Προτείνετε ένα βιβλίο

Απάντηση

gnx

gnx's Avatar: Nokia 6500 classic
Mobile Member
Περιοχή: SKG
Μήπως εννοείς την "Κόμη της Βερενίκης";

zafos90

zafos90's Avatar: HTC One
3G Member
Περιοχή: Θεσ/νίκη-Κοζάνη
Παιδιά εγώ προτείνω τη σειρά 5 βιβλίων "Γυρίστε τον Γαλαξία με Ωτοστόπ " του Douglas Adams.Έχει ένα ιδιαίτερο ύφος γραφής αλλά εμένα μου άρεσε.Υπάρχουν σημεία που χάνεσαι,δεν "πιάνεις" τί εννοεί αλλά παρ'όλα αυτά σε κερδίζει.Εμένα τουλάχιστον.

1. Γυρίστε το Γαλαξία με Ώτο Στοπ - Hitchhiker's Guide To The Galaxy
2. Το ρεστοράν στο τέλος του Σύμπαντος- The Restaurant At The End Of The Universe
3. Η Ζωή, το Σύμπαν και τα Πάντα - Life, Universe And Everything
4. Αντίο κι ευχαριστώ για τα ψάρια - So Long And Thanks For All The Fish
5. Μάλλον ακίνδυνος - Mostly Harmless

Itseto

Itseto's Avatar: Nokia 6310i
GPRS Member
Περιοχή: THESSALONIKI
Παράθεση από one_tree_hill >
"Πώς Να Μαγνητίζετε τους Άλλους"
της Λιλ Λάουντς.
Πολύ ωραίο βιβλίο.
Είναι σχετικό το θέμα με τον τίτλο ή κάτι άλλο- και τελικά κατά την γνώμη σου έχει αποτέλεσμα?(τρελένομαι για τέτοια βιβλία!)

Όσον αφορά το βιβλίο " Νονός" το διάβασε κανείς?Εντυπώσεις?
ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)
Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Scottas

Scottas's Avatar: Nokia N91 8GB
3G Member
Περιοχή: Ниш
"ολα σου τα μαθα μα ξεχασα μια λέξη"!!!!
απλα τελειο και με πολύ νόημα!!!!
Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB

soka

no avatar
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Κομης Μοντεκριστο - Εντμον Νταντες

unagi

unagi's Avatar: Sony Xperia E
EDGE Member
Περιοχή: ...
το νησι.. victoria hislop....Υπεροχο...

Petr_4

no avatar
GSM Phase 2 Member

Βαμμενα Κοκκινα Μαλλια,το πιο επιτυχημενο και το πιο απολαυστικο Ελληνικο βιβλιο των τελευταιων 40 ετων. Πρεπει να διαβαστει.

Ολα τα βιβλια του Μ.Καραγατση. Του μεγαλυτερου κατ εμε Ελληνα λογοτεχνη.Ενδεικτηκα εβαλα αυτες τις δυο φωτογραφιες.

Κολμερ-Η Μεγαλειωδης απατη του Ευρω(2005) ,ενα βιβλιο ακρως επικαιρο και προφητικο, που πιστευω πως θα επρεπε να διαβασει ο καθε Ελληνας.
Τελευταία τροποποίηση από Nikos_s3: 17 Μάι. 2010, 14:56.

unagi

unagi's Avatar: Sony Xperia E
EDGE Member
Περιοχή: ...

Kορυφαιο.....οτι καλυτερο εχω διαβασει...

silver_80

silver_80's Avatar: Sony Ericsson W200i
Mobile Newbie

καλάθι παραγγελίας

Έπειτα από ενδελεχή έρευνα και ατέλειωτο διάβασμα σε φόρουμς,blogs,άρθρα και κριτικές πάσης φύσης,κατέληξα στα παρακάτω βιβλία.
Η τρέχουσα οικονομική μου δυνατότητα μου επιτρέπει την αγορά τριών ή το πολύ τεσσάρων από αυτών.
Εκτός αυτού,ίσως να μην αξίζουν τελικά και όλα (παρά τις πολύ θετικές κριτικές).
Το αναγνωστικό μου προφίλ-επί του παρόντος-εστιάζεται στην κατηγορία αγωνίας-μυστηρίου.
Σκέφτομαι να δώσω την παραγγελία μου στην «Πολιτεία» που δείχνει να έχει τις πιο προσιτές τιμές.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.Εσείς ποιά θεωρείτε,από αυτά,ως καλύτερα;

καθώς και τα
http://www.protoporia.gr/i...9604103911.jpg
http://www.protoporia.gr/i...9601413211.jpg
http://www.protoporia.gr/i...9601416083.jpg
http://www.protoporia.gr/i...9603291909.jpg
http://www.protoporia.gr/i...9603291084.jpg

Petr_4

no avatar
GSM Phase 2 Member
Εχω διαβασει το Αρωμα του Ονειρου,το οποιο ειναι ενα βιβλιο που αξιζει να διαβαστει οπως και ολο το εργο του Ρομπινς,θα διαφωνησω με τους πολλους ομως και δεν θα το θεωρησω το καλυτερο του εργο. Απολαυσα περισσοτερο τον Τρυποκαρυδο και το "Αγριεμενοι αναπηροι επιστρεφουν απο καυτα κλιματα".
Το παιχνιδι των κρυφων ευχων,μου αρεσε πολυ,χωρις να γνωριζω το υπολοιπο εργο του συγγραφεα, ενω ο Λαβυρινθος του Καρνεζη δεν μου εκανε καμια εντυπωση. Ελπιζω να σε βοηθησα.
Τελευταία τροποποίηση από Nikos_s3: 18 Μάι. 2010, 17:25.

DesertSMisSRaiN

DesertSMisSRaiN's Avatar: Apple iPhone 3GS
HSUPA Member
Περιοχή: Sinnersville
Παράθεση από Petr_4 >
Εχω διαβασει το Αρωμα του Ονειρου,το οποιο ειναι ενα βιβλιο που αξιζει να διαβαστει οπως και ολο το εργο του Ρομπινς,θα διαφωνησω με τους πολλους ομως και δεν θα το θεωρησω το καλυτερο του εργο. Απολαυσα περισσοτερο τον Τρυποκαρυδο και το "Αγριεμενοι αναπηροι επιστρεφουν απο καυτα κλιματα
Συμφωνώ απόλυτα.
Αν δεν έχεις ξαναδιαβάσει Robbins, ξεκίνα με τον Τρυποκάρυδο.
"Our lives are not our own.
From womb to tomb, we are bound to others, past and present.
And by each crime and every kindness, we birth our future."

manolog3

manolog3's Avatar: HTC Desire HD
HSDPA Member
Περιοχή: Πειραιάς
Παράθεση από DesertSMisSRaiN >
Συμφωνώ απόλυτα.
Αν δεν έχεις ξαναδιαβάσει Robbins, ξεκίνα με τον Τρυποκάρυδο.
+1 Και απο εμενα.

Το "Αρωμα του Ονειρου" ειναι ενα υπεροχο εργο, αλλα πρεπει να εχεις γνωρισει τον τρελακια τον Ρομπινς πρωτα για να "ακουσεις" και να νιωσεις καλα τι λεει μεσα. Ο Τρυποκαρυδος ειναι μια καλη αρχη... για να κολλησεις μαζι του!!

Εγω προσωπικα ειμαι μεγαλος φαν του Τομ Ρομπινς!!

Και ετσι για να παρεις μια γευση:

Spoiler: "Οταν δυο ανθρωποι ερωτευονται, η μαγεια τους κατακλυζει ορμητικα. Η μαγεια ειναι, εντελως φυσιολογικα, παρουσα εκει. Εχουμε την ταση να τρεφουμε αυτη τη δωρεαν μαγεια χωρις να κανουμε την παραμικρη προσπαθεια για να δημιουργησουμε καινουργια. Και ενα πρωι ξυπναμε για να ανακαλυψουμε πως η μαγεια εχει χαθει. Αγωνιζομαστε να τη φερουμε πισω, αλλα συνηθως ειναι πολυ αργα, γιατι την εχουμε εξαντλησει. Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να δουλεψουμε σαν κολασμενοι για να δημιουργησουμε κι αλλη μαγεια, απο την αρχη. Ειναι δυσκολη δουλεια, αλλα αν θυμηθουμε πως γινεται, θα αυξησουμε σημαντικα τις πιθανοτητες που θα κανουν την αγαπη να μεινει..."
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

DesertSMisSRaiN

DesertSMisSRaiN's Avatar: Apple iPhone 3GS
HSUPA Member
Περιοχή: Sinnersville
Παράθεση από manolog3 >
+1 Και απο εμενα.

Το "Αρωμα του Ονειρου" ειναι ενα υπεροχο εργο, αλλα πρεπει να εχεις γνωρισει τον τρελακια τον Ρομπινς πρωτα για να "ακουσεις" και να νιωσεις καλα τι λεει μεσα. Ο Τρυποκαρυδος ειναι μια καλη αρχη... για να κολλησεις μαζι του!!

Εγω προσωπικα ειμαι μεγαλος φαν του Τομ Ρομπινς!!

Και ετσι για να παρεις μια γευση:

Spoiler: "Οταν δυο ανθρωποι ερωτευονται, η μαγεια τους κατακλυζει ορμητικα. Η μαγεια ειναι, εντελως φυσιολογικα, παρουσα εκει. Εχουμε την ταση να τρεφουμε αυτη τη δωρεαν μαγεια χωρις να κανουμε την παραμικρη προσπαθεια για να δημιουργησουμε καινουργια. Και ενα πρωι ξυπναμε για να ανακαλυψουμε πως η μαγεια εχει χαθει. Αγωνιζομαστε να τη φερουμε πισω, αλλα συνηθως ειναι πολυ αργα, γιατι την εχουμε εξαντλησει. Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να δουλεψουμε σαν κολασμενοι για να δημιουργησουμε κι αλλη μαγεια, απο την αρχη. Ειναι δυσκολη δουλεια, αλλα αν θυμηθουμε πως γινεται, θα αυξησουμε σημαντικα τις πιθανοτητες που θα κανουν την αγαπη να μεινει..."
Από τα πιο ωραία αποσπάσματα του βιβλίου, αυτό που παρέθεσες. Το δικό μου αγαπημένο σημείο είναι το παρακάτω (δεν το βάζω σε spoiler tag γιατί δεν έχει να κάνει με την υπόθεση).

"Loving makes Love. Loving makes itself. We waste time looking for the perfect lover instead of creating the perfect Love. Wouldn't that be the way to make Love stay?"
"Our lives are not our own.
From womb to tomb, we are bound to others, past and present.
And by each crime and every kindness, we birth our future."
Τελευταία τροποποίηση από DesertSMisSRaiN: 18 Μάι. 2010, 18:47.

silver_80

silver_80's Avatar: Sony Ericsson W200i
Mobile Newbie
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Προχωρώ στις αγορές.
Με Ρόμπινς οπωσδήποτε.
Ψήθηκα από δω,τσίμπησα κι ένα απόσπασμα από ένα blog και...ρόδισα σαν σε grill

Απόσπασμα από το Αγριεμενοι αναπηροι επιστρεφουν απο καυτα κλιματα

[...] ο Σουιτερς θυμηθηκε αμεσως κατι που του ειχε πει η Μαεστρα πριν απο εικοσι περιπου χρονια: "Η καταθλιψη εχει τις ριζες της στην αυτολυπηση, και η αυτολυπηση εχει τις ριζες της στο γεγονος οτι οι ανθρωποι πολυ στα σοβαρα τον εαυτο τους".

Ο Σουτιτερς ειχε αμφισβητησει τη δηλωση της τοτε. Αν και δεν ηταν παρα μονο 17 ετων, ηξερε οτι η καταθλιψη μπορει να οφειλετε και σε χημικα αιτια.

"Η βασικη λεξη εδω ειναι οι ριζες", του απαντησε η Μαεστρα. "Οι ριζες της καταθλιψης. Για τους περισσοτερους ανθρωπους, η αυτοεπιγνωση και η αυτολυπηση ανθουν ταυτοχρονα στις απαρχες τις εφηβικης ηλικιας. Σ'αυτη περιπου την περιοδο αρχιζουμε να καταλαβαινουμε οτι ο κοσμος δεν ειναι μια ευθυμη παιδικη χαρα, κι αρχιζουμε να βιωνουμε προσωπικα το ποσο απειλητικος μπορει να γινει, ποσο σκληρος και αδικος. Τη στιγμη ακριβως που λειτουργουμε για πρωτη φορα ενδοσκοπικα και αποκταμε κοινωνικη συνειδηση, μας ερχονται και τα κακα νεα οτι κοσμος, στο μεγαλυτερο μερος του, δε δινει δεκαρα για μας. Ακομη και μια γρια σαν εμενα θυμαται ποσο οδυνηρη, τρομακτικη και αποθαρρυντικη ειναι αυτη η συνειδητοποιηση. Τοτε μας πιανει μια ταση να πεσουμε στο θυμο και στην αυτολυπηση, κι αν αφεθουμε στην ταση αυτη, μπορει να παθουμε κατι σαν ψυχολογικη μολυνση που προκαλει κρισεις καταθλιψης"

"Ναι, αλλα..."

"Μη με διακοπτεις! αν τοτε δεν υπαρχει καποιος πιο δυνατος πιο σοφος απο μας -ενας φιλος, ενας γονιος, ενας συγγραφεας, ενας δασκαλος ή ενας μουσικος- που να μπορεσει να μας βγαλει απο την κατασταση αυτη, να μας εξυψωσει και να μας δειξει ποσο μικροπρεπες και φανφαρονικο και εντελως αχρηστο ειναι να παιρνουμε τον εαυτο μας στα σοβαρα, τοτε η καταθλιψη μπορει να μας γινει συνηθεια, η οποια, με τη σειρα της, μια νευρολογικη αποτυπωση. Με παρακολουθεις; [..] Γι'αυτο καλε μου Σουιτερς, καθε φορα που βλεπω πανω σου συμπτωματα αυτολυπησης, σου παιζω δισκους μπλουζ πολυ δυνατα ή σου διαβαζω απο το Στομα του Αλογου. Και γι'αυτο οταν εμφανιζεις την παραμικρη ταση να θεωρεις πολυ σημαντικο τον εαυτο σου, σου υπενθυμιζω

οτι εσυ και γω μπορει να ειμαστε εξισου σπουδαιοι με τον προεδρο των ΗΠΑ ή τον Πάπα ή τον μεγαλυτερο σταρ του Χολιγουντ, αλλα κανεις μας δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο ενα μπιμπικι στον κωλο της δημιουργιας, γι'αυτο ας μην παρασυρομαστε απο τον εαυτο μας. Προληπτικη ιατρικη, αγορι μου. Προληπτικη ιατρικη".

"Ναι αλλα η αυτοεκτιμηση;..."

"Χα! Η αυτοεκτιμηση ειναι για αδερφες. Δεξου οτι εισαι ενα μπιμπικι και προσπαθησε να διατηρησεις το χιουμορ σου παρ'ολα αυτα. Αυτος ο δρομος οδηγεi στη χαρη -κι ισως ακομη και στη δοξα"

(Τομ Ρομπινς - Αγριεμενοι αναπηροι επιστρεφουν απο καυτα κλιματα)

Τελευταία τροποποίηση από silver_80: 20 Μάι. 2010, 18:24.

VeCo

VeCo's Avatar: Vertu Constellation Quest
Moderator
Περιοχή: Crouch End
Παράθεση από silver_80 >
Εξαιρετικό κατ' εμέ βιβλίο, από τα μακράν αγαπημένα μου, όπως και η ταινία.

Παράθεση από silver_80 >
Ο γνωστός Barker, αν και τα «Μυστικά της Βαβυλώνας» μου άρεσαν περισσότερο. Συγγραφέας με μεγάλες δυνατότητες, στο ύφος του Στήβεν Κινγκ, με κάπως διαφορετική θεματολογία, αλλά γενικά ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο.

Παράθεση από silver_80 >
Δεν θα το έβαζα στην ίδια κατηγορία με τα υπόλοιπα, είναι περισσότερο δραματικού ύφους. Μου άρεσε πάντως και βρήκα καλή τη γραφή του Ρεντμοντ.
This blessed plot, this earth, this realm, this England...
William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

London is a state of mind
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης