Jump to content

160 χαρακτηρες στα μηνυματα με Resco Keyboard


NightMare-
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα....Προχθες, μην εχοντας κατι να κανω, ειπα να προσπαθησω να αλλαξω λιγο την κωδικοποιηση των χαρακτηρων για το ελληνικο πληκτρολογιο για να μπορω να στελνω 160 χαρακτηρες με ενα μηνυμα.Και πιστευω οτι τελικα τα καταφερα...Απλα αντικαταστηστε τον αρχειο AR.map που βρισκεται μεσα στο φακελο /Languages του Resco Keyboard και επιλεγετε σαν δευτερη γλωσσα εισαγωγης "Arabic".
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα....Προχθες, μην εχοντας κατι να κανω, ειπα να προσπαθησω να αλλαξω λιγο την κωδικοποιηση των χαρακτηρων για το ελληνικο πληκτρολογιο για να μπορω να στελνω 160 χαρακτηρες με ενα μηνυμα.Και πιστευω οτι τελικα τα καταφερα...Απλα αντικαταστηστε τον αρχειο AR.map που βρισκεται μεσα στο φακελο /Languages του Resco Keyboard και επιλεγετε σαν δευτερη γλωσσα εισαγωγης "Arabic".

BRAVO!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

:lol: FREE SMS :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, thank you very much ;)
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά φίλε μου, ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

 

Χρόνια πολλά σε όλους,καλή χρονιά εύχομαι με υγεία και ότι επιθυμείται.

 

:D :D :D :D :D :D

Life is a trip......

Better do it on a motorcycle.

Link to comment
Share on other sites

File mou den prolaveno na to peraso tora alla an doulevei opos les

eisai Foveros exei voithisei para polous pou eixame afto to provlima tou periorismou.

Xilia efxaristo kai kali xronia se olous.

Link to comment
Share on other sites

To dokimasa :O alla ego anagastika na kano metenomasia to arxeio

apo AR.map se Arabic.map gia na doulepsei

Ta simperasmata ...... !:knife:

Doulevei alla iparxoun dio provlimata.:rtfm:

Proton : ta grammata einai mono kefalea.....!:oops:

Defteron: den mporo na exo to agliko pliktrologio gia tis alles doulies mou kai prepei na to vgazo kathe fora pou thelo na kano kati allo.:protest:

 

To kalitero tha itan na ginei kapoia epemvasi sto elliniko arxeio oste na exoume 160 xaraktires me mikra kai megala gramata kai san defteri glosa na exoume ta Aglika kai gia tis alles doulies mas.:heat: :sorry: :what: :wink: :happy:

Link to comment
Share on other sites

To dokimasa :O alla ego anagastika na kano metenomasia to arxeio

apo AR.map se Arabic.map gia na doulepsei

Ta simperasmata ...... !:knife:

Doulevei alla iparxoun dio provlimata.:rtfm:

Proton : ta grammata einai mono kefalea.....!:oops:

Defteron: den mporo na exo to agliko pliktrologio gia tis alles doulies mou kai prepei na to vgazo kathe fora pou thelo na kano kati allo.:protest:

 

To kalitero tha itan na ginei kapoia epemvasi sto elliniko arxeio oste na exoume 160 xaraktires me mikra kai megala gramata kai san defteri glosa na exoume ta Aglika kai gia tis alles doulies mas.:heat: :sorry: :what: :wink: :happy:

 

Το πρόβλημα με τα κεφαλαία δε νομίζω ότι λύνεται. Εδώ μέχρι τώρα όχι μόνο γράφαμε κεφαλαία αλλά αναγκαζόμαστε να γυρνάμε το πληκτρολόγιο στα αγγλικά για να γράψουμε όλους τους χαρακτήρες που είναι ίδιοι οπτικά με τους ελληνικούς και να το γυρνάμε στα ελληνικά μόνο για το Γ, Δ, Θ, Λ, Ξ, Π, Σ, Φ, Ψ και Ω. Άρα μας γλιτώνει από πολύ κόπο. Όσο για το Αγγλικό πληκτρολόγιο ποιος μας εμποδίζει να έχουμε σαν πρώτη γλώσσα το "Arabic" (=Greek) και σα δεύτερη τα Αγγλικά για όπου αλλού τα θέλουμε; Εγώ έτσι το έχω και δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω και τα μικρα γραμματα τοτε τα μηνυματα θα πηγαινουν με UNICODE μορφη.Εγω εχω σαν πρωτη επιλογη το original ελληνικο και σαν δευτερη επιλογη το ελληνικο για τα SMS.Τα γραμματα εγω τα εκανα να ειναι κεφαλαια παντα επιτηδες για να μην υπαρχουν προβληματα στην αποστολη.Αν τροποποιησω το original ελληνικο μετα καποια γραμματα οταν γραφεις θα τα παιρνει ως αγγλικα. Π.χ το Ε το Α το Χ κ.λ.π.
Link to comment
Share on other sites

εισαι ωραιοςςς μπραβο :):) αχχχ αντε να στελνουμε και εμεις 160 χαρακτηρες!!

Καλη ΧΡΟΝΙΑ σε ολους !!!!

:εδιτ: εχω βεβαια ενα προβλημα με τα κοντακτς που δεν τα εχω ολα κεφαλαια.... :εδιτ:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρονια Πολλά!

Αυτο με τους 160 χαρακτηρες εχει ξανα-αναφερθει μερικά επεισόδια πιο πριν!

Η σωτηρία της ψυχής...ε του resco keyboard θελω να πω, βρισκεται στο περιβοητο........greek.map το οποιο και επισυναπτω.

Απλά μετονομαστε το αρχειο σε .map και βαλτε το στα languages του resco.

Τιποτε αλλο δεν χρειαζεται........Γραφετε 160 χαρακτηρες με Ελληνικα κεφαλαια και αλλαζετε κανονικα σε Αγγλικα αν το επιθυμειτε η οποιαδηποτε αλλη γλωσσα!:)

 

Αντε και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρονια Πολλά!

Αυτο με τους 160 χαρακτηρες εχει ξανα-αναφερθει μερικά επεισόδια πιο πριν!

Η σωτηρία της ψυχής...ε του resco keyboard θελω να πω, βρισκεται στο περιβοητο........greek.map το οποιο και επισυναπτω.

Απλά μετονομαστε το αρχειο σε .map και βαλτε το στα languages του resco.

Τιποτε αλλο δεν χρειαζεται........Γραφετε 160 χαρακτηρες με Ελληνικα κεφαλαια και αλλαζετε κανονικα σε Αγγλικα αν το επιθυμειτε η οποιαδηποτε αλλη γλωσσα!:)

 

Αντε και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

 

Oταν αποθηκευω το αρχειο στο desktop pc μου μου το εμφανιζει ως σκετο greek χωρις το extension .txt ωστε να το μετονομασω σε .map

Πως το κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Oταν αποθηκευω το αρχειο στο desktop pc μου μου το εμφανιζει ως σκετο greek χωρις το extension .txt ωστε να το μετονομασω σε .map

Πως το κανουμε?

Καποιο λαθος κανεις, για ξαναδοκιμασε! Σιγουρα πρεπει να υπαρχει μια καταληξη.....που να πηγε??:p

Αν δεν τα καταφερεις, στειλε μου ΡΜ με το email σου να στο στειλω.

Link to comment
Share on other sites

a, tote dn thes to resco, gt to resco einai gia na grafeis me to penaki ;)
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Ti na kano =file moy?

 

Κατεβασε το resco keyboard pro 4.35, κανε install, επελεξε 1η γλωσσα στις ρυθμισεις του resco ελληνικα, 2η γλωσσα agglika.....και μετα κανε αυτο που περιεγραψα πιο πανω. Βαλε το αρχειο greek.txt (μετονομασε το σε greek.map)

στο φακελο που ειναι το ρεσκο μαλλον στα program files/resco/languages

Kανε ενα σοφτ ρισετ και εισαι οκ.

Πιο λιανα δεν μπορω να το πω σορρυ. Αν εισαι Αθηνα στειλε ΡΜ μηπως βρεθουμε και στο εγκαταστησω εγω.

αυτα..............:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρονια Πολλά!

Αυτο με τους 160 χαρακτηρες εχει ξανα-αναφερθει μερικά επεισόδια πιο πριν!

Η σωτηρία της ψυχής...ε του resco keyboard θελω να πω, βρισκεται στο περιβοητο........greek.map το οποιο και επισυναπτω.

Απλά μετονομαστε το αρχειο σε .map και βαλτε το στα languages του resco.

Τιποτε αλλο δεν χρειαζεται........Γραφετε 160 χαρακτηρες με Ελληνικα κεφαλαια και αλλαζετε κανονικα σε Αγγλικα αν το επιθυμειτε η οποιαδηποτε αλλη γλωσσα!:)

 

Αντε και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

 

File "Matrix"

An antikatastisoume to "original" arxeio ton ellinikon me to diko sou malon xanoume ta peza Ellinika gramata pou ego prosopika ta xrisimopio poli perisotero allou para se "sms":O

Link to comment
Share on other sites

File "Matrix"

An antikatastisoume to "original" arxeio ton ellinikon me to diko sou malon xanoume ta peza Ellinika gramata pou ego prosopika ta xrisimopio poli perisotero allou para se "sms":O

 

Ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις να γραφεις με πεζα?:worry:

Απλα στα SMS θα γραφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ για να εχεις 160 χαρακτηρες ανα μηνυμα. Αυτο δεν αναιρει την χρηση των πεζων. Σε ολα τα αλλα προγραμματα-Word κλπ- μπορεις ανετα να γραφεις με οτι θελεις.

Δεν χανεις τιποτα, πατας CAPS και γραφεις Κεφαλαια, ξαναπατας και γραφεις πεζα.

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ SMS ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ!:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάτριξ αυτό που εννοεί ο nicesat είναι πως όταν γράφεις ελληνικό κείμενο στη Word ή άλλη σχετική εφαρμογή, τα κεφαλαία Ελληνικά γράμματα, θα αναγνωρίζονται σαν αγγλικά. Για παράδειγμα: γράψε τη λέξη

"Ελληνικά" στη Word του PPC σου με το Resco Keyboard και μετά άνοιξε το αρχείο αυτό στη Word του PC σου. Αν έχεις ελληνικό ορθογράφο, θα καταλάβεις τι εννοεί ο nicesat.

Φυσικά, αν κάποιος δε χρησιμοποιεί την Pocket Word για να γράφει κείμενο στα Ελληνικά, το αρχειάκι greek.map είναι πολύ βοηθητικό.

 

Ένας άλλος τρόπος για να μπορεί κάποιος να γράφει Ελληνικά SMS είναι να μετονομάσει το αρχειάκι σε Custom.map και να το αντιγράψει στο φάκελο languages και μετά να επιλέξει σαν γλώσσες τα Ελληνικά και το Custom. Έτσι όμως δεν θα έχει Αγγλικά. Άρα αυτό είναι χρήσιμο μόνο σε όσους δε χρειάζονται αγγλικό πληκτρολόγιο.

 

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και το σκιν που έχω φτιάξει για Ελληνικά SMS για το Spb Full Screen Keyboard.

Θα το βρείτε εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=159869

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...