Jump to content

Password στον σκληρο δισκο


exosceleton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εργαζομαι σε ξενο ραδιοφωνικο σταθμο και εχω αναλαβει την διαχειριση τις database των κομματιων και βραδυνη εκμπομπη.

Υπαρχει ενας σκληρος δισκος που περιεχει ολα τα κομματια σε κατηγοριες με φακελους που εχω φτιαξει εγω κλπ και ενας αλλος με το λειτουργικο και το προγραμμα για το ραδιοφωνο.

 

Θελω το εξης:

Να αποτρεψω την υποκλοπη κομματιων απο τους υπολειπους που κανουνε εκπομπη.Δλδ με λιγα λογια, οταν καποιος θα παταει διπλο κλικ στον σκληρο δισκο με τα κομματια, να του ζηταει κωδικο.

Γινεται?Please SOS

Ευχαριστω Προκαταβολικα

blah..
Link to comment
Share on other sites

Εργαζομαι σε ξενο ραδιοφωνικο σταθμο και εχω αναλαβει την διαχειριση τις database των κομματιων και βραδυνη εκμπομπη.

Υπαρχει ενας σκληρος δισκος που περιεχει ολα τα κομματια σε κατηγοριες με φακελους που εχω φτιαξει εγω κλπ και ενας αλλος με το λειτουργικο και το προγραμμα για το ραδιοφωνο.

 

Θελω το εξης:

Να αποτρεψω την υποκλοπη κομματιων απο τους υπολειπους που κανουνε εκπομπη.Δλδ με λιγα λογια, οταν καποιος θα παταει διπλο κλικ στον σκληρο δισκο με τα κομματια, να του ζηταει κωδικο.

Γινεται?Please SOS

Ευχαριστω Προκαταβολικα

 

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.exlade.com/products/diskpasswordprotection/

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν βοηθαει.

Το θεμα ειναι οχι να ζηταει pass οταν bootαρει αλλα οταν κανω double klik στο particion.Τι να κανω?

blah..
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν βοηθαει.

Το θεμα ειναι οχι να ζηταει pass οταν bootαρει αλλα οταν κανω double klik στο particion.Τι να κανω?

Αυτό λογικά θα σε καλύψει:

http://www.newfreedownloads.com/Windows-Utilities/Security/Disk-Password-Protection.html

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα....

Φίλε μου είσαι και ο πρώτος...:rolleyes:

Το προγραμματάκι που δίνεις το δοκίμασα σε trial βέβαια έκδοση και λειτουργεί άψογα ακόμα και με κλείδωμα σε usb stick που έβαλα :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου thx αλλα αυτο κανει ghost κιολας τον σκληρο.Θελω κλειδωμα οσον αφορα την εισοδο με τον κερσορα κτλ και να διαβαζει το προγραμμα την μουσικη που εχει μεσα.
blah..
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου thx αλλα αυτο κανει ghost κιολας τον σκληρο.Θελω κλειδωμα οσον αφορα την εισοδο με τον κερσορα κτλ και να διαβαζει το προγραμμα την μουσικη που εχει μεσα.

 

'Ενα ένα μας τα λες. Διευκρίνισε εξ' αρχής ακριβώς αυτό που θες!

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι απο την αρχη...

Εχω 2 δισκους...Τον C: και τον D:

Ο C: περιεχει τα Windows XP Pro και την εφαρμογη του ραδιοφωνου.

Ο D: περιεχει 15.000 mp3 ταξινομημενα ανα κατηγοριες με τιτλους της ταξεως των 320kbps.

Τι θελω?

 

Οταν ανοιγω το My Computer, μου εμφανιζει τους 2 σκληρους...Θελω οταν καποιος επιχειριση να κανει διπλο "κλικ" στον D: (που περιεχει τα mp3), να μην τον αφηνει να μπει μεσα, παρα μονο με κωδικο.Απο την αλλη ομως, να διαβαζει τα mp3 κανονικα το προγραμμα του ραδιοφωνου (Jazler)

 

YΓ. Τα εκανα οσο πιο νιανια μπορουσα.Ευχομαι να εγινε σαφεστερο το προβλημα μου.

 

Ευχαριστω

blah..
Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι απο την αρχη...

Εχω 2 δισκους...Τον C: και τον D:

Ο C: περιεχει τα Windows XP Pro και την εφαρμογη του ραδιοφωνου.

Ο D: περιεχει 15.000 mp3 ταξινομημενα ανα κατηγοριες με τιτλους της ταξεως των 320kbps.

Τι θελω?

 

Οταν ανοιγω το My Computer, μου εμφανιζει τους 2 σκληρους...Θελω οταν καποιος επιχειριση να κανει διπλο "κλικ" στον D: (που περιεχει τα mp3), να μην τον αφηνει να μπει μεσα, παρα μονο με κωδικο.Απο την αλλη ομως, να διαβαζει τα mp3 κανονικα το προγραμμα του ραδιοφωνου (Jazler)

 

YΓ. Τα εκανα οσο πιο νιανια μπορουσα.Ευχομαι να εγινε σαφεστερο το προβλημα μου.

 

Ευχαριστω

 

Νομίζω πως γίνεται πολύ απλά με τη δημιουργία ενός Administrator account και ενός Limited account στα Windows XP Pro όπου Administrator είσαι εσύ και κάνεις ότι θέλεις και Guest είναι ο οποιοσδήποτε οπού εσύ αποφασίζεις τι δικαιώματα θα έχει στον υπολογιστή. Αυτό δηλαδή που συμβαίνει στα περισσότερα Internet cafe αλλά... δε γνωρίζω πως ακριβώς γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια δοκιμή και μ' αυτό, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή τη στιγμή...

http://www.cypherix.com/cgi-bin/sws/go.pl?distr=1

 

Καλημέρα...

Απ ότι είδα σε αυτό έχει προεπιλογή μόνο κλείδωμα του C:?:confused:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Απ ότι είδα σε αυτό έχει προεπιλογή μόνο κλείδωμα του C:?:confused:

 

Το συγκεκριμένο δεν το έψαξα, ήξερα απλά πως είναι σχετικό μ' αυτό που ζήτησε ο φίλος παραπάνω. Το έδωσα σαν εναλλακτική λύση... Δε γνωρίζω κάποιο άλλο εκτός απ' αυτά που πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο δεν το έψαξα, ήξερα απλά πως είναι σχετικό μ' αυτό που ζήτησε ο φίλος παραπάνω. Το έδωσα σαν εναλλακτική λύση... Δε γνωρίζω κάποιο άλλο εκτός απ' αυτά που πρότεινα.

 

 

OK Θα τιμήσω προς το παρόν το πρώτο...:p

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

loipon file mou..ayto to programma pisteyw oti tha se boithiseis..

aplos akou gia na to trexeis prepei na exei kanei install to microsoft .net framework 2 http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5&displaylang=en meta pas sto http://www.download.com/3120-20_4-0.html?tg=dl-20&qt=dirlock&tag=srch kai katebazeis ayto to arxeio..to trexeis kaneis install kai meta me dexi click panw se fakelo/arxeio/disko to kleidwneis (me diko sou password)..ama pas na to anoikseis sou petaei ena parathiro kai sou leei oti dn mporeis na to anoikseis..gia na to anoikseis xreiazetai pali dexi click kai na baleis ton kwdiko (p eixes dwseis prin)..

Elpizw na se boithisa..good luck..!!!

Η ζωη ειναι ωραια....

αλλα....

τα εχει με αλλον... ;)

Link to comment
Share on other sites

loipon file mou..ayto to programma pisteyw oti tha se boithiseis..

aplos akou gia na to trexeis prepei na exei kanei install to microsoft .net framework 2 http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5&displaylang=en meta pas sto http://www.download.com/3120-20_4-0.html?tg=dl-20&qt=dirlock&tag=srch kai katebazeis ayto to arxeio..to trexeis kaneis install kai meta me dexi click panw se fakelo/arxeio/disko to kleidwneis (me diko sou password)..ama pas na to anoikseis sou petaei ena parathiro kai sou leei oti dn mporeis na to anoikseis..gia na to anoikseis xreiazetai pali dexi click kai na baleis ton kwdiko (p eixes dwseis prin)..

Elpizw na se boithisa..good luck..!!!

 

Αυτό είναι διαμάντι και το κυριότερο... είναι freeware!! Μπράβο αλλά... μου εμφανίζει συνέχεια "unkown error" και δε λειτουργεί αν και έχω εγκαταστήσει το Framework 2 όπως αναφέρεις... :(

Link to comment
Share on other sites

loipon file mou..ayto to programma pisteyw oti tha se boithiseis..

aplos akou gia na to trexeis prepei na exei kanei install to microsoft .net framework 2 http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5&displaylang=en meta pas sto http://www.download.com/3120-20_4-0.html?tg=dl-20&qt=dirlock&tag=srch kai katebazeis ayto to arxeio..to trexeis kaneis install kai meta me dexi click panw se fakelo/arxeio/disko to kleidwneis (me diko sou password)..ama pas na to anoikseis sou petaei ena parathiro kai sou leei oti dn mporeis na to anoikseis..gia na to anoikseis xreiazetai pali dexi click kai na baleis ton kwdiko (p eixes dwseis prin)..

Elpizw na se boithisa..good luck..!!!

 

Καλημέρα...

Πολύ καλό και αυτό το προγραμματάκι φίλε μου μόνο που δεν έκανα έλεγχο γιατί είμαι στη δουλειά μου αν μπαίνοντας με Safe Mode παραμένει κλειδωμένο ακόμα αυτό που έχεις επιλέξει...

thanks και απο εμένα πάντως :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

ΘΡΥΛΟΣ ειλικρινα αυτο μου ελυσε τα χερια, οχι μονο σε αυτο που ζητουσα αλλα και σε αλλα πραγματα.

Με λιγα λογια...ΕΓΡΑΨΕΣ!

Thx A Lot...Βοηθεισες πολυ,πιστεψε με... :)

blah..
Link to comment
Share on other sites

ok re pedia dn ekana kai tpt...stefidis dn kserw ti na sou pw..kane reinstall kai to framework kai to dirlock..kai isws kayti na ginei..

Η ζωη ειναι ωραια....

αλλα....

τα εχει με αλλον... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Ήθελα να αναφέρω κάτι σχετικά με το πρόγραμμα που αναφέρει ο ΘΡΥΛΟΣ

Το dirlock είναι καλό ΜΟΝΟ για ΕΝΑΝ προσωπικό υπολογιστή , δηλαδή για τον συγκεκριμένο υπολογιστή που το έχεις κάνει εγκατάσταση...:rolleyes:

Σε Δίκτυο Υπολογιστών δεν είναι και τόσο αξιόπιστο...γιατί μπορούν να έχουν πρόσβασει όλοι οι υπόλοιποι...

Συνοπτικά απο τα προγράμματα που αναφέρθηκαν για κλείδωμα ΣΚΛΗΡΟΥ(ΩΝ) ΔΙΣΚΟΥ(ΩΝ) είναι αξιόπιστο το Disk Password Protection που αναφέρει ο samoapark

 

Όλα αυτά ήταν απλά μια ενημέρωση :)

 

Φιλικά

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...