Ταξιδεύοντας οδικώς στη Γερμανία με GPS

Απάντηση

Psilos2000

Psilos2000's Avatar:  HP iPAQ hw6500
Mobile Member
Περιοχή: Όπου γής,πατρίς
Το προβλημα.

Την αλλη βδομάδα θα ταξιδέψω με το αμαξι για γερμανία, θα ξεκινήσω απο θεσσαλονίκη ,σκοπια,κροατια,αυστρια,γερμανια για να καταλήξω φρανκφούρτη.

Η αποριά.

Ποιο απο τα διαθεσιμα προγράμματα gps (destinator,tomtom,navigon...) κατα την εμπειρίας σας ειναι αυτο που θα μπορέσει να με βοηθήσει περισσότερο σε αυτη την διαδρομή?
Δεν με ενδιαφέρει να ακουω η να βλέπω ελληνικα καθως και με τα αγγλικά ειμαι μια χαρά.
[SIGPIC][/SIGPIC]

dmitsos

no avatar
Banned
Περιοχή: Άγνωστη
χμμ!!
Απ΄οτι θυμαμαι το ΤΟΜ ΤΟΜ ειναι το καλυτερο!!
εχει ΟΛΗ τη διαδρομη και πιστευω θα σε καλυψη!
Απο την αλλη και το ROUTE 66 ειναι πολυ καλο!!!
Το Destinator δυστηχως ειναι πολυ καλο αλλα ειναι λιγο αργο Το δοκιμασα και αλλου μου εδειχνε και αλλου ημουν!

maximi01

no avatar
GSM Phase 1 Member
Παράθεση από dmitsos
χμμ!!
Απ΄οτι θυμαμαι το ΤΟΜ ΤΟΜ ειναι το καλυτερο!!
εχει ΟΛΗ τη διαδρομη και πιστευω θα σε καλυψη!
Απο την αλλη και το ROUTE 66 ειναι πολυ καλο!!!
Το Destinator δυστηχως ειναι πολυ καλο αλλα ειναι λιγο αργο Το δοκιμασα και αλλου μου εδειχνε και αλλου ημουν!
Προφανώς δεν χρησιμοποιείς την νόμιμη έκδοση !

v@gelis

v@gelis's Avatar: Sony Ericsson P800
HSUPA Member
Περιοχή: Αθήνα
Tom Tom και IGO τα 2 καλυτερα κατα τη γνωμη μου.

dpilot

dpilot's Avatar: Apple iPhone 4
Mobile Member
εγώ χρησιμοποίησα Dest 6 και Tom Tom στη διαδρομή Γερμανία (Βερολίνο) - Τσεχία (Πράγα). Μου φάνηκε πολύ πιο προσιτό το Dest ισως και λόγω συνήθειας. Στο Tom tom κάποια στιγμή χάθηκα ίσως και γιατί δεν ήταν τοσο ακριβές στις διασταυρώσεις όσο το Dest.
Μέσα στις πόλεις το dest αποδείχτηκε άψογο.
Από την άλλη μου φάνηκε ότι το Dest είχε μια τάση στη γρήγορη διαδρομή να διαλέγει μικρούς δρόμους που ναι μεν ήταν αρκετά όμορφες διαδρομές αλλά σε "ψάρωνε" μιας και δεν ακολουθούσες τις πινακίδες.

man61

no avatar
Mobile Member
Ο,τι και αν διαλέξεις από αυτές τις εφαρμογές που αναφέρεις, θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.
Χρησιμοποίησα το Tomtom στη Γερμανία και έμεινα ενθουσιασμένος.
Άψογο, ακριβές και γρήγορο.
Destinator δεν είχα για να δοκιμάσω, αλλά φαντάζομαι θα είναι το ίδιο καλό.
Όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, αν έχεις χρησιμοποιήσει ένα πρόγραμμα και το έχεις μάθει, αυτό να πάρεις και στο ταξίδι σου. Μην δοκιμάζεις νέα προγράμματα και μενού σε ένα ταξίδι.

Πάντως και από ξένα forum που παρακολουθώ, στα προγράμματα πλοήγησης για την Ευρώπη, ένα κάποιο προβάδισμα έχουν το Tomtom ή το IGO 2006

Psilos2000

Mobile Member
Δύσκολη αποφαση, τελικά τα κατεβασα όλα με ολους τους χαρτες και οποιο θεωρησω καλύτερο θα το αγοράσω.

Είπα μήπως εκανε κανεις το ταξίδι πριν απο εμενα ωστε να δω τις εμπειρίες του.
[SIGPIC][/SIGPIC]

gnikolai

gnikolai's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
HSCSD Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Καλησπερα!

Εκανα το ταξιδι, αρκετες φορες και μενω... διπλα απο τη Φρανκφουρτη!

Εδω και 3 χρονια ειμαι κατοικος στο Μαιντς (οταν με το καλο φτασεις, ενα τηλεφωνο, ενα ΣΜΣ ειναι ικανο τοσο για καφε-μπυρα οσο και ξεναγηση στη Φρανκφουρτη + περιχωρα)...

Επι του πρακτεου τωρα!

Στο ΤομΤομ, αυτο που πραγματικα κανει τη διαφορα απο τα υπολοιπα ειναι το CrossCountry δυνατοτητα που εχει...

Ξεκινας απο Θεσσαλονικη και φτανεις Φρανκφουρτη ΜΕ ΕΝΑΝ χαρτη!

Οι καινουριοι χαρτες του ΤομΤομ εχουν Door to Door τη οποια χωρα (ορισμενες φορες και περισσοτερες χωρες) και στο ιδιο αρχειο, στον ιδιο χαρτη τροπον τινα, εχουν και το κεντρικο οδικο δικτυο ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ της Ευρωπης!!!

Για παραδειγμα, εχουμε τα εξης πακετα χωρων:

1) Σκανδιναβια (Νορβηγια, Σουηδια, Φινλανδια).
2) Γερμανια, Αυστρια, Ελβετια, Τσεχια, Πολωνια σε εναν χαρτη ολες μαζι.
3) Ιταλια.
4) Ισπανια μαζι με Πορτογαλια.
5) Βελγιο, Ολλανδια, Λουξεμβουργο.
6) Αγγλια.
7) Ιταλια.
8) Ανατολικη Ευρωπη (Ολες οι Γιουγκοσλαβικες χωρες, Βουλγαρια, Ουγγαρια, Ελλαδα, Ρουμανια κλπ).

Επαναλαμβανω οτι το καθενα απο αυτα εχει και ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κεντρικο οδικο δικτυο της Ευρωπης.
Για αυτο και ενδεικνυται για οταν εχεις να διασχυσεις πολλες χωρες...

Το αλλο μεγαλο πλεονεκτημα, ιδιως για καποιον που εχει να μπει σε πολεις, ειναι η μεγαλη βαση δεδομενων με καμερες, ρανταρ, στο επαρχιακο, εθνικο, οδικο δικτυο, αλλα και ολα τα ορια ταχυτητας στις πολεις! Ξερω οτι για καποιον με ξενες πινακιδες (τουριστα) δε μετραει και παρα πολυ, αλλα για εμενα ειναι σωτηρια!

Θελω να τονισω, οτι ο χαρτης Νρ. 8 που περιλαμβανει τις "ανατολικες" χωρες ειναι παλειος! Αρκετα παλειος!
Επισης, η διαδρομη, ειναι τραγικα απλη, ευκολη, και ο οποισδηποτε με λιγα αγγλικα τα καταφερνει μια χαρα ακομα και χωρις πλοηγηση να φτασει ΟΠΟΥ θελει στην Ευρωπη... τωρα για μεσα στη πολη, στις μεγαλεις πολεις, χωρις πλοηγηση, ξεχασε το! Επιβαλεται!

Αν θες, για τιπς και τρικς για το ταξιδι μπορω να σου στειλω αναλυτικοτερο μειλ η ακομα να σε παρω και τηλεφωνο!
Σε καθε περιπτωση, θα χαρω να σας βοηθησω σε οτι χρειαστειτε στη Γερμανια, και οπως ειπα να πιουμε και καμια μπυρα στη Φρανκφουρτη

Καλο δρομο!
Don't ask, what your country can do for you!
Ask what you, can do for your country!

np91

np91's Avatar: HTC One M8
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Αθηνα
Εγω γυρισα χθες απο Γερμανια πηγα αεροπορικος και νοικιασα αυτοκινητο για 10 μερες απο Βερολινο και γυρισα την μιση Γερμανια ειχα μαζι μου το ΜΙΟ 701 με DESTINATOR PN δουλεψε αψογα ακομα και στους μικροτερους δρομους των πολεων που επισκευθηκα

Psilos2000

Mobile Member
gnikolai πραγματικά πολύ ζεστό το μυνημα σου.Και απολυτα κατατοπιστικό.

Ερχομαι Γερμανία για να κυνηγήσω την τύχη μου μαζι με την κοπέλα μου (ομογενής,ηταν μεχρι τα 18 της εκει) στον τομεα της πληροφορικής.

Τα γερμανικα μου ειναι οσο καλα μπορει να ειναι για τις 30 ώρες που έχω κάνει μάθημα.Τα αγγλικα μου απο την αλλη ειναι μια χαρα.

Και εγω ειπα φρανκφουρτη, αλλα κανονικα παω λιγο πιο κάτω στο erlenbach,ειναι κοντά στο ασαφενμποργκ.

Ειμαι στο τσαφ να τσιμπίσω η το mio ή το eten αλλα ειναι δύσκολη απόφαση γιατι τα λεφτα ειναι πολλα.
[SIGPIC][/SIGPIC]

gnikolai

HSCSD Member

Θες δε θες

Αν ειναι να αγορασεις καποια τετοια συσκευη, γνωμη μου ειναι να περιμενεις...
Να ερθεις εδω Γερμανια με το καλο, και τοτε αποφασιζεις και αγοραζεις... τι ακριβως σου τεροιαζει, γιατι εδω η πλοηγηση και τα συστηματα ειναι ΑΜΕΤΡΗΤΑ πολλα!

Ελπιζω να ερθεις με το καλο, οπως ερθεις τελος παντων! Το Ασσαφενμπουργκ ειναι απο την αλλη πλευρα της Φρανκφουρτης (σε σχεση με το Μαιντς) αλλα οπως ειπα, ελα εσυ Φρανκφουρτη και θα σας βρω εγω!

Και οπως σου ειπα, αν θελεις πληροφοριες για το ταξιδι, στειλε μου PM να τα πουμε με μειλ ειτε τηλεφωνικα!

Φανταζομαι και η κοπελα σου θα ξερει αρκετα πραγματα αφου μεγαλωσε εδω, αλλα αν ειστε μονη σας, ουτως η αλλως θα χαρω να σε κατατοπισω, γιατι η περιοχη ειναι παλουκι στη ζωη...

Psilos2000

Mobile Member
gnikolai οι άμεσα διαθέσιμες συσκευές Pda/Gps/Phone είναι αυτές οι δύο συν μια τις HP οποτε οι επιλογες δεν ειναι τοσο πολλες .

Τί εννοείς ειναι παλούκι στην ζωή?
[SIGPIC][/SIGPIC]

gnikolai

HSCSD Member
Mου φαινεται οτι μπορει να βγαινουμε απο το θεμα...

Ειναι γνωστο το ρητο, οτι στη Γερμανια υποτιθεται οτι δουλευουν ολα σαν ενα καλοκουρδισμενο ρολοι και αυτα περι γραναζιων κλπ κλπ κλπ...

Υπαρχουν λοιπον καποια πραγματα τα οποια ειναι πλεον φυσιολογικο να μη ξερει καποιος... πραγματα που τα μαθαινει οταν αρχιζει να "μπλεκεται" με αυτα τα γραναζια της γραφιοκρατειας στη Γερμανια! τα οποια στο τελος μπορει να σου κοστιζουν ενα καρο λεφτα σε προστυμα και οχι μονο!

Αν νομιζουμε οτι στην Ελλαδα υπαρχει γραφειοκρατια, τοτε εδω θα τραβατε τα μαλλια σας
Για τη ζωη παλουκι, εξαρταται για το τι δουλεια θα κανεις, σε ποιον θα τη κανεις και που θα μενεις...

Για το ταξιδι απο Ελλαδα για Φρανκφουρτη, υπαρχουν 3 γνωστοι δρομοι...

ι- απο Ιταλια, ιι- απο ολοκληρη τη Γιουγκοσλαβια και ιιι- απο Ουγγαρια.

Το βασικο τιπ, ειναι οτι σε οποιαδηποτε Γιουγκασλαβικη χωρα βρεθεις/διασχυσεις (Σερβια, Μακεδονια, Κροατια κλπ) αν λεει 50, τοτε πεφτεις στα φρενα στα 50, καθοτι το προστυμο θα σε περιμενει! Ο συνοδηγος στη Γιουγκοσλαβια εχει μια αποστολη: Να βλεπει τις πινακιδες με τα ορια και να ενημερωνει ΣΥΝΕΧΩΣ τον οδηγο!

Αν μπορεις, κανε περιπου 100 ευρω σε σερβικα λεφτα (οχι παραπανω)! μπορει να γλυτωσεις 20 ευρω στα διοδια και στις βενζινες διασχυζοντας τη Σερβια και πληρωνοντας στο δικο τους νομισμα αντι σε ευρω (παντου μπορεις να πληρωνεις με ευρω αλλα σε γδερνουν στην ισοτιμια).
Μεχρι τη Κροατια πολλοι υπαλληλοι μιλαν και ελληνικα (στη Μακεδονια, μιλαν ολοι).
Απο Σερβια και πανω, τα γερμανικα βοηθουν παντου (Κροατια, Σλοβενια ειτε μεσω Ουγγαριας).

Στις χωρες οπως Ιταλια και Ουγγαρια ΔΕΝ διανυκτερευεις σε μερος οπου το αυτοκινητο ΔΕΝ μπαινει σε ιδιωτικο παρκινγκ...

Ολοκληρη η Γιουγκοσλαβια ειναι ΑΚΙΝΔΥΝΗ! Δεν υπαρχουν ΟΥΤΕ καλαζνικοφ, ουτε ομαδες που σταματαν αυτοκινητα, ουτε τρομοκρατες κλπ κλπ κλπ!
Η Βενζινη ειναι στην Αυστρια φθηνοτερη (αρκετα) απο οτι στη Γερμανια, οποτε και πριν περασεις τα συνορα ξαναφουλαρεις!
Η διαδρομη εχει πολλα διοδια, ενω στην Αυστρια πρεπει να αγορασεις αυτοκολητο πριν μπεις στη χωρα! Ειναι κατι σαν διωδια το οποιο το πληρωνεις μια φορα, οταν μπαινεις και ας βγεις μετα απο 20 λεπτα ή μετα απο 2 χλμ, πρεπει να το αγορασεις.
Στην Γερμανια ΔΕΝ εχει διωδια.

Και ενα καρο ακομα πραγματα...

Psilos2000

Mobile Member
καταπληκτικό τo post σου george!!
[SIGPIC][/SIGPIC]

tron13

tron13's Avatar: HTC Desire
EDGE Member
Περιοχή: Nea Makri
Παράθεση από gnikolai
Mου φαινεται οτι μπορει να βγαινουμε απο το θεμα...

Ειναι γνωστο το ρητο, οτι στη Γερμανια υποτιθεται οτι δουλευουν ολα σαν ενα καλοκουρδισμενο ρολοι και αυτα περι γραναζιων κλπ κλπ κλπ...

Υπαρχουν λοιπον καποια πραγματα τα οποια ειναι πλεον φυσιολογικο να μη ξερει καποιος... πραγματα που τα μαθαινει οταν αρχιζει να "μπλεκεται" με αυτα τα γραναζια της γραφιοκρατειας στη Γερμανια! τα οποια στο τελος μπορει να σου κοστιζουν ενα καρο λεφτα σε προστυμα και οχι μονο!

Αν νομιζουμε οτι στην Ελλαδα υπαρχει γραφειοκρατια, τοτε εδω θα τραβατε τα μαλλια σας
Για τη ζωη παλουκι, εξαρταται για το τι δουλεια θα κανεις, σε ποιον θα τη κανεις και που θα μενεις...

Για το ταξιδι απο Ελλαδα για Φρανκφουρτη, υπαρχουν 3 γνωστοι δρομοι...

ι- απο Ιταλια, ιι- απο ολοκληρη τη Γιουγκοσλαβια και ιιι- απο Ουγγαρια.

Το βασικο τιπ, ειναι οτι σε οποιαδηποτε Γιουγκασλαβικη χωρα βρεθεις/διασχυσεις (Σερβια, Μακεδονια, Κροατια κλπ) αν λεει 50, τοτε πεφτεις στα φρενα στα 50, καθοτι το προστυμο θα σε περιμενει! Ο συνοδηγος στη Γιουγκοσλαβια εχει μια αποστολη: Να βλεπει τις πινακιδες με τα ορια και να ενημερωνει ΣΥΝΕΧΩΣ τον οδηγο!

Αν μπορεις, κανε περιπου 100 ευρω σε σερβικα λεφτα (οχι παραπανω)! μπορει να γλυτωσεις 20 ευρω στα διοδια και στις βενζινες διασχυζοντας τη Σερβια και πληρωνοντας στο δικο τους νομισμα αντι σε ευρω (παντου μπορεις να πληρωνεις με ευρω αλλα σε γδερνουν στην ισοτιμια).
Μεχρι τη Κροατια πολλοι υπαλληλοι μιλαν και ελληνικα (στη Μακεδονια, μιλαν ολοι).
Απο Σερβια και πανω, τα γερμανικα βοηθουν παντου (Κροατια, Σλοβενια ειτε μεσω Ουγγαριας).

Στις χωρες οπως Ιταλια και Ουγγαρια ΔΕΝ διανυκτερευεις σε μερος οπου το αυτοκινητο ΔΕΝ μπαινει σε ιδιωτικο παρκινγκ...

Ολοκληρη η Γιουγκοσλαβια ειναι ΑΚΙΝΔΥΝΗ! Δεν υπαρχουν ΟΥΤΕ καλαζνικοφ, ουτε ομαδες που σταματαν αυτοκινητα, ουτε τρομοκρατες κλπ κλπ κλπ!
Η Βενζινη ειναι στην Αυστρια φθηνοτερη (αρκετα) απο οτι στη Γερμανια, οποτε και πριν περασεις τα συνορα ξαναφουλαρεις!
Η διαδρομη εχει πολλα διοδια, ενω στην Αυστρια πρεπει να αγορασεις αυτοκολητο πριν μπεις στη χωρα! Ειναι κατι σαν διωδια το οποιο το πληρωνεις μια φορα, οταν μπαινεις και ας βγεις μετα απο 20 λεπτα ή μετα απο 2 χλμ, πρεπει να το αγορασεις.
Στην Γερμανια ΔΕΝ εχει διωδια.

Και ενα καρο ακομα πραγματα...
Δεν έχω να κερδίσω κάτι απο το ποστ του φιλου μας πάνω...
Αλλά θέλω να πω ενα μεγάλο μπράβο.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης