Jump to content

Hannibal Lecter Movies


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://img127.imageshack.us/img127/7007/hannibalrisingio1.jpg

 

Hannibal Rising

 

Επίσημο Site

 

Σκηνοθέτης: Peter Webber (Girl With a Pearl Earing)

Σενάριο: Thomas Harris

 

Ένας από του πιο αγαπημένους και ευφυείς, παρανοϊκούς δολοφόνους που πέρασαν ποτέ από τις οθόνες των κινηματογράφων αλλά και το χώρο της λογοτεχνίας, είναι αδιαμφισβήτητα ο Hannibal "The Cannibal" Lecter.

 

H σειρά βιβλίων αλλά και ταινιών με πρωταγωνιστή τον Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) είναι από τις πιο αγαπημένες του κοινού και ήδη αριθμεί 4 ταινίες: Manhunter, Silence of the Lambs, Hannibal και Red Dragon, όλα βασισμένα στα ομώνυμα μυθιστορήματα του Thomas Harris.

 

Το Manhunter μας σύτστηνε τον ευφυέστατο ψυχολόγο Hannibal, στη συνέχεια το μοναδικό Silence of the Lambs άλλαξε για πάντα την πορεία των serial killer ταινιών με τον Hannibal φυλακισμένο σε ένα ίδρυμα να βοηθάει τη νέα πράκτορα του FBI, Clarice Starling, στο να καταφέρει να πιάσει έναν μανιακό δολοφόνο, το Hannibal μας έδειξε τη ζωή του δραπέτη Hannibal και το κυνήγι αστυνομίας και "παλαιών γνώριμων" στην προσπάθειά τους να συλλάβουν και πάλι τον δρ. Lecter. Τέλος το Red Dragon, μας πηγαίνει πίσω στην πρώτη φυλάκιση του dr. Lecter, όταν και πάλι η αστυνομία χρειάστηκε τη βοήθειά του για να πιάσει έναν serial killer.

 

Το Hannibal Rising μας πηγαίνει πολύ πιο πίσω. Συγκεκριμένα, μας πηγαίνει στα παιδικά και εφηβικά χρόνια του Hannibal Lecter, και στην προσπάθειά του να ξεπεράσει τις τρομακτικές εικόνες του B' Παγκοσμίου Πολέμου τις οποίες είδε από κοντά ως παιδί, και τον σημάδεψαν για πάντα.

 

Το Hannibal Rising, βασίζεται στο καινούργιο βιβλίο του Thomas Harris, το οποίο δεν έχει δεχτεί ομολογουμένως και τις καλύτερες κριτικές, με την πλειοψηφία αυτών να το χαρακτηρίζουν "ανεπαρκές", "πολύ κατώτερο ως υπόθεση σε σχέση με τα άλλα" και "ανίκανο να εξηγήσει τι πραγματικά συνέβη στον νεαρό Lecter".

 

Στην ταινία τον νεαρό Lecter ΦΥΣΙΚΑ δεν παίζει ο Hopkins (πως θα μπορούσε άλλωστε;;; ) αλλά ο Gaspard Ulliel.

 

Η ταινία κάνει το ντεμπούτο της στις κινηματογραφικές αίθουσες στις 9 Φεβρουαρίου 2007...

 

Δεν ξέρω για εσάς, πάντως εγώ το περιμένω με αγωνία όπως και να έχει :D

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδη δεν εχω δει καμμια ταινια με τον hanibal Και λεω να δω καποια αποψε...εχω στα χερια μου το Red dragon και το Hannibal ποια να δω?
Link to comment
Share on other sites

The Silence of the Lambs (1991)

Hannibal (2001)

Red Dragon (2002)

 

H σειρά που προβλήθηκαν ;)

 

DesertSMisSRaiN thanx για την πληροφορία! Ως οπαδός του Hopkins για Lecter δε μπορώ να αγαπήσω την ταινία όπως τις άλλες αλλά σίγουρα θα την τιμήσω :D

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

H σειρά βιβλίων αλλά και ταινιών με πρωταγωνιστή τον Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) είναι από τις πιο αγαπημένες του κοινού και ήδη αριθμεί 4 ταινίες: Manhunter, Silence of the Lambs, Hannibal και Red Dragon, όλα βασισμένα στα ομώνυμα μυθιστορήματα του Thomas Harris.

 

Το Manhunter μας σύτστηνε τον ευφυέστατο ψυχολόγο Hannibal, στη συνέχεια το μοναδικό Silence of the Lambs άλλαξε για πάντα την πορεία των serial killer ταινιών με τον Hannibal φυλακισμένο σε ένα ίδρυμα να βοηθάει τη νέα πράκτορα του FBI, Clarice Starling, στο να καταφέρει να πιάσει έναν μανιακό δολοφόνο, το Hannibal μας έδειξε τη ζωή του δραπέτη Hannibal και το κυνήγι αστυνομίας και "παλαιών γνώριμων" στην προσπάθειά τους να συλλάβουν και πάλι τον δρ. Lecter. Τέλος το Red Dragon, μας πηγαίνει πίσω στην πρώτη φυλάκιση του dr. Lecter, όταν και πάλι η αστυνομία χρειάστηκε τη βοήθειά του για να πιάσει έναν serial killer.

Φιλτατε Desert νομιζω πως εχει κανει ενα λαθακι. Η ταινια Red Dragon αποτελει απλα remake του Μanhunter και οχι διαφορετικη ιστορια. Και οι 2 ταινιες βασιζονται στο ιδιο ακριβως βιβλιο ("Red Dragon") που ειναι και το πρωτο οπου εμφανιζεται ο Hannibal.

 

The Silence of the Lambs (1991)

Hannibal (2001)

Red Dragon (2002)

H σειρά που προβλήθηκαν ;)

Kαι να μην ξεxναμε το Manhunter (1986) που ειναι η πρωτη κινηματογραφικη εμφανιση του Hannibal (τον υποδειεται ο Brian Cox).

Οι περισσοτεροι ισως δεν εχουν δει τη συγκεκριμενη ταινια, αλλα πιστευω οτι μαζι με το Silence Of The Lambs ειναι οι καλυτερες της σειρας. Λογω δε προσωπικης συμπαθειας και εκτιμισης στο σκηνοθετη του Manhunter, Μichael Mann αποτελει για εμενα προσωπικο favorite.

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

Το manhunter αξιζει να το δω; Ειναι το ιδιο με το Red Dragon; Ειναι με αλλους ηθοποιους;
Eιναι η ιδια ιστορια με το Red Dragon αλλα σαν ταινια ειναι πολυ ανωτερη. Οι ηθοποιοι ειναι φυσικα διαφορετικοι (γυριστε στα μεσα του '80), και το στυλ αρκετα διαφορετικο απο τις νεοτερες ταινιες.

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

 

Kαι να μην ξεxναμε το Manhunter (1986) που ειναι η πρωτη κινηματογραφικη εμφανιση του Hannibal (τον υποδειεται ο Brian Cox).

 

Έχεις δίκιο για το Manhunter και ευτυχώς που μου το θύμισες γιατί το έχω αγοράσει και δεν το έχω δει, ντροπή μου! Ευκαιρία με τη νέα ταινία για παρακολούθηση ξανά όλων των ταινιών με τη σειρά - άλλο που δεν ήθελα :D

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα.και ταιριαζει και με το κλιμα του καιρου,χειμωνας και hannibal.οτι καλυτερο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε Desert νομιζω πως εχει κανει ενα λαθακι. Η ταινια Red Dragon αποτελει απλα remake του Μanhunter και οχι διαφορετικη ιστορια. Και οι 2 ταινιες βασιζονται στο ιδιο ακριβως βιβλιο ("Red Dragon") που ειναι και το πρωτο οπου εμφανιζεται ο Hannibal.

 

Σε θέματα ταινιών, φίλτατε faithless, είμαι χιλιόμετρα πίσω σου. Έχεις δίκιο - αν και το είχα ξανακούσει πως είναι remake το Red Dragon του Manhunater. Δεν το έχω δει ποτέ βέβαια (το Manhunter, εννοώ) οπότε σίγουρα δεν ξέρω ομοιότητες και διαφορές Red Dragon-Manhunter.

 

Μια και το θυμήθηκα, είχα πάρει κάποτε το Manhunter με μια εφημερίδα. Ίσως είναι ώρα να το ξεθάψω και να το δω....μια και το προτείνεις και εσύ :happy:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

"momentum pictures" :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Ουτε η μανα τους δεν τους ξερει...:lol: :lol: :lol:

 

Άσε...γιατί έχουμε καεί από πιο γνωστές... (βλ. Dimension)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σε θέματα ταινιών, φίλτατε faithless, είμαι χιλιόμετρα πίσω σου. Έχεις δίκιο - αν και το είχα ξανακούσει πως είναι remake το Red Dragon του Manhunater. Δεν το έχω δει ποτέ βέβαια (το Manhunter, εννοώ) οπότε σίγουρα δεν ξέρω ομοιότητες και διαφορές Red Dragon-Manhunter.

 

Μια και το θυμήθηκα, είχα πάρει κάποτε το Manhunter με μια εφημερίδα. Ίσως είναι ώρα να το ξεθάψω και να το δω....μια και το προτείνεις και εσύ :happy:

 

Το Red Dragon είναι πιο πιστό στο μυθιστόρημα σε σχέση με τον Ανθρωποκυνηγό. Γενικά το δεύτερο είναι πολύ καλύτερο σαν ταινία από το νερόβρασμα που ήταν το Red Dragon αλλά δεν παύει να είναι σχετικά μέτριο, πολύ κατώτερο από τις υπόλοιπες ταινίες του Μαν και καμία σχέση με τη Σιωπή των Αμνών. Κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον. Πάντως αξίζει να το δεις.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μια και το θυμήθηκα, είχα πάρει κάποτε το Manhunter με μια εφημερίδα. Ίσως είναι ώρα να το ξεθάψω και να το δω....μια και το προτείνεις και εσύ :happy:

 

Εννοείς το Red dragon (στα ελληνικά Κόκκινος δράκος) που είχε δώσει το καλοκαίρι που μας πέρασε το Θέμα. Το έχω κι εγώ. Ίσως το διαβάσω.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το Red dragon (στα ελληνικά Κόκκινος δράκος) που είχε δώσει το καλοκαίρι που μας πέρασε το Θέμα. Το έχω κι εγώ. Ίσως το διαβάσω.

Όχι το βιβλίο (γαμώτο, το έχασα!). Την ταινία Manhunter είχα πάρει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω μέρος της σελίδας αυτής θα βρείτε πολλές photos από την ταινία :)

 

+ ένα καινούργιο teaser της ταινίας

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Dr. Lecter χωρις Anthony Hopkins δεν νοειται, ομως δεν γινεται να μην το δω. :happy:

 

Λογω δε προσωπικης συμπαθειας και εκτιμισης στο σκηνοθετη του Manhunter, Μichael Mann αποτελει για εμενα προσωπικο favorite.

 

Μιας που τον ανεφερες, δεν μπορω να πω οτι εχω δει πολλες ταινιες του και γενικα δεν γνωριζω πολλα για αυτον και το βιογραφικο του, αλλα respect για το Heat που αν δεν κανω λαθος ειναι η μονη ταινια που ειδαμε Al Pacino & De Niro να συμπρωταγωνιστουν. (το επος Godfather II φυσικα δεν "πιανεται")

Link to comment
Share on other sites

Μιας που τον ανεφερες, δεν μπορω να πω οτι εχω δει πολλες ταινιες του και γενικα δεν γνωριζω πολλα για αυτον και το βιογραφικο του, αλλα respect για το Heat που αν δεν κανω λαθος ειναι η μονη ταινια που ειδαμε Al Pacino & De Niro να συμπρωταγωνιστουν.

Οταν ειχα δει το Manhunter για πρωτη φορα (πρεπει να ημουν γυρω στα 13-14) μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση τοσο το σεναριο (αρκετα ασυνηθιστο εκεινη την εποχη) οσο και το στυλ του σκηνοθετη, εμελε τελικα και τα δυο να γινουν διαχρονικα. Η ιστορια του Hannibal γνωρισε και αλλες συνεχειες και εξελιχθηκε σε franchise και το στυλ του Mann (πιο ωριμο μετεπειτα) εξακολουθει να μας συντροφευει, εχοντας να επειδειξει μερικες απο τις πιο αξιολογες ταινιες της τελευταιας 15ετιας. Αν και οχι παραγωγικος ο Mann καταφερνει να κανει καθε ταινια "δικη του", ενα σπανιο προσον στην σημερινη εποχη που οι σκηνοθετες ειναι αναλωσιμες μηχανες παραγωγης ταινιων και οχι πια auters. Η τελευταια του προσπαθεια δε, το Miami Vice, αποτελει για εμενα μια απο τις καλυτερες ταινιες του 2006, αλλα και γενικα μια εξαιρετικη ταινια. Το στυλ του κυριολεκτικα απογειωνεται και παρολα αυτα δεν ειναι μια illustration κατασκευη αλλα μια ταινια με ψυχη, ρυθμο (σαγηνευτικα νωχελικο) και "κεντρι".

 

Παραθετω τη φιλμογραφια του απο το 1992 και ενθεν:

Miami Vice (2006)

Collateral (2004)

Ali (2001)

The Insider (1999)

Heat (1995)

The Last of the Mohicans (1992)

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

Είδες τι μπορεί να σου κάνει ο αρραβώνας με την Audrey Tautou?? :ρ

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είδες τι μπορεί να σου κάνει ο αρραβώνας με την Audrey Tautou?? :ρ

Να σε κάνει κα(ρ)νίβαλο?

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πιο ευχάριστο που μπορεί να σου κάνει;;

Μπορεί π.χ. να πεθάνεις από τη βαρεμάρα!

End offtopic!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
9 Φεβρουαρίου βγαίνει και στις ελληνικές αίθουσες ή μόνο στις αμερικάνικες;

 

Το πότε θα έρθει στην Ελλάδα είναι ακόμη άγνωστο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...