Jump to content

Windows Mobile Forum: Προτάσεις!


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαίνω αμέσως στο θέμα!:D

Υπάρχει forum της Qtek, όπου έχει γίνει ένα μπέρδεμα μεταξύ PPCs και smartphones.

Ωστόσο υπάρχουν νέα smartphones που δεν είναι Qtek.

Θα πρότεινα να γίνει ένα νέο forum για smartphones, όπου θα μπαίνουν όλα. Άλλωστε όλο και περισσότερα βγαίνουν τον τελευταίο καιρό, οπότε κίνηση υπάρχει.

Επίσης το forum των qtek είναι ξεχασμένο από τους mods, κάντε κάτι!:D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι να γίνει ένα ανεξάρτητο υπό-forum

μόνο για τα Windows Smartphones για να μπορούμε να τα ξεχωρίζουμε

από τα Qtek τα οποία πλέον λέγονται HTC ή

να γίνει ένα υπό-forum που θα λέγετε Windows Smartphones και

να είναι όλα μαζί, Qtek, HTC, O2, Asus k.t.l.

 

:D

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το Qtek δεν κολλάει πουθενά, γιατί μπαίνουν χρήστες PPC Qtek και γράφουν άσχετα.

Γενικά γίνεται μπέρδεμα.

Εγώ προτείνω να γίνει ένα υπο-forum-ακι στα windows mobiles ή αυτό που λέει ο Μάνος.

 

να είναι όλα μαζί, Qtek, HTC, O2, Asus k.t.l.

 

Eπίσης Samsung, Motorola...

Link to comment
Share on other sites

+1 και απο μενα, και να μεταφερθουν τα θεματα απο Mpx200-220 και των υπολοιπων εκει :)
Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν τα forum είχαν απλά το όνομα του κατασκευαστή. Τώρα η κατάσταση είναι λίγο διαφορετική και αυτό είναι λογικό. Συμφωνώ και εγώ ότι πρέπει με κάποιον τρόπο να αλλάξει η δομή των forums που σχετίζονται με τα Windows Mobile. Δεν έχω σκεφτεί κάποια ενδεδειγμένη λύση, ώστε να μη δημιουργηθεί μπέρδεμα.

 

Για παράδειγμα, θα μπορούσε να υιοθετηθεί η ακόλουθη δομή:

Windows Mobile (Κατηγορία)
|-- Windows Mobile (Smartphones) -- (hardware)
|-- Windows Mobile (Pocket PCs) -- (hardware)
|-- Windows Mobile (Software)
    |-- Windows Mobile (Navigation)

(+ όποιο άλλο sub-forum είναι επιθυμητό )

 

Παράλληλα:

  • Το Qtek θα μετατραπεί σε link που θα οδηγεί στην κατηγορία Windows Mobile.
  • Στο Motorola θα δημιουργηθεί sub-forum με link που θα οδηγεί επίσης στην κατηγορία Windows Mobile - το ίδιο και σε όλα τα άλλα forums κατασκευαστών, όπου έχουν δημιουργήσει Windows Mobile κινητά.

 

Με αυτόν τον τρόπο υπάρχει καλύτερη κατηγοριοποίηση και παραμένει η ευκολία «χρήσης» με τη λογική των κατασκευαστών.

 

Mythozz; Muck Smith; Ποια είναι η άποψή σας για το θέμα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το Navigation, στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν είναι τόσο ανεπτυγμένο ώστε να του αφιερώσουμε ολόκληρο subforum.

Άνετα μπορεί να συνυπάρξει στο software forum.

 

H δική μου πρόταση θα ήταν:

Windows Mobile (Κατηγορία)
|-- Windows Mobile (Smartphones) -- (hardware)
    |-- Windows Mobile (Smartphones Software)

|-- Windows Mobile (Pocket PCs) -- (hardware)
    |-- Windows Mobile (PPC Software)

Στην περίπτωση που ακολουθήσουμε το πρότυπο που έδωσες, δηλαδή κοινό forum για το Software, καλό θα ήταν να είναι υποχρεωτική η αναφορά σε κάθε topic της πλατφόρμας.

 

Για παράδειγμα μπορούμε να βάζουμε [sP] ...topic... για τα smartphones και [PPC] ...topic... για τα PPCs.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως καλύτερη είναι η πρόταση του MsK, αλλά με την ενσωμάτωση του Navigation στο Software όπως είπε ο johner. Δύο διαφορετικά forums με software είναι περιττά (από τη στιγμή που έχουμε και την ενοποίηση των δύο πλατφορμών :p) κατά τη γνώμη μου.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως καλύτερη είναι η πρόταση του MsK, αλλά με την ενσωμάτωση του Navigation στο Software όπως είπε ο johner. Δύο διαφορετικά forums με software είναι περιττά (από τη στιγμή που έχουμε και την ενοποίηση των δύο πλατφορμών :p) κατά τη γνώμη μου.

Αυτό που εγώ δε γνωρίζω είναι κατά πόσο τα προγράμματα για Smartphones είναι συμβατά και σε Pocket PCs. Πόσα από αυτά κυκλοφορούν και για τις δύο εκδόσεις; Πόσα από αυτά είναι συμβατά και στις δύο εκδόσεις; Το software χρειάζεται εφόσον διευκολύνει την κατάσταση. Το να υπάρχουν δύο ταυτόχρονα sub-forums για software σίγουρα δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση, οπότε και εγώ προτιμώ τη μία για λόγους «συγκέντρωσης» όλων των χρήσιμων εφαρμογών, themes κοκ.

 

Το navigation ήταν μια ιδέα, απλά για να δω κατά πόσο «αρέσει» ή όχι. Αυτή τη στιγμή βλέπω μεν λίγα θέματα, αλλά με πολλές απαντήσεις και αρκετό ενδιαφέρον. Πληροφορίες για ταξίδια στην Ευρώπη, στην Ελλάδα και οπουδήποτε αλλού που καλό θα ήταν να μη θαφτούν, ώστε να είναι εύκολα προσβάσμες. Ελληνικά placemarks, menus, οδηγίες, που κάνουν τη ζωή μας ευκολότερη. Ναι δε λέω, δεν είναι τόσο «ανεπτυγμένος» ο συγκεκριμένος τομέας στην Ελλάδα, αλλά ίσως να μπορούσαμε να τον βοηθήσουμε ώστε να αναπτυχθεί :) .

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εγώ δε γνωρίζω είναι κατά πόσο τα προγράμματα για Smartphones είναι συμβατά και σε Pocket PCs. Πόσα από αυτά κυκλοφορούν και για τις δύο εκδόσεις; Πόσα από αυτά είναι συμβατά και στις δύο εκδόσεις; Το software χρειάζεται εφόσον διευκολύνει την κατάσταση. Το να υπάρχουν δύο ταυτόχρονα sub-forums για software σίγουρα δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση, οπότε και εγώ προτιμώ τη μία για λόγους «συγκέντρωσης» όλων των χρήσιμων εφαρμογών, themes κοκ.

 

Αυτή τη στιγμή (εκτός και αν άλλαξε κάτι τον τελευταίο καιρό) τα προγράμματα για ppc δεν τρέχουν σε sp και vice-versa. Στο μέλλον (ελπίζουμε πως) οι εφαρμογές θα είναι συμβατές και με τις δυο πλατφόρμες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή (εκτός και αν άλλαξε κάτι τον τελευταίο καιρό) τα προγράμματα για ppc δεν τρέχουν σε sp και vice-versa. Στο μέλλον (ελπίζουμε πως) οι εφαρμογές θα είναι συμβατές και με τις δυο πλατφόρμες.

Ναι, γι' αυτό έβαλα και το ":p" στην πρόταση με την ενοποίηση. Καλό πάντως θα ήταν να είμαστε καλυμμένοι από τώρα, αν και οπότε επέλθει αυτή.

Το θέμα navigation προσωρινά ίσως να καλύπτεται με μερικά αφιερωμένα (και επισημασμένα?) threads σε αυτό του software. Όταν αποκτήσει περισσότερο ενδιαφέρον, αποκτά και το δικό του subforum.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εγώ δε γνωρίζω είναι κατά πόσο τα προγράμματα για Smartphones είναι συμβατά και σε Pocket PCs. Πόσα από αυτά κυκλοφορούν και για τις δύο εκδόσεις; Πόσα από αυτά είναι συμβατά και στις δύο εκδόσεις; Το software χρειάζεται εφόσον διευκολύνει την κατάσταση. Το να υπάρχουν δύο ταυτόχρονα sub-forums για software σίγουρα δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση, οπότε και εγώ προτιμώ τη μία για λόγους «συγκέντρωσης» όλων των χρήσιμων εφαρμογών, themes κοκ.

 

Το navigation ήταν μια ιδέα, απλά για να δω κατά πόσο «αρέσει» ή όχι. Αυτή τη στιγμή βλέπω μεν λίγα θέματα, αλλά με πολλές απαντήσεις και αρκετό ενδιαφέρον. Πληροφορίες για ταξίδια στην Ευρώπη, στην Ελλάδα και οπουδήποτε αλλού που καλό θα ήταν να μη θαφτούν, ώστε να είναι εύκολα προσβάσμες. Ελληνικά placemarks, menus, οδηγίες, που κάνουν τη ζωή μας ευκολότερη. Ναι δε λέω, δεν είναι τόσο «ανεπτυγμένος» ο συγκεκριμένος τομέας στην Ελλάδα, αλλά ίσως να μπορούσαμε να τον βοηθήσουμε ώστε να αναπτυχθεί :) .

 

Tο bold το έβαλα για να το τονίσω και να δηλώσω οτι συμφωνώ!:D

 

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι το Software για smartphones δεν είναι συμβατό με αυτό των PPCs.

Συμφωνώ για ένα κοινό forum, αρκεί να έχει κάποιο ενδεικτικό το κάθε topic ώστε να μην γίνεται μπέρδεμα, σαν τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω.

 

Εγώ ψηφίζω την αρχική πρόταση-MsK!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
θα συμφωνήσω και γω ότι πλέον είναι επιβεβλημένο να γίνει κάποια αλλάγη στο forum σχετικά με τα smartphones
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επίσης τα s60 και uiq πρέπει να ξεκολήσουν απ το forum της nokia/se αφού υπάρχουν συσκευές και άλλων κατασκευαστών...
Link to comment
Share on other sites

Πολλά smartphones μας ήρθαν με το 3GSM.

Μήπως να ξανασκεφτόμασταν τα subforums που λέγαμε;

Μου είχε στείλει πριν από... μήνες ένα σχετικό email και ο Muck Smith για αυτό το θέμα. Ουσιαστικά λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψη και τις τελευταίες εξελίξεις γύρω από το θέμα πιστεύω ότι η ακόλουθη δομή θα ήταν η πλέον ενδεδειγμένη:

 

Windows Mobile (Κατηγορία)
|
+---+ Windows Mobile Pocket PCs (hardware)
|     +--- Pocket PC Software (υπό-περιοχή)
+---+ Windows Mobile Smartphones
|     +--- Smartphones Software (υπό-περιοχή)
+---+ Windows Mobile Navigation

 

Εφόσον υιοθετηθεί η παραπάνω λύση, τότε γίνονται τα εξής:

 

  1. Καταργείται το Qtek forum, το οποίο αυτή τη στιγμή φιλοξενεί οτιδήποτε σχετίζεται με Windows Mobile Smartphones. Ουσιαστικά μετονομάζεται σε Windows Mobile Smartphones.
  2. Ο Muck Smith παραμένει ως moderator σε όλες τις περιοχές που σχετίζονται με τα Windows Mobile.
  3. Το Handheld PCs και PDAs παραμένει ως έχει φιλοξενόντας ουσιαστικά μόνο τις δύο υποκατηγορίες: Palm PDAs και Εναλλακτικά PDAs.

 

Εφόσον δεν υπάρχουν διαφωνίες η συγκεκριμένη αλλαγή θα γίνει λίαν συντόμως. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ Μάνο,

Περιμένουμε τις αλλαγές!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε στείλει πριν από... μήνες ένα σχετικό email και ο Muck Smith για αυτό το θέμα. Ουσιαστικά λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψη και τις τελευταίες εξελίξεις γύρω από το θέμα πιστεύω ότι η ακόλουθη δομή θα ήταν η πλέον ενδεδειγμένη:

 

Windows Mobile (Κατηγορία)
|
+---+ Windows Mobile Pocket PCs (hardware)
|     +--- Pocket PC Software (υπό-περιοχή)
+---+ Windows Mobile Smartphones
|     +--- Smartphones Software (υπό-περιοχή)
+---+ Windows Mobile Navigation

 

.......)

 

 

....το καλό πράγμα αργεί να γίνει :D

 

Συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω πρόταση, αφού περιλαμβάνει ό,τι σου είχα γράψει στο email.

Νομίζω ότι καλύπτει με τον καλύτερο τρόπο την υπάρχουσα κατάσταση στα wm.

 

 

 

Η μόνη μου Παρατηρήση:

 

Ο όρος Handheld PC χρησιμοποιήθηκε πριν από 10 περίπου χρόνια για να προσδιοριστούν οι συσκευές τύπου "HP jornada" και συνεπώς είναι συνυφασμένος με αυτές. Στο νέο WM forum θα υπάρχει τέτοιο thread (όπως υπάρχει και τώρα εξάλλου).

 

Προτείνω, λοιπόν, να μετονομαστεί σε "PALM & Εναλλακτικά" το τωρινό φόρουμ μετά την αλλαγή.

Θα είναι ξεκάθαρο για τον χρήστη σε τι αναφέρεται το κάθε φόρουμ. Αντιθέτως, αν διατηρηθεί η ονομασία Handheld, θα πρέπει να "μαντέψει" ο χρήστης ότι μιλάμε για PalmOS.

Ας ερωτηθεί καλύτερα κι ο xpan.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε στείλει πριν από... μήνες ένα σχετικό email και ο Muck Smith για αυτό το θέμα. Ουσιαστικά λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψη και τις τελευταίες εξελίξεις γύρω από το θέμα πιστεύω ότι η ακόλουθη δομή θα ήταν η πλέον ενδεδειγμένη:

 

Windows Mobile (Κατηγορία)

+---+ Windows Mobile Pocket PCs (hardware)
|     +--- Pocket PC Software (υπό-περιοχή)
+---+ Windows Mobile Smartphones
|     +--- Smartphones Software (υπό-περιοχή)
+---+ Windows Mobile Navigation

 

Εφόσον υιοθετηθεί η παραπάνω λύση, τότε γίνονται τα εξής:

  1. Καταργείται το Qtek forum, το οποίο αυτή τη στιγμή φιλοξενεί οτιδήποτε σχετίζεται με Windows Mobile Smartphones. Ουσιαστικά μετονομάζεται σε Windows Mobile Smartphones.
  2. Ο Muck Smith παραμένει ως moderator σε όλες τις περιοχές που σχετίζονται με τα Windows Mobile.
  3. Το Handheld PCs και PDAs παραμένει ως έχει φιλοξενόντας ουσιαστικά μόνο τις δύο υποκατηγορίες: Palm PDAs και Εναλλακτικά PDAs.

Εφόσον δεν υπάρχουν διαφωνίες η συγκεκριμένη αλλαγή θα γίνει λίαν συντόμως. :)

H μόνη "χαμένη" από αυτή την ιστορία είναι η HTC, της οποίας το όνομα δεν θα φαίνεται πουθενά στο forum, ενώ ουσιαστικά έχει την αποκελιστικότητα.

παρόλα αυτά δεν με απασχολεί καθόλου, ίσα ίσα με βολεύει, αφού είναι οι δυο κατηγορίες που κινούμαι στο forum...

go on............!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

H μόνη "χαμένη" από αυτή την ιστορία είναι η HTC, της οποίας το όνομα δεν θα φαίνεται πουθενά στο forum, ενώ ουσιαστικά έχει την αποκελιστικότητα.

....

 

Tι εννοείς ακριβώς;

Σαφώς και δεν υπάρχει μόνο η HTC, για πρόσθεσε HP, Asus, Acer, iMate, LG, Samsung, Palm Treo, FS, Eten... επί 2-3 μοντέλα τουλάχιστον η καθεμία :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς ακριβώς;

Σαφώς και δεν υπάρχει μόνο η HTC, για πρόσθεσε HP, Asus, Acer, iMate, LG, Samsung, Palm Treo, FS, Eten... επί 2-3 μοντέλα τουλάχιστον η καθεμία :)

Aν κατάλαβα καλά, ο psybill αναφέρεται στο qtek sub-forum, αλλά και πάλι υπάρχουν διάφοροι κατασκευαστές, όπως HTC, HP, Samsung, Toshiba....

Link to comment
Share on other sites

μην τρελαίνεστε ρε παιδιά, λέτε να μην ξέρω τι κυκλοφορεί σε windows mobiles? δεν θα ζητούσαμε την αλλαγή, αν δεν είχαν μπει πολλοί κατασκευαστές στο χώρο. απλά η htc ξεφεύγει από τα 1-2-3 μοντέλα και μαζί με αυτά που έρχονται στη cebit γίνονται πάρα πολλά. πόσοι χρήστες έχουν htc και πόσοι των άλλων κατασκευαστών? εκεί πήγαινε η αποκλειστικότητα και το χαμένη σε " ". δεν εννοώ τίποτα περισσότερο. ίσως κάποια καινούρια μέλη του forum να μπερδευτούν που δεν θα βλέπουν το όνομα htc σε κάποιο ξεχωριστό forum όπως και οι άλλοι κατασκευαστές(όπως ακριβώς συμβαίνει και τώρα στο qtek forum που πολλοί ρωτάνε εκεί για τα ppc), αλλά όπως έδειξαν τα πράγματα καμία άλλη δομή δεν βολεύει περισσότερο από αυτή που πάει να γίνει τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Θα προχωρησω άμεσα στις αλλαγές και θα ενημερώσω για οποιοδήποτε θέμα προκύψει. Επειδή σίγουρα κάποιοι θα ψάχνουν για τα θέματα που σχετίζονται με τις συσκευές της htc - που άλλωστε είναι και οι πιο δημοφιλείς στην Ελλάδα - σίγουρα στην περιγραφή των forums θα προστεθεί ενδεικτικά το όνομά της. Για διευκόλυνση των χρηστών, θα δημιουργηθούν λογικα και shortcuts, από άλλα forums προς το νέο Windows Mobile.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω απλά, ότι το πρώτο στάδιο της αλλαγής πραγματοποιήθηκε... επιτυχώς. Δημιουργήθηκε η κατηγορία Windows Mobile, καθώς και τα απαραίτητα sub-forums, όπως είχα ήδη γράψει.

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=83

 

Αυτό που μένει τώρα, είναι να μεταφερθούν τα θέματα στα κατάλληλα sub-forums. Έχω πραγματοποιήσει κάποιες «ενδεικτικές» μετακινήσεις. Μένει να ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία από τον Muck Smith. :)

 

Το δεύτερο στάδιο, αφορά τις μετακινήσεις μηνυμάτων από άλλα forums. Προφανώς εφόσον πλέον υπάρχει περιοχή Windows Mobile, ένα θέμα που αφορά το Motorola MPx2?? είναι πιο λογικό να φιλοξενείται στο παραπάνω forum και όχι στο Motorola forum. Δημιούργησα ένα link που εμφανίζεται στην κορυφή του Motorola forum, ενδεικτικά: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=12 . Μετέφερα και κάποια θέματα τα οποία σχετίζονται με το MPx200 στο Windows Mobile Smartphones.

 

Αν υπάρχουν κάποιες άλλες προτάσεις - αποδεκτές. Η μεταφορά θα πραγματοποιηθεί σταδιακά. Η επόμενη περιοχή που θα αποκτήσει ανάλογη παραπομπή είναι φυσικά... η Samsung. Muck Smith, όποτε ξεκινήσεις και ολοκληρώσεις τις απαραίτητες μεταφορές, μπορείς να το αναφέρεις εδώ δημοσίως ώστε να γίνει γνωστό. :)

 

Να μας ζήσουν τα νέα forums :) ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να μας ζήσουν λοιπόν:)

περιμένουμε να ολοκληρώσει τις μεταφορές ο Muck για να δούμε την τελική μορφή, και εδώ θα είμαστε για προτάσεις....

ευχαριστούμε Μάνο!!!

 

 

edit: καλό θα ήταν τώρα με τις αλλαγες, να αλλάξουν τίτλο κάποια θέματα που αφορούν συσκευές και να έχουν όλες συγκεκριμένη μορφή. ειδικά οι συσκευές της htc που είναι γνωστές με πολλά ονόματα η κάθε μια να έχουν πχ την μορφή.

HTC P3600 (Codename: Trinity)

Qtek 9100 (Codename: Wizard)

Qtek 8310 (Codename: Tornado)

κ.ο.κ

χωρίς περιττά σχόλια δηλαδή, όπως Ο2 xda atom (οπως θα έπρεπε να ήταν το wizard)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...