Jump to content

Πολλά errors σε καινούργιο laptop


jimpanourgias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καινούργιο laptop Acer Aspire 9113, αγορασμένο την προηγούμενη Πέμπτη.

πληροφορίες εδώ

 

είχε Windows XP Ηοme ελληνικά, του έκανα φορμάτ για Win Pro Αγγλικά. Και στα 2 λειτουργικά μου βγάζει τα παρακάτω μυνήματα λάθους. Που μπορει να οφείλονται? Στη μνήμη? Στην κάρτα γραφικών? Θα μπορουσε κάποιος να μου πει τι περίπου σημαίνουν αυτά τα errors?

Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα φταίει το οτι πέρασες άλλο λειτουργικό απο αυτό με το οποίο αγοράστηκε. Δυστυχώς έτσι είναι τα laptops, καλύτερα να μένουν με το λειτουργικό που αγοράζονται.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

min akous.. ego apo tin proti stigmi pou pira to laptop mou, evgala ta xp home pou eixe kai tou perasa agglika pro, irthe to SP1, irthe to SP2..ola ta exo perasei..den exei kanena provlima.

alloste apo oti les ki esi, sta vgazei kai sta dio leitourgika..den einai kati pou simvainei mono me ta pro.

pantos den ksero ti mporei na einai.. dokimase kana format kai na ksanavaleis ta dika tou, na deis ti ginetai.. i dokimase me ta pro.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Δεν οφείλεται σε καμία περίπτωση στην αλλαγή γλώσσας ή έκδοσης των WindowsXP... αν έβαζες κανα linux τότε ίσως υπήρχε θέμα.

 

Πάντως το πρόβλημα είναι όντως του software. Αν πάλι είσαι 100% σίγουρος για το σωστό format+εγκατασταση που έκανες, τότε τσέκαρε τις μνήμες σου με το memtest+ 1.65 (αν και βρωμάει πρόβλημα της εγκατάστασης απο χιλιόμετρα...)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το σφάλμα αυτό (αρχικά στην εκκίνηση του game Lineage) το έβγαζε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ και στα Windows HOME GR (λέγοντας χαρακτηρστικά "δεν μπορει να κάνει "read"", και εν συνεχεία στα Windows PRO EN απ΄που έχω βγάλει και τα screenshots.

Θέμα εγκατάστασης είναι δύσκολο να υπάρχει, διοτι όλοι οι drivers περάστηκαν με την σειρά τους (ο πρώτος της Intel για το chipset), πάντα έκανα restart όταν μου το ζητούσε (αδιαφορώντας για το πόσα restart θα κάνω) και τελος έχω κάνει στον εαυτό μου άπειρα format, και καμια φορά παρέχω κ τεχνική υποστήριξη κατ'οίκον σε φίλους και γνωστούς, αλλα κ στους πελάτες της εταιρείας που εργάζομαι!!!

Ηδη έχω στείλει μαιλ στην Acer Hellas να δώ τι θα μου απαντήσουν. Εκανα πάντος τεστ με το mem test 1.38 και μέχρι το 80% δεν είχε βρεί κανένα error. Θα κατεβάσω την καινούργια έκδοση να δω. Τέλος θέλω να τσεκάρω κ την κάρτα γραφικών με κάποιον τρόπο.

Υπάρχει κανενα καλο και δυνατό benchmark? 3D Mark? Sioft Sandra? Kάποιο άλλο?

Link to comment
Share on other sites

filataki to sfalma pou sou bgazei einai apo to internet explorer exei kapoio problhma h teleytaia ekdosh tou kai petaei ayto to sfalma mhn se anyshxei

prohgoumena: phillips savvy

ericsson t10,t18,t20s,t28,t39m,

nokia 3210,3310,3510i,3410,5210,6100,7250,7650,3650

siemens sl42,sx1

sharp gx10,gx20

sony z7

sonnyericsson z600,p800,p900

Link to comment
Share on other sites

filataki to sfalma pou sou bgazei einai apo to internet explorer exei kapoio problhma h teleytaia ekdosh tou kai petaei ayto to sfalma mhn se anyshxei

Πρόσεξες τα screenshots να δεις οτι το κάνει σε 5-6 προγράμματα ή το είπες στην τύχη αυτό με τον IE; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παρατηρησα κι εγω, μαλλον μιλαμε για προβλημα υλικου, αφου εχει δοκιμασει διαφορετικες εγκαταστασεις Windows και το προβλημα συνεχιζει να εμφανιζεται. Αφου εμφανιζεται σε καθαρη εγκατασταση, το μονο που εχεις να περιμενεις, ειναι αντικατασταση ελλατωματικου υλικου. Κατα πασα πιθανοτητα μνημης, αλλα δεν αποκλειω μητρικη η ακομα και επεξεργαστη.
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πρόβλημα επιλύθηκε, χωρίς να επιλυθεί ουσιαστικά. Τι εννοώ : Οταν ανοίγει το game σε παράθηρο Windows (όχι full size δλδ) όλα λειτουργούν κανονικά. Πουθενά και κανένα πρόγραμμα δεν βγάζει πρόβλημα. Οταν ξεχνιέμαι και το ανοίγω full size, τότε αρχίζει τα errors. Πάντως τα errors απο τα αλλα προγράμματα που έβγαλα screenshots, βγήκαν όταν είχα κάνει το game minimize (απο full size πατώντας το πλήκτρο των Windows) και ανοιγόκλεινα προγράμματα για να τεστάρω κάποια πράγματα.

Τώρα που το ανοίγω σε παράθηρο windows όλα τρέχουν καλά.

 

Περίεργο ε?

Link to comment
Share on other sites

driver της κάρτας γραφικών. Πειραματίσου με κάποια διαφορετική έκδοση (πχ αν έχεις την παλιά που δεν σου δημιουργουσε προβλημα, ή μια πιο καινουρια απο αυτη που εχεις). Επισημαίνω οτι πρέπει πρώτα να απεγκαταστήσεις την έκδοση που έχεις και να κάνεις την νέα εγκατάσταση μετά απο επανεκινηση...
Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα φταίει το οτι πέρασες άλλο λειτουργικό απο αυτό με το οποίο αγοράστηκε. Δυστυχώς έτσι είναι τα laptops, καλύτερα να μένουν με το λειτουργικό που αγοράζονται.

 

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου φιλε hostolis το κάθε σύστημα μπορεί να πάρει πάνω ότι γουστάρει ο χρηστης από τι στιγμή που ο κατασκευαστής έχει εκδώσει drivers για αυτό.

:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξες τα screenshots να δεις οτι το κάνει σε 5-6 προγράμματα ή το είπες στην τύχη αυτό με τον IE; :wacko:

 

oxi file den to eixa prose3ei.

prohgoumena: phillips savvy

ericsson t10,t18,t20s,t28,t39m,

nokia 3210,3310,3510i,3410,5210,6100,7250,7650,3650

siemens sl42,sx1

sharp gx10,gx20

sony z7

sonnyericsson z600,p800,p900

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...