Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]

Απάντηση

chris14

chris14's Avatar: Samsung GT-I9000 Galaxy S
Mobile Member
Περιοχή: Καβάλα
Παράθεση από Bayern7 >
Μήνες τώρα.......
Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να το διορθώσουν ?

NetSurfer_g7

NetSurfer_g7's Avatar: Huawei Ascend Y300
3G Member
Περιοχή: Ν.Ιωνία,Αθήνα,GR
Εγω οταν πηγα στην Κεφαλονια καποια στιγμη το σημα της Wind χαθηκε τελειως και το κινητο μου εκανε αυτοματα roaming στο δικτυο της Vodafone.

mixtri

mixtri's Avatar: Nokia Lumia 920
HSDPA Member
Περιοχή: Lund, Sweden
Παράθεση από NetSurfer_g7 >
Εγω οταν πηγα στην Κεφαλονια καποια στιγμη το σημα της Wind χαθηκε τελειως και το κινητο μου εκανε αυτοματα roaming στο δικτυο της Vodafone.
Σε ποιο σημείο; Φυσιολογικό είναι πάντως
"Δεν υπάρχει καμία θεραπευτική αγωγή για μία τόσο άρρωστη κοινωνία... Η κρίση, είναι κρίση συνειδήσεων"
Τζίντου Κρισναμούρτι

Bayern7

no avatar
HSUPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από NetSurfer_g7 >
Μακάρι να το κανε και σε εμάς που η απουσία του σήματος της wind είναι σχεδόν μόνιμη.

kotsianis7

kotsianis7's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
HSUPA Member
Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης της εταιρίας και σε κάλυψη και σε εμφάνιση!Είναι πολυ πιο κατατοπιστικός τώρα και πιστευω πιο αληθινός!

mixtri

HSDPA Member

Νέος χάρτης κάλυψης 3ης γενιάς

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης στο site της WIND...
Να καταγράψω σύμφωνα με δικιά μου εκτίμηση τις αλλαγές του χάρτη:
Διορθώθηκε η κάλυψη σε Σουφλί,Ορεστιάδα,Διδυμότειχο,Αλ
"Δεν υπάρχει καμία θεραπευτική αγωγή για μία τόσο άρρωστη κοινωνία... Η κρίση, είναι κρίση συνειδήσεων"
Τζίντου Κρισναμούρτι

kotsianis7

kotsianis7's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
HSUPA Member
Παράθεση από mixtri >
Τελευταία τροποποίηση από kotsianis7: 4 Αύγ. 2008, 21:33.

NetSurfer_g7

NetSurfer_g7's Avatar: Huawei Ascend Y300
3G Member
Περιοχή: Ν.Ιωνία,Αθήνα,GR
Που μπορω να βρω τον χαρτη καλυψης της Wind?

stathis123

stathis123's Avatar: HTC One
HSDPA Member
Περιοχή: Λάρισα
εδω. παντως συμφωνα με την wind το 3G δικτυο της καλυπτει το 57% της χωρας...
P.S. εμενα γιατι ο χαρτης μου φαινεται ιδιος;
Mobile Phone History:
Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7

doganos

doganos's Avatar: Apple iPhone 6 Plus
Honored Member
Περιοχή: 69.20.16.199
Εχει αλλάξει. Δράμα μικραινε η καλυψη οπως και καβαλα προς χρυσουπολη. Παλια επιανε και το αεροδρομιο (τουλαχιστον στον χαρτη) τωρα οχι..
We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails

mixtri

HSDPA Member
Παράθεση από stathis123 >
εδω. παντως συμφωνα με την wind το 3G δικτυο της καλυπτει το 57% της χωρας...
P.S. εμενα γιατι ο χαρτης μου φαινεται ιδιος;
Ένα μόνο σου λέω,μιας και ξέρεις από την περιοχή Η κεραία 3ης γενιάς στην Αργαλαστή λες να κάλυπτε μόνο την Αργαλαστή; Απλά μέτρησαν την περιοχή και είδαν ότι καλύπτεται και Μηλίνα και άλλες περιοχές... Γενικά η WIND έχει αρκετά αυστηρό χάρτη κάλυψης,και καλά κάνει,λόγω της εκτιμόμενης κάλυψης με διακυμάνσεις του σήματος λόγω παρεμβολλών,αναπνοής κυψελών(πωπω ορολογία από το βιβλίο του Rappaport...)
Τζίντου Κρισναμούρτι

stathis123

stathis123's Avatar: HTC One
HSDPA Member
Περιοχή: Λάρισα
τι να πω μπραβο στην wind! αν εφερνε ομως και 3G στην Ζαγορα οπως η cosmote θα ηταν τελεια!
Mobile Phone History:
Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7

bored01

bored01's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα
Δυστυχώς στη Κομοτηνή που ενδιαφερόταν ο πατέρας μου λόγω δουλειάς δεν έχει καθόλου 3G (σύμφωνα με το χάρτη).
Από το customer care της Vodafone του είπαν ότι έχει. Και λογικά θα έχει και η Cosmote. Άρα μόνο κάποια από τις δύο για data card.

n80_s700i

n80_s700i's Avatar: Sony Ericsson S700
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από mixtri >

Stefanos200

Stefanos200's Avatar: Samsung GT-I8160 Galaxy Ace 2
HSCSD Member
Περιοχή: Καλαμάτα - Αθήνα
Απόψε ήμουν στην Κορώνη για βόλτα.. Έμεινα εντελώς απογοητευμένος από την WIND..
Το σήμα ακόμα και στους δρόμους είναι ελάχιστο έως μηδενικό. 3/5 το μέγιστο. Όσο για τους εσωτερικούς χώρους σχεδόν παντού ανύπαρκτο. Συνεχώς με πέταγε σε VODAFONE μέσω της εθνικής περιαγωγής, η οποία ήταν παντού, όπου τσέκαρα το κινητό μου, φουλ..
Μόνο μπροστά στο λιμάνι ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Ούτε εκεί βέβαια ήταν τελεία, αφού το σήμα ήταν πάλι ασταθές. Σε καλύτερα όμως επίπεδα λόγω του ότι ήταν ανοιχτός ο χώρος προς την θάλασσα και δεν περιοριζόταν από εμπόδια, όπως κτίρια κλπ..
Δικαιολογείται σε μια τόσο τουριστική περιοχή να μην υπάρχει τουλάχιστον μια μέτρια κάλυψη;
Χρειάζεται σίγουρα μια κεραία μέσα στην πόλη, όπως λογικα θα έχουν και οι άλλες δύο εταιρίες, για να είναι η κάλυψη της περιοχής στα επίπεδα που πρέπει..

Επίσης η χρήση της εθνικής περιαγωγής δεν είναι πάντα χρήσιμη γιατί δεν σε αφήνει να κάνεις κλήση και διαρκώς εμφανίζει "Δίκτυο απασχολημένο". Το πρόβλημα βέβαια δεν οφείλεται σε υψηλή κίνηση του δικτύου καθώς το ίδιο μήνυμα εμφανίζει σε οποίο σημείο και αν έχω δοκιμασει να πραγματοποιήσω κλήση, αλλά και με αλλά νούμερα F2G..
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι