Jump to content

diktyo dsl-diktyo me 2 pc


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

loipon...exw 2 pc se 2 orofous(diaforetika diamerismata).thelw na exw prosvasi stin dsl otan valw kai apo tous 2.

thelw help kai odigies gia to pws kai an ginetai me asyrmato diktyo i an einai kalytera na syndesw tin katw grammi tilefwnou (diko mou pc) kai sto panw diamerisma.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα σε ποιους οροφους βρισκονται τα διαμερισματα?

Η καλυτερη λύση να ξέρεις είναι να βαλεις ενα router εκει που θα βρίσκεται η adsl και να τραβηξεις ethernet καλωδιο απο το router στο pc του αλλου σπιτιου.Αν πάλι θέλεις να το συνδεσεις ασυρματα θα πρεπει να έχουν οπτικη επαφη ή εστω να βλέπουν και τα δυο διαμερισματα απο την ιδια πλευρα της πολυκατοικιας ώστε να επικοινωνουν μεσω αντανακλασης.Στη δευτερη περιπτωση θα χρειαστεις ενα ασυρματο router και μια ασυρματη καρτα δικτυου για το δευτερο pc.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα σε ποιους οροφους βρισκονται τα διαμερισματα?

Η καλυτερη λύση να ξέρεις είναι να βαλεις ενα router εκει που θα βρίσκεται η adsl και να τραβηξεις ethernet καλωδιο απο το router στο pc του αλλου σπιτιου.Αν πάλι θέλεις να το συνδεσεις ασυρματα θα πρεπει να έχουν οπτικη επαφη ή εστω να βλέπουν και τα δυο διαμερισματα απο την ιδια πλευρα της πολυκατοικιας ώστε να επικοινωνουν μεσω αντανακλασης.Στη δευτερη περιπτωση θα χρειαστεις ενα ασυρματο router και μια ασυρματη καρτα δικτυου για το δευτερο pc.

 

ειναι το ενα μπροστα(3ος οροφος) και το αλλο πισω(2ος οροφος).δεν υπαρχει οπτικη επαφη και για καλωδιο θα θελει παρα πολλα μετρα.

οπως προειπα...εαν και τα 2 διαμερισματα εχουν την ιδια τηλ. γραμμη,εφ'οσον μετατραπει σε dsl,δεν γινεται απλα συνδεοντας απο ενα modem σε καθε pc απ'ευθειας στη γραμμη καθε οροφου;

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν θα τη μοιραζεσαι.Δεν γινεται να παιρνουν ΜΙΑ ip δυο μοντεμ ταυτοχρονα.Επομενως θα πρεπει να ειναι κλειστο το ενα για να δουλευει το αλλο.

Τα διαμερισματα ειναι δικα σου?Εχουν ενα δικτυο ρευματος?

Απαντησε μου και θα σου εξηγησω γιατι ρωταω

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν θα τη μοιραζεσαι.Δεν γινεται να παιρνουν ΜΙΑ ip δυο μοντεμ ταυτοχρονα.Επομενως θα πρεπει να ειναι κλειστο το ενα για να δουλευει το αλλο.

Τα διαμερισματα ειναι δικα σου?Εχουν ενα δικτυο ρευματος?

Απαντησε μου και θα σου εξηγησω γιατι ρωταω

 

οχι.επανω μενει η υπολοιπη οικογενεια(ιδιοκτητο),κατω νοικιαζω εγω μια γκαρσονιερα.

Ακομα και να γινεται μονο ετσι,δεν ειναι σοβαρο προβλημα.Εγω θα χρησιμοποιω το dsl το βραδυ κυριως.Την υπολοιπη μερα οι "επανω" θα μπαινουν.Ουτως ή αλλως η χρηση επανω δεν ειναι μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

οκ χαρηκα αν βοηθησα.Αν αποφασισεις παντως να κανεις δικτυο θα χαρω να βοηθησω

 

εννοειται πως βοηθησες και εγω ευχαριστω.

Μια και με το dsl ειμαι εντελως αρχαριος,εχεις να προτεινεις κανενα 2ο modem για μενα ή οτιδηποτε αλλο χρειαστω πχ splitter,κλπ;

αξιζει η διαφορα ενος ασυρματου απο ενα με καλωδιο;(λογικα σε μενα θα αξιζει λογω των ηδη πολλων καλωδιων)

το ONDSL κανει 82(ενσυρμ) και 117 (ασυρμ) γι'αυτο ρωταω κυριως.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια το μηχανακι που δινει η οτενετ δεν ξερω αν ειναι καλο αλλα δε νομιζω να εχεις προβληματα.Αν σου χρειαζεται το ασυρματο καλως αλλιως θα σου προτεινα να πας σε μοντεμ που ειναι και πιο σταθερο λογω οτι συνδεεται με καλωδιο.

Προσωπικα εχω δεινοπαθησει με τα ασυρματα και εχω καταληξει οτι χιλιες φορες καλωδιο.

Τελος το filter περιεχεται στο κουτι της Οτενετ

Link to comment
Share on other sites

...θα πρεπει να έχουν οπτικη επαφη ή εστω να βλέπουν και τα δυο διαμερισματα απο την ιδια πλευρα της πολυκατοικιας ώστε να επικοινωνουν μεσω αντανακλασης..

Αυτά ισχύουν σε περίπτωση που χρησιμόποιήσεις κατευθυνόμενες κεραίες.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια μιλαω για πραγματα που εχω δοκιμασει.Και εχω ηδη ασυρματο δικτυο με τον επανω οροφο.Και δεν υπαρχουν κεραιες κατευθυνομενες,υπαρχουν κατευθυντικες.Εχω ρωτησει και ανθρωπους που εχουν σπουδασει και δουλευουν πανω σ'αυτα τα πραγματα.Αν δεν υπαρχει αντανακλαση δεν εχει επικοινωνια
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια μιλαω για πραγματα που εχω δοκιμασει.Και εχω ηδη ασυρματο δικτυο με τον επανω οροφο.Και δεν υπαρχουν κεραιες κατευθυνομενες,υπαρχουν κατευθυντικες.Εχω ρωτησει και ανθρωπους που εχουν σπουδασει και δουλευουν πανω σ'αυτα τα πραγματα.Αν δεν υπαρχει αντανακλαση δεν εχει επικοινωνια

Ναι, λάθος. Κατευθυντικές λέγονται.

Πάντως αυτό που λές δεν ισχύει. Το wifi δεν χρειάζεται οπτική επαφή με απλές κεραίες.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπορω να κανω ασυρματο δικτυο συμφωνα μ'αυτο που θελω;

σε περιπτωση που δεν καταφερω να μεταφερω την γραμμη φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

μετεφερα τη γραμμη οποτε 2ο μοντεμ.

το φιλτρο ειναι απαραιτητο;απλα δε θα μπορει να καλεσει καποιος οσο ειμαι μεσα ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Στα δυο σπιτια το πιθανοτερο ειναι να παρεμβαλεται μεταξυ τους πλακα-τσιμεντο,επομενως δεν υπαρχει περιπτωση να πιανει.Αυτο σημαινει οτι δεν θα επικοινωνουν ή ακομα και να επικοινωνουν θα εχουν τεραστια προβληματα.

Το φιλτρο το χρησιμοποιεις για το τηλεφωνο λογω οτι η adsl προκαλει μεγαλο θορυβο στη γραμμη.Χωρις το φιλτρο δεν θα εχεις καθαρη γραμμη.Αν δεν χρησιμοποιεις το τηλεφωνο τοτε δεν υπαρχει λογος να το βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Gia to asyrmato diktyo den xreiazetai optiki epafh giati egw pianw ena asirmatw diktio 1 tetragono pio katw apo to spiti mou xwris na iparxei optiki epafh

 

Εκτίθεσε.

 

Για τα δίκτυα WiFi χρειάζετε οπτική επαφή. Χωρίς αυτή δουλεύουν σε πολύ περιορισμένη απόσταση εκτός άμα υπάρχουν λίγες ανακλάσεις.

 

Ναι, λάθος. Κατευθυντικές λέγονται.

Πάντως αυτό που λές δεν ισχύει. Το wifi δεν χρειάζεται οπτική επαφή με απλές κεραίες.

 

 

Σκέψου λίγο αυτό που λες, για να καταλάβεις πόσο τραγικά λάθος είναι.

 

Δηλαδή άμα το σήμα φεύγει από κατευθηντική κεραία, έχει άλλες ιδιότητες από ότι άμα φεύγει από πολυκατευθηντική ?

 

Από την μία τρυπάει τους τοίχους, από την άλλη όχι ?

 

Να σκεφτόσαστε λίγο πριν τα γράφετε, και να μην επιμένετε σε ότι δεν ξέρετε.

 

 

Το σήμα στους 2.4 από κάθε τοίχο που περνάει εξασθενεί.

 

Πόσο εξασθενεί ? Ανάλογα τον τοίχο και πως τον περνάει. Τους εσωτερικούς μονότουβλους αντέχει να περάσει και 2 αρκεί να τους περνάει κάθετα, για δυτουβλους ή εξωτερικούς, έναν αρκεί να μην έχει καμιά μοντέρνα μόνωση (υαλοβάμβακας με αλουμίνιο από την μία πλευρά για θερμομόνωση και πυροπροστασία). Τα πατώματα που είναι από τσιμέντο είναι ακόμα μεγαλύτερη η πίκρα. Και εκεί 2 με το ζώρι, άμα είσαι εντελώς κάθετα από πάνω και είναι λεπτή η πλάκα. Ειδάλλως 1 και όχι παντού.

 

@tendril

 

Η λύση που έχεις σκεφτεί με τα 2 μόντεμ, είναι ότι ποιο εξωγήινο έχω ακούσει μέχρι σήμερα :D

 

Με WiFi μπορεί και να παίξει μέσα στο σπίτι όπως το θες, αλλά μπορεί και όχι.

 

Ο Vasman σκεφτόταν να σου προτείνη PowerLine όπου μέσα από το δίκτυο του ρεύματος περνάς και δεδομένα με κάτι ειδικούς adaptorες στις πρίζες.

 

Εγώ θα σε συμβούλευα να αφήσεις τις αλχημιες, και να περάσεις καλώδιο.

Βάλε το modem στο υπόγειο, και οδήγησε επάνω 2 utp καλώδια δικτύου και στα 2 διαμερισματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτίθεσε.

 

Για τα δίκτυα WiFi χρειάζετε οπτική επαφή. Χωρίς αυτή δουλεύουν σε πολύ περιορισμένη απόσταση εκτός άμα υπάρχουν λίγες ανακλάσεις.

 

 

 

 

Σκέψου λίγο αυτό που λες, για να καταλάβεις πόσο τραγικά λάθος είναι.

 

Δηλαδή άμα το σήμα φεύγει από κατευθηντική κεραία, έχει άλλες ιδιότητες από ότι άμα φεύγει από πολυκατευθηντική ?

 

Από την μία τρυπάει τους τοίχους, από την άλλη όχι ?

 

Να σκεφτόσαστε λίγο πριν τα γράφετε, και να μην επιμένετε σε ότι δεν ξέρετε.

 

 

Το σήμα στους 2.4 από κάθε τοίχο που περνάει εξασθενεί.

 

Πόσο εξασθενεί ? Ανάλογα τον τοίχο και πως τον περνάει. Τους εσωτερικούς μονότουβλους αντέχει να περάσει και 2 αρκεί να τους περνάει κάθετα, για δυτουβλους ή εξωτερικούς, έναν αρκεί να μην έχει καμιά μοντέρνα μόνωση (υαλοβάμβακας με αλουμίνιο από την μία πλευρά για θερμομόνωση και πυροπροστασία). Τα πατώματα που είναι από τσιμέντο είναι ακόμα μεγαλύτερη η πίκρα. Και εκεί 2 με το ζώρι, άμα είσαι εντελώς κάθετα από πάνω και είναι λεπτή η πλάκα. Ειδάλλως 1 και όχι παντού.

 

@tendril

 

Η λύση που έχεις σκεφτεί με τα 2 μόντεμ, είναι ότι ποιο εξωγήινο έχω ακούσει μέχρι σήμερα :D

 

Με WiFi μπορεί και να παίξει μέσα στο σπίτι όπως το θες, αλλά μπορεί και όχι.

 

Ο Vasman σκεφτόταν να σου προτείνη PowerLine όπου μέσα από το δίκτυο του ρεύματος περνάς και δεδομένα με κάτι ειδικούς adaptorες στις πρίζες.

 

Εγώ θα σε συμβούλευα να αφήσεις τις αλχημιες, και να περάσεις καλώδιο.

Βάλε το modem στο υπόγειο, και οδήγησε επάνω 2 utp καλώδια δικτύου και στα 2 διαμερισματα.

 

δεν υπαρχει υπογειο.πολυκατοικια ειναι 2ος και 3ος οροφος.

το προβλημα ειναι οτι ειναι εντελως αντιθετα τα δυο διαμερισματα και θα χρειαστει πολυ καλωδιο.Γιατι δεν "εγκρινεις" τη λυση με τα 2 μοντεμ;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 100 μέτρα καλώδιο είσαι μια χαρά, μην σε απασχολεί, είναι και φθηνό.

 

2 μόντεμ, ήμαρτον.

 

Πέρνεις dsl για να την δουλεύεις ως dialup ?

 

Out of concept....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 100 μέτρα καλώδιο είσαι μια χαρά, μην σε απασχολεί, είναι και φθηνό.

 

2 μόντεμ, ήμαρτον.

 

Πέρνεις dsl για να την δουλεύεις ως dialup ?

 

Out of concept....

 

απλα για μενα ειναι πιο ευκολο τα 2 μοντεμ.ουτως ή αλλως με βολευει αυτη η dial-up φαση γιατι 1)δεν θα πληρωνω τιποτα για dsl εγω αλλα μονο το μοντεμ και 2)δουλευω ιντερνετ μονο βραδυ ενω το αλλο διαμερισμα μονο μερα και πολυ λιγη ωρα.

Το καλωδιο απλα θα με ταλαιπωρησει περισσοτερο απ'το να βαλω 2ο μοντεμ.

πιστεψε με.:D

 

απλα θελω να μαθω αν μπορει "δουλεψει" ετσι η φαση,δηλ. με 2 μοντεμ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...