Jump to content

Κλοπές κινητών - Φραγή κλεμμένων συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας καλώ να πείτε την γνώμη σας για την επιστολή που εστάλη στους βουλευτές όλων των κομμάτων για τις συσκευές κινητών τηλεφώνων με αποτέλεσμα να ακολουθήσουν ερωτήσεις στην βουλή για το θέμα.

Το θέμα κλοπή και φραγή συσκευών αφορά όλους μας και μπορούμε να κάνουμε πολλά γι΄ αυτό. Τι λέτε;

------------

 

Ανοικτή επιστολή σε βουλευτές όλων των κομμάτων.

 

Θέμα :ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΗΛΙΚΩΝ

 

Αξιότιμο μέλος του Ελληνικού κοινοβουλίου.

Απευθύνομαι σ΄ εσάς για να βοηθήσετε με μία και μόνο νομοθετική κίνηση στην μείωση της εγκληματικότητας ανηλίκων, και όχι μόνο.

Και να τι εννοώ.

Ένα κομμάτι της εγκληματικότητας ανηλίκων είναι η κλοπή συσκευών κινητών τηλεφώνων, αφού αυτά είναι συνήθως τα ακριβότερα αντικείμενα με σημαντική εμπορική αξία, που οι έφηβοι μεταφέρουν παντού μαζί τους.

Κάθε όμως συσκευή κινητού τηλεφώνου, έχει μοναδική ηλεκτρονική ταυτότητα, το ΙΜΕΙ και είναι εύκολο για τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας να εμποδίσουν την χρήση της συσκευής, που τους δηλώθηκε ως κλεμμένη ή χαμένη, από την χρήση των δικών τους υπηρεσιών. Σήμερα μόνο μία εταιρεία προσφέρει την υπηρεσίας φραγής κλεμμένων συσκευών, ενώ οι άλλες τρεις δεν θέλουν να το κάνουν διότι κανείς δεν τις υποχρεώνει να το κάνουν.

Θεωρώ ότι είναι ηθικό και δίκαιο να υποχρεώσει η πολιτεία όλες τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας να μην επιτρέπουν εις γνώσιν τους την χρήση των υπηρεσιών τους, από κλεμμένες ή απολεσθέντες συσκευές που αναζητούνται από τους νόμιμους ιδιοκτήτες τους.

Με την αποκατάσταση αυτής της αδικίας, η εμπορική αξία των κλεμμένων ή απολεσθέντων συσκευών θα μηδενιζόταν, και το κίνητρο για τους κλέπτες και τους κλεπταποδόχους αμέσως θα εξέλειπε. Το συνεπαγόμενο όφελος είναι προφανές.

Περισσότερα για το θέμα μπορείτε να δείτε στη σελίδα ,

http://www.lostandfound.gr/info5

σαν μια σημαντική βοήθεια στην έρευνα που εσείς θα κάνατε.

 

-------------

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε λάθος κομμάτι του φόρουμ. Θα πρότεινα τους Τεχνολογικούς Προβληματισμούς αλλά αρμόδιοι είναι οι mods. Αυτοί μπορούν να το μεταφέρουν κιόλας.

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=33

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε λάθος κομμάτι του φόρουμ. Θα πρότεινα τους Τεχνολογικούς Προβληματισμούς αλλά αρμόδιοι είναι οι mods. Αυτοί μπορούν να το μεταφέρουν κιόλας.

ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Οι κλοπές συσκευών κινητών μπορούν να περιοριστούν σημαντικά αν εμείς οι χρήστες πιέσουμε τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας στις οποίες είμαστε πελάτες, και οι οποίες λένε ότι μας σέβονται, να ακολουθήσουν το παράδειγμα της vodafone, στην φραγή των κλεμμένων συσκευών, με την χρήση του ΙΜΕΙ. Δείτε στο http://www.lostandfound.gr για να καταλάβετε τι εννοώ. Άλλωστε, νομίζω ότι είναι υποχρέωση τους, αλλά και πραγματικά ηθικό και δίκαιο , να μην βγάζουν χρήματα, πουλώντας σε κάποιους τις υπηρεσίες τους, μέσω κλεμμένων συσκευών σε γνώση τους, απλά ισχυριζόμενες ότι ο νόμος δεν τις υποχρεώνει να μην το κάνουν. Και φυσικά δεν τίθεται θέμα τεχνολογίας. Απλά στηρίζονται στην άγνοιά μας και την παθητική μας στάση.

Τι λέτε για τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από την έρευνα που έκανα κατάλαβα ότι δεν τους ενδιαφέρει να προσφέρουν την υπηρεσία διότι δεν τους υποχρεώνει ο νόμος , είναι κόστος για αυτές χωρίς κέρδος, και δεν τις πιέζουν οι πελάτες τους.

Τι λέτε στέλνουμε μαζικά email διαμαρτυρίας στις εταιρείες και απαίτησης μεγαλύτερου σεβασμού προς τους πελάτες τους;

Link to comment
Share on other sites

Από την έρευνα που έκανα κατάλαβα ότι δεν τους ενδιαφέρει να προσφέρουν την υπηρεσία διότι δεν τους υποχρεώνει ο νόμος , είναι κόστος για αυτές χωρίς κέρδος, και δεν τις πιέζουν οι πελάτες τους.

Τι λέτε στέλνουμε μαζικά email διαμαρτυρίας στις εταιρείες και απαίτησης μεγαλύτερου σεβασμού προς τους πελάτες τους;

 

Δεν νομίζω ότι θα βγάλεις κάτι, εδώ με άλλες υπηρεσίες ζωτικές για τους χρήστες, βλέπε την ενημέρωση υπολοίπου της cosmote, σ απαντάνε σε κανα δυο μήνες θα την έχετε και μάλιστα καλύτερη από τις άλλες...

 

Δηλαδή κρύβονται, κάτσε εσύ, πλήρωνε και περίμενε. Δεν βγάζεις άκρη. Και από την άλλη δεν τις συμφέρει, είναι έξτρα κόστος, επιβάρυνση λογισμικού και υλικού της εταιρείας, κάτι που εταιρείες της Ελλάδας, υπό ανάπτυξη ακόμη δεν μπορούν να υλοποιήσουν, κυρίως γιατί θα χρειαστεί από τις 100δρχ π θα κερδίζουν να δίνουν τις 30πχ για να αναβαθμίσουν τις υπηρεσίες τους. Για σκέψου, τι θα προτιμούσες, να κέρδιζες 100 ή 70???

 

Σαν υπηρεσία γενικά είναι άψογη, αλλά άντε τώρα να είσαι κλεπταποδόχος και να προσπαθείς να αποδείξεις ότι το κινητό δεν το έκλεψες αλλά το αγόρασες, και θα μου πεις γιατί να το αγοράσεις κλεμμένο, (αν δεν το ηξερες θα το έκανες), και στο κάτω κάτω θα σε χαλούσε να έδινες 200Ε λιγότερα για ένα κινητό που μόλις βγήκε στην αγορά? Τα κλεμμένα τα παίρνεις όσο όσο... Η κάνω λάθος?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

αξίζει να προσπαθήσουμε να πιέσουμε τις εταιρείες και για το πώς θα γίνει αυτό θα επανέλθω..

 

Για το κόστος που θα επωμισθούν οι εταιρείες συμφωνώ, αλλά οι ισολογισμοί τους δείχνουν τέτοια κέρδη (πχ cosmote 500 εκ. ευρω προ φόρων) που αυτό δεν θα είναι ουτε καν στα λοιπά μικροέξοδα για τις εταιρείες...

 

Και όσο για όλους μας που αγοράζουμε μεταχειρισμένα, καλό είναι να είμαστε σίγουροι ότι το τηλέφωνο δεν είναι κλεμμένο και αν είναι από μαγαζί, να αναφέρεται στην απόδειξη αγοράς το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου.

 

Κοίτα σχετικά το http://www.myphone.gr/library/article-6.html

και το http://www.lostandfound.gr/info5

 

και προσοχή στα άγνωστα κλεμμένα: Κάποια στιγμή πιθανώς ξαφνικά να μην λειτουργούν, απλά διότι ο νόμιμος κάτοχος ενήργησε έστω και καθυστερημένα και τα έφραξε.

Link to comment
Share on other sites

Και κατά τη γνώμη μου καλά έκανε, αλλά εγώ θα σου ξαναπώ έστω και αν κερδίζει τόσα εκ ευρώ η κοτέ, τι προτιμά να έχει τα 500 της ή να σκάσει 20εκ δν λέω παραπάνω γ αυτήν την υπηρεσία? Εγώ είμαι μέσα πάντως να τους πιέσουμε. Όσο για την απόδειξη που λες τα καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ Αναγράφουν σε όλες τις αποδείξεις αγοράς το IMEI της συσκευής, το ίδιο γνωρίζω πως ισχύει και στα καταστήματα Vodafone και TIM από όπου αγόρασα πρόσφατα καρτοκινητά για την οικογένειά μου.

 

Το θέμα είναι, μπορείς να κρατήσεις εσύ την απόδειξη όσο καιρό χρειαστεί ώσπου να αποφασίσεις να το πουλήσεις? Εγώ είμαι σχολαστικός και τις αρχειοθετώ αλλά δεν νομίζω ότι όλοι το κάνουν αυτό...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το θέμα είναι, μπορείς να κρατήσεις εσύ την απόδειξη όσο καιρό χρειαστεί ώσπου να αποφασίσεις να το πουλήσεις? Εγώ είμαι σχολαστικός και τις αρχειοθετώ αλλά δεν νομίζω ότι όλοι το κάνουν αυτό...

Εγώ πιστεύω ότι από την στιγμή που σέβεσαι τα λεφτά που δίνεις για να αγοράσεις ένα κινητό και από την στιγμή που στις μέρες μας η εγγύηση των συσκευών είναι δυο (2) χρόνια πολλοί είναι αυτοί που τις κρατάνε και τις προσέχουν τουλάχισοτν για όσο καιρό ισχύει η εγγύηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Paidia prepei na ginoume san thn Agglia se ayto ton tomea.....

Epeidh yparxei thema me ta klemmena , kathe syskeyei shlwnetai apo ton idioth sthn aitairia k malista yparxei eidikh yphresia ths asthnomias pou asxoleitai mono me tis klopes kinhtwn......;)

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ

 

Παρακαλώ πολύ να μην γράφεις με κεφαλαία γιατί:

1) Απαγορεύεται από τους κανονισμούς του myphone

2) Είναι σαν να φωνάζεις.;)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ να μην γράφεις με κεφαλαία γιατί:

1) Απαγορεύεται από τους κανονισμούς του myphone

2) Είναι σαν να φωνάζεις.;)

 

sorry alla den exw grapsei me kefalaia egw....:ninja:

filika

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

sorry alla den exw grapsei me kefalaia egw....:ninja:

filika

Όντως!:O

Αυτή μου η παρατήρηση πήγαινε στον adim, ο οποίος είχε κάνει quote δικό σου ποστ αλλά όχι σωστά, και έτσι όταν εγώ έκανα quote το δικό του ποστ εμφανίστηκε ότι κάνω quote το δικό σου ποστ!:lol:

Ελπίζω να κατάλαβες!:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...