Jump to content

Μήπως το defrag των XP είναι λίγο "ανόητο" ?


Datum Processor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζωντας τον τίτλος ίσως δεν καταλάβατε, αλλά θα γίνω αναλυτικά περιγραφικός :X :grin: Επειδή όλα τα προηγούμενα χρόνια την έβγαζα με ένα desktop Cyrix PRO 200(166MHz καθαρά...γιατί ως γνωστόν παλίοτερα η Cyrix ακολουθούσε την πολιτική της AMD...οι ονομαστικές ταχύτητες απείχαν πολύ απο τις πραγματικές, σε αντίθεση με την Intel που ότι πληρώνεις παίρνεις), είπα να εκσυγχρονιστώ κι εγώ! Το πιο βαρύ λειτουργικό που είχα τρέξει σ'εκείνο το pc ήταν τα Mellenium (και μια φορά τα 2000Pro, αλλά ας μην το αναλύσουμε τώρα:ninja: )και είχα συνηθήσεις στην 9χ τύπου defrag.... Αγοράζωντας τώρα το Laptop μου, πολύ φυσικά έχει τα XP πάνω(και Vista Capable:yahoo: )και πέρα οτι το λειτουργικό εννοείται δεν συγκρίνεται με τον πυρήνα της γενιάς 9x(πέρα απο τα millenium που τα έβρισκα σταθερά και "εμπλουτισμένα")παρατήρησα το εξής αρνητικό... κάνωντας defrag παρατήρησα οτι δεν βάζει όλα τα δεδομένα απο την αρχή του δίσκου και στη συνέχεια(δεν μιλάμε για τα μόνο για ανάγνωση που δεν μετακινούνται)...αλλα αφήνει πολλά κενά και μάλιστα μερικά αρχεία τα πάει και προς στο τέλος του δίσκου :scared: ... δοκιμάζω στον ήδη αναδιεργωμένο δίσκο να τον ξανα-ανασυγκροτίσω και παρατηρώ οτι αρχίζει να τα συμπηκνώνει περισσότερο και να τα φέρνει πιο κοντά... μετά απο 5 (!) ανασυγκροτίσεις είχα σχεδόν το επιθυμητό αποτέλεσμα! Τι ακριβώς συμβαίνει???? Το defrag των xp έχει οριοθετιθεί για έναν ορισμένο αριθμό μετακινήσεων και όταν των ολοκληρώνει σταματάει? Αν πει κάποιος οτι το έκαναν έτσι γιατι πιστεύουν οτι θα έχει πιο γρήγορη προσπέλαση ο δίσκος αν τα αρχεία είναι "απόμακρα" μεταξύ τους δεν ισχύει, γιατι στην επόμενη ανασυγκρότηση δεν θα έκανε καμία ενέργεια όπως στην γενιά 9χ... Απο τα 98 και μετά τα αρχεία ήταν δίπλα το ένα στο άλλο απο την αρχή του δίσκου και για να είμαι σίγουρος γι'αυτό δοκίμαζα και άλλα defrags όπως norton και έβλεπα οτι δεν ήταν "ονομαστική" η μετακίνηση :p

Δεν είναι κάτι το σπουδαίο, απλά ασχολούμαι πολύ με τις λεπτομέριες και το πρόσεξα.

:)
Link to comment
Share on other sites

Το defrag των XP από default κάνει ανασυγκρότηση μόνο των αρχείων και όχι του ελεύθερου χώρου. Κανονικά μετά το πρώτο defrag δεν θα έπρεπε να βλέπεις διαφορά στα αποτελέσματα με τα επόμενα.
Link to comment
Share on other sites

Το defrag των XP από default κάνει ανασυγκρότηση μόνο των αρχείων και όχι του ελεύθερου χώρου. Κανονικά μετά το πρώτο defrag δεν θα έπρεπε να βλέπεις διαφορά στα αποτελέσματα με τα επόμενα.

 

Αυτό ακριβώς επεσήμανα κι εγώ.... αν είχε καθοριστεί απο την Micro$oft απο default να λειτουργεί έτσι, μετά δεν θα έπρεπε να κάνει τίποτα..όπως και στις γενεές 9χ.

 

Πάντως και σε Home και σε Professional (με SP2 και στα 2) κάνει αυτό που περιέγραψα :worry: :ninja:

:)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιο άλλο πρόγραμμα για defrag :)

 

Σκέφτομαι να εγκαταστήσω Norton Utilities 2007... Έχω εγκατεστημένο το Norton Internet Security(με antivirus)2006 αλλα φαντάζομαι αν το βάλω απο πάνω, απλά θα απεγκαταστήσει το antivirus και θα προσθέσει τα άλλα στοιχεία που δεν υπάρχουν μαζί με το νέο antivirus. :cool:

:)
Link to comment
Share on other sites

E, εντάξει, είναι ένα πρόγραμμα που όλοι οι ανταγωνιστές το προσφέρουν με αντίτιμο και η MS το δίνει δωρεάν (για του οποίου τη χρήση έχει πληρώσει κιόλας). Μιά χαρά είναι για δωρεάν, να λείπουν τα σχόλια... τα υπόλοιπα Software Houses κλέφτες θα γίνουν;
Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ας θέσω κι εγώ τον προβληματισμό μου. Αυτό που θα περιγράψω συμβαίνει όχι σε έναν αλλά σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές, 2 σταθερούς κι 1 φορητό.

 

Δεν μπορώ να κάνω defrag. Ξεκινάει κανονικότατα, αλλά κάποια στιγμή κατά το compacting βγάζει ένα μήνυμα "Some files could not be defragmented. Please check the defragmentation report to view those files" και το report είναι κενό.

 

Αυτο το πρόβλημα το έχω αρκετό καιρό και τώρα αποφάσισα να το πάρω λίγο πιο σοβαρά. Έτσι έκανα format επί μία εβδομάδα στον έναν υπολογιστή σχεδόν καθημερινά (γιατί πάνω που νόμιζα ότι έβρισκα τι φταίει έκανα δοκιμές ώστε να το επαναφέρω αλλά δεν τα κατάφερνα και έτσι ήθελα να έχω πάλι "καθαρό" σύστημα).

 

Έφτασα στο σημείο κάθε φορά που εγκαθιστώ ένα πρόγραμμα (και δε βάζω πολλά) να κάνω ύστερα defrag ώστε να δω αν θα σταματήσει να κολλάει. Η αρχική δοκιμή ήταν σε "καθαρό σύστημα" (μόνο με τους drivers των συσκευών περασμένους). Όλα καλά. Έκανα και windows update (μόνο τα critical) και συνέχιζε.

Όλα καλά κι όταν έβαλα Windows Live Messenger. Κάποια στιγμή, με τα πολλά, έβαλα Windows Media Player 11 και έκανα παράλληλα και update στον Messenger. Τότε σταμάτησε.

 

Δεν έφταιγαν όμως αυτά (που τα θεωρούσα πιο πιθανά λόγω του ότι υποτίθεται ότι είναι Vista style και έλεγα μήπως χρησιμοποιούν κάποια αρχεία, κτλ...). Δοκίμασα να απεγκαταστήσω στον ένα εκ των τριών υπολογιστών τα Framework v.1/2/3 μήπως φταίνε αυτά, ενώ στο εκ νέου φορμαρισμένο δεν τα εγκατέστησα.. επίσης δεν έβαλα για αρκετό καιρό τα Media Player/Live Messenger και πάλι μόνο με τα critical updates δεν έκανε defrag.

 

Το μήνυμα πάντα το ίδιο και το report πάντα άδειο.

 

Για να μη γράφω πολλά, έχω δοκιμάσει να σβήσω temporary internet files, temporary files γενικότερα, System Restore files, έχω χρησιμοποιήσει τα PageDefrag και Contig (δείχνει τα fragments των αρχείων) που δίνει η Microsoft, έχω χρησιμοποιήσει μια φορά το Diskeeper Home Edition (trial) που υποτίθεται πως είναι η "μαμά" του Windows Defrag και έχω κάνει επίσης defrag σε Safe Mode/Safe Mode Command Prompt (μέσω της εντολής defrag που βρίσκεται στο C:\WINDOWS\system32). Φυσικά λάβετε υπόψη ότι το πρόβλημα εμφανίζεται και σε σχεδόν "γυμνό" σύστημα -όπως περιέργαψα στην αρχή.

 

Έχω ψάξει πάρα πολύ στο Internet και σε ξένα forums, αλλά δεν έχω βρει κάτι που να με εξυπηρετεί. Εκεί μάλιστα γράφουν πως γίνεται να κάνει κάποιος defrag και μέσω του Recovery Console (πράγμα που όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα μιας και γράφει "command not recognised" -προφανώς με κόβει για κάποιους δικούς του λόγους).

 

Και ξανατονίζω:

Το μήνυμα παραμένει το ίδιο και το report πάντα άδειο.

 

Σε "άσχετο" υπολογιστή που δοκίμασα στο γραφείο εμφανίζεται πάλι συμπτωματικά το μήνυμα (το ήξερα εξ'αρχής), μόνο που εκεί μου δείχνει δύο ογκώδη PSTs, τα οποία ήξερα ότι αν αφαιρέσω θα συνεχίσει κανονικά. Σε άλλους υπολογιστές, όλα λειτουργούν κανονικά.

 

 

Οι δοκιμές έγιναν σε σταθερό HP στο γραφείο, Gateway laptop (εγκατεστημένα και τα δύο μέσω των Restore CDs και με τα default partitions, γιατί αν παρεκκλίνει κάποιοςι από αυτά τα defaults δε λειτουργούν σωστά -όπως πχ. μια φορά που έκανα και δεύτερο partiotion στο σταθερό), καθώς και σε custom made υπολογιστή στο σπίτι (προ 3ετίας, ιδιαίτερα δυνατό ακόμα και στις μέρες μας μηχάνημα) πάλι επίτηδες με ένα partition στον primary boot δίσκο.

 

Πρόβλημα δίσκου -προφανώς- δεν υπάρχει και πραγματικά έχω σκάσει γιατί δε μπορώ να καταλάβω τι στην ευχή συμβαίνει....

Link to comment
Share on other sites

update της στιγμής:

 

Σκέφτηκα να δοκιμάσω και το O&O Defrag. Πήγα στο site να το κατεβάσω αλλά ζητάει προσωπικά στοιχεία και δε θέλω να τα δώσω (αν έχετε να προτείνετε κάτι επί τούτου...) κι έτσι βρήκα ένα free download από κάποιο άλλο site, μόνο που είναι η έκδοση 6.5 build 851. Το έτρεξα με τη μέθοδο STEALTH και τελείωσε κανονικά!!!! Ντοϊνγκ!

 

Τώρα το τρέχω και με τη μέθοδο COMPLETE/Access και ο Θεός βοηθός....

 

 

 

Το ερώτημα παραμένει όμως... Γιατί το άλλο δε τρέχει;;;

Link to comment
Share on other sites

Disckeeper 10, τα κάνει όλα μόνο του κάθε μέρα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο... (ουφ!)
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ως αντιπρόσωποι της O&O θα το ψηφίσουμε! Ειδικά με την μέθοδο Complete/Access θα δεις εντυπωσιακή διαφορά.

 

Έχουμε συγκριτικά σε σχέση με το Diskeeper και κάναμε δοκιμές και είμαστε περίπου 20% πιο γρήγοροι στις περισσότερες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Ως αντιπρόσωποι της O&O θα το ψηφίσουμε! Ειδικά με την μέθοδο Complete/Access θα δεις εντυπωσιακή διαφορά.

 

Έχουμε συγκριτικά σε σχέση με το Diskeeper και κάναμε δοκιμές και είμαστε περίπου 20% πιο γρήγοροι στις περισσότερες εφαρμογές.

Και γιατί ρε παλικάρια θέλετε ΟΛΑ τα στοιχεία μου για να κατεβάσω το trial;:p

Link to comment
Share on other sites

Μια ψήφος στο Diskeeper κι από εμένα ως εναλλακτικό defrag tool. Η επιλογή για ανασυγκρότηση όποτε κρίνει αυτό λύνει πραγματικά τα χέρια.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κανείς δεν έχει να απαντήσει κάτι πάνω σε αυτό;;;; :(

Λοιπόν, ας θέσω κι εγώ τον προβληματισμό μου. Αυτό που θα περιγράψω συμβαίνει όχι σε έναν αλλά σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές, 2 σταθερούς κι 1 φορητό.

 

Δεν μπορώ να κάνω defrag. Ξεκινάει κανονικότατα, αλλά κάποια στιγμή κατά το compacting βγάζει ένα μήνυμα "Some files could not be defragmented. Please check the defragmentation report to view those files" και το report είναι κενό.

 

Αυτο το πρόβλημα το έχω αρκετό καιρό και τώρα αποφάσισα να το πάρω λίγο πιο σοβαρά. Έτσι έκανα format επί μία εβδομάδα στον έναν υπολογιστή σχεδόν καθημερινά (γιατί πάνω που νόμιζα ότι έβρισκα τι φταίει έκανα δοκιμές ώστε να το επαναφέρω αλλά δεν τα κατάφερνα και έτσι ήθελα να έχω πάλι "καθαρό" σύστημα).

 

Έφτασα στο σημείο κάθε φορά που εγκαθιστώ ένα πρόγραμμα (και δε βάζω πολλά) να κάνω ύστερα defrag ώστε να δω αν θα σταματήσει να κολλάει. Η αρχική δοκιμή ήταν σε "καθαρό σύστημα" (μόνο με τους drivers των συσκευών περασμένους). Όλα καλά. Έκανα και windows update (μόνο τα critical) και συνέχιζε.

Όλα καλά κι όταν έβαλα Windows Live Messenger. Κάποια στιγμή, με τα πολλά, έβαλα Windows Media Player 11 και έκανα παράλληλα και update στον Messenger. Τότε σταμάτησε.

 

Δεν έφταιγαν όμως αυτά (που τα θεωρούσα πιο πιθανά λόγω του ότι υποτίθεται ότι είναι Vista style και έλεγα μήπως χρησιμοποιούν κάποια αρχεία, κτλ...). Δοκίμασα να απεγκαταστήσω στον ένα εκ των τριών υπολογιστών τα Framework v.1/2/3 μήπως φταίνε αυτά, ενώ στο εκ νέου φορμαρισμένο δεν τα εγκατέστησα.. επίσης δεν έβαλα για αρκετό καιρό τα Media Player/Live Messenger και πάλι μόνο με τα critical updates δεν έκανε defrag.

 

Το μήνυμα πάντα το ίδιο και το report πάντα άδειο.

 

Για να μη γράφω πολλά, έχω δοκιμάσει να σβήσω temporary internet files, temporary files γενικότερα, System Restore files, έχω χρησιμοποιήσει τα PageDefrag και Contig (δείχνει τα fragments των αρχείων) που δίνει η Microsoft, έχω χρησιμοποιήσει μια φορά το Diskeeper Home Edition (trial) που υποτίθεται πως είναι η "μαμά" του Windows Defrag και έχω κάνει επίσης defrag σε Safe Mode/Safe Mode Command Prompt (μέσω της εντολής defrag που βρίσκεται στο C:\WINDOWS\system32). Φυσικά λάβετε υπόψη ότι το πρόβλημα εμφανίζεται και σε σχεδόν "γυμνό" σύστημα -όπως περιέργαψα στην αρχή.

 

Έχω ψάξει πάρα πολύ στο Internet και σε ξένα forums, αλλά δεν έχω βρει κάτι που να με εξυπηρετεί. Εκεί μάλιστα γράφουν πως γίνεται να κάνει κάποιος defrag και μέσω του Recovery Console (πράγμα που όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα μιας και γράφει "command not recognised" -προφανώς με κόβει για κάποιους δικούς του λόγους).

 

Και ξανατονίζω:

Το μήνυμα παραμένει το ίδιο και το report πάντα άδειο.

 

Σε "άσχετο" υπολογιστή που δοκίμασα στο γραφείο εμφανίζεται πάλι συμπτωματικά το μήνυμα (το ήξερα εξ'αρχής), μόνο που εκεί μου δείχνει δύο ογκώδη PSTs, τα οποία ήξερα ότι αν αφαιρέσω θα συνεχίσει κανονικά. Σε άλλους υπολογιστές, όλα λειτουργούν κανονικά.

 

 

Οι δοκιμές έγιναν σε σταθερό HP στο γραφείο, Gateway laptop (εγκατεστημένα και τα δύο μέσω των Restore CDs και με τα default partitions, γιατί αν παρεκκλίνει κάποιοςι από αυτά τα defaults δε λειτουργούν σωστά -όπως πχ. μια φορά που έκανα και δεύτερο partiotion στο σταθερό), καθώς και σε custom made υπολογιστή στο σπίτι (προ 3ετίας, ιδιαίτερα δυνατό ακόμα και στις μέρες μας μηχάνημα) πάλι επίτηδες με ένα partition στον primary boot δίσκο.

 

Πρόβλημα δίσκου -προφανώς- δεν υπάρχει και πραγματικά έχω σκάσει γιατί δε μπορώ να καταλάβω τι στην ευχή συμβαίνει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρατήρησα πρίν λίγες ήμέρες οτι προσπαθώντας να κάνω ανασυγκρότηση στον σκληρό δίσκο του φορητού υπολογιστή μόλις φτάνει στο 12% (σε 3 με 4 λεπτά)σταματάει την ανασυγκρότηση και αφήνει εξω τον φάκελλο ''τα εγγραφά μου''.Δοκίμασα αρκετές κάνοντας την ίδια ενέργεια, αλλά τα αποτελεσμα ήταν το ίδιο.Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει.

Ευχαριστώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κανείς δεν έχει να απαντήσει κάτι πάνω σε αυτό;;;; :(

 

Επειδή αυτό δε μπορεί να συμβαίνει σε διαφορετικά PCs, πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιείς και στα 3 και η οποία μάλλον έχει την κακή συνέθεια να lockάρει συγκεκριμένα αρχεία ή κρίσιμα αρχεία συστήματος.

 

Πρέπει να ψάξεις στα processes να δεις τι μπορεί να συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Giati kata tin diadikasia toy defrag den semperilamvani kai ton fakelo ''my documents'' kai kanei mono sto skliro?

Miopos echi provlima o skliros © an kseri kapoios as moy apantisei

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τελικά ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα του είδους;

 

Vopt καλό και ελαφρύ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...