Jump to content

Veronica Mars (CW)


GreekCharmed
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπει κανείς αυτή την σειρά παιδιά? Εγώ όλο την άκουγα όλα την άκουγα, διάβασα και τον πανικό που έγινε τον τελευταίο καιρό με το παρολίγο κόψιμό της και μιας και ήρθε στο videoclub μου ο 1ος και ο 2ος κύκλος είπα να το δοκιμάσω....και κόλλησα!! Κατεβάζω και τον 3ο και μαρέσει πάρα πολύ!

 

Mια έφηβη που στον ελεύθερο χρόνο της βοηθάει τον πατέρα της στις detective δουλειές και έρευνές του, έξυπνη πονηρή και αστεία αναλαμβάνει μόνη της να βρει τον δολοφόνο της καλύτερής της φίλης.

Veronica Mars

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Η Veronica Mars είναι μια από τις καλύτερες (για να μην πω η καλύτερη και φανώ υπερβολικός) teen mystery σειρές ever!

 

Βασικά και η ηθοποιός που παίζει (Kristen Bell) είναι ΚΟΥΚΛΑ(!!!!) και το σενάριο είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλογραμμένο. Ιδιαίτερα το σενάριο των 2 πρώτων σεζόν, για μένα είναι απίστευτα καλό!

 

Όπως μπορεί να πιστοποιήσει και ο marvin ( :D) έχω αποδείξει τη λατρεία μου στη σειρά!!

 

GreekCharmed, σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να ανοίξω ένα thread για τη Veronica Mars. Με πρόλαβες :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Βλέπει κανείς αυτή την σειρά παιδιά? Εγώ όλο την άκουγα όλα την άκουγα, διάβασα και τον πανικό που έγινε τον τελευταίο καιρό με το παρολίγο κόψιμό της και μιας και ήρθε στο videoclub μου ο 1ος και ο 2ος κύκλος...

Εχει κυκλοφορησει η σειρα στην Ελλαδα σε DVD;Απο ποια εταιρια διανομης;Ή μηπως ο τυπος στο video club της γειτονειας σου τα εχει φερει απο εξω;

Παρεπιπτοντως δηλωνω φαν της σειρας και την παρακολουθω φανατικα τα τελευταια 2 χρονια.

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορεί να πιστοποιήσει και ο marvin ( :D) έχω αποδείξει τη λατρεία μου στη σειρά!!

 

Ναι, είναι αλήθεια. :) Είχα διαβάσει τα καλύτερα και μου τα επιβεβαίωσε ο Desert.

 

Κάνω μαραθώνιο (sic) αυτήν την περίοδο, τελείωσα την προηγούμενη εβδομάδα το season 1 και ετοιμάζομαι για τη δεύτερη (κάποια μέλη της οικογένειάς μου τα οποία μύησα καλύπτουν το χαμένο έδαφος οπότε περιμένω :( ). Στα τελευταία δύο της σεζόν 1 γίνεται χαμός!!!

Τα παρήγγειλα σε R1 από την Αμερική, δυστυχώς σε R2 δεν έχουν βγει ακόμα.

Εννοείται ότι κατεβαίνει και η τρίτη σεζόν για μελλοντική χρήση.

Πάρα πολύ εθιστική σειρά, με πανέξυπνο διάλογο και ατελείωτες θανατηφόρες ατάκες. H Bell πέρα από όμορφη είναι τουλάχιστον καταπληκτική στο ρόλο της, πραγματικά στηρίζει όλη τη σειρά. Επίσης τρελό γέλιο έχει ο Logan ιδίως όταν είναι κ......παιδο, δηλαδή πολύ συχνά. :lol:

 

Σας την προτείνω γιατί δεν μπορώ να σας την επιβάλω. :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, GreekCharmed. Το Τeen Detective (αν και λάθoς γραμμένο στον τίτλο :p) είναι η ελληνική "απόδοση" του "Veronica Mars" ή απλά το έγραψες για να δώσεις μια πρώτη εικόνα για την υπόθεση;

 

ΥΓ: Marvin, διόρθωσε ρε συ το "αποδείψει" στη παράθεση από το κείμενό μου που έχεις κάνει! Μου φαίνεται γελοίο!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα διαβάσει στο MyPhone ότι θα το φέρει το Star, ξέρουμε τίποτα;

Κλασικά βέβαια ο κόσμος θα βλέπει Πάνια και θα το αγνοήσει αλλά τί να κάνεις; :wacko:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

I'm losing it!!! :wacko: :wacko:

 

Ναι και εγώ αυτό είχα ακούσει.

 

Είναι γνωστό πως οι Έλληνες πέρα από Friends, X-Files άντε και στις ΠΟΛΥ καλές τους Sex & The City και Charmed δεν βλέπουν ξένες σειρές, οπότε δεν νομίζω πως το star περιμένει να χτυπήσει 60άρια με την Veronica ή κάποια ανάλογη σειρά. Άλλωστε ούτε το House χτυπάει και τρελά νούμερα!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το Τeen Detective το έγραψα για περιγραφικούς λόγους ...και το έχω διορθώσει σε Teen απο Teem αλλά φαίνεται μόνο όταν είσαι μέσα στο thread φαίνεται η διόρθωση.

Στο videoclub έχει έρθει ο 1ος κύκλος σε R2 με αγγλικούς subs και ο 2ος κύκλος...αν θυμάμαι καλά είναι και R1 και R2 (σύμφωνα με το dvd decrypter μου) αλλά χωρίς καθόλου subs ούτε αγγλικά ούτε τπτ :( Θα προσπαθήσω να βρω τρόπο να ενσωματώσω τους αγγλικούς απο κανά site αν μπορέσω.

Μόλις πριν λίγες ημέρες ο 3ος κύκλος απο 16 επεισόδια πήγε στα 22...για να δούμε θα πάρει το ΟΚ για 4ο?

Πειράζει που είμαι shipper των Veronica-Logan? LoVe τους λένε στο εξωτερικό...μαρέσουν αυτοί οι 2 σαν ζευγάρι πολύ....αλλά αυτός ο Logan ρε γμτ πρέπει να μιλάει λίγο πιο καθαρά.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Eμένα προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε το ζευγάρι Logan-Veronica! Άσε που το θεωρούσα - τουλάχιστον στην αρχή - προσβολή στην μνήμη της Lilly!!

 

Ο 3ος κύκλος πήγε στα 20 επεισόδια - δύο κάτω από αυτό που αποκαλούν οι αμερικάνοι "full season"!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Eμένα προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε το ζευγάρι Logan-Veronica! Άσε που το θεωρούσα - τουλάχιστον στην αρχή - προσβολή στην μνήμη της Lilly!!

 

Ο 3ος κύκλος πήγε στα 20 επεισόδια - δύο κάτω από αυτό που αποκαλούν οι αμερικάνοι "full season"!

 

Η Lilly όμως (συγχωρήστε μου τη χυδαιότητα) είχε ........ το μισό πλανήτη (Neptune, get it? :stupid:). Ο έρωτας είναι τυφλός. Εγώ νομίζω ότι ταιριάζουν, αν και όταν μισιούνταν στην αρχή έβγαζαν περισσότερο γέλιο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Nαι η αλήθεια είναι οτι Mητέρα Τερέζα δεν την έλεγες τη Lilly! Αλλά ακριβώς επειδή η Veronica ΔΕΝ είναι σαν τη Lilly δεν περίμενα να τα φτιάξει με το αγόρι της νεκρής φίλης της! Από την άλλη η αλήθεια είναι πως οι διάλογοι ανάμεσα σε Veronica και Logan είναι εμπνευσμένοι και βγάζουν πολύ γέλιο...άσε που η Veronica έχει ένα κόλλημα να τα φτιάχνει με "προβληματικά" άτομα (βλ. Duncan - που για μένα ταιριάζανε πολύ!)...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να διορθωθεί ο τίτλος; Φανταστικέ moderator?

 

Πάντως το Teen Detective όσο και αν είναι τυπικά ακριβές δεν πιστεύω ότι αποδίδει το πνεύμα της σειράς. Μου φέρνει συνειρμούς από Μυστικούς 7 και κάτω ενώ η Veronica είναι πολύ πιο κοντά στο στυλ του Philip Marlowe και άλλων αντίστοιχων detectives. Μία πραγματική και πανέξυπνη detective που τυχαίνει να είναι 17 ετών** δηλαδή και όχι ένα 17χρονο που λύνει γελοία μυστήρια. Ελπίζω αν το Star το δείξει τελικά να αποφύγει αυτόν τον τίτλο.

 

** Από το FAQ ενός fan site:

Q: Veronica is only 17?!? I feel so...tawdry.

A: Fear not, you dirty old man: while Veronica is 17, Kristen Bell was actually 24 at the time. So you can lust for her all you want without fear of ending up in a jail cell between Michael Jackson and R. Kelly.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μήπως μπορεί να διορθωθεί ο τίτλος; Φανταστικέ moderator?

 

Πάντως το Teen Detective όσο και αν είναι τυπικά ακριβές δεν πιστεύω ότι αποδίδει το πνεύμα της σειράς. Μου φέρνει συνειρμούς από Μυστικούς 7 και κάτω ενώ η Veronica είναι πολύ πιο κοντά στο στυλ του Philip Marlowe και άλλων αντίστοιχων detectives. Μία πραγματική και πανέξυπνη detective που τυχαίνει να είναι 17 ετών** δηλαδή και όχι ένα 17χρονο που λύνει γελοία μυστήρια. Ελπίζω αν το Star το δείξει τελικά να αποφύγει αυτόν τον τίτλο.

 

...και ευτυχώς το απέφυγαν, marvin!

 

Μόλις είδα τρέιλερ που έλεγε "έρχεται σύντομα" (χωρίς να λέει πότε) και δεν της είχαν αλλάξει τίτλο. Το άφησαν Veronica Mars! :)

 

Πάλι καλά!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

...και ευτυχώς το απέφυγαν, marvin!

 

Μόλις είδα τρέιλερ που έλεγε "έρχεται σύντομα" (χωρίς να λέει πότε) και δεν της είχαν αλλάξει τίτλο. Το άφησαν Veronica Mars! :)

 

Πάλι καλά!

 

Καλά έκαναν, δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να ευτελιζεις το περιεχόμενο με έναν άστοχο τίτλο. Να δούμε αν θα βρει κοινό στην Ελλάδα, αν και δύσκολο μου φαίνεται.

 

Τα βλεπεις τα φετινά; Καλό είναι αλλά σαν κάτι να λείπει νομίζω. Έχει τα story arcs 6-7 επεισοδίων που είναι συμπαθητικά αλλα λείπει το μεγάλο ετήσιο μυστήριο που είχε τα πρώτα δύο χρόνια.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Με έχει ψιλοαπογοητεύσει φέτος, η Veronica. Για να καταλάβεις έχουν βγει 15 (αν δεν κάνω λάθος επεισόδια) και έχω δει μόνο μέχρι το 9ο.

 

Όντως, λείπει κάτι. Δεν ξέρω...δεν είναι πλέον τόσο "προσωπικά" τα θέματα και με κάνει να βαριέμαι. Να μου πεις, αν το κάνανε πάλι "προσωπικό" το θέμα θα ήταν υπερβολικό, αλλά...εδώ που τα λέμε...το οτι μια 19χρονη λύνει μυστήρια από μόνη της είναι λίγο υπερβολικό,anyway!

 

Άσε που έχουν εξαφανιστεί και πολλοί από τους γ@μ@τους δεύτερους χαρακτήρες (π.χ. Mac, Weevil, Wallace).

 

Δεν ξέρω. Πάντως η τρίτη σεζόν είναι στάνταρ η χειρότερη μέχρι στιγμής!

Και,όχι, δε μου αρέσει αυτή η ιδέα των μικρών arc. Πιο πολύ μου άρεσε η μια τεράστια arc και τα διάφορα mini-arcs 3-4 επεισοδίων των προηγούμενων 2 σεζόν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

...και ευτυχώς το απέφυγαν, marvin!

 

Μόλις είδα τρέιλερ που έλεγε "έρχεται σύντομα" (χωρίς να λέει πότε) και δεν της είχαν αλλάξει τίτλο. Το άφησαν Veronica Mars! :)

 

Πάλι καλά!

 

Συγγνώμη αυτό δεν το έπιασα καθώς είμαι και πρώην ξανθιά...

είπες το STAR έπαιξε trailer οτι θα μεταδίδει την Veronica Mars???? :yahoo:

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Nαι... αλλά το βασικό στοιχείο της σημερινής μας χαράς είναι ότι δεν της άλλαξε το όνομα :yahoo:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Nαι... αλλά το βασικό στοιχείο της σημερινής μας χαράς είναι ότι δεν της άλλαξε το όνομα :yahoo:

 

yeahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

επιτέλους! Hμερομηνία φυσικά δεν έλεγε το trailer ε? Μήπως να κάνω πάλι τα δικά μου και να αρχίσω να παίρνω τηλ το STAR όπως τους έπρηζα με τις Μάγισσες?

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσεις ακόμα και μας πάρουν με κακό μάτι...

:p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... ;)

Είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εκανα βλακεια που δεν το ειδα σημερα αφου τελειωσαν τα φιλαρακια???

Να αρχισω να το παρακολουθω λετε????:confused:

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εκανα βλακεια που δεν το ειδα σημερα αφου τελειωσαν τα φιλαρακια???

Να αρχισω να το παρακολουθω λετε????:confused:

Μη ρωτάς καν...ξεκίνα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

καλα,η σειρα ειναι πραγματικα φανταστικη!!απο τον πιλοτο και μονο καταλαβαινεις πως η σειρα ειναι πολυ fab...και οσο προχωραει η σειρα,τοσο καλυτερα γινονται τα επεισοδια...και το theme απο τα opening credits ειναι απλα...θανασιμο...

I 'm not scared,I'm not scared,I'm not scared...

Please Wesley...why,can't i stay...? :cry:

 

ANGEL(5.15)

A Hole In The World

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...