Φθηνότερες ή δωρεάν κλήσεις για κινητά;

Απάντηση

gvales

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: Άγνωστη
Γεια χαρα σε ολους!

ΔΕΝ εχω δει μεχρι τωρα θεμα για voip εταιριες η αλλους τροπους για φθηνοτερες ή και ακομα δωρεαν χρεωσεις για κλησεις σε κινητα.

Αναρωτιεμαι αν υπαρχει τιποτα τετοιο που να βοηθαει την κατασταση γιατι εχω δωσει την περιουσια μου σε αυτα.....

Καποιος θα βρηκε τον "Μεσσια"
που ανεστησε τον "Τσαμπα" στην κινητη τηλεφωνια
Τελευταία τροποποίηση από gvales: 3 Δεκ. 2006, 22:51.

Nrg

Nrg's Avatar: Sony Ericsson W995
HSUPA Member
Αν σε ενδιαφερει με 15 Ευρω να εχεις 300 λεπτα προς κινητα, τοτε δες το call free 300 www.cosmoline.gr

gvales

no avatar
Mobile Member

voip gia kinita?

Παράθεση από Nrg >
Αν σε ενδιαφερει με 15 Ευρω να εχεις 300 λεπτα προς κινητα, τοτε δες το call free 300 www.cosmoline.gr
ΑΠΟ μια γρηγορη ματια που εριξα ειναι για πακετο συμβολαιου για τουλαχιστον 1 χρονο το παραπανω που εδωσες .

Εχετε να προτεινετε κατι πιο απλο χωρις ΔΕΣΜΕΥΣΕΙς σε voip για φθηνο/δωρεαν για κλησεις προς κινητα?????

Τελευταία τροποποίηση από gvales: 3 Δεκ. 2006, 22:50.

giamar

giamar's Avatar: Motorola E398
GPRS Member
Να πάρετε από μια καρτούλα TIM f2g και να ενεργοποιήσετε το non-stop μεταξύ σας (ή μία καρτούλα f2g για εσένα μόνο, αν το κινητό που θέλεις να καλείς είναι ΤΙΜ) μάλλον δεν θα σε βολεύει, αφού άλλωστε ρωτάς στο forum της σταθερής τηλεφωνίας.

Δυστυχώς για κλήσεις από σταθερό σε κινητό είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Υπήρχε η Kapa Χρονοκάρτα των 10 Ευρώ (που την αγόραζες με 7.50 Ευρώ από την Ομόνοια) και σου έδινε υποτίθεται 72 λεπτά για κινητά, αλλά σου ψιλοέκλεβε και μονάδες κάθε τόσο. Τώρα νομίζω την πουλάνε ακριβότερα από 7.50 Ευρώ οπότε δεν συμφέρει πια και τόσο.

gvales

no avatar
Mobile Member
Παράθεση από giamar >
Να πάρετε από μια καρτούλα TIM f2g και να ενεργοποιήσετε το non-stop μεταξύ σας (ή μία καρτούλα f2g για εσένα μόνο, αν το κινητό που θέλεις να καλείς είναι ΤΙΜ) μάλλον δεν θα σε βολεύει, αφού άλλωστε ρωτάς στο forum της σταθερής τηλεφωνίας.

Δυστυχώς για κλήσεις από σταθερό σε κινητό είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Υπήρχε η Kapa Χρονοκάρτα των 10 Ευρώ (που την αγόραζες με 7.50 Ευρώ από την Ομόνοια) και σου έδινε υποτίθεται 72 λεπτά για κινητά, αλλά σου ψιλοέκλεβε και μονάδες κάθε τόσο. Τώρα νομίζω την πουλάνε ακριβότερα από 7.50 Ευρώ οπότε δεν συμφέρει πια και τόσο.
Για να γινω πιο συγκεκριμενος ρωταω για φθηνες/δωρεαν κλησεις για κινητα γιατι ειμαι ξενητεμενος στην βουλγαρια και ο μονος τροπος επικοινωνιας μου ειναι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου παντως

Τελευταία τροποποίηση από gvales: 3 Δεκ. 2006, 22:49.

emperor69

emperor69's Avatar: Apple iPhone 4S
EDGE Member
Περιοχή: London
Παράθεση από gvales >
Για να γινω πιο συγκεκριμενος ρωταω για φθηνες/δωρεαν κλησεις για κινητα γιατι ειμαι ξενητεμενος στην βουλγαρια και ο μονος τροπος επικοινωνιας μου ειναι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου παντως
η απαντηση ειναι πως δεν θα βρεις πουθενα γιατι πρέπει να πληρώνεται κάπως και το τέλος τερματισμού

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

gvales

no avatar
Mobile Member
Παράθεση από emperor69 >
η απαντηση ειναι πως δεν θα βρεις πουθενα γιατι πρέπει να πληρώνεται κάπως και το τέλος τερματισμού
Εστω οι πιο φθηνες, δελεαστικες λυσεις για κλησεις προς κινητα

fabo114

fabo114's Avatar: BlackBerry Curve 8520
HSDPA Member
Περιοχή: Château de Versailles
Παράθεση από gvales >
ΑΠΟ μια γρηγορη ματια που εριξα ειναι για πακετο συμβολαιου για τουλαχιστον 1 χρονο το παραπανω που εδωσες .

Εχετε να προτεινετε κατι πιο απλο χωρις ΔΕΣΜΕΥΣΕΙς σε voip για φθηνο/δωρεαν για κλησεις προς κινητα?????

Ολα τα προγραμματα της Cosmoline δεν εχουν δεσμευση

Εσυ θελεις να καλεις κινητα Ελλαδος απο σταθερο Βουλγαριας αν καταλαβα καλα;

gvales

no avatar
Mobile Member

cosmoline

Παράθεση από fabo114 >
Ολα τα προγραμματα της Cosmoline δεν εχουν δεσμευση

Εσυ θελεις να καλεις κινητα Ελλαδος απο σταθερο Βουλγαριας αν καταλαβα καλα;
θελω να καλω κινητα Ελλαδος απο ιντερνετ cable συνδεση της Βουλγαριας.
Θα ξανακοιταξω την cosmoline.Στειλε μου αν δεν σου κανει κοπο για την cosmoline πληροφοριες σε περιπτωση που υπαρχει λυση μεσω αυτης

Nrg

HSUPA Member
Αφου εισαι εκτος Ελλαδος δεν ειναι για σενα η cosmoline. Δες το www.webcalldirect.com εχει 0.116 Ευρω/λεπτο για κλησεις απο τον υπολογιστη! Τιποτα τοπικες καρτες δεν παιζουν;

gvales

no avatar
Mobile Member
Παράθεση από Nrg >
Αφου εισαι εκτος Ελλαδος δεν ειναι για σενα η cosmoline. Δες το www.webcalldirect.com εχει 0.116 Ευρω/λεπτο για κλησεις απο τον υπολογιστη! Τιποτα τοπικες καρτες δεν παιζουν;
thanks Nrg
Δεν συμφερει η http://www.webcalldirect.c...freetrial.html Τελικα θα τραβηξω για voipdiscount.
Δεν βλεπω φως στον ο ρ ι ζ ο ν τ α

Ο "Μεσσιας" δεν εχει ερθει για την ωρα.........
Τελευταία τροποποίηση από gvales: 5 Δεκ. 2006, 01:00.

Nrg

HSUPA Member
Δε συμφερει;; Φθηνοτερο απο το voipdiscount ειναι.

gvales

no avatar
Mobile Member
Παράθεση από Nrg >
Δε συμφερει;; Φθηνοτερο απο το voipdiscount ειναι.
Νομιζα οτι ειναι για 2 μηνες αλλα το ξανακοιταξα και ειδα οτι εκανα λαθος.
Η χρεωση ειναι 0.01 για σταθερα και 0.10 για κινητα απεριοριστων ημερων σωστα??

Το σταθερο γιατι το ζηταει??
http://www.webcalldirect.com/en/index.php
βοηθα την κατασταση Νrg................

spartak

no avatar
3G Member
Περιοχή: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ!
Παράθεση από gvales >
Νομιζα οτι ειναι για 2 μηνες αλλα το ξανακοιταξα και ειδα οτι εκανα λαθος.
Η χρεωση ειναι 0.01 για σταθερα και 0.10 για κινητα απεριοριστων ημερων σωστα??

Το σταθερο γιατι το ζηταει??
http://www.webcalldirect.com/en/index.php
βοηθα την κατασταση Νrg................
To webcalldirect δεν είναι επικοινωνία μέσω sip αλλά κλήση μεσω 2 σταθερών τηλεφώνων (όπως το direct call στο voipbuster). Οπότε γιαυτό ζητει 2 τηλέφωνα. Αν είναι να το χρησιμοποιήσεις απο Βουλγαρία τότε υπολόγισε κόστος ανά λεπτο:

0,116 +0,012=0,128 δηλαδή 0,13/λεπτό. Αυτό με την προυπόθεση να σου χρεώσουν ΦΠΑ. Αν όμως βάλεις διεύθυνση Βουλγαρίας μπορεί και να το γλυτώσεις οποτε υπολόγιζε 0,12/λεπτό για κάθε κλήση προς Ελληνικό κινητό.

Σε όλα τα παραπάνω θα πρέπει να υπολογίζεις και 0,05 ευρώ/κλήση. Αν δηλαδή μιλάς μέχρι ένα λεπτό προς Ελληνικό κινητό τότε θα βγαίνει 0,17-0,18 .
Αν μιλάς μεγάλη διάρκεια ανά κλήση τότε δεν σε πολυνοιάζει.....

Nrg

HSUPA Member
Παράθεση από spartak >
To webcalldirect δεν είναι επικοινωνία μέσω sip αλλά κλήση μεσω 2 σταθερών τηλεφώνων (όπως το direct call στο voipbuster). Οπότε γιαυτό ζητει 2 τηλέφωνα. Αν είναι να το χρησιμοποιήσεις απο Βουλγαρία τότε υπολόγισε κόστος ανά λεπτο:

0,116 +0,012=0,128 δηλαδή 0,13/λεπτό. Αυτό με την προυπόθεση να σου χρεώσουν ΦΠΑ. Αν όμως βάλεις διεύθυνση Βουλγαρίας μπορεί και να το γλυτώσεις οποτε υπολόγιζε 0,12/λεπτό για κάθε κλήση προς Ελληνικό κινητό.

Σε όλα τα παραπάνω θα πρέπει να υπολογίζεις και 0,05 ευρώ/κλήση. Αν δηλαδή μιλάς μέχρι ένα λεπτό προς Ελληνικό κινητό τότε θα βγαίνει 0,17-0,18 .
Αν μιλάς μεγάλη διάρκεια ανά κλήση τότε δεν σε πολυνοιάζει.....
Γινεται και μεσω sip, εγω μεσω sip κανω τις κλησεις και η χρεωση προς κινητα ειναι 0.10 +ΦΠΑ.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης