Jump to content

[Project] Virtual Keyboards και ελληνικά με 160 χαρακτήρες


hab
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά είναι εύκολο κάποιος που έχει βάλει την updated ROM της Ace Hellas, κι έχει τη δυνατότητα να γράφει με το phonepad μηνύματα με 160 χαρακτήρες, να κοιτάξει άμα υπάρχει το αρχείο T9GreekLdb.dll στο /windows της main, και να το επισυνάψει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά είναι εύκολο κάποιος που έχει βάλει την updated ROM της Ace Hellas, κι έχει τη δυνατότητα να γράφει με το phonepad μηνύματα με 160 χαρακτήρες, να κοιτάξει άμα υπάρχει το αρχείο T9GreekLdb.dll στο /windows της main, και να το επισυνάψει?

 

 

καλησπερα φιλε μου.ειμαι ολη μερα με πυρετο και τωρα μπηκα pc...:(

 

υπαρχει αυτο το αρχειο

κοιτα τα screen shots και πες μου αν ειναι αυτα που ζητας:O

 

αλλα δεν ειναι στα windows αλλα στην registry...

 

μεσα στα windows δεν υπαρχει τετοιο αρχειο;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, περαστικά σου...

 

Αυτό είναι το αρχείο αλλά από registry δε νομίζω πως θα μπορέσεις να το βγάλεις.

 

Μήπως είναι κρυφό και για αυτό δεν το βρίσκεις? Δοκίμασε από τον explorer του activesync και κάνε και search με totalcommander ή resco explorer.

 

Thanks για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, περαστικά σου...

 

Αυτό είναι το αρχείο αλλά από registry δε νομίζω πως θα μπορέσεις να το βγάλεις.

 

Μήπως είναι κρυφό και για αυτό δεν το βρίσκεις? Δοκίμασε από τον explorer του activesync και κάνε και search με totalcommander ή resco explorer.

 

Thanks για την βοήθεια!

 

 

ευχαριστω:)

 

με resco explorer κανω search και εχω επιλογη να φαινονται και τα κρυφα αρχεια:O

 

θα το κοιταξω παντως παλι γιατι με εβαλες σε σκεψεις:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι εύκολο κάποιος που έχει βάλει την updated ROM της Ace Hellas, κι έχει τη δυνατότητα να γράφει με το phonepad μηνύματα με 160 χαρακτήρες, να κοιτάξει άμα υπάρχει το αρχείο T9GreekLdb.dll στο /windows της main, και να το επισυνάψει?

 

http://rapidshare.com/files/10845630/T9GreekLdb.rar.html

:cool:

 

Για δες και αυτο. Μολις το βρηκα και ακομη δεν τα εχω δοκιμασει :(

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=958725&postcount=19

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό έχει δυνατότητα απεγκατάστασης; Γιατί το άλλο που κατέβασα από xda devs δεν αφαιρείται αυτόματα...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το dll το έβγαλες απο το κινητό σου και έχει το update με τους 160 χαρακτήρες ή είναι το ίδιο με του xda με τους 70?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι ακριβώς το ίδιο αρχείο που γράφει μόνο 70...

 

φιλε hab οτι αναζητηση κι αν εκανα δεν μπορω να βρω το αρχειο που ζητας στον τιτανα,παρα μονο αυτα που σου εδειξα στην registry:O

 

τι αλλο να κανω μπας και βγαλουμε ακρη και να κανετε και σεις την δουλεια σας ?

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τη βοήθεια σου Zaharakis, δεν πειράζει ίσως βγάλουμε κάπως αλλιώς άκρη.

 

Το phonepad στο δικό σου, με το που γράφεις σου βγάζει κεφαλαία ή υπάρχει κάποιο software που τα μετατρέπει μετά έτσι ώστε να μην είναι unicode?

 

Αυτό πάντως που παρατήρησα είναι ότι άμα κάποιος βάλει κεφαλαία τα γράμματα ΓΔΘΛΞΠΦΨΩ δλδ. όσα δεν υπάρχουν στη Αγγλική αλφάβητο, τότε το μήνυμα συνεχίζει να μένει στους 160 χαρακτήρες. Με το που πατάς π.χ. Α τότε αμέσως πέφτει στους 70. Αυτό που σκέφτηκα λοιπόν είναι να ζητήσω από κάποιον στο XDA να φτιάξει πάλι το αρχείο αλλά αυτή τη φορά να μην πειράξει τα Αγγλικά κεφαλαία που υπάρχουν και στη Ελληνική αλφάβητο. Ελπίζω να ασχολούνται ακόμα και να μην τα έχουν παρατήσει...

 

Πάντως όποιος θέλει να το δοκιμάσει, επιλέγει καταρχήν την απλή εισαγωγή (όχι T9) από το κουμπάκι δεξιά, και μετά πατάει δύο φορές το shift μέχρι να γίνει κίτρινο όπου και μένουν επιλεγμένα τα κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, σήμερα πήρα απο ένα φίλο μου που είχε ένα Qtek S200 με την αναβάθμιση που γράφει 160 χαρακτήρες το εν λόγω dll (T9GreekLdb.dll) και δεν άλλαξε τπτ.

 

Μήπως τόσο καιρό ψάχνουμε λάθος αρχείο ρε παιδιά; Και λογικά σκεπτόμενος το αρχείο αυτό είναι βιβλιοθήκη με τις λέξεις για το Τ9, εμείς αυτό που ψάχνουμε είναι το αρχείο (αν υπάρχει) με τα mappings του πληκτρολογίου...

 

Σωστά; Για να αρχίσουμε πάλι τι συζήτηση σε νέα βάση τώρα...!

 

(Μήπως ένα νέο topic καθαρά γιαυτό το σκοπό θα ήταν καλύτερο που να είναι προσβάσιμο σε όλους που έχουν το προβλημα και που άμα βρεθεί επιτέλους λύση να βρίσκεται εκεί ως βοηθός για όλους; )

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τόσο καιρό ψάχνουμε λάθος αρχείο ρε παιδιά; Και λογικά σκεπτόμενος το αρχείο αυτό είναι βιβλιοθήκη με τις λέξεις για το Τ9, εμείς αυτό που ψάχνουμε είναι το αρχείο (αν υπάρχει) με τα mappings του πληκτρολογίου...

 

Σωστά; Για να αρχίσουμε πάλι τι συζήτηση σε νέα βάση τώρα...!

 

(Μήπως ένα νέο topic καθαρά γιαυτό το σκοπό θα ήταν καλύτερο που να είναι προσβάσιμο σε όλους που έχουν το προβλημα και που άμα βρεθεί επιτέλους λύση να βρίσκεται εκεί ως βοηθός για όλους; )

 

Όντως θέμα mapping είναι... Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει... Όσο για το νέο thread μπορεί να γίνει... ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η Ace Hellas έχει φτιάξει κάποιο ξεχωριστό πρόγραμμα που αλλάζει μετά τους χαρακτήρες. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λέω γιατί δεν έχω κάποιο ppc τέτοιο να κάνω δοκιμές.

 

Η λύση πάντως μου φαίνεται πως θα βρεθεί σε αυτό που έγραψα πιο πάνω. Μια μικρή μετατροπή του αρχείου αυτού έτσι ώστε να χρησιμοποιεί τους χαρακτήρες που έγραψα. Διαβάζοντας αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=266757&page=2&highlight=greek κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον αυτό είναι το αρχείο που κάνει το mapping. Κοιτάξτε το λίγο κι εσείς και πείτε μου τη γνώμη σας.

 

Πάντως έχω στείλει κι ένα pm στον meschle από το forum της xda που από ότι φαίνεται ασχολείται (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=284378&page=4&highlight=phonepad) μπας και μας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω-εύχομαι αυτός να βοηθήσει. Πάντως εγώ θα κάτσω να πάρω απο το παιδί που γνωρίζω, που έχει το S200 με την αναβάθμιση για 160 χαρ, όλα τα dll που έχει για το phonepad...! Ε άμα δεν λυθεί και απο αυτό τοτε θα αρχίσω να σκέφτομαι οτι είναι θέμα mapping απο windows... Σιγά σιγά να περιορίζουμε το πρόβλημα στην πηγή του!

 

Edit: Λοιπόν πήρα ότι αρχεία είχαν σχέση με το phonepad από το φίλο μου και δεν άλλαξε τπτ...

Άρα (συμπέρασμά μου, ελπίζω να κάνω λάθος) το phonepad δουλεύει μια χαρά, πρέπει να στρέψουν τις έρευνές μας στα windows που να βρούμε που βρίσκεται το mapping των γραμμάτων. Αυτάαα!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου νέα δεν είναι πολύ καλά από xda. Πήρα απάντηση από τον meschle αλλά μου έγραψε πως δεν τα έχει κάνει ποτέ edit, τα είχε βρει έτοιμα, κι ότι δεν ξέρει κιόλας πως να το κάνει.

 

Πάντως έστειλα κι ένα pm στον geo77 που είχε κάνει edit το dll για το smartdialing. Ελπίζω αυτός να μπορέσει να μας βοηθήσει λίγο καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τις τελευταίες μέρες με απασχόλησε το συγκεκριμένο θέμα αρκετά. Και δυστυχώς κατέληξα ότι δεν υπάρχει η τέλεια λύση την οποία έψαχνα. και εξηγούμαι:

 

Καταρχάς ξεκίνησα από τη βάση: Για να στείλουμε μήνυμα με ελληνικά και 160 χαρακτήρες πρέπει να γίνεται χρήση των ABEZHIKMNOPTYX από το αγγλικό αλφάβητο και των ΓΔΘΛΞΠΣΦΨΩ από το ελληνικό. Με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να γράψουμε sms με 160 χαρακτήρες ακόμα και με το qwerty πληκτρολόγιο.

 

Τώρα τι (υποθέτω οτι) έκανε η ACE hellas με αυτή την περιβόητη αναβάθμιση... "Χάλασε" το phonepad έτσι ώστε να φτιάξει την γραφή των μηνυμάτων. Άλλαξε δλδ το mapping των κεφαλαίων πλήκτρων του phonepad έτσι ώστε να είναι όπως ανέφερα παραπάνω. Με αυτή την αλλαγή όμως μπορεί να διορθώνεται το θέμα των μηνυμάτων αλλά τι γίνεται άμα θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το phonepad στις επαφές πχ ή κάπου αλλού; Γράφουμε ένα συνονθύλευμα από αγγλικούς και ελληνικούς κεφαλαίους χαρακτήρες που πιθανόν να μας δημιουργήσει και πρόβλημα, στις επαφές πχ...

 

Ο μόνος τρόπος να φτιαχτεί αυτό το πρόβλημα (όπου πραγματικά θα άξιζαν τα λεφτά της ACE) είναι στο phonepad από το κουμπάκι που επιλέγουμε 123,αβγ,Τ9 να προσέθεταν και άλλη μια επιλογή που θα έλεγε πχ SMS. Που έτσι να χρησιμοποιούμε το phonepad κανονικά για όλες τις δουλειές.

Ή ακόμα πιο καλά να πειράξουν τα windows έτσι ώστε να μετατρέπει τους χαρακτήρες με τον παραπάνω τρόπο κατά την αποστολή του μηνύματος όπως γίνεται με τα Nokia όπου γράφεις μικρά ελληνικά γράμματα με τόνους και στέλνει κεφαλαία...

 

Ελπίζω να κάνω λάθος και να κατηγορώ άδικα την ace για την "υπηρεσία" που προσέφερε αλλά τα δεδομένα και οι γνώσεις που έχω με οδηγούν εκεί.

 

Συμπέρασμα; Προσωπικά άφησα το phonepad ως έχει που να το χρησιμοποιώ γενικά ως πληκτρολόγιο στο κινητό όποτε θέλω χειρισμό με το ένα χέρι και για τα μηνύματα βρήκα ένα πληκτρολογιάκι δωρεάν με μεγάλα πλήκτρα (αν και ήμουν έτοιμος να φτιάξω το δικό μου) το οποίο προσάρμοσα στις ανάγκες μου. Δεν είναι σπουδαία λύση και αυτή αλλά είναι η καλύτερη που μπορούσα να σκεφτώ...

Link to comment
Share on other sites

και για τα μηνύματα βρήκα ένα πληκτρολογιάκι δωρεάν με μεγάλα πλήκτρα (αν και ήμουν έτοιμος να φτιάξω το δικό μου) το οποίο προσάρμοσα στις ανάγκες μου. Δεν είναι σπουδαία λύση και αυτή αλλά είναι η καλύτερη που μπορούσα να σκεφτώ...

 

Ποιο φιλε μου?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ποιο φιλε μου?

 

Βρίσκεται εδώ και είναι δωρεάν. Επίσης σου δίνει τη δυνατότητα να πειράξεις ένα txt αρχείο και να το τροποποιήσεις όπως θές. Εγώ το τροποποίησα και έφτιαξα ένα πληκτρολόγιο με ελληνικά για sms με 160 χαρ για μένα μιας και ο τύπος δεν είχε φτιάξει καν ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

Δείτε το και σεις να πείτε τη γνώμη σας, είναι ακόμα στα σκαριά και από ότι λέει θα βάλει και Τ9 μελλοντικά άρα πρέπει να τον βοηθήσουμε όσον αφορά το ελληνικό κομμάτι που να έχουμε ένα πληκτρολόγιο όπως ακριβώς το θέλουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού το εγκαταστήσετε θα αντικαταστήσετε το blimkeys.txt που βρίσκεται χύμα στο φάκελο windows με αυτό που ανέβασα. Καλό θα ήταν να κρατήσετε και κανένα backup του προηγούμενου έτσι?!

 

Το πληκτρολόγιο αποτελείται από boards όπου στην ουσία είναι διαφορετικά πληκτρολόγια (σύμβολα,αριθμοί,κεφαλαία,πεζά κλπ). Μπορούμε να διαλέξουμε το κάθε board από την πλαϊνή στήλη. Αυτό που έκανα εγώ είναι οτι προσέθεσα άλλο ένα board που το ονόμασα SMS και έχει τους χαρακτήρες που χρειάζονται για να στέλνουμε sms με 160 χαρακτήρες. (πατώντας 2 φορές όποιο board θέλουμε κλειδώνει και γράφουμε όσο θέλουμε, αλλιώς γράφουμε ένα γράμμα και επιστρέφει στο προηγούμενο)

 

Εάν θέλετε να φτιάξετε δικό σας config file δεν είναι πολύ δύσκολο, όσο μπορώ και εγώ, από ότι έχω καταλάβει, να βοηθήσω.

 

[ATTACH]9251[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού το εγκαταστήσετε θα αντικαταστήσετε το blimkeys.txt που βρίσκεται χύμα στο φάκελο windows με αυτό που ανέβασα. Καλό θα ήταν να κρατήσετε και κανένα backup του προηγούμενου έτσι?!

 

Το πληκτρολόγιο αποτελείται από boards όπου στην ουσία είναι διαφορετικά πληκτρολόγια (σύμβολα,αριθμοί,κεφαλαία,πεζά κλπ). Μπορούμε να διαλέξουμε το κάθε board από την πλαϊνή στήλη. Αυτό που έκανα εγώ είναι οτι προσέθεσα άλλο ένα board που το ονόμασα SMS και έχει τους χαρακτήρες που χρειάζονται για να στέλνουμε sms με 160 χαρακτήρες. (πατώντας 2 φορές όποιο board θέλουμε κλειδώνει και γράφουμε όσο θέλουμε, αλλιώς γράφουμε ένα γράμμα και επιστρέφει στο προηγούμενο)

 

Εάν θέλετε να φτιάξετε δικό σας config file δεν είναι πολύ δύσκολο, όσο μπορώ και εγώ, από ότι έχω καταλάβει, να βοηθήσω.

 

[ATTACH]9251[/ATTACH]

 

Φιλε deyan ΑΨΟΓΟΣ !! :D

 

Ευχαριστουμε !!:rolleyes:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος deyan!

 

Μου φαίνεται θα παιδέψουμε λίγο ακόμα ακόμα τους mod που μάλλον θα πρέπει να αλλάξουν το όνομα του post :D

 

Δε νομίζω να ασχοληθούμε άλλο με το phonepad. Δε βλέπω να μου απαντάνε στο xda κι αυτή η λύση μου φαίνεται ισάξια του phonepad. Ούτως ή άλλος το T9 ήταν λίγο απίθανο να λειτουργήσει στο phonepad με τη λογική που είπαμε...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα παιδιά, τον τύπο ας ευχαριστήσουμε που το έκανε! :respect:

Όσο το προγραμματάκι παραμένει free μπορούμε ακόμα και σε συνεργασία με αυτόν να το κάνουμε πλήρες!

 

Προτείνω μιας και μας δίνεται η δυνατότητα να το βελτιώσουμε-μορφοποιήσουμε όσο μπορούμε να το κάνουμε, ας πούμε να βάλουμε και ένα ελληνικό πληκτρολόγιο (πέρα απο το sms) ή να του φτιάξουμε τα χρωματάκια (εγώ δυστυχώς δεν τα πάω πολύ καλά με τα χρώματα!)

 

Ας σηκώνουμε το txt και καλό θα ήταν και ένα screenshot μαζί ώστε να είναι εδώ για όποιον θέλει να δοκιμάσει κάτι που του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

To plhktrologio ayto einai sxedon teleio kata thn gnwmh mou!

Ekeina pou leipoun meta apo mia mera xrhshs, einai:

-Oposdhpote ena akomh plhktro gia diorthwsh lathwn plhktrologishs.(Backspace) (to kyriotero, mias kai o tropos pou exei, sthn praksh kai idiws otan biazesai einai gelios)

-Ena akomh board gia kanonika Ellhnika.

-Ena plhktro gia keno sto Board twn arithmwn

 

Deyan, mhpws tha mporouses na kaneis kati se ayta?

Prospathhsa ligo, alla den katafera tipota.

To brhka poly xrhsimo to programmataki, kai pisteyw oti meta den xreizesai kanena allo. Den theleis meta penaki gia otidhpote.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...