάρω ίσως και το 2020 με δόσεις, γιατί κοίταζα στο site της ACEHellas και το δίνει και μέσω πιστωτικής και σκέφτομαι να δώσω π.χ. τα €500 που τα έχω στο χέρι και το υπόλοιπο να το δώσω σε 2-3 δόσεις . Είναι πολύ δυνατό το 2020. Έχω κολλήσει άσχημα....

 

 

μια χαρά ιδέα. 500 στο χέρι και 3 δόσεις μετά :)

 

τέλεια. θα δεις ότι το 2020 είναι πραγματικά ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η τεχνολογία στα φορητά μηχανίματα, υπό το πρίσμα της Μ$ πάντα :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα το αντίθετο απλά όταν τόσα χρόνια δουλεύω με "παράθυρα" είναι φυσιολογικό αλλά και λογικό να είμαι ποιο άνετος με τα "παράθυρα" παρά με το palm os (μιας και μιλάμε γι αυτά τα 2) . Αν και είμαι άνθρωπος που μαθαίνω και προσαρμόζομαι πολύ εύκολα και γρήγορα και πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα σε ότι έχει να κάνει με την εκμάθηση είτε των παραθύρων είτε του palm os.
Xiaomi Mi4C / Xiaomi Mi4i / Xiaomi Redmi S2
Link to comment
Share on other sites

αφού είπες να πάρεις το 2020. κάνε παραγγελία σήμερα επειδή υπάρχει έλλειψη σε όλη την ευρώπη και θα έρθουν κατά τις 20 του μήνα. γιαυτό μπες στην σειρά :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zer0cool ( 4 Φεβ. 2004 , 10:49)

 

Δεν είπα το αντίθετο απλά όταν τόσα χρόνια δουλεύω με "παράθυρα" είναι φυσιολογικό αλλά και λογικό να είμαι ποιο άνετος με τα "παράθυρα" παρά με το palm os (μιας και μιλάμε γι αυτά τα 2) . Αν και είμαι άνθρωπος που μαθαίνω και προσαρμόζομαι πολύ εύκολα και γρήγορα και πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα σε ότι έχει να κάνει με την εκμάθηση είτε των παραθύρων είτε του palm os.

 

Μην περιμένεις να είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς με τα desktop Windows. Περισσότερο τα ονόματα είναι ίδια, λιγότερο οι θέσεις που βρίσκονται το καθένα. Και το 2ο είναι που μας κάνει να χάνουμε χρόνο στην εκμάθηση.

 

Καταλαβαίνω τι λες. Απλά ήθελα να σε συμβουλεύσω γιατί είδα τη λέξη "δουλειά" και δεν ήθελες να ξοδέψεις πολλά χρήματα. Πάντως σκέψου το γιατί τα entry-level μοντέλα PPC (με λιγότερο από 64ΜΒ) μπορεί να μην παίρνουν αναβάθμιση από M$ σε 2004 έκδοση. Α, και το 2020 δεν έχει CF θύρα. Δεν ξέρω, μήπως τη χρειαστείς για τη δουλειά.

 

ΥΓ. Αν έχεις τα χρήματα και δεν τα λυπάσαι πάρε το 2020 χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά για μένα είναι σα "να σκοτώνεις σπουργίτι με τανκ" μια τέτοια αγορά σε σχέση μ'αυτά που ζήτησες. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...