Jump to content

iGO 2006


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεω για να δουμε τι λέει και αυτό το περιβόητο iGO και ομολογώ οτι ενθουσιάστηκα!:D

 

Turn your Pocket PC into the ultimate navigation system!

 

The iGO GPS navigation software helps you reach your destinations quicker and easier than ever before. Whether you use it in heavy metropolitan traffic or out in the countryside, iGO will always show you the right way.

 

It only takes one minute, and iGO is ready to cruise!

All you need is a PDA running Microsoft Windows Mobile and the iGO Europe 2006 | SD memory card.

As a result of the revolutionary new technical solutions the detailed map of Europe is held by a 1GB memory card. There is no need for installing the software, for downloading maps or for registration via the Internet; you can start searching for specific addresses or planning routes right away. If you have a GPS receiver, you can also benefit from all the features of the software such as voice prompted turn-by-turn navigation and more. Thanks to the easy-to-use user interface and high-accuracy digital map, iGO adds pure joy to your navigation experience.

 

 

http://img246.imageshack.us/img246/1518/pccapture5wn0.jpg

http://img183.imageshack.us/img183/237/pccapture6yd9.jpg

http://img183.imageshack.us/img183/1092/pccapture7oh4.jpg

 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη πλοήγηση άλλα φαίνεται πολλά υποσχόμενο.

Πολλές ρυθμίσεις και πολλές δυνατότητες.

Το Destinator 6 ειναι 10 χρόνια πίσω.

 

 

Ψηφίστε στο παρακάτω poll για να δούμε χάρτες της NGi στο iGO.

http://my.pdamill.com/viewforum.php?f=50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εντυπωσιακό σε γραφικά αν και δεν κατάλαβα καν πως ορίζεις την διαδρομή που θες να πας και πως γίνετε να σου δείχνει που είσαι. Δύσχρηστο μου φάνηκε. Αλήθεια τον χάρτη με τα ονόματα στα ελληνικά που τον βρήκες;

Πάντως το Destinator αν μη τι άλλο έχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ χάρτες. Το iGO άκρως εντυπωσιακό μεν αλλά μας έχουν γραμμένους ως χώρα δε!

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό σε γραφικά αν και δεν κατάλαβα καν πως ορίζεις την διαδρομή που θες να πας και πως γίνετε να σου δείχνει που είσαι. Δύσχρηστο μου φάνηκε. Αλήθεια τον χάρτη με τα ονόματα στα ελληνικά που τον βρήκες;

Πάντως το Destinator αν μη τι άλλο έχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ χάρτες. Το iGO άκρως εντυπωσιακό μεν αλλά μας έχουν γραμμένους ως χώρα δε!

 

Σίγουρα το Destinator έχει πολύ καλύτερους χάρτες, αλλά το πρόγραμμα σε απογοητεύει.

Το βρίσκω πολύ εύχρηστο τις λίγες ώρες χρήσης του.:)

Στην αρχική οθόνη πατάς Ανεύρεση και μετάβαση και μετά έχεις τις παρακάτω δυνατότητες.

 

http://img216.imageshack.us/img216/8016/pccapture8hm8.th.jpg

 

Eπιπλέον αν είσαι στο χάρτη μπορείς να πατήσεις κάπου και να θέσεις σημείο εκκίνησης και προορισμού.

Όπως στο Dest, αλλά με πολύ πιο λειτουργικό τρόπο καθώς στο Dest είναι πολύ εύκολο να πατήσεις καταλάθος μετάβαση και να σου ορίσει λάθος διαδρομή.

 

Ο χάρτης που έχω είναι: ΕΛλάδα 2006.04

Ίσως υπάρχει και νεότερος.

Αν θέλεις αυτόν που έχω στείλε μου Pm.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πρόγραμμα και ταχύτατο ακόμα και σε PPC με αργούς επεξεργαστές αφού χρησιμοποιεί το engine της PDAMill για τα παιχνίδια. Οι χάρτες του είναι από την Teleatlas και έχουν κάποια λάθη (π.χ. δοκιμάστε να πάρετε την Αλεξάνδρας προς το κέντρο).

Το τέλειο κατά την ταπεινή μου άποψη θα ήταν το iGo με χάρτες από NGI!!!

Θα ήταν πραγματικά συνδιασμός που σκοτώνει για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ εντυπωσιασμένος από το Igo που εγκατέστησα πριν από λίγες μέρες

 

Μου άρεσαν: :)

- Απίθανα γραφικά και καλή εργονομία

(Ειδικά το auto zoom είναι εντυπωσιακό καθώς κάνει zoom πάνω στον χάρτη την ώρα που αλλάζεις πορεία.)

- Το γεγονός πως είναι το μοναδικό πρόγραμμα με τόσο καλή κάλυψη των Βαλκανίων. Οι χάρτες βγήκαν μόλις πριν από λίγους μήνες

Ειδικά με το FYROM και την πρώην Γιουγκοσλαβία τα καλύπτει άψογα, ενώ το Destinator τα αγνοεί (και το Tomtom έχει ελλιπείς και παλιούς χάρτες)

- Η ταχύτητα του προγράμματος και του Routing. (το Tomtom σαφώς πιο αργό)

- Το Night mode … πολύ εντυπωσιακό

 

Δεν μου άρεσαν: :(

- Που δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις κάποιες φωνητικές εντολές, όπως αυτή που λέει «Το σήμα του Gps χάθηκε» (εκτός και αν δεν το βρήκα εγώ)

- Που επιμένει να πηγαίνει από μεγάλους δρόμους ακόμα και μέσα στην Αττική

- Από το Π. Φάληρο στην Αλεξάνδρας, αντί να ανέβει την Συγγρού, σε πάει από Εθνική με το ζόρι ! :mad:

Οι Ελληνικές φωνητικές εντολές .. είναι «κάπως»

 

Πάντως, το Routing που κάνει το Dest 6 στην Αθήνα, παραμένει κορυφαίο.

Σε όλα τα άλλα όμως, το Igo πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι, την ίδια λανθασμένη δρομολόγηση ακολουθεί και το Dest με τον Greece U (τουλάχιστον με την προηγούμενη έκδοση).

 

@ Johner: Καλημέρα !!!

 

Ο χάρτης που έχεις είναι ο Summer 2006, γύρω στα 4 ΜΒ σωστά?

 

Τουλάχιστον αυτόν έχω εγώ και δε μου βγάζει ελληνικά τις ονομασίες οδών...

Link to comment
Share on other sites

@ Johner: Καλημέρα !!!

 

Ο χάρτης που έχεις είναι ο Summer 2006, γύρω στα 4 ΜΒ σωστά?

 

Τουλάχιστον αυτόν έχω εγώ και δε μου βγάζει ελληνικά τις ονομασίες οδών...

Aναφέρω και σε παραπάνω post. Ο χάρτης που έχω είναι: Ελλάδα 2006.04

 

Το μέγεθος είναι 4520Κ.

Link to comment
Share on other sites

Aναφέρω και σε παραπάνω post. Ο χάρτης που έχω είναι: Ελλάδα 2006.04

 

Το μέγεθος είναι 4520Κ.

 

Σωστά, τον ίδιο έχω κι εγώ και μάλλον είναι και ο μοναδικός που έχει βγεί για Ελλάδα..

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δε μου βγάζει ελληνικά, στην ονομασία των οδών..

Link to comment
Share on other sites

γίνεται να χρησιμοποιηθεί το igo και μετά να βάλεις τους χάρτες της ngi?
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, τον ίδιο έχω κι εγώ και μάλλον είναι και ο μοναδικός που έχει βγεί για Ελλάδα..

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δε μου βγάζει ελληνικά, στην ονομασία των οδών..

Το μενού είναι ελληνικό;

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να πειραχτεί το πρόγραμμα και από εκεί που υπάρχει η πηγή με τους χάρτες του igo να μπουν της ngi? λογικά θα κάποιος φάκελος που θα έχει τους χάρτες και ίσως μπορείς να αλλάξεις τον φάκελο και να βάλεις ως destinator folder τα αρχεία της ngi. Όνειρα είναι αυτά ή μπορεί να γίνει κάπως?
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να πειραχτεί το πρόγραμμα και από εκεί που υπάρχει η πηγή με τους χάρτες του igo να μπουν της ngi? λογικά θα κάποιος φάκελος που θα έχει τους χάρτες και ίσως μπορείς να αλλάξεις τον φάκελο και να βάλεις ως destinator folder τα αρχεία της ngi. Όνειρα είναι αυτά ή μπορεί να γίνει κάπως?

Δυστηχώς φίλε μου όνειρα είναι! Είναι σαν να θες να τρεξεις εφαρμογή από Linux σε Windows. Ξέχνα το!

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα σήμερα με τον ελληνικό χάρτη και επιτέλους βρήκα και τις ελληνικές φωνές αν και μολις το ακουσα να μιλάει το ξαναεβαλα στις αγγλικες φωνες :lol: γιατι ελεγε κατι κουφα του στυλ "Στο επομενη στριξτε αριστερα!" :lol:

Πάντως η αποκριση είναι απιστευτη ο σχεδιασμός του χαρτη επισης εντυπωσιακος σε σημειο να εχει κινουμενα βελακια στον δρομο που σε δειχνει, που κινουνται προς την κατευθυνση που πας αν ειναι μονοδρομος ή και αντιθετα αν ειναι διπλης κυκλοφοριας. Το graphics engine απλα ξεφτυλιζει οτιδηποτε αλλο υπαρχει στην αγορά. Βεβαια το θέμα είναι οτι ειδικα εδω Καρδιτσα εχει την κεντρικη αρτηρια και τιποτε περισσοτερο. Αν μπορουσα να φανταστω το iGO με τους περίφημους χάρτες της NGI θα πλήρωνα και τα διπλά λεφτά από αυτά που έδωσα για το Destinator! Και να σκεφτει κανεις οτι ειναι η πρωτη τους εκδοση, δηλαδη στις επομενες τι θα βαλουν επανω. ΑΑΑΑΑΑ και full VGA με υπεροχες γραμματοσειρες στο Loox N560 μου.

Zepellin σας λεγαμε να μιλησετε με Tom Tom αλλά πλεον σας ικετευουμε να μιλησετε με την PDAmill!!!!!!

Όσο για τις ελληνικες φωνές : http://my.pdamill.com/igo/voices/v_gre_f1.zip για την γυναικεία και http://my.pdamill.com/igo/voices/v_gre_m1.zip για την αντρική!

Διόρθωσα τα παραπάνω link μιας και αυτά που έβαλα προηγούμενως είναι για νεότερη έκδοση του iGO που δεν κυκλοφορεί ακόμα και έχουν 4πλάσιο μέγεθος που σημαίνει ότι μάλλον κάναν σημαντικές βελτιώσεις στα φωνητικά του προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο katsj είναι.

Να προσθέσω οτι οι χάρτες είναι χειρότεροι και από του Tomtom και σε Θεσσαλονίκη και Βόλοπου κοίταξα, αλλά και σε άλλους δρόμους.

Στη Θεσ/νίκη έχει πολλές οδούς χωρίς όνομα.

Επίσης το επαρχιακό δίκτυο είναι υπερβολικά ελλειπές και σε πολλές περιοχές ανύπαρκτο.

 

Το πρόγραμμα, όμως, απλά δεν παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Όσο παίζω μαζί του τόσο τρελαίνομαι που δεν έχουμε χάρτες της προκοπής! Απλά απίστευτο. Μέχρι που έκατσα και διόρθωσα τα κείμενα του ελληνικού μενού με τα άπειρα λάθη! :lol:
Link to comment
Share on other sites

katsj σε βλέπω ότι ξέρεις. δεν γίνεται να πάρεις την "βάση" των χαρτών της ngi και να την πειράξεις ώστε να μπαίνουν στο igo.
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

katsj σε βλέπω ότι ξέρεις. δεν γίνεται να πάρεις την "βάση" των χαρτών της ngi και να την πειράξεις ώστε να μπαίνουν στο igo.

ΤΣΟΥ!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το περιβαλλον καταπληκτικο.Χαρτες ομως...........Αχ NGI ακους,και αν ακους μπορεις να κανεις κατι???

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Πως εγκαθιστώ το χάρτη;μου γραφει ότι δεν βρέθηκε χάρτης όταν ανοίγω το πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε ένα folder με το ονομα maps, μέσα στο folder που έχεις το igo, και ριξε μέσα τον ελληνικό χάρτη.

Το δοκίμασα και εγώ παιδιά και όντως ειναι καταπληκτικό. Μακάρι να είχαμε και τους αναλογους χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Άνοιξα ένα poll στο site της pdamill για να πιέσουμε λίγο την κατάσταση μπας και έρθουν σε επαφή οι δύο εταιρείες και τελικά αποκτήσουμε το iGo με χάρτες της NGI. Το poll είναι εδώ ( http://my.pdamill.com/viewforum.php?f=50 ). Πάμε για ψήφο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...