Κόστος έκτρωσης

Κλειδωμένο Θέμα

BabylonX

BabylonX's Avatar: Apple iPhone 4S
HSCSD Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Επειδή φιλικό ζευγάρι παρουσίασε κάποια καθυστέρηση, ζητήσαν από εμένα που έχω πολύ καλή σχέση με το Ιντερνετ για ευνόητους λόγους να ψάξω για το σημερινό κόστος μιας έκτρωσης. Η κατάσταση δεν είναι ντε φάκτο και δεν είναι σίγουρα έγκυος η κοπέλα.

Θα ήθελα να μάθω πιο είναι το σημερινό κόστος μιας εκτρωσης εάν γίνει στα πρώτα στάδια μιας εγκυμοσύνης, διότι και οι δύο προέρχονται από "δύσκολες" οικογένειες και σε περιπτωση που θα χρειαστει να γίνει, θέλουν να το κρατήσουν κρυφό. Τα οικονομικά τους δεν είναι και τα καλύτερα αφού πρόκειται για φοιτητές και κάθε δυνατή μείωση του κόστους (π.χ. κάλυψη από ασφαλιστικό ταμείο) θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Τέλος θα παρακαλούσα να μην οδηγηθεί η συζήτηση σε κοινωνικοθρησκευτικό περιεχόμενο. Απλά είναι τα πράγματα, εάν είναι εγκυος η κοπέλα και μαθευτεί στο σπίτι της, η κατάληξη δε θα είναι καλή οπότε πρόκειται για τη μόνη λύση και το σημαντικότερο, μη ξεχνάτε οτι είμαι απλός αγγελιοφόρος και κάνω απλά μια εξυπηρέτηση.

Όποιος λοιπον έχει βρεθεί σε αντίστοιχη κατάσταση πρόσφατα και μπορεί υπεύθυνα να με πληροφορήσει για τα έξοδα ας απαντήσει σε αυτό το thread ή με p.m. η ακόμη και με e-mail στο alexkanlis@hotmail.com

Ευχαριστώ!

perdikos2000

perdikos2000's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
EDGE Member
Περιοχή: παντου & πουθενα
Παράθεση από BabylonX >
Επειδή φιλικό ζευγάρι παρουσίασε κάποια καθυστέρηση, ζητήσαν από εμένα που έχω πολύ καλή σχέση με το Ιντερνετ για ευνόητους λόγους να ψάξω για το σημερινό κόστος μιας έκτρωσης. Η κατάσταση δεν είναι ντε φάκτο και δεν είναι σίγουρα έγκυος η κοπέλα.

Θα ήθελα να μάθω πιο είναι το σημερινό κόστος μιας εκτρωσης εάν γίνει στα πρώτα στάδια μιας εγκυμοσύνης, διότι και οι δύο προέρχονται από "δύσκολες" οικογένειες και σε περιπτωση που θα χρειαστει να γίνει, θέλουν να το κρατήσουν κρυφό. Τα οικονομικά τους δεν είναι και τα καλύτερα αφού πρόκειται για φοιτητές και κάθε δυνατή μείωση του κόστους (π.χ. κάλυψη από ασφαλιστικό ταμείο) θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Τέλος θα παρακαλούσα να μην οδηγηθεί η συζήτηση σε κοινωνικοθρησκευτικό περιεχόμενο. Απλά είναι τα πράγματα, εάν είναι εγκυος η κοπέλα και μαθευτεί στο σπίτι της, η κατάληξη δε θα είναι καλή οπότε πρόκειται για τη μόνη λύση και το σημαντικότερο, μη ξεχνάτε οτι είμαι απλός αγγελιοφόρος και κάνω απλά μια εξυπηρέτηση.

Όποιος λοιπον έχει βρεθεί σε αντίστοιχη κατάσταση πρόσφατα και μπορεί υπεύθυνα να με πληροφορήσει για τα έξοδα ας απαντήσει σε αυτό το thread ή με p.m. η ακόμη και με e-mail στο alexkanlis@hotmail.com

Ευχαριστώ!
Φιλε ωστοσο με αυτα δεν παιζουν. διοτι αν πανε σε κανα κομπογιαννιτη φτηνο γιατρο και της δημιουργισει κανα προβλημα τοτε θα ειναι χειροτερα.
δεν εχω βρεθει στην ιδια θεση αλλα επειδη κοντινο ζευγαρι βρεθηκε πριν μερικα χρονια θα σου πω οτι τουλαχιστον πανω απο 400. Παντως να το ψαξετε πολυ καλα.

viktoria

viktoria's Avatar: Sony Ericsson Z530i
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: εδω εκει και παρα περα
την προιγουμενη εβδομαδα ημουν σε ενα απο τα καλητερα νοσοκομεια της Αθηνας που διαθετει και γυναικολογικη κλινικη ακουγα την γιατρο μου που εξηγουσε με καθε λεπτομερια τι θα πρεπει να κανει η κοπελα οποτε οτι σου πω σαφως και ειναι αληθεια.Αρχικα της ελεγε να το σκεφτει πολυ ψυχραιμα...
να το αποφασισει σιγουρα οτι δεν μπορει να γινει νωρις δηλαδη τις πρωτες μερες αλλα οτι θα πρεπει να παει να την δει και να της κλησει ραντεβου γιατι εχει μεγαλη σημασια η μερα..ειχε ενα αντιστοιχο προγραμματακι στο pc με ημερομηνιες του κυκλου.Τελος της ανεφερε για το κοστος οτι ειναι στα 600ευρω εκτος και αν παρουσιαστουν επιπλοκες.Η ολη επεμβαση κραταει 2 ωρες και μετα πας σπιτι σου.Ελπιζω να σε καλυψα.
καλη τυχη απο εκει και περα.

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..
υπαρχει δυνατη θεληση!!

trifilli

no avatar
GPRS Member
Περιοχή: Άγνωστη
Το γεγονός να μην κάνει το αποκλείεις; Έχουμε φτάσει πλέον σε σημείο να μπαίνουμε σε τέτοιου είδους διλήμματα, έτσι; Όσο και αν δε θες η συζήτηση να αποκτήσει "κοινωνικοθρησκευτικό περιεχόμενο", λυπάμαι, αλλά δεν είναι δυνατό να σκοτώνουμε αθώα έμβρυα επειδή δεν μπορούμε να αποδεχτούμε τις συνέπειες των πράξεών μας και επειδή -κάκιστα- μας δίνεται τέτοια δυνατότητα.

johner

johner's Avatar: Nokia 8600 Luna
HSUPA Member
Περιοχή: Looking for satellites
Παράθεση από trifilli >
Το γεγονός να μην κάνει το αποκλείεις; Έχουμε φτάσει πλέον σε σημείο να μπαίνουμε σε τέτοιου είδους διλήμματα, έτσι; Όσο και αν δε θες η συζήτηση να αποκτήσει "κοινωνικοθρησκευτικό περιεχόμενο", λυπάμαι, αλλά δεν είναι δυνατό να σκοτώνουμε αθώα έμβρυα επειδή δεν μπορούμε να αποδεχτούμε τις συνέπειες των πράξεών μας και επειδή -κάκιστα- μας δίνεται τέτοια δυνατότητα.
Kαλά τα λες, αλλά αν σου τύχει, το τελευταίο που θα σκεφτείς είναι αν θα σκοτώσεις το αθώο έμβρυο...

BabylonX

HSCSD Member
Παράθεση από trifilli >
Βρε άνθρωπε του Θεού, ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και το τόνισα: δε γουστάρω να ακούσω εξυπνάδες περι δολοφονίας εμβρύων και ηθηκών ζητημάτων! Δηλαδή τι πρόβλημα έχετε μερικοι και δε μπορείτε να απαντάτε σε αυτό που ρωτάει κάποιος;

Ε ναι λοιπόν! Το γεγονός να μην το κάνει το αποκλείω! Αν ήταν στο χέρι μου θα προσπαθούσα να αφήσω αυτήν ως την τελευταία λύση αλλά δεν εξαρτώνται όλα από εμάς! Τώρα μήπως έχεις να μου δώσεις και καμιά χρήσιμη πληροφορία γι'αυτό που ρώτησα; Διότι διαφορετικά κακώς μπήκες στον κόπο να ποστάρεις!

DENIOR

DENIOR's Avatar: BenQ-Siemens  S81
4G Member
Κάθε μέλος στο ΦΟΡΟΥΜ έχει το δικαίωμα να εκφράζει την άποψή του για το σχετικό θέμα.
Δεν έχεις τη δυνατότητα να μας λογοκρίνεις.

Δηλαδή αν κάποιος ρωτούσε το κόστος πρόσληψης ενός πληρωμένου δολοφόνου,θα έπρεπε μόνο να του δώσουμε πληροφορίες και όχι να τον αποτρέψουμε από την κατακριτέα αυτή ενέργεια ;

Προσωπικά και να είχα πληροφορίες,δε θα σου τις έδινα.
Ο απόλυτος τρόπος σου με αποτρέπει.
Όταν σε δεκαπέντε χρόνια θα σκέφτεσαι «πως θα ήταν τώρα το παιδί που είχα ρίξει»,τότε θα καταλάβεις το λάθος σου.

mvagustagm2000

mvagustagm2000's Avatar: Nokia 5510
Banned
Περιοχή: Mέσα σε χρόνια δανεικά, απρόσμενα και ξένα...
απο μια εμπειρια απο κατι φιλους γνωριζω οτι το κοστος ειναι 600+ ευρω για μια απο τις καλυτερες μαιευτικες κλινικες της αττικης...
ελπιζω να μη χρειαστει οι φιλοι σου να φτασουν εκει.
ειναι κατι παρα πολυ δυσαρεστο.

BabylonX

HSCSD Member
Καλά παιδιά αφήστε το. Ευχαριστώ πάρα πολύ τα πρώτα 2 άτομα που μπήκαν στον κόπο να δώσουν μια πληροφορία. Μη το συνεχίζετε άλλο. Θα πάρω τήλεφωνο σε 2-3 νοσοκομεία να μάθω και στην τελική θα πάω κι από εκει.

Ζήτησα κάτι και η συζήτηση έχει ήδη ξεφύγει από τον αρχικό της χαρακτήρα.

Τώρα αν εσύ DENIOR θεωρείς οτι είναι το ίδιο να ζητάς πληροφορίες για ένα προπληρομένο δολοφόνο και για μια διαδικασία απόλυτα νομιμοποιημένη από το ελληνικό κράτος και δε μπορείς να σεβαστείς οτι ζητάω την πληροφορία σου και όχι την άποψη σου επί του θέματος τότε μάλλον δε μπορούμε να συνεννοηθούμε. Σαφώς και έχεις το δικαίωμα να λες την άποψη σου όπως θα έχεις το δικαίωμα να πας στις πανελλήνιες του χρόνου και αντί για έκθεση που θα γράφεις, να κάνεις ανάλυση επάνω στα μαθηματικά. Το θέμα είναι να σεβαστείς αυτό που ζήτησε ο άλλος και να μην τον πιέσεις συναισθηματικά πάνω στη δύσκολη στιγμή. Πέρα από τα δικαιώματα σου υπάρχει και η ανθρωπιά σου.

EDIT: Ευχαριστώ και τη mvagustagm2000

mvagustagm2000

mvagustagm2000's Avatar: Nokia 5510
Banned
Περιοχή: Mέσα σε χρόνια δανεικά, απρόσμενα και ξένα...
αντρας ειμαι!
σου το ειπα και θα σου το ξαναπω:
μακαρι να μη χρειαστει να φτασουν τα παιδια εκει...

BabylonX

HSCSD Member
Παράθεση από mvagustagm2000 >
αντρας ειμαι!
σου το ειπα και θα σου το ξαναπω:
μακαρι να μη χρειαστει να φτασουν τα παιδια εκει...
Oοps... Συμπάθα με αλλά λόγω συναισθηματικής φόρτισης... Με το παλικάρι βλέπεις μαζί μεγαλώσαμε. Αν ήταν για μένα δε θα με πείραζε να ακούσω το οτιδήποτε. Αλλά όταν ο άλλος είναι συναισθηματικά φορτισμένος και προσπαθεί να κρατήσει την ψυχραιμία του και βλέπει μόνο προσπάθειες να τον κάνουν να νιώσει ενοχές και να σαλτάρει δε μπορώ να αντιδράσω αλλιώς... Καλές οι εξυπνάδες αλλά έξω απ'το χορό όλοι ξέρουν να χορεύουν. Ας έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και θα σου πω εγώ αν θα σκεφτεις ένα έμβρυο που ακόμη δεν είναι καλα καλα 128 κύτταρα...

Σε ευχαριστώ πάντως

anderson

anderson's Avatar: Sony Ericsson P910
HSCSD Member
Περιοχή: Βασίλειο των Ονείρων
Φίλε BabylonX εγώ έχω να προτείνω τα παιδιά να πάνε σε ένα καλό νοασοκομείο και να μην το τσιγκουνευτούν για 50 ή και 100 ευρώ παραπάνω... Θα πρότεινα από Αθήνα ανεπιφύλακτα το ΙΑΣΩ (είναι βέβαια το ακριβότερο επίσης) αλλά αν είναι Θεσσαλονίκη, ίσως να είσαι εσύ πιο ενημερωμένος. Το θέμα είναι ότι γενικά οι αποξέσεις είναι πια γενικά ακίνδυνες αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Η όλη διαδικασία δεν διαρκεί πάνω από 1 ώρα μαζί με προετοιμασία. Δεν θέλει άγχος... εύχομαι όλα να πάνε καλά για τους φίλους σου.

viktoria

viktoria's Avatar: Sony Ericsson Z530i
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: εδω εκει και παρα περα
δεν ειναι αναγκη να υπαρχει εκνευρισμος και αντιπαραθεση σε κατι το οποιο πρωτον δεν αφορα τον ιδιο απλα κι αυτος ρωταει εμας και δευτερων οτι κι αν λεμε εμεις το ζευγαρι και κυριως η κοπελα θα κρινει τι θα κανει.Σιγουρα οι περισσοτεροι ειμαστε εναντιων αλλα ας σεβαστουμε αυτο που απο την αρχη ζητησε.Αλλωστε ποτε δεν ξερεις τις παραμετρους που αναγκαζουν καποιον να παρει μια τετοια αποφαση.Καλως ή κακως οτι κι αν πουμε εμεις αλλοι θα αποφασισουν.

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..
υπαρχει δυνατη θεληση!!

kardoula

kardoula's Avatar: Sony Xperia sola
EDGE Member
Περιοχή: κάπου στη γη...
Τέτοια θέματα λεπτά πιστεύω δεν πρέπει να γίνονται θέματα σε φόρουμ..
Ο καθένας λέει την απόψή του οπότε δεν μπορείς να εκνευρίζεσαι αγαπητέ φίλε επειδή εκφραζόμαστε για το συγκεκριμένο..
Προσωπικά και να ξερα πληροφορίες δεν θα σου δινα..
Και ξέρεις γιατί; Γιατί όσο μελό και να σου ακούγεται και γω παρολίγο να με κάνει η μάνα μου έκτρωση.
Τελικά όμως γεννήθηκα και τώρα όλοι είναι υπερήφανοι για μένα.
Πες στους φίλους σου να το ξανασκεφτούν.. αλλιώς θα πρεπε να μάθουν στοιχειώδη θέματα αντισσύληψης!!
Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

www.youtube.com/irinifitness

punky

no avatar
GPRS Member
Παιδιά ο άνθρωπος ζήτησε κάτι συγκεκριμένο. Και παρακάλεσε να μην παρεκτραπεί η κουβέντα σε "ηθικά μονοπάτια".

Εκτιμώντας ότι βρήκε τις απαντήσεις που χρειαζόταν, να επισημάνω μόνο, στους αυτοεπονομαζόμενους pro-life, ότι άλλο η ζωή και άλλο η επιβίωση.

Δεν αρκεί να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί. Πρέπει να έχεις το σθένος να το μεγαλώσεις. Απαιτεί αφοσίωση, μικρές (και ενίοτε μεγάλες) θυσίες. Υπομονή, επιμονή και αρκετό μυαλό και ωριμότητα.

Αν το παιδί γεννηθεί χωρίς πραγματικά να το θέλεις, τα παραπάνω δύσκολα τα πετυχαίνεις. Για να μην πω, ότι είναι σχεδόν αδύνατο. Και δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο για ένα παιδί, από το να μη νιώθει αγάπη και αποδοχή.

Για μένα, η έκτρωση είναι η πιο ώριμη απόφαση, όταν νιώθεις ότι δεν μπορεις ακόμη να δεσμευτείς ισόβια στη φροντίδα ενός άλλου ανθρώπου.

Έχουν περάσει 15 χρόνια από τότε που η τότε κοπέλα μου κι εγώ είχαμε μπει σε αυτό το δίλλημα. Αυτές τις βλακείες του στυλ "πως θα ήταν το παιδί μου σήμερα", ποτέ δεν τις σκέφτηκα. Ξέρω πως ήταν η σωστή απόφαση.

Όπως ξέρω ότι ήταν η σωστή απόφαση, όταν βλέπω την πεντάχρονη κόρη μου σήμερα να κάνει ένα σπίτι βομβαρδισμένο. Και καμαρώνω.

Καλή τύχη εύχομαι στους φίλους του Babylon X. Και το οικονομικό να μην είναι καν ζήτημα. Γιατί κρίνεται η υγεία της κοπέλας.
L' enfer c' est les autres
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης