Jump to content

Project:160char/SMS GREEK skin gia to SPB FullKeyboard


stred
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν έφτιαξα ενα skin για το SPB Full keyboard με 3 mode λειτουργιας: english - greek - 160sms

με το τελευταίο να στέλνεις πάντα 160char/per sms είτε με unicode enabled ειτε όχι... με υποστήριξη ελληνικού Τ9! :)

screenshot:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/547426

 

 

 

installation:

 

1) install το spb full keyboard 3.0.1

http://www.spbsoftwarehouse.com/products/fsk/?en

 

2)κατεβάζετε το νεο skin, 2 αρχεία εκτελέσιμα ένα για portrait και ενα για landscape:

http://briefcase.pathfinder.gr/browse/stred25/46487?pg=1

 

 

 

Αυτά! Κάθε παρατήρηση για βελτίωση ευπρόσδεκτη!

:)

 

Υ.Γ.1 το παραπάνω skin δούλεψε άψογα σε qtek s200 ελληνικό της ACE, είτε με enabled απο την ACE την υποστήριξη για 160char/sms είτε όχι,είτε με unicode support είτε όχι.. δεν ξέρω αν θα λειτουργεί σε άλλες ppc συσκευες.

 

Υ.Γ.2

Εδώ είναι το email που έστειλα σήμερα στην spb για το skin (έχουμε ανταλλάξει 2-3 email σε μια προσπάθεια να λυθεί το πρόβλημα)

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό μπράβο! :up:

Το δοκίμασα στο S200 μου και λειτουργεί άψογα!

 

Υπάρχει περίπτωση να βρεις χρόνο και διάθεση να κάνεις ένα αντίστοιχο portrait skin; :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό μπράβο! :up:

Το δοκίμασα στο S200 μου και λειτουργεί άψογα!

 

Υπάρχει περίπτωση να βρεις χρόνο και διάθεση να κάνεις ένα αντίστοιχο portrait skin; :)

 

thnks!

 

ναι ετοιμό και το portrait,ίσως λίγο πιο άσχημο καθώς είναι απλά μια μετατροπή του landscape.. :O

 

μάλιστα τα μετάτρεψα και σε installation μορφή οπότε δεν χρειάζεται τόση μανούβρα,κοίτα στο πρώτο ποστ έχω βάλει τα links.;)

 

 

βασικά σαν αμεση προτεραιότητα μόλις βρώ λίγο χρόνο είναι η δημιουργία και ενσωμάτωση ενος τέταρτου πληκτρολογίου!:blink: με πολυ μεγάλα πλήκτρα διπλής λειτουργίας ωστε να μπορείς να πληκτρολογείς με το χέρι πολύ εύκολα.:)

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φαίνεται πολύ καλό.

Μια ερώτηση:

Που τοποθετούμε το ελληνικό skin για να το επιλέξουμε μέσω των ρυθμίσεων του spb full keyboard 3.0.1;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΟΚ

Απλά μέτά την εγκατάσταση του skin το είχα μεταφέρει στο φάκελο του προγράμματος, επειδή δεν έβλεπα τa settings.

Οπότε το ξαναεγκατέστησα και τοποθετήθηκε μόνο του.

ΑΠλώς τα settings πρέπει να τα ανοίγουμε από το φάκελο του προγράμματος.

 

Υπάρχει τρόπος να εμπλουτίσουμε το ελληνικό Τ9;

 

Και πάλι συγχαρητήρια για την καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΟΚ

Απλά μέτά την εγκατάσταση του skin το είχα μεταφέρει στο φάκελο του προγράμματος, επειδή δεν έβλεπα τa settings.

Οπότε το ξαναεγκατέστησα και τοποθετήθηκε μόνο του.

ΑΠλώς τα settings πρέπει να τα ανοίγουμε από το φάκελο του προγράμματος.

 

Υπάρχει τρόπος να εμπλουτίσουμε το ελληνικό Τ9;

 

Και πάλι συγχαρητήρια για την καλή δουλειά.

 

ευχαριστώ!

 

Μπορείς και απο ρυθμίσεις->πληκτολόγια->full screen keyboard να αλλάζεις skins :)

 

Όσο για το Τ9 στο φάκελο του κάθε skin υπάρχει το αρχείο dict.txt το οποίο είναι οι λέξεις του Τ9,αυτό μπορεί να γίνει edit κανονικά.. το θέμα είναι πως για να έχεις 160char/sms πρέπει μια λέξη ελληνική να είναι γραμμένη με αγγλικό Α,Β,Ο,Ν,Μ κτλ... εγω το εφτιαξά με τροποποιήση του προυπάρχοντος με αντικαταστάσεις στο word (ελληνικό Α με αγγλικό Α+ ολα κεφαλαία χωρίς τόνους,διαλυτικά κτλ).Δες το αρχειό dict.txt απο την μέση και μετά για να καταλάβεις τι εννοώ.

 

 

Για μένα δεν αξίζει τον κόπο μιας και απ'οτι έχω δει εμπλουτίζεται μόνο του,δλδ με 1 βδομάδα τακτικής χρήσης λογικά θα πάρει οτι λέξεις χρησιμοποιείς συχνά.;)

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έγιναν 2 updates,το πρώτο αφορά το ελληνικό Τ9 γιατί δεν έγραφε κανονικά (εννοώ 160char/sms) τις λέξεις με το γράμμα Υ.

 

Δεύτερο είναι ενα νεο skin(αγγλικό - ελληνικό(sms160) ) με όσο πιο μεγάλα γράμματα ωστε να μπορείς σχετικά άνετα να γράφεις με τον αντίχειρα! Είναι σχεδιασμένο για portrait αλλά έβαλα και μια landscape εκδοση..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/547617

 

Το μόνο μειονέκτημα είναι πως δεν ακολουθεί την κλασική qwerty διάταξη αλλά δεν γινόταν αλλιώς. Πάντως μετα απο 5-6sms συνιθίζεται πολύ έυκολα.:wacko:

 

Όσοι έχουν περάσει τις πρώτες εκδόσεις συνιστάται soft-reset,uninstall και ξανά install των νέων εκδόσεων για να περαστεί το νέο Τ9.. :ninja:

 

Τα skins είναι όλα στο ίδιο briefcase,τα GR160 είναι το κανονικό(portrait&landscape εκδοσείς) και το GRBig(portrait&landscape εκδοσείς) είναι το καινούργιο με τα μεγάλα γράμματα.. και τα 2 έχουν το διορθωμένο ελληνικό Τ9. :)

http://briefcase.pathfinder.gr/browse/stred25/46487?pg=1

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Πολύ καλό το τελευταίο skin! Αν και δεν είναι qwerty (ξέρω ότι είναι δύσκολο να γίνει και να χρησιμοποιείται με άνεση γιατί προϋποθέτει λιγότερες σειρές πλήκτρων οπότε αναγκαστικά γίνονται στενά τα κουμπιά για φυσιολογικά - όχι κινέζικα - δάχτυλα) είναι portrait που με βολεύει πάρα πολύ! Επίσης να προσθέσω ότι είναι σημαντικά "ελαφρύτερο" (μικρότερο σε μέγεθος) από το landscape skin! :)

 

Μπράβω και ευχαριστώ!! :) :up: :respect:

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που σου άρεσε φίλε zoo και ευχαριστώ για τα καλά λόγια! :)

 

σε βάθος χρόνου αν δεν βαρεθώ θα γίνει μια ακόμα βελτίωση με διπλές λειτουργίες στα γράμματα και κοσμητικές αλλάγες,να γίνει λιγο πιο "μουράτο"!:p

 

 

λοιπόν άλλο ενα update έτοιμο γιατί απο τα νέα με μεγάλα γράμματα skins(grbig) έλειπε απο το αγγλικό πληκτρολόγιο το W!:lol: το άτιμο πως εξαφανίστηκε!:ninja:

http://briefcase.pathfinder.gr/browse/stred25/46487

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

έλειπε απο το αγγλικό πληκτρολόγιο το W!:lol: το άτιμο πως εξαφανίστηκε!:ninja:

 

Αυτά τα W είναι λίγο ατίθασα! :lol: Δύσκολα τα περιορίζεις! :rolleyes:

 

Μ' αρέσει που φαίνεται και στο screeshot του πληκτρολογίου παραπάνω ότι λείπει το W και κανείς μας δεν πήρε είδηση τίποτε!... Γατόνια είμαστε! :kitty: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stread να σου αναφέρω ένα προβληματάκι.

Στο τελευταίο πληκτρολόγιο που έκανες (GRBig portrait) στο αγγλικό πληκτρολόγιο δεν πατιούνται καθόλου τα πλήκτρα I & ' " (τέρμα επάνω δεξιά). Αν μπορέσεις κάνε μια διόρθωση. :)

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stread να σου αναφέρω ένα προβληματάκι.

Στο τελευταίο πληκτρολόγιο που έκανες (GRBig portrait) στο αγγλικό πληκτρολόγιο δεν πατιούνται καθόλου τα πλήκτρα I & ' " (τέρμα επάνω δεξιά). Αν μπορέσεις κάνε μια διόρθωση. :)

Thanx!

 

φίλε zoo,δε ξέρω τι συμβαίνει σε μένα δε το κάνει! ίσως δεν έγινε καλά η εγκατάσταση.. plz κατέβασε την νέα version που έβαλα και ακολούθα την σειρά soft reset->uninstall old->install new :)

 

 

 

Υ.Γ. η νεα version απλά διορθώνει οτι το δεξί βελάκι ήταν αριστερό!:lol:

 

 

Υ.Γ.2 ανακάλυψα ενα bug όχι δικό μου αλλά του προγράμματος.. αν σε κάποιο άλλο skin μείνει πατημένο το caps lock τότε μετά τα νεα skins δε φορτώνουν.. :worry:

 

Υ.Γ.3 αν όλα πάνε καλά δευτέρα-τρίτη θα ανεβάσω ένα νεό πολυ βελτιωμένο skin εμφανισιακά.. νομίζω οτι θα είναι βελτιωμένο.. γιατί μπορεί και να βγεί λίγο.. "λατέρνα"!! :p

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ξάνα εγκατάσταση (με τη σειρά: soft reset->uninstall old->install new ) αλλά τζίφος... Όταν πατάω τι I γράφει είτε C, είτε O... Δεν πολυ-πειράζει γιατί χρησιμοποιώ κυρίως το ελληνικό πληκτρολόγιο, όχι το αγγλικό.

 

Περιμένω το νέο βελτιωμένο skin για δοκιμή! :)

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο και από το myfiles του αγαπημένου σας φόρουμ :geek:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να αναφέρω πως μετά απο πολλές δοκιμές του φίλου katerini(τον οποίο και ευχαριστώ δημόσια για την υπομονή του και επιμονή του να δοκιμάζει οτι σκεφτόμουν) βρέθηκε τελικά πως δημιουργούνται προβλήματα απο τις επιλογές autocorrection του full skreen keyboard..

 

παραθέτω το χαρακτηριστικό απόσπασμα!:D

 

Ekana san prwth kinhsh ayto pou eipes:

 

"και ενα τελευταίο τραβηγμένο... πήγαινε στις ρυθμίσεις του full screen keyboard και βγάλε όλα τα autocorrections-λεξικά κτλ κτλ(εγω τα έχω βγαλμένα τα autocorrections μόνιμα) μηπως κάτι το τρελλαίνει εκεί."

 

 

kai ws dia mageias, ola, ma ola ta problhmata lythhkan amesws.

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και δεν είμαι ακόμα κάτοχος PDA, σκέφτομαι να κάνω το "μεγάλο" βήμα και να περάσω από Symbian series 60 σε Windows Mobile Pocket PC σε λίγες μέρες.

Με την «εργασία» σου μπορώ να πω ότι μ΄ έφερες ένα βήμα πιο κοντά στο να κάνω αυτή την αλλαγή(από Nokia 6600 σε Eten X500).

Φοβόμουν ότι θα έπρεπε να χρησιμοποιώ ΣΥΝΕΧΕΙΑ το PDA με τα δύο χέρια(γραφίδα), αλλά η "εφαρμογή σου"(ενα νεο skin(αγγλικό - ελληνικό(sms160) ) με όσο πιο μεγάλα γράμματα ωστε να μπορείς σχετικά άνετα να γράφεις με τον αντίχειρα!21 Σεπ. 2006) πιστεύω ότι είναι η λύση.

Θερμά συγχαρητήρια… σου αξίζουν για την εργασία σου. Μπράβο!!!

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω κατεβασει τα 4 cab αρχεια στο Mio A701 και τα εχω εγκαταστησει με την παρακατω σειρα στην κυρια μνημη

 

1.SPBFULLSCREENKEYBOARD3.CAB

2.GR160LANDSKIN.CAB

3.GR160PORTSKIN.CAB

4.GR160BIGLANDSKIN.CAN

5.GR160BIGPORTSKIN.CAB

 

και τρεχω το προγραμμα 1.

δεν μου δινει δυνατοτητα επιλογης ελληνικων και συν τις αλλοις ειναι trial 14 ημερων.

θελει s/n .

 

ερωτημα 1ο ¨υπαρχει "διαθεσιμο" κανενα s/n?

ερωτημα 2ο πως αλλαζω σε ελληνικα??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολυ καλό το project σου ;) KEEP GOING !!

 

Δοκιμασμενο σε Touch Cruise και δουλεύει άψογα :)

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει τα 4 cab αρχεια στο Mio A701 και τα εχω εγκαταστησει με την παρακατω σειρα στην κυρια μνημη

 

1.SPBFULLSCREENKEYBOARD3.CAB

2.GR160LANDSKIN.CAB

3.GR160PORTSKIN.CAB

4.GR160BIGLANDSKIN.CAN

5.GR160BIGPORTSKIN.CAB

 

και τρεχω το προγραμμα 1.

δεν μου δινει δυνατοτητα επιλογης ελληνικων και συν τις αλλοις ειναι trial 14 ημερων.

θελει s/n .

 

ερωτημα 1ο ¨υπαρχει "διαθεσιμο" κανενα s/n?

ερωτημα 2ο πως αλλαζω σε ελληνικα??

10863454 με τον αλγόριθμο της ΑΝΝΑ έχεις ένα σωστό κλειδί αποκρυπτογράφησης.....

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την εφαρμογή, παίζει άψογα σε htc touch 3450.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στη λίστα και το LG KS20, στο οποίο είναι Α Π Α Ρ Α Ι Τ Η Τ Ο!
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...