Jump to content

Ιατρικές Σειρές (ER, Grey's Anatomy, House, Nip/Tuck etc.)


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Medical Series;  

115 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας Medical Series;

    • Ε.R. (Στην Εντατική)
      18
    • Grey's Anatomy (Μαθήματα Ανατομίας)
      25
    • House M.D. (Ιατρικές Υποθέσεις)
      50
    • Nip/Tuck (Πλαστική Ομορφία)
      20
    • Άλλη...
      2


Recommended Posts

Λένε πως η τηλεόραση μιμείται τη ζωή. Τι γίνεται όμως όταν η τηλεόραση μιμέιται...την ιατρική;;

 

Στην αμερικανική τηλεόραση θραύση φαίνεται πως κάνουν οι ιατρικές τηλεοπτικές σειρές, με τέσσερις από αυτές οι οποίες προβάλλονται ακόμα και σήμερα να καταφέρνουν να κρατάνε αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού.

 

Ο όρος "medical series" ή "medical show", αναφέρεται σε μια δραματική κατά βάσην σειρά, η οποία ασχολείται με τα τεκταινόμενα στους χώρους των νοσοκομείων. Από ασυνήθιστες ιατρικές υποθέσεις, μέχρι έκτακτα περιστατικά και από δύσκολες χειρουργικές εμπεμβάσεις μέχρι διαπροσωπικές σχέσεις γιατρών και τις δυσκολίες που καλούνται να αντιμετωπίσουν καθημερινα, οι δραματικές ιατρικές σειρές τα έχουν όλα. Καταιγιστική δράση, άφθονα συναισθήματα, αγωνία και μεγάλες ανατροπές.

 

Τέσσερις είναι σήμερα οι πιο σημαντικές σειρές σε αυτόν τον χώρο. E.R. (Στην Εντατική), Grey's Anatomy (Μαθήματα Ανατομίας), House (Ιατρικές Υποθέσεις) και Nip/Tuck (Πλαστική Ομορφία)

 

http://img169.imageshack.us/img169/9052/er2ge3.jpg

E.R. (Στην Εντατική)

NBC

 

Το Ε.R. είναι μια ιατρική σειρά που ασχολείται ακριβώς με αυτό που λέει ο τίτλος τους (όχι η κακή ελληνική απόδοση αυτού, βέβαια!): με επείγοντα περιστάτικά. Οι γιατροί στο ER έχουν να αντιμετωπίσουν όλες εκείνες τις περιπτώσεις ασθενών που περιμένουν στον χώρο των έκτακτων περιστατικών του νοσοκομείου Chicago County Hospital καθημερινά, από τις πιο απλές μέχρι τις πιο περίπλοκες ενώ ταυτόχρονα προσπαθούν να διατηρήσουν όσο πιο ανέπαφη γίνεται την προσωπική τους ζωή. Αν και δραματική σειρά δεν παύει να έχει τα κωμικά σημεία της. Φέτος διανύει την 13η σεζόν της στην αμερικάνικη τηλεόραση, καταφέρνοντας να διατηρεί πολύ υψηλά ποσοστά τηλεθέασης ακόμα και αν ολόκληρο το cast των πρώτων κύκλων έχει αποχωρήσει και έχει αντικατασταθεί από νέους ηθοποιούς. Νέα επεισόδια τις σειρές έχουν αγοραστεί από το Star.

 

http://img149.imageshack.us/img149/8701/greysanatomyoz9.jpg

Grey's Anatomy (Μαθήματα Ανατομίας)

ABC

 

Η σειρά-φαινόμενο Grey's Anatomy εισήγαγε την έννοια του "dramedy" (drama & comedy) στις ιατρικές σειρές. Διανύει τον 3ο κύκλο της και τα ποσοστά τηλεθέασης που καταφέρνει να αποσπά ξεπερνούν ακόμα και το μεγαθήριο CSI: Crime Scene Investigation που παίζει το "αντίπαλο δέος" του ABC, CBS, ενώ είναι και η δεύτερη πιο επιτυχημένη σειρά του καναλιού από άποψη τηλεθέασης μετά τiς "Νοικοκυρές σε Απόγνωση" της Whisteria Lane, αφήνοντας πολύ πίσω το πολυσυζητημένο Lost. Η σειρά στον πιλότο της μας εισάγει στην υπόθεση: Η Μερεντιθ Γκρέι είναι μια νέα γυναίκα, κόρη μιας μεγάλης χειρούργου, η οποία έχει μόλις τελειώσει την σχολή και μπαίνει ως ειδικευόμενη στο ίδιο νοσοκομείο του Seattle στο οποίο μεγαλούργησε η διάσημη μητέρα της. Μαζί με μια ολόκληρη ομάδα ειδικευόμενων, η Μέρεντιθ θα πρέπει να μάθει να συνδυάζει την προσωπική της ζωή με το απαιτητικό επάγγελμά της ώστε να μπορέσει να γίνει η πετυχημένη χειρούργος που επιθυμεί, κάτι που δεν είναι καθόλου εύκολο, αφού την πρώτη μέρα της στη δουλειά, ανακαλύπτει πως το προηγούμενο βράδυ ο άντρας τον οπόίο γνώρισε στο μπαρ...είναι ένα από τα αφεντικά της. Ασυνήθιστες υποθέσεις, απολαυστικοί διάλογοι, ρομαντικά μπερδέματα, απίστευτα καλογραμμένο (και βραβευμένο) σενάριο, καταπληκτική μουσική επένδυση είναι μερικά μόνο από τα πράγματα που θα σας κάνουν να αγαπήσετε το Seattle Grace Hospital και τους εκπληκτικούς πρωταγωνιστές της σειράς. H σειρά προβάλλεται (όταν το θυμάται το κανάλι) από το Alter.

 

http://img293.imageshack.us/img293/1313/house20cast20season20220promob20smaller11aa9.jpg

House M.D. (Ιατρικές Υποθέσεις)

FOX

 

O Gregory House είναι ένας πολύ ιδιαίτερος γιατρός: δεν θέλει να έρχεται σε επαφή με τους ασθενείς του, θεωρεί δεδομένο πως κάθε ασθενής λέει ψέματα, είναι απίστευτα ειρωνικός, φέρεται με μεγάλη έπαρση και μειώνει σε κάθε ευκαιρία την ομάδα των ειδικών του αλλά έχει ένα μεγάλο προτέρημα. Είναι ένας από τους καλύτερους γιατρούς που υπάρχουν και μια μεγάλη ιδιοφυία. Η σειρά μοιάζει πολύ με το CSI: Κάθε επεισόδιο ξεκινά δείχνοντάς μας το πως φτάνει μέχρι το νοσοκομείο ο ασθενής, η ιδιοφυία του House θυμίζει πάρα πολύ τον εγκληματολόγο Grissom ενώ ακόμα και η μεγάλη δυσκολία των υποθέσεων θυμίζει την σειρά του CBS. H σειρά προβάλλεται από το Star.

 

 

http://img244.imageshack.us/img244/4247/main414x260qc6.jpg

Nip/Tuck (Πλαστική Ομορφιά)

FX

 

Η σειρά επικεντρώνεται στο κέντρο πλαστικής χειρουργικής, McNamara-Troy καθώς και στις ζωές των δύο ιδιοκτητών του. Ο Sean Mcnamara ζει μια οικογενειακή ζωή ενώ προσπαθεί να διορθώσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει με την γυναίκα του. Αντίθετα, ο συνεργάτης του Christian Troy, χρησιμοποιώντας την γοητεία του για όπλο φέρνει πιθανές πελάτισσες στο κέντρο πλαστικής χειρουργικής ενώ πολύ συχνά καταλήγει σε πιο "σκοτεινές" συμφωνίες με σκοπό φυσικά το κέρδος.Η σερία φέτος διανύει την 4η σεζόν της και προβάλλεται στην Ελλάδα από το Filmnet ως "Πλαστική Ομορφιά".

 

Προσωπικά παρακολουθώ ανελλιπώς το Grey's Anatomy καθώς και το House.

 

YΓ: Μισώ τα νοσοκομεία και όμως λατρεύω τις ιατρικές σειρές. Δεν είναι απίστευτο;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια λέξη μόνο: Scrubs. :respect:

 

Απο αυτά που αναφέρονται απεχθάνομαι το Nip/Tuck με όλη μου την καρδιά. Τα άλλα τρία μου είναι κάπως αδιάφορα πια. Πέρσι έβλεπα το Grey's Anatomy, φέτος έχω βαρεθεί. House δεν έχω παρακολουθήσει εκτός από ένα επεισόδιο στο Star (ωραίο ήταν αλλά όλο το ξεχνάω :rolleyes: ).

Το E.R. είναι σειρά-θρύλος και αξίζει σεβασμό αλλά νισάφι πια. Και χωρίς Mark, Doug, Benton, έστω Carter = dead to me.

 

Off topic ΥΓ. Desert ευχαριστώ για τη Veronica Mars, έχω κολλήσει εντελώς. :) :happy:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ... :p

 

Δεν είναι πολύ έξυπνα γραμμένη όλη η σειρά; Αλλά ας μην βγαίνουμε off topic ;)

 

Το Scrubs δεν το έχω δει ποτέ, αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι κωμική σειρά γι'αυτό δεν την έβαλα εδώ!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ε.R. Στην Εντατική.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ... :p

 

Δεν είναι πολύ έξυπνα γραμμένη όλη η σειρά; Αλλά ας μην βγαίνουμε off topic ;)

 

Το Scrubs δεν το έχω δει ποτέ, αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι κωμική σειρά γι'αυτό δεν την έβαλα εδώ!

 

Πανέξυπνη είναι, καταπληκτική. :)

 

Το Scrubs είναι κωμωδία μεν αλλά λαμβάνει χώρα σε νοσοκομείο, με πρωταγωνιστές γιατρούς και λόγω περιβάλλοντος/θέματος έχει πολλές δραματικές στιγμές. Εντάξει, δεν δείχνει εγχειρήσεις & αίματα αλλά η αντιμετώπισή του στο ιατρικό κομμάτι είναι εξίσου σοβαρή με των υπολοίπων.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

HOUSE M.D κορυφαία :respect: :cool:

 

Gray`s Anatomy αρκετά καλή αλλά φέτος άρχισε να με κουράζει.:worry: αλλά δεν σημαίνει οτι σταματάω να την βλέπω.:p

 

Nip/Tuck δεν γνωρίζω δεν απαντώ.:)

 

E.R. Κλασσική σειρά, αλλά σταμάτησα να την βλέπω αφού αποχωρίσαν αρκετοί παλιοί ηθοποιοί.

Link to comment
Share on other sites

Το ER έχει φανταστικό σενάριο. Έχει δράμα (χωρίς κλάψα) αλλά σε ανύποπτο χρόνο έχει ατάκες που σε κάνουν να ξεκαρδίζεσαι.

 

Για το Scrubs έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν το έχω δει γιατί δεν έχω Filmnet.

 

Το House καλό είναι αλλά δεν τρελλαίνομαι τόσο.

 

Υπήρξε κάποτε και το Chicago Hope που πήγε άπατο!

Link to comment
Share on other sites

 

Για το Scrubs έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν το έχω δει γιατί δεν έχω Filmnet.

 

 

Υπήρξε κάποτε και το Chicago Hope που πήγε άπατο!

 

Δεν το παίζει το Filmnet ή κάποιο άλλο κανάλι στην Ελλάδα.

 

Το καημένο το Chicago Hope δεν πήγε άπατο. Εμένα τουλάχιστον μου άρεσε. :p Κράτησε 6 χρόνια και κέρδισε και αρκετά ΕΜΜΥ στο μεταξύ. Καμία σχέση με το ER φυσικά αλλά βλεπόταν ευχάριστα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ER. Ακομα κι αν αποχωρήσουν όοολοι οι παλιοι, πάντα er.

Ήμουν σίγουρος! :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι δεν μου αρεσουν αυτου του στυλ οι σειρες...

Δεν εχουν κατι που να με...τραβανε!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

House MD. Το 90% απο τα επεισόδια so far.

 

Και κάποια επεισόδια απο την E.R. ειδικά στους 1ους κύκλους που είχε και καλό χιούμορ εδώ και εκεί. Ποτέ δε χώνεψα τον Clouney στο ρόλο του.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Μια λέξη μόνο: Scrubs. :respect:

 

 

 

+1 :up:

 

To λατρευω το Scrubs!! :D

 

Απο τα υπολοιπα της λιστας βλεπω φανατικα Grey's Anatomy (το οποιο και ψηφισα). Το E.R. ωραιο ειναι αλλα οχι κι απο τα αγαπημενα μου. Το Νιp/Tuck ομολογω δεν αντεξα να το δω περα απο τα 16 επεισοδια που νοικιασα καθοτι η αηδια των πλαστικων εγχειρησεων ηταν too much για μενα. Κριμα βεβαια γιατι παιζει ο θεος Julian :love:

 

Το Dr.House δεν το εχω δει ακομα αλλα θα το αρχισω στις διακοπες των Χριστουγεννων στανταρ γιατι ακουω απο παντου τα καλυτερα. ;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Το Dr.House δεν το εχω δει ακομα αλλα θα το αρχισω στις διακοπες των Χριστουγεννων στανταρ γιατι ακουω απο παντου τα καλυτερα. ;)

 

Nα το κάνεις. Και εγώ γι'αυτό είδα το πρώτο επεισόδιο πριν λίγο καιρό και κόλλησα!;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το HOUSE είναι η τελευταία μου πώρωση, δεν έχω λόγια να το εξηγήσω αλλιώς, είναι η πιο ολοκληρωμένη για μενα... το βλέπω φανατικά κι ακόμα περισσότερο.

Η ΕΝΤΑΤΙΚΗ είναι πάντα κάτι κλασικό αν και όντως, μου φαίνεται που δεν παίζει πια σχεδόν κανείς από τους παλιούς

Το Gray's Anatomy... όσο πρόλαβα να δω στο Άλτερ μου άρεσε που είναι πιο ανάλαφρο, το έβλεπα πολύ ευχάριστα και

για το NIP/TUC τι να πω, όπως είπε και η προλαλήσασα παίζει το κουκλί Julian και όπου Julian με κατακλύζουν παλιές, υπέροχες αναμνήσεις από τον εξαιρετικό και αγαπημένο Cole... κατά τα άλλα τη θεωρώ πολύ βαριά και ωμή σειρά - too much για τα γούστα μου... ωστόσο αν μπορώ τις βλέπω όλες!!!

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

House M.D.

 

Είμαι πολύ νέος γι' αυτό δεν γνώρισα το E.R. όπως άλλοι... δυστυχώς δε μ' άφησε ο Alpha και απ' ότι φαίνεται δε θα μ' αφήσει ούτε το Star!

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει άπειρες ώρες E.R., σε κάποια φάση συνειδητοποίησα ότι δεν είχε νόημα πια, η σειρά με "κούρασε", αφού φεύγαν όλοι ένας ένας και ήταν σαν να "ξέμειναν" οι σεναριογράφοι από ιδέες.

 

House MD από μένα, με μυστήριο και "δύσκολες" περιπτώσεις και τον απολαυστικό Gregory House με τις θανατηφόρες ατάκες :)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις άδικο σ'αυτό που λες, αλλά παρόλο που μάχομαι πάντοτε υπέρ Julian και των επιλόγων του θα 'θελα το μέλλον της τηλεόρασης να μην είναι τόσο ωμό - όχι στις εικόνες τόσο αλλά στο περιεχόμενο και τις ιδέες... γιατί ακόμα κι αυτή η σειρά τελικά καταλήγει στο πόσο ανθρώπινοι είναι και οι ήρωες της και πόσο πληγωμένοι κατά βάθος... γιατί να σε πατήσει οδοστρωτήρας πρώτα για να φτάσεις εκεί;...
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

House!

τρελα οι ατακες. ενδιαφερον σε ολη την διαρκεια του επεισοδιου. μου αρεσει πολυ το στυλ σε συγκριση με τα υπολοιπα.

 

ποτε ξεκινησε ομως στο σταρ;;

να υπολογισω ποσα επεισοδια εχω χασει :(

στην αρχη ηταν κυριακη.

Link to comment
Share on other sites

er απο μενα χαρη στα παλια επεισοδια που μου αρεσαν πολυ,τα καινουρια δεν τα παρακολουθω δυστυχως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ποτε ξεκινησε ομως στο σταρ;;

να υπολογισω ποσα επεισοδια εχω χασει :(

στην αρχη ηταν κυριακη.

Πότε ξεκίνησε δε ξέρω. Τώρα όμως είναι στο s01e19 (Kids). Αυτό δηλάδή έπαιξε χθες στο STAR. Ίσως ξεκίνησε λοιπόν πριν 19 βδομάδες *(και ίσως λίγο περισσότερες αν τα παίζει με τη σειρά).

Και η πρώτη season τελείωνει στο 22ο επεισόδιο. (3 more to go)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...