Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Το πρώτο post με GPRS..Χεχε..Σφαιράτο.. :)

 

Εγώ πάντως εδώ και πολύ καιρό που σερφάρω εδώ με το GPRS σταματάω τη σελίδα και δε φορτώνω τις εικόνες... Έτσι κι αλλώς αργούν...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ πλέον κινούμε άνετα στο myphone.gr με GPRS.

Καλό είναι όμως σε αυτό το thread να συγκεντρώσουμε τις απαραίτητες πληροφορίες για έναν αρχάριο χρήστη που θέλει να χρησιμοποιήσει το gprs (σε μορφή FAQ)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ας θυμηθούμε λοιπόν κάποια tips, faq και λύσεις για συχνά προβλήματα:

 

 

1) Πόσο κοστίζει το GPRS της Telestet;

Το μηνιαίο πάγιο για τη χρήση του είναι 14,67 ευρώ για τους ιδιώτες και 26,40 ευρώ για τους εταιρικούς πελάτες. Στην τιμή αυτή περιλαμβάνεται απεριόριστη χρήση χωρίς ογκοχρέωση ή χρονοχρέωση, κάτι όμως που δεν θα ισχύει για πάντα, αφού η απεριόριστη χρήση του GPRS της Telestet εντάσσεται σε περίοδο προσφοράς και προώθησης της υπηρεσίας.

 

 

 

2) Πότε θα λήξει η προσφορά και θα αργήσει να ογκοχρεώνεται η χρήση του GPRS της Telestet;

Αυτό είναι άγνωστο ακόμα, σε κάθε περίπτωση όμως θα ειδοποιηθούμε τουλάχιστον ένα μήνα πριν.

 

 

 

3) Τι θα γίνει αν εγώ κατεβάζω συνεχώς δεδομένα και η Telestet εφαρμόσει ογκοχρέωση χωρίς να το μάθω; Θα μου έρθει... «φουσκωμένος» ο επόμενος λογαριασμός;

Δεν υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να εφαρμόζεται ογκοχρέωση χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση

 

 

 

4) Τι ταχύτητες έχει;

Οι ταχύτητες κυμαίνονται από 4,8 - 40 Kbps ανάλογα με την ώρα της ημέρας, την περιοχή, την ισχύ σήματος και τον φόρτο του δικτύου. Το κινητό θα πρέπει να βρίσκεται σε σημείο με καλή λήψη και σε κάθετη θέση για να έχετε τις καλύτερες δυνατές ταχύτητες.

 

 

 

5) Τι χρειάζομαι για να το χρησιμοποιήσω;

Μια σύνδεση με συμβόλαιο με την Telestet και μια συσκευή που υποστηρίζει GPRS. Η ενεργοποίηση ζητείται ή κατά την αίτηση σύνδεσης αν πρόκειται για νέο συμβόλαιο ή με αίτηση με FAX μέσω εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου (Telestet Center, Γερμανός κ.ά.) για ήδη ενεργή σύνδεση

 

 

 

6) Προσπαθώ να συνδεθώ αλλά τα Windows εμφανίζουν «Σφάλμα 734: Το πρωτόκολλο ελέγχου PPP τερματίστηκε» και ταυτόχρονα το κινητό εμφανίζει την ένδειξη «Εγγραφείτε στο GPRS» ή «Λανθασμένο access point»

Στις ρυθμίσεις GPRS modem ή στο προφίλ Internet του κινητού ορίστε σαν Access Point το gint.b-online.gr ή εναλλακτικά:

- ανοίξτε το Control Panel των Windows

- ανοίξτε τα Phone and Modem Options (Επιλογές τηλεφώνου και modem)

- επιλέξτε το μόντεμ/κινητό, Properties

- στην καρτέλα Advanced (Για προχωρημένους) στο πεδίο Extra initialization commands (Επιπλέον εντολές προετοιμασίας) δώστε την ακόλουθη εντολή:

+cgdcont=1,"IP","gint.b-online.gr"

ή

at+cgdcont=1,"IP","gint.b-online.gr"

 

 

 

7) Έχω Telestet GPRS με Windows 2000 / XP Pro / .NET αλλά δεν μπορώ να μπω σε μερικά sites, όπως http://www.google.com http://www.pathfinder.gr κ.ά. Τι συμβαίνει;

Θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε κάποιο πρόγραμμα ή να κάνετε επέμβαση στο μητρώο των Windows ώστε να ορίσετε το MTU σε 576. Ένα πρόγραμμα με το οποίο γίνεται εύκολα αυτό είναι το DrTCP που μπορείτε να κατεβάσετε από τη διεύθυνση:

http://http://www.dslreports.com/front/drtcp.html Αφού το τρέξετε, στο πεδίο Dial-Up (RAS) MTU δώστε τον αριθμό 576, ενεργοποιήστε τα Path MTU Discovery και Black Hole Detection, πατήστε Save και κάντε επανεκκίνηση των Windows.

 

 

 

8) Δεν μπορώ να στείλω αρχεία με το GPRS! E-mail με μεγάλο κείμενο ή attachments, FTP uploads κλπ... Τι να κάνω;

Εφαρμόστε ακριβώς την ίδια διαδικασία με την ερώτηση 7 για να ορίσετε την τιμή του MTU σε 576 και να ενεργοποιήσετε το Path MTU Discovery και Black Hole Detection .

 

 

 

9) Μπορώ με Telestet WAP over GPRS να μπω στα μενού υπηρεσιών MyCosmos View και στο Vodafone Live;;;;

Όχι δεν μπορείτε να μπείτε με κανέναν τρόπο

 

 

10) Όταν είμαι συνδεμένος στο Internet μέσω GPRS και προσπαθώ να στείλω e-mail από το Outlook ή άλλο mail client, εμφανίζεται ένα σφάλμα που λέει κάτι για "Relaying denied". Τι να κάνω;

Στo πρόγραμμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας που χρησιμοποιείτε, ανοίξτε τις ρυθμίσεις του mail account και στον SMTP server (server εξερχόμενης αλληλογραφίας) ενεργοποιήστε το "My server requires authentication"

 

 

Αυτά προς το παρόν :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Οι τεχνικοί της Telestet αποφάσισαν να φτιάξουν κάποια πράγματα η φταίει το οτι άλλαξα συσκευή? Τον τελευταίο καιρό με SonyEricsson T610 τα κολλήματα και τα disconnects αποτελούν παρελθόν, τα πάντα πηγαίνουν πολύ γρήγορα και τα downloads μένουν σταθερά στα 4.5 k/s και πάνω. Ολα αυτά με SE T610 και σύνδεση bluetooth με τον υπολογιστή. Τα κινητά της SE δεν τα είχα σε μεγάλη υπόληψη όσον αφορά το GPRS μέχρι πρότινος, αλλα τελικά το P800 και το Τ610 αποδείχτηκαν "σκυλιά" και με έκαναν να διατηρήσω την σύνδεση GPRS την οποία είχα αποφασίσει να διακόψω με τα προβλήματα που αντιμετώπιζα.
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Angeldust

 

Οι τεχνικοί της Telestet αποφάσισαν να φτιάξουν κάποια πράγματα η φταίει το οτι άλλαξα συσκευή? Τον τελευταίο καιρό με SonyEricsson T610 τα κολλήματα και τα disconnects αποτελούν παρελθόν, τα πάντα πηγαίνουν πολύ γρήγορα και τα downloads μένουν σταθερά στα 4.5 k/s και πάνω. Ολα αυτά με SE T610 και σύνδεση bluetooth με τον υπολογιστή. Τα κινητά της SE δεν τα είχα σε μεγάλη υπόληψη όσον αφορά το GPRS μέχρι πρότινος, αλλα τελικά το P800 και το Τ610 αποδείχτηκαν "σκυλιά" και με έκαναν να διατηρήσω την σύνδεση GPRS την οποία είχα αποφασίσει να διακόψω με τα προβλήματα που αντιμετώπιζα.

 

 

Απλα το Τ610 χρησιμοποιεί νέα hardware πλατφόρμα για το gprs η οποία και έχει αποδειχθεί πολύ σταθερή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδεθώ στο gprs με ένα siemens c55. Αγόρασα ένα usb καλώδιο από κατάστημα της vodafone (αυτό φορτίζει ταυτόχρονα και το κινητό ) αλλά δεν μπορεί να να επικοινωνήσει με το κινητο και να συνδέσει τον υπολογιστή με το κινητό σαν modem! Tι μπορεί να φταίει? Κολλάει η σύνδεση στα Windows εκεί που λέει "Γίνεται επαλήθευση του ονόματος χρήστη και του κωδ. πρόσβασης...."
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xpuser

 

Προσπαθώ να συνδεθώ στο gprs με ένα siemens c55. Αγόρασα ένα usb καλώδιο από κατάστημα της vodafone (αυτό φορτίζει ταυτόχρονα και το κινητό ) αλλά δεν μπορεί να να επικοινωνήσει με το κινητο και να συνδέσει τον υπολογιστή με το κινητό σαν modem! Tι μπορεί να φταίει? Κολλάει η σύνδεση στα Windows εκεί που λέει "Γίνεται επαλήθευση του ονόματος χρήστη και του κωδ. πρόσβασης...."

 

 

Δες αυτό που γράφω παραπάνω:

 

6) Προσπαθώ να συνδεθώ αλλά τα Windows εμφανίζουν «Σφάλμα 734: Το πρωτόκολλο ελέγχου PPP τερματίστηκε» και ταυτόχρονα το κινητό εμφανίζει την ένδειξη «Εγγραφείτε στο GPRS» ή «Λανθασμένο access point»

Στις ρυθμίσεις GPRS modem του κινητού ορίστε σαν Access Point το gnet.b-online.gr ή εναλλακτικά:

- ανοίξτε το Control Panel των Windows

- ανοίξτε τα Phone and Modem Options (Επιλογές τηλεφώνου και modem)

- επιλέξτε το μόντεμ/κινητό, Properties

- στην καρτέλα Advanced (Για προχωρημένους) στο πεδίο Extra initialization commands (Επιπλέον εντολές προετοιμασίας) δώστε την ακόλουθη εντολή:

+cgdcont=1,"IP","gnet.b-online.gr",,0,0

ή

at+cgdcont=1,"IP","gnet.b-online.gr",,0,0

 

αλλά αντί για

 

+cgdcont=1,"IP","gnet.b-online.gr",,0,0

 

δοκίμασε να δώσεις:

 

+cgdcont=1,"IP","gnet.b-online.gr",,0,0;^SGAUTH=1

 

Μήπως λυθεί το πρόβλημα :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον CptBill

 

Απλα το Τ610 χρησιμοποιεί νέα hardware πλατφόρμα για το gprs η οποία και έχει αποδειχθεί πολύ σταθερή. ;)

 

 

@cptbill: γνωρίζεις αν αυτή τη 'νέα πλατφορμα' τη φοράει και το p800;

γιατι και αυ΄το μου φαίνεται απίστευτα σταθερό με το gprs του

....απαράδεκτα παραδεκτός....

 

http://olatsaba.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

@Angeldust

 

Eχω ενα Τ610 και ενα usb2bluetooth adaptor της Gigabyte. Απ'οτι καταλαβα εχεις το ιδιο κινητο και επισης χρησιμοποιεις bluetooth συνδεση.

Μήπως μπορείς να μου πεις ποιο software+driver πρεπει να χρησιμοποιήσω για να συνδέομαι internet με GPRS? Εχω εγκαταστήσει το software του adaptor (το οποιο εγκαθιστα και drivers π.χ. για Bluetooth modem).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ikaros

 

@Angeldust

 

Eχω ενα Τ610 και ενα usb2bluetooth adaptor της Gigabyte. Απ'οτι καταλαβα εχεις το ιδιο κινητο και επισης χρησιμοποιεις bluetooth συνδεση.

Μήπως μπορείς να μου πεις ποιο software+driver πρεπει να χρησιμοποιήσω για να συνδέομαι internet με GPRS? Εχω εγκαταστήσει το software του adaptor (το οποιο εγκαθιστα και drivers π.χ. για Bluetooth modem).

 

Ευχαριστώ.

 

 

Με την έκδοση που έχει στο cd δεν θα καταφέρεις και πολλά πράγματα. Κατέβασε τους τελευταίους drivers απο εδώ. Mην σε απασχολεί οτι είναι της MSI, δουλεύουν άψογα.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jasonpap

 

Με τα σημερινά δεδομένα αξίζει να πάει κάποιος στην λυση αυτή για always-on Internet?

 

 

Έτσι κι έτσι. Στην πραγματικότητα όπως έχω πει επανειλημμένα τον τελευταίο καιρό, το GPRS της stet δεν αξίζει ούτε ένα ευρώ το μήνα με τα προβλήματα που έχει:

 

- Παγώματα της σύνδεσης κάθε λίγα λεπτά, οπότε πρέπει να κάνεις disconnect από το Internet και 2-3 restarts στο κινητό για να καταφέρεις να ξανασυνδεθείς

- Disconnect κάθε 1 - 1,5 ώρα ακριβώς (προφανώς έχουν αυτόματο σύστημα με χρονόμετρο για να τους πετάει όλους έξω...)

- Δεν κάνει upload πάνω από 1-2 KB δεδομένων. Ξεχνάς αποστολή e-mail, μεγάλα posts σε forums, αποστολή αρχείων με DCC στο chat ή instant messengers και uploads με FTP. Μόνο η ρύθμιση του MTU σε 584 που δίνω σε προηγούμενο post λύνει κάπως το πρόβλημα αλλά όχι πάντα.

 

Αν μπορείς λοιπόν να ανεχτείς αυτά τα προβλήματα για 15 ευρώ το μήνα, τότε ναι είναι καλή λύση για always-on :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον strofakias

 

Εμενα παντως η συνδεση σερνεται σε απλο surfing, αλλα οταν κατεβαζω αρχεια βλεπω ικανοποιητικες ταχυτητες...

 

 

Yeah... Το GPRS της Telestet ανατρέπει τους κανόνες που λένε ότι το GPRS είναι για surfing και mail. Κι εγώ βλέπω αυτό που λες. Στο surfing σέρνεται και η σύνδεση κολλάει συνέχεια. Στα τρελά downloads με download manager ή Kazaa δεν κολλάει ποτέ και έχει ταχύτητα σταθερά 4,5 - 6 KB/sec.

 

Πλέον χρησιμοποιώ την ISDN για surfing και το GPRS της Telestet μόνο για μεγάλα downloads! Ούτε που θα το πίστευα ποτέ ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο. Γι' αυτό πλακωθείτε όλοι στα downloads DivX, games, Linux ISOs κλπ 24 ώρες το 24ωρο. Είναι το μοναδικό πράγμα που γίνεται σωστά με το GPRS της Telestet... :blink:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Ως ποτε θα εχουμε ομως απεριοριστο οριο?Θελω να κανω συνδεση το σεπτεμβριο οποτε για ενα χρονο θα εχω Telestetτην οποια δε θα προτιμουσα αν δεν ειχε το φτηνοτερο GPRS.Ξερει κανεις ως ποτε θα ισχυει σιγουρα το απεριοριστο κατεβασμα?Αν ειναι για κανα χρονο ακομα καλα θα ειναι για μενα αλλα αν ειναι να το σταματησουν σε 5-6 μηνες αρχιζω και προβληματιζομαι..... :'(
Link to comment
Share on other sites

Kalispera

Akoyste to problima moy kai an kapios exei kapia lisi tin perimeno...

Mexri proxthes syndeomoyn kanonika me Simens C55 taxytites DL otan to dyktio

den itan fortomeno eos 6,2 Kb/sec...Mesa se 1,5 mina exo katebasei peripoy 8GB ayta os proxthes..... poy to kinito ta epexe, den anabe katholoy.(1,5 mina to exo).... egiisi to kinito stin simens.... simera me eidopioyn oti to eftiaxan to pira to mesimeri (Apo oti moy eipan alaxan olokliri tin plaketa)....

GPRS arneite na kanei syndesi me TELESTET exo milisei ores me to texniko tmima telestet kai simens o enas ta rixnei ston allo.... exo kanei oles tis gnostes rythmiseis kai oti moy eipan kai apo telestet kai simens...

Apo oti paratirisa kai WAP den mpenei meso GPRS Ti mporei na fteei?

Ayto poy moy kanei einai : Paei na syndethei me telestet ftanei stin epalitheysi kodikoy (poy simioteon i telestet exei alaxei to sistima kai prepei na min yparxei oyte USERNAME oyte PASS gia na syndetheis) kolaei to pc.... Dokimasa kai se allo pc ta idia kanei....

Opiadipote boithia, pliroforia eyprosdekti...

 

Filika.........

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

... Μόνο η ρύθμιση του MTU σε 584 που δίνω σε προηγούμενο post λύνει κάπως το πρόβλημα αλλά όχι πάντα.

 

Εχω μπερδευτεί με το MTU. Μέχρι τώρα έχουν αναφερθεί τρία νούμερα στο forum (τα 2 είναι από το παλιό forum): 384, 940, 584.

 

Ποιό από τα 3 δίνει καλύτερα αποτελέσματα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

Εχω μπερδευτεί με το MTU. Μέχρι τώρα έχουν αναφερθεί τρία νούμερα στο forum (τα 2 είναι από το παλιό forum): 384, 940, 584.

 

Ποιό από τα 3 δίνει καλύτερα αποτελέσματα; :worry:

 

 

Είχαμε δώσει εγώ και ο Camclone διάφορους αριθμούς κατά καιρούς, όπως 384, 940 και 1430. Αυτές οι συνεχείς αλλαγές οφείλονται στο ότι και η Telestet κάνει συνέχεια αλλαγές στις ρυθμίσεις του δικτύου, με αποτέλεσμα να πρέπει και εμείς να αλλάζουμε κάθε λίγες μέρες το MTU για να έχουμε τις καλύτερες επιδόσεις.

Π.χ. εδώ και ένα μήνα η Telestet έκανε πάλι κάποιες αλλαγές στο δίκτυό της με αποτέλεσμα να μη γίνονται uploads. Για το λόγο αυτό το MTU πρέπει να το ξαναλλάξουμε και να γίνει 584, ενώ τα Path MTU Discovery και Black Hole Detection που μέχρι τώρα προτείναμε να τα έχετε ανενεργά, τώρα πρέπει να τα ενεργοποιήσετε για να μπορεί να γίνει upload δεδομένων :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ikaros

 

@Angeldust

 

Eχω ενα Τ610 και ενα usb2bluetooth adaptor της Gigabyte. Απ'οτι καταλαβα εχεις το ιδιο κινητο και επισης χρησιμοποιεις bluetooth συνδεση.

Μήπως μπορείς να μου πεις ποιο software+driver πρεπει να χρησιμοποιήσω για να συνδέομαι internet με GPRS? Εχω εγκαταστήσει το software του adaptor (το οποιο εγκαθιστα και drivers π.χ. για Bluetooth modem).

 

Ευχαριστώ.

 

 

Με s55 το συγκεκριμένο δουλεύει άψογα και απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Arxontas

 

Kalispera

Akoyste to problima moy kai an kapios exei kapia lisi tin perimeno...

Mexri proxthes syndeomoyn kanonika me Simens C55 taxytites DL otan to dyktio

den itan fortomeno eos 6,2 Kb/sec...Mesa se 1,5 mina exo katebasei peripoy 8GB ayta os proxthes..... poy to kinito ta epexe, den anabe katholoy.(1,5 mina to exo).... egiisi to kinito stin simens.... simera me eidopioyn oti to eftiaxan to pira to mesimeri (Apo oti moy eipan alaxan olokliri tin plaketa)....

GPRS arneite na kanei syndesi me TELESTET exo milisei ores me to texniko tmima telestet kai simens o enas ta rixnei ston allo.... exo kanei oles tis gnostes rythmiseis kai oti moy eipan kai apo telestet kai simens...

Apo oti paratirisa kai WAP den mpenei meso GPRS Ti mporei na fteei?

Ayto poy moy kanei einai : Paei na syndethei me telestet ftanei stin epalitheysi kodikoy (poy simioteon i telestet exei alaxei to sistima kai prepei na min yparxei oyte USERNAME oyte PASS gia na syndetheis) kolaei to pc.... Dokimasa kai se allo pc ta idia kanei....

Opiadipote boithia, pliroforia eyprosdekti...

 

Filika.........

 

 

 

 

Παιδιά, όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει γιατί με καίει και εμένα αυτό το θέμα... :'(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Arxontas

 

Kalispera

Akoyste to problima moy kai an kapios exei kapia lisi tin perimeno...

Mexri proxthes syndeomoyn kanonika me Simens C55 taxytites DL otan to dyktio

den itan fortomeno eos 6,2 Kb/sec...Mesa se 1,5 mina exo katebasei peripoy 8GB ayta os proxthes..... poy to kinito ta epexe, den anabe katholoy.(1,5 mina to exo).... egiisi to kinito stin simens.... simera me eidopioyn oti to eftiaxan to pira to mesimeri (Apo oti moy eipan alaxan olokliri tin plaketa)....

GPRS arneite na kanei syndesi me TELESTET exo milisei ores me to texniko tmima telestet kai simens o enas ta rixnei ston allo.... exo kanei oles tis gnostes rythmiseis kai oti moy eipan kai apo telestet kai simens...

Apo oti paratirisa kai WAP den mpenei meso GPRS Ti mporei na fteei?

Ayto poy moy kanei einai : Paei na syndethei me telestet ftanei stin epalitheysi kodikoy (poy simioteon i telestet exei alaxei to sistima kai prepei na min yparxei oyte USERNAME oyte PASS gia na syndetheis) kolaei to pc.... Dokimasa kai se allo pc ta idia kanei....

Opiadipote boithia, pliroforia eyprosdekti...

 

Filika.........

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον xpuser

 

Παιδιά, όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει γιατί με καίει και εμένα αυτό το θέμα... :'(

 

 

Χμμ για δοκιμάστε το GPRS Modem Assistant για το C55

 

http://www.my-siemens.com/com.aperto/MySiemens/Files/Addon/da/hq/mw/hd/hd/gprs_modem_assistent_v41109.exe

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον GPRSBoy

 

kalispera.. exo Windows Xp Pr kai den mporo na mpo se merika sites... (me ta win 98 sec edi pou ixa empena kanonika..dixos problima)

diabasa apo auto to post oti ixe kai ena alo pedi problima san to diko moy.. tou dosate 2 lisis.. i mia na pai sto MTU kai na to bali 584.. (den mporo na bro pou einai to MTU..mporite na mou pite?) kai i ali na katebasi ena programma.. tou dosate to site..ala...den mporo na mpo oyte s'auto.. :(

 

 

Μπες με μια PSTN/ISDN και κατέβασε το πρόγραμμα και μετά χρησιμοποίησέ το για το GPRS :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον strofakias

 

Αρχικα, εφοσον δεν μπαινει καν στο WAP και εφοσον εκεινη τη στιγμη δεν ειναι κατω το δικτυο της Στετ, τοτε ειναι προφανως προβλημα συσκευης και να το ξαναπας στη Ζιμενς. :o

 

Αυτο που λες μετα οτι κολαει στο registration μου το εχει κανει και εμενα στα ΧΡ, ειχα ψαξει ΟΛΕΣΣΣΣΣ τις πιθανες και απιθανες ρυθμισεις και τελικα το προβλημα λυθηκε με τον εξης κουφο τροπο:

 

 

Απο τοτε μου το εχει ξανακανει αλλη μια φορα και το προβλημα λυθηκε με τον ιδιο ακριβως τροπο!!! :wacko: :wacko: :wacko:

 

και εγω c55 χρησιμοποιω

 

 

 

Να κάνω κανένα Format να στρώσει το μηχάνημα? Κατά τα άλλα πάντως φυσάει. Δεν νομίζω πάντως να φταίνε τα XP... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Yparxei kapios poy na mporei na syndethei GPRS Telestet tis teleytees meres me C55? Ego os tin perasmeni Tetarti den eixa problima... Apo Tetarti mesimeri kai meta einai adynaton na syndetho. Ametrita tilefonimata se 1231 Telestet..... 2 episkepseis sto service tis Simens alla tipota.... O enas ta rixnei ston allo oti fteei... Deytera proi etoimazomai pali gia to service tis Simens tha barethoyne na me blepoyne ;)

 

to http://www.my-siemens.com/com.apert...tent_v41109.exe to dokimasa oyte me ayto ginete tipota.....

 

Version C55 24

 

Filika

Link to comment
Share on other sites

Dokimasa ta panta...

Tipota den ginotane...

Pali simera sti Siemens...

Tsakomos egine enas xamos apo 10 - 13...... To finale tora...

to C55 den doylebei pleon me kalodio tis MA...

Meta tin V21 doylebei mono me original kalodio apo Siemens... Agorasa neo kalodio USB tis Siemens (eskasa 40 Europoyla) kai ola ok...

Ayto poy paratiro einai oti me to kalodio tis Siemens pianei kaliteres taxytites... Otan doylebe to kalodio tis MA to max poy epiana itan 5,6Kb/sec apo grigoro server..... Tora pianei 6,2Kb/sec me pic sta 6,8....

Mesa sto geniko xamo poy egine ekei sto service tis Simens enas texnikos me tropo moy afise na enoithei oti skopima i siemens exei kanei kapia alagi sto softwere gia na min doylebei me kalodio MA.....

Symperasma osoi exete version pano apo 21 mono kalodio apo Siemens to DCA-510... Osoi exete version kato apo 18 min anabathmizete to tilefono sas.... Alios tha xreiastei na alaxete kalodio....

 

Filika..... Aris

(To post ayto egine me GPRS)

 

Ayto poy paratiro einai oti me to kalodio tis Siemens pianei kaliteres taxytites... Otan doylebe to kalodio tis MA to max poy epiana itan 5,6Kb/sec apo grigoro server..... Tora pianei 6,2Kb/sec me pic sta 6,8....

Dystixos ayto den kratise gia poly....itan parodiko tora piano apo 4,2Kb/sec eos 5,6Kb/sec me spania pic sta 6,2Kb/sec gia deyterolepta....

kai ayta me COSMOTE egkatelipsa tin TELESTET giati me to zori pigene 3,6 eos 4,2Kb/sec kai eixe kai xilia dyo alla problimata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...