Jump to content

[S60 3rd Edition] Internet μέσω Bluetooth και σταθερής γραμμής


GEORGEGX20VF
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω διαβάσει οτι γίνεται,αλλα δεν το έχω καταφέρει.

Μπορεί καποιος να μας εξηγησει αναλυτικά πως γίνεται?

Πιστευω ενδιαφέρει πολλους!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να σερφάρεις στο ιντερνετ απο το κινητο,αλλα να μην χρεώνεσαι,να μην είναι μεσω δικτυου κινητης τηλεφωνιας,αλλα να επικοινωνει το κινητο μεσω bt με το pc και να παίρνει το ιντερνετ απο την adsl.

Ξέρω πως γίνεται,το θέμα είναι πως...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι είναι πολύ μπλέξιμο.

Τα προγράμματα δεν υπάρχουν για s60 v3 άλλα μόνο για το s60 1st edition(το έκανα με το n-gage!!!)με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνεις αρχικά μόνος σου μια unsign έκδοση του gnubox ώστε να σου δοθεί πρόσβαση στο mrouter,το πρόγραμμα που θα σε βάλει απο το Pc στο internet.

Να τα links με τα προγράμματα και όλα.

Εγώ δεν είχα υπομονή (ακόμα!) να τα κάνω όλα...

Αν το κάνεις εσυ δώσε οδηγίες!!!

http://www.allaboutsymbian.com/forum/showthread.php?t=45477

http://my-symbian.com/forum/viewtopic.php?t=30386&sid=33

http://www.howardforums.com/showthread.php?t=1003702&page=11&pp=15

 

Updated:Τελικά κάτι κατάφερα.Υπάρχουν δυο μέθοδοι για να τα καταφέρεις αλλά θέλει πολύ ψάξιμο στα πάνω forums.Μόλις τελειοποιήσω την τεχνική θα προσπαθήσω να δώσω οδηγίες....

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ πρώτη φορά παίρνω νοκια,λίγες μέρες έχω το ν73,δεν νομίζω να καταφέρω την διαδικασία αυτή..

Αν τα καταφέρεις γράψε αναλυτικα οδηγίες:)

Thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Το εχει καταφερει κανεις να δουλεψει σε Nokia E50?

Γιατι αν εχω καταλαβει για να δουλεψει πρεπει το κινητο να συνδεθει μεσω Serial port στον υπολογιστη, πραγμα το οποιο δεν εχω βρει πως (και αν) γινεται στο Ε50... :(

Αν εχει κανεις νεοτερα, ας ποσταρει... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Το εχει καταφερει κανεις να δουλεψει σε Nokia E50?

Γιατι αν εχω καταλαβει για να δουλεψει πρεπει το κινητο να συνδεθει μεσω Serial port στον υπολογιστη, πραγμα το οποιο δεν εχω βρει πως (και αν) γινεται στο Ε50... :(

Αν εχει κανεις νεοτερα, ας ποσταρει... :happy:

 

 

Το έχω καταφέρει σε s60 v3 στο Ν73 που έχω.Συμβαίνει όμως το εξής.οι drivers του bluetooth παίζουν αστάθμιτο ρόλο και δεν καταφέρνω να πετύχω μια σταθερή διάταξη.Αν και το σύστημα που περιγράφεται στα παραπάνω links δουλεύει και με τους drivers των windows,σ'εμένα δεν πετυχαίνει πάντα,ενώ οι widcomm έχουν φανεί πολύ μπελαλίτικοι μέχρι τώρα για να τους στήσω.

Να περιμένετε νεότερα....

Πάντως όλα είναι στα παραπάνω Links για όποιον θέλει να ψάξει.

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

Το έχω καταφέρει σε s60 v3 στο Ν73 που έχω.Συμβαίνει όμως το εξής.οι drivers του bluetooth παίζουν αστάθμιτο ρόλο και δεν καταφέρνω να πετύχω μια σταθερή διάταξη.Αν και το σύστημα που περιγράφεται στα παραπάνω links δουλεύει και με τους drivers των windows,σ'εμένα δεν πετυχαίνει πάντα,ενώ οι widcomm έχουν φανεί πολύ μπελαλίτικοι μέχρι τώρα για να τους στήσω.

Να περιμένετε νεότερα....

Πάντως όλα είναι στα παραπάνω Links για όποιον θέλει να ψάξει.

Περιμένω με αγωνία,και εγώ ν73 έχω.

Αν μπορείς κάνε κανένα Mini οδηγό:)

thanks

Link to comment
Share on other sites

Το εχω καταφερει κ εγω στο 3250, αλλα μετα απο ενα format για καποιο λογο δε δουλευει :wacko: Δεν ειναι τιποτα φοβερο αρκει τις οδηγιες.Το 3ο link που εδωσε ο coolajami ειναι πολυ αναλυτικο οπως επισης και αυτο. Ειναι για το n72, ομως τα βηματα εινα ιδια και για τα 3rd edition.

 

@coolajami Εχω το εξης προβλημα το οποιο υπηρχε και πριν το format, που ακομα δουλευε: Φτιαχνω το AP Bt, και αμα τρεξω μια φορα το gnubox, μετα δε μπορω να ξαναμπω στα σημεια προσβασης (στις ρυθμισεις). Σου εχει τυχει??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται να έχουμε εγκαταστήσει στο pc το mrouter το οποίο απ' το site της intuwave δεν κατεβαίνει. Μήπως μπορεί κανείς να το ανεβάσει;
Link to comment
Share on other sites

an den bgei gnubox gia 9.1 den prokeitai na dei internet over bluetooth to 3250 oute san oneiro...

 

to 3250 den yposthrizei oute bluetooth PAN, oute bluetooth SPP (serial port profile), opote aporw pws to kataferan oi filoi pou isxyrizontai oti ginetai... giati ap' oso exw psa3ei to gnubox exei parath8ei edw kai kairo (hmoun sta pro8yra na to peira3w gia na to kanw compatible me 9.1 otan eixa thn mourla me to symbian... alla mou perase :p)

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα καμιά φορά μου κολλάνε οι ρυθμίσεις και δε μπορώ να ξαναμπώ.Το μόνο που με σώζει είναι το restart.

Καλά έχω σαλτάρει..

Έχω καταφέρει να το πάω μέχρι το σημείο να κάνει connect στο Pc αλλά μετά συμπεριφέρεται περίεργα.Άλλοτε δουλεύει,άλλοτε δε δουλέυει,άλλοτε κάνει connect και μετά κάνει άμεσα disconnect.Τώρα είναι στη φάση που σταμάτησε να βλέπει και το serial port!!!

Πάντως αν είστε τυχεροί μπορείτε να το πετύχετε μόνο με gnubox και τους Drivers της Widcomm(ούτε mrouter ούτε τιποτα).Με τον XP εμένα κολλούσε συνεχώς.

Δε ξέρω,προσπαθώ να βρώ αν χρειάζεται και ρυθμίσεις για το ΝΑΤ αλλά μέχρι τώρα δε βρήκα τίποτα.

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

an den bgei gnubox gia 9.1 den prokeitai na dei internet over bluetooth to 3250 oute san oneiro...

 

to 3250 den yposthrizei oute bluetooth PAN, oute bluetooth SPP (serial port profile), opote aporw pws to kataferan oi filoi pou isxyrizontai oti ginetai... giati ap' oso exw psa3ei to gnubox exei parath8ei edw kai kairo (hmoun sta pro8yra na to peira3w gia na to kanw compatible me 9.1 otan eixa thn mourla me to symbian... alla mou perase :p)

 

Τα links που δοθηκαν παραπανω τα ειδες??:rolleyes:

To gnubox για 9.1 εχει βγει απλα ειναι unsigned. Πρεπει να το κανεις signed και τρεχει κανονικα.

 

Πάντως αν είστε τυχεροί μπορείτε να το πετύχετε μόνο με gnubox και τους Drivers της Widcomm(ούτε mrouter ούτε τιποτα).

Προφανως με Widcomm drivers, αλλα χρειαζεται και το mrouter. Ετσι τουλαχιστον δεν μπλεκεις με ΝΑΤ κλπ. Πριν το format δουλευε απροβληματιστα, πλεον μου πεταει ενα "connection error -1".

Link to comment
Share on other sites

to 3250 den yposthrizei oute bluetooth PAN, oute bluetooth SPP (serial port profile), opote aporw pws to kataferan oi filoi pou isxyrizontai oti ginetai...

 

serial port profile υποστηρίζει...Αν θες ρίξε μια ματιά στον επίσημο οδηγό του 3250

http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_3250_UG_el.pdf

 

Φτιαχνω το AP Bt, και αμα τρεξω μια φορα το gnubox, μετα δε μπορω να ξαναμπω στα σημεια προσβασης (στις ρυθμισεις).

 

Το ίδιο ακριβώς παθαίνω και γω και μόνο αν μπώ στο gnubox στο επιλογές->install->delete records μου επανέρχονται χωρίς βέβαια να υπάρχει πια το σημείο πρόσβασης Bt που είχα φτιάξει.

 

Σύνδεση δεν έχω καταφέρει να κάνω, μου βγάζει και μένα "connection error -1". Μήπως ξέρει κανείς τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μήπως βρήκε κανείς πως ξεμπλέκει με το ΝΑΤ της γραμμής του DSL;Νομίζω αφού απέκλεισα όλα τα άλλα αυτό είναι το πρόβλημα μου,γιατι το fritzbox δεν έχει κάποια επιλογή για να το ρυθμίσω και δε βρίσκω και τι πρέπει να δηλώσω στο Port forwarding..
Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

Το mrouter μου είναι ασταθές,τουλάχιστο σε εμένα.Δε ξέρω αν κάνω κάτι λάθος αλλά πότε συνδέεται,πότε όχι με το κινητό και δε μπορώ να καταλάβω με ποια κριτήρια επιλέγει κάθε φορά να συνδεθεί η όχι.

Με απευθείας σύνδεση στους drivers της Widcomm με δείνει σύνδεση αλλά κολλάει στο NAT.

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή ειμαι και άσχετος απο νοκια και γενικα απο ανοιχτο λειτουργικο,θα μπορούσε κάποιος αναλυτικά να γράψει τα βήματα?

plz

Thanks

Link to comment
Share on other sites

και ξαναρωταω...

Το εχει καταφερει κανεις να δουλεψει σε Nokia E50?

 

P.S.εεεεεεεμμμ..... quote στον εαυτο μου :p

Link to comment
Share on other sites

και ξαναρωταω...

 

 

P.S.εεεεεεεμμμ..... quote στον εαυτο μου :p

 

Όλα είναι στα Site που έδωσα παραπάνω.Δεν έχει σημασία οτι ειναι Ε50,σημασία είναι οτι έχει s60 v3 κινητό,δίχως να έχει σημασία το μοντέλο.Όποτε ακολούθα οδηγίες και ότι γίνει.

Εγώ πάντως θα καθυστερήσω να γράψω οδηγό,δεν τα κατάφερα μέχρι τέλους,ξεκίνησε και η εξεταστική :(

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κανείς που τα κατάφερε να γράψει αναλυτικα οδηγίες?

xxxxxxxxxxxxxxxxxx

Εδώ πάντως ο χρήστης εχει γράψει πολύ καλές οδηγίες,το πρόβλημα ειναι οτι τα Link που εχει βαλει για να κατεβουν διαφορα προγραμματα εχουν κοπει,δλδ εχει αναμεσα στο λινκ .......

Αν τα βρουμε τα λινκ,και κατεβάσουμε και τα προγραμματα καλά θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

το signsis και το Developer Request εχει σ'αυτα τα λινκ. θα τα βρεις κι εδω

http://www.gosymbian.com/forum/viewtopic.php?t=757

στο symbiansigned ετσι κι αλλιως πρεπει να γραφτεις για να κανεις sign την εφαρμογη και απο εκει θα κατεβασεις το Developer...κλπ..:)

αν θες το κανω κι εγω :p

Link to comment
Share on other sites

το signsis και το Developer Request εχει σ'αυτα τα λινκ. θα τα βρεις κι εδω

http://www.gosymbian.com/forum/viewtopic.php?t=757

στο symbiansigned ετσι κι αλλιως πρεπει να γραφτεις για να κανεις sign την εφαρμογη και απο εκει θα κατεβασεις το Developer...κλπ..:)

αν θες το κανω κι εγω :p

Αν το κάνεις και αυτό,τι να πω,σε ευχαριστώ πολύ!

με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ σήμερα και οχι μόνο σήμερα:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...