IKEA, Praktiker ή Leroy Merlin;

Ποιο από τα 3 καταστήματα επιλέγετε για τις αγορές σας;

ΙΚΕΑ 77 ψήφοι 55,40%
PRAKTIKER 32 ψήφοι 23,02%
LEROY MERLIN 30 ψήφοι 21,58%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο ψήφων: 139
Φανερή ψηφοφορία
Απάντηση

DIY_lover

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη

Leroy Merlin Χάλια η Ξυλεια τους!

Παιδιά, πήγα και αγορασα ξύλα από το Leroy Merlin για να φτιάξω ένα τραπέζι πικ-νικ κηπου και διαφορα σχετικά ,καθισματα ,παγκακι ,βοηθητικο τραπεζακι κλπ. Εκτος από το οτι όλες οι τρυπες ηταν σε λαθος θεση και έπρεπε να ξανατρυπήσω αλλου για να μπουν οι βιδες , τα ξυλα ηταν στραβα και φθαρμένα πράγμα που δε φενοτανε στο μαγαζι όταν τα αγορασα. Δεν ξέρω για τα άλλα ειδη που γράφετε παραπάνω, αλλά σε Leroy Merlin εγω δεν ξαναπαταω.

protoporos

no avatar
GPRS Member
λεροι και ικεα απο εμενα.για κρεβατια και γραφεια βαζω και νεοσετ.για ολα τα αλλα ειδη σπιτιου ικεα και για οτι χρησιμο για κηπο,βιομηχνικα ειδη ,ηλεκτρικα λιροι.η εξυπηρετηση σε ολα ειναι αποτι καταλαβα σε ποιον θα πετυχεις και τι ωρα.τιμες καλες και οι 3.παντως σε λευκα ειδη και ορισμενα αλλα πραγματα το ικεα εχει φτηνιαρικα,οποτε παω αλλου.

nwb1989

nwb1989's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ,ΑΘΗΝΑ
IKEA μεγαλη ποικιλια,καλη ποιοτητα,καλες τιμες
made in sweden

haki

no avatar
HSUPA Member
Περιοχή: Mακεδονία
Παράθεση από nwb1989 >
IKEA μεγαλη ποικιλια,καλη ποιοτητα,καλες τιμες
made in sweden
Made in...where???

chrispetsas

chrispetsas's Avatar: Samsung SGH-N400
GPRS Member
Made in China,
Turkey,
Poland,
Romania,
Bagladesh, etc...

Κυρίως όμως made of μοριοσανίδα (μελαμίνη), συμήδα, 100% πολυπροπυλένιο, εποξειδική βαφή σε σκόνη, 100% πολυεστέρας, 100% πολυαιθυλένιο, Αφρός πολυουρεθάνης κοκ.

Chrys

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μου έτυχε να δω το ίδιο εργαλείο του PRAKTIKER πιο φτηνό σε μαγαζί της γειτονιάς μου. Το ίδιο και σε χρώματα εκτός αν είναι περίοδος προσφοράς. Αυτό ισχύει και για το LEROY, αν έχουν κάτι σε προσφορά καλώς, αλλιώς τα περισσότερα είδη είναι είτε κακής ποιότητας είτε ακριβότερα. Το ΙΚΕΑ πάλι έχει καλή ποικιλία σε υφάσματα αλλά τα έπιπλα είναι για μια πενταετία το πολύ. Για κάποιον που είπε για NEOSET μάλλον πλάκα κάνει, όλα είναι κινέζικα (το εργοστάσιο παραγωγής έχει χρόνια που έκλεισε) και ένας καναπές που πήρα από μ@λ@κία μου έχει βουλιάξει σε τόσες μεριές μέσα σ' ένα χρόνο που λέω να τον κάνω καυσόξυλα.

protoporos

no avatar
GPRS Member
οσον αφορα το εργοστασιο της νεοσετ πρωτη φορα το ακουω,αν και δεν μου φαινεται περιεργο καθοτι εχω να ψωνισω επιπλα χρονια τωρα...παντως την ιδια ποιοτητα εχει και ας φτιαχνονται οπου και τα αλλα ,του ικεα δλδ.ολα εξω φτιαχνονται και την ιδια ποιοτητα εχουν για μενα.μπορει να ησουν και ατυχος.το ιδιο μπορει να σου τυχαινε εαν αγοραζες απο το ικεα,που εχει και αυτο ωραια σχεδια απλα λιγο σουηδικο-καντρυ στυλ.για τα υφασματα του ικεα μαλλον εσυ μου κανεις πλακα τωρα.κακιστα ειναι!

corsakias5146

corsakias5146's Avatar: Nokia Lumia 630
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Βορειο Ελλας
Τα πρακτικερ οτι εχει επωνυμο ειναι σιγουρα ποιο ακριβο απο αλλα καταστηματα. Επισης τα περισσοτερα για να μην πω ολα, ειναι ποιο ακριβα απο αλλα καταστηματα. Ουκ ολιγες φορεςτο εχω διαπιστωσει. Φτηνα ειναι οι τυχον προσφορες συνηθως και αυτα που ειναι δικης επωνυμια και παραγγελιες. Αλλα απο ποιοτητα παλι κατω. Μονο για βολτα συνηθως παω ή για να παρω κατι που εχω σταμπαρει και δεν ξερω που αλλου πωλειται κατι.
ΙΚΕΑ ειναι να βγαζειςς γουστα για home λατρες να παιρνεις ιδεες και ισως μεμονωμενα κομματια ή προσφορες. Επισης ειναι ποιο ακριβο, οπως ειπωθηκε ηδη, απο αλλα επιπλαδικα σε σχεση με τη ποιοτητα που παραδιδει. Απλα πουλαει ντιζαιν λεπτομερεια και μαζικοτητα. Ποιοτητα και στιβαροτητα οχι.
Για το λερου με δυο φορες που το εχω επισκεφτει, εχω σχηματισει μεχρι στιγμης καλη εικονα απο θεμα τιμης, αλλα οχι οτι ειναι και το φτηνοτερο της αγορας. Απλα εχει ποικιλια και μεγαλη γκαμα και αυτο σε υλικα. Τιμες εχω βρει και φτηνοτερα απο εξωτερικα καταστηματα αλλα δεν ειναι, σιγουρα, ο κανονας. Μου αρεσει παντως ως καταστημα περισσοτερο απο το πρακτικερ.
Το ΙΚΕΑ ειναι αλλη κατηγορια, αλλο στυλ και απευθυνεται σε διαφορετικο αγοραστικο κοινο.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης