Jump to content

Help Desk μόνο για συσκευές (Hardware)


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παλιό thread του Help Desk κλειδώθηκε προκειμένου να φτιαχτεί ένα καινούριο αποκλειστικά για τα προβλήματα των συσκευών.

 

Αν το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε αφορά τη δυσλειτουργία μιας συγκεκριμένης συσκευής, είναι καλύτερο να θέσετε την ερώτησή σας στο ειδικό thread όπου συζητάμε για τη συσκευή σας. Σίγουρα θα πάρετε πιο άμεση απάντηση.

 

Τα links για τις συσκευές μπορείτε να τα βρείτε συγκεντρωμένα στα ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

 

 

Aν δεν βρίσκετε τη συσκευή σας ή αν το πρόβλημα είναι γενικότερο, μπορείτε να θέσετε την ερώτησή σας σ'αυτό το thread.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχετε παρατηρήσει ότι κάποιες φορές το PDA σας, δείχνει κατειλημένο με αποτέλεσμα να χάνονται κλήσεις;

 

Επίσης εχω προσέξει ότι μερικές φορές κλήσεις προς κινητά-PDA σταματούν πριν την διεκπεραίωσή τους.

 

Μπορεί κάποιος να το διασταυρώσει;

 

Οι παραπάνω παρατηρήσεις έχουν γίνει με S100, S200 και hp6815.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Έχω την συσκευή HP iPAQ hx2190. Δύο μήνες αφού την αγόρασα άρχισε να μην την βλέπει ο υπολογιστής. Την παρουσίαζε ως άγνωστη συσκευή. Μετά από hard reset την εμφάνισε πάλι και μετά από λίγο το πρόβλημα επανήλθε. Επικοινώνησα με την ΗΡ και η συσκευή πήγε Ολλανδία όπου σύμφωνα με το συνοδευτικό έγγραφο αντικαταστάθηκε η μητρική. Δύο μήνες αφότου επέστρεψε επανήλθε ξανά το πρόβλημα και η συσκευή δεν αναγνωρίζεται με τίποτα από τον υπολογιστή. Δοκίμασα και σε άλλους υπολογιστές καθώς και στο φορητό μου αλλά τίποτα. Επιπλέον η συσκευή πλέον δεν δέχεται ούτε Hard Reset. Μόλις παω να κάνω Hard Reset κλειδώνει την μπαταρία. Γνωρίζει κάποιος σχετικά ή θα πάει πάλι ταξιδάκι στην Ολανδία?

Από όσο έχω ψαξει στο Forum δεν βρήκα κάποιον που να είχε αντίστοιχο πρόβλημα. Είναι δυνατόν να είμαι εγώ τόσο γκαντέμης!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την συσκευή HP iPAQ hx2190. Δύο μήνες αφού την αγόρασα άρχισε να μην την βλέπει ο υπολογιστής. Την παρουσίαζε ως άγνωστη συσκευή. Μετά από hard reset την εμφάνισε πάλι και μετά από λίγο το πρόβλημα επανήλθε. Επικοινώνησα με την ΗΡ και η συσκευή πήγε Ολλανδία όπου σύμφωνα με το συνοδευτικό έγγραφο αντικαταστάθηκε η μητρική. Δύο μήνες αφότου επέστρεψε επανήλθε ξανά το πρόβλημα και η συσκευή δεν αναγνωρίζεται με τίποτα από τον υπολογιστή. Δοκίμασα και σε άλλους υπολογιστές καθώς και στο φορητό μου αλλά τίποτα. Επιπλέον η συσκευή πλέον δεν δέχεται ούτε Hard Reset. Μόλις παω να κάνω Hard Reset κλειδώνει την μπαταρία. Γνωρίζει κάποιος σχετικά ή θα πάει πάλι ταξιδάκι στην Ολανδία?

Από όσο έχω ψαξει στο Forum δεν βρήκα κάποιον που να είχε αντίστοιχο πρόβλημα. Είναι δυνατόν να είμαι εγώ τόσο γκαντέμης!

 

Για πες μας και τι προγράμματα εγκαθιστάς;

Μήπως προέρχεται από εκεί το πρόβλημα.

Γιατί αν όντως αντικαταστάθηκε η συσκευή σου μάλλον είσαι πολύ άτυχος.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει ότι κάποιες φορές το PDA σας, δείχνει κατειλημένο με αποτέλεσμα να χάνονται κλήσεις;

 

Επίσης εχω προσέξει ότι μερικές φορές κλήσεις προς κινητά-PDA σταματούν πριν την διεκπεραίωσή τους.

 

Μπορεί κάποιος να το διασταυρώσει;

 

Οι παραπάνω παρατηρήσεις έχουν γίνει με S100, S200 και hp6815.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο με το 6815. Το σήμα που δίνει μερικές φορές είναι χάλια σε σχέση με αυτό ενός συμβατικού κινητού. Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι η διάρκεια της μπαταρίας (μια μέρα το πολύ) και η σύνδεση με gps (globalsat pt-338).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα! Μηπως ξερει καποιος ποσο κοστιζει ενα ακουστικο για S100 γιατι μου κανει διακοπες οταν μιλαω στο τηλ; Εννοω το ακουστικο της συσκευης μεσα στο τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

paidia exo agorasi ena qtek 9100.omos apo ti akou edo to modelo den aksizi.to agorasa prin apo ena mina 270 euro.as mou pi kapios an aksizi afta ta xrimata afto to modelo.kapios eipe oti tha aposirthi apo tin agora san modelo.toso asximo eine?

 

Θα αποσυρθεί από την αγορά όπως θα αποσυρθούν όλα τα μοντέλα της περσυνής χρονιάς, αφού έχουν κυκλοφορήσει οι αντικαταστάτες τους.

Αυτό δεν σημαίνει ότι η συσκευή σου είναι άχρηστη ;)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά είμαι και εγώ ένας άπειρος του χώρου και θα χρειαστώ την υποστήριξη σας

Μόλις αγόρασα το ppc fujitsu siemens loox n520 με windows mobile 5.

Και επειδή οι απορίες μου πληθαίνουν όσο περνάει η ώρα ας αρχίσω.

1. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να καταργήσω μια εφαρμογή (προφανώς εικονίδιο) από την επιφάνεια εργασίας και στην θέση του να προσθέσω άλλη.

2. Πως μπορώ να εμφανίσω τις καταλήξεις των αρχείων στον file explorer.

3. Πως μπορώ να πάρω backup? και

4. Πως γίνεται στην εφαρμογή πλοήγησης να λειτουργήσουν οι φωνητικές οδηγίες.

Το μόνο που άκουσα ήταν -ασθενές σήμα ελέγξτε την κεραία- και οδηγείτε προσεχτικά.

Δυο μέρες το έχω. Έπιασε δορυφόρους μετά από πόση ώρα, βρήκε το στίγμα, έβαλα αφετηρία και προορισμό, άλλαξα και δρόμο, αλλά πάλι τίποτα, βουβό.

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

καθε μερα αλλη μερα

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι και εγώ ένας άπειρος του χώρου και θα χρειαστώ την υποστήριξη σας

Μόλις αγόρασα το ppc fujitsu siemens loox n520 με windows mobile 5.

Και επειδή οι απορίες μου πληθαίνουν όσο περνάει η ώρα ας αρχίσω.

1. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να καταργήσω μια εφαρμογή (προφανώς εικονίδιο) από την επιφάνεια εργασίας και στην θέση του να προσθέσω άλλη.

2. Πως μπορώ να εμφανίσω τις καταλήξεις των αρχείων στον file explorer.

3. Πως μπορώ να πάρω backup? και

4. Πως γίνεται στην εφαρμογή πλοήγησης να λειτουργήσουν οι φωνητικές οδηγίες.

Το μόνο που άκουσα ήταν -ασθενές σήμα ελέγξτε την κεραία- και οδηγείτε προσεχτικά.

Δυο μέρες το έχω. Έπιασε δορυφόρους μετά από πόση ώρα, βρήκε το στίγμα, έβαλα αφετηρία και προορισμό, άλλαξα και δρόμο, αλλά πάλι τίποτα, βουβό.

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

1)Ποια εννοεις επιφανεια εργασιας;

2)Δεν μπορεις.Μπορεις να χρησιμοποιησεις το Resco file explorer που εχει αυτη την δυνατοτητα

3)Με καποιο τριτο προγραμμα οπως το SpriteBackup

4)To destinator εχει;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

1)Ποια εννοεις επιφανεια εργασιας;

2)Δεν μπορεις.Μπορεις να χρησιμοποιησεις το Resco file explorer που εχει αυτη την δυνατοτητα

3)Με καποιο τριτο προγραμμα οπως το SpriteBackup

4)To destinator εχει;

 

Φίλε μου οταν λέω α)επιφάνεια εργασιας εννοώ την επιφάνεια που βλέπουμε όταν προτοανοίγουμε το pppc, πριν ακόμα πατησουμε το start, και β) εχει το Destinator PN v5.1.172 με ελληνικό χάρτη v2006 q3

καθε μερα αλλη μερα

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οταν λέω α)επιφάνεια εργασιας εννοώ την επιφάνεια που βλέπουμε όταν προτοανοίγουμε το pppc, πριν ακόμα πατησουμε το start, και β) εχει το Destinator PN v5.1.172 με ελληνικό χάρτη v2006 q3

Στην επιφανεια εργασιας (Today screen ονομαζεται) μπορεις να προσθεσεις προγραμματα μονο αν το προγραμμα δινει αυτη την δυνατοτητα.Για να δεις αυτα τα προγραμματα πας Ρυθμισεις->Σημερα->και πατας Tab Στοχεια.Για το destinator εχω ακουσει και αλλους με τετοια προβληματα αλλα λυση δεν ξερω

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Στην επιφανεια εργασιας (Today screen ονομαζεται) μπορεις να προσθεσεις προγραμματα μονο αν το προγραμμα δινει αυτη την δυνατοτητα.Για να δεις αυτα τα προγραμματα πας Ρυθμισεις->Σημερα->και πατας Tab Στοχεια.Για το destinator εχω ακουσει και αλλους με τετοια προβληματα αλλα λυση δεν ξερω

 

Φίλε ioma πολύ καλά τα λες.

Μόνο που εγώ δήλωσα ασχετοσύνη σ αυτά τα μηχανάκια, κάτι λίγο από υπολογιστές γνωρίζω και γι αυτό μίλησα με ορολογία pc.

Δυστυχώς το πρόγραμμα μου επιτρέπει να αφαιρέσω τα εικονίδια αλλά όχι να προσθέσω κάποιο της επιλογής μου.

Πάντως σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Αν κάποιος άλλος γνωρίζει το πρόβλημα με τις φωνητικές οδηγίες ας βοηθήσει.

καθε μερα αλλη μερα

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά έχεις το Destinator. Το πρόβλημα αυτό εγώ δεν το έχω αντιμετωπίσει, αλλά υπάρχουν αρκετές αναφορές στο forum της NGI(η εταιρία που φτίαχνει τους χάρτες για το Destinator): http://www.ngi.gr/forum
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

paidia pws mporw na allaxw, otan mou stelnoun arxeia apo to bluetooth na apothikevontai stin karta mnimis kai oxi sto kinito???

 

kai episis pws ginete na apothikevontai ta minimata mou stin karta mnimis??pio palia eixa dei ena thema pou elege na ftiaksw kati fakelous (mapi) alla den katafera tipota.. yparxei allos tropos?

eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!!!

 

Συγνωμη που ρωταω ( :cry: :cry: ) αλλα διαβασα *σχεδον* ολες τις σελιδες και δεν ειδα κατι παρομοιο με αυτο που επαθα!!!

 

Σας παρακαλω τα φωτα σας...

 

Εχω ενα P3300 και εκανα εγκατασταση το pocket mechanic, του ειπα να μπει σε safe mode και απο τοτε δεν ξαναξυπνησε!!!!!!Ουτε με soft reset ουτε οταν εβγαλα την μπαταρια!!!!!Μηπως, λεω μηπως ξερει κανενας να μου πει πως θα το κανω να κανει boot κανονικα γιατι κολαει στην οθωνη που λεει "windows mobile"!!!

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

sos :cry: θελω να κανω hard reset πως θα το κανω ειναι αναγκη:!:
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Aντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα απο την μέρα που πήρα το touch με τον συχρονισμό με το νέο κεντρο συχρονισμού των Windows Vista.

Eχει πέσει στην αντίληψη κάποιου κάτι παρόμοιο??

Ενώ το βρίσκει το συνδέει μετά στον συχρονισμό δεν τα καταφέρνει. Αφού κάνει παρα πολύ ώρα η μπάρα η πρασινη δεν προχωρά με τίποτα και στο τελος βγάζει ο συχρονισμός απέτυχε. Τι να κάνω.?? Το θέλω οπωσδήποτα να συνδέετε με το pc μου καθώς μου είναι χρήσιμο στην δουλειά μου.

ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΤΟ HP 6340 ME TO ΟΠΟΙΟ ΔΟΥΛΕΥΕ ΑΨΟΓΑ.

 

HELP PLEASE

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε μια συσκευη που αγορασα απο το εξωτερικό εχω ενα προβλημα .

Αν κάνω soft reset η για καποιο λογο μεινω απο μπαταρια η συσκευή δεν δουλευει σαν τηλέφωνο βγαζοντας μου το μυνημα

"a wireless radio must be attached to use the phone"

ενω παραλληλα παρατήρησα οτι δεν μπορει να διαβασει καθόλου την κάρτα "sim reading sim card error"

Να προσθέσω οτι η συσκευη έχει λειτουργικό windows mobile 5.0

και οτι ο μονος τροπος που εχω βρει να επαναφέρω το τηλέφωνο ειναι να βγαλω την μπαταρια και να την ξαναβάλω !

Ευχαρισtω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
exo kapoio provlima ston internet explorer.mou vgazei the address is not valid. sto metaxy to msn douleyei kanonika kai mporo episis na do ta email mou.yparxei tropos epanegatastasis tou internet explorer? i prepei na kano format sto hp 6915?
Link to comment
Share on other sites

Paidia exi pesi sta xeria mou to CoolPAD 728G2 .

System Version : WinCE 5.0

Hardware Version: 2.0

Mexri xtes pige mia xara, omos simera den gnorizi mia karta SIM apo ta dyo pou exi..epsaksa sto internet mbas kai bro to rom gia afto to modelo ,omos tzifos..oute odigies den brisko gia afto to modelo gia na kano hard reset..kapios na me boithisi..Efxaristo prokatabolika

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...