Nokia: 8800 Sirocco Edition

VeCo

VeCo's Avatar: Vertu Constellation Quest
Moderator
Περιοχή: Crouch End
Το 8800 της Nokia σίγουρα δεν είναι η κορυφαία επιλογή της φινλανδικής εταιρείας όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του, αλλά αντίθετα, το premium αυτό μοντέλο στηρίζεται περισσότερο στην εξωτερική του ομορφιά για να δελεάσει τους υποψήφιους αγοραστές. Φαίνεται όμως οι ιθύνοντες της Nokia πιστεύουν πως έχει έρθει η ώρα για παρουσίαση μιας αναβάθμισης της συγκεκριμένης συσκευής, κυρίως στον τομέα των τεχνικών χαρακτηριστικών.

Η αναβάθμιση του 8800 δεν πρόκειται να επιφέρει και αλλαγή στην ονομασία του μοντέλου. Αντίθετα, η νέα έκδοση θα φέρει την επωνυμία «Sirocco Edition». Οι διαφορές του 8800 Sirocco Edition από τον προκάτοχό του εντοπίζονται στην παρουσία ενός κοιλώματος στο μεταλλικό slide και στο επανασχεδιασμένο πληκτρολόγιο. Παράλληλα, υπάρχουν φήμες για αναβάμιση της ανάλυσης της κάμερας από τα 0,5 (SVGA) στα 2 Megapixels. Η κίνηση αυτή, η οποία δεν φαίνεται και τόσο αδύνατη, ίσως δημιουργήσει προβλήματα στους χρήστες εφόσον η ενσωματωμένη μνήμη παραμείνει στα 64MB και συνεχίσει η αδυναμία επέκτασης της μέσω καρτών μνήμης.

Η ημερομηνία κυκλοφορίας του 8800 Sirocco Edition, δεν έχει γίνει ακόμη γνωστή.
This blessed plot, this earth, this realm, this England...
William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

London is a state of mind

Σχόλια

L3f

L3f's Avatar: Samsung GTN7000 Galaxy Note
GPRS Member
Περιοχή: Αθηνα
εγώ διάβασα ότι θα έχει στάνταρ κάμερα 2megapixel απίστευτο φαίνεται όταν έρθει ελλάδα θα το πάρω 1000% απο την σέιρα 8 τα έχω όλα.

hellenicsun

no avatar
Banned
Περιοχή: Άγνωστη
Πραγματικά, αν ποτέ η τιμή αυτού του κινητού πέσει σε λογικά επίπεδα, ευχαρίστως να αγόραζα ένα.

21century

21century's Avatar: Nokia 6233
Banned
Περιοχή: Αθήνα-Νεα Σμυρνη
Δεν το νομιζω γιατι απλα προοριζεται για τους εχοντες..

mplip^

mplip^'s Avatar: Samsung GTN7100 Galaxy Note II
HSDPA Member
Περιοχή: 4*4
1000 φορές πιο όμορφο απο το απλό
ειδικα το μαυρο λεει πολλα...

hellenicsun

no avatar
Banned
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από 21century
Δεν το νομιζω γιατι απλα προοριζεται για τους εχοντες..
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μόνο που, ο πατέρας ενός φίλου μου που το αγόρασε, αναγκάστηκε να προμηθευτεί και δεύτερη μπαταρία λόγω της πολύ χαμηλής αυτονομίας του. Τόσα χρήματα μόνο για ''μούρη'';

VeCo

VeCo's Avatar: Vertu Constellation Quest
Moderator
Περιοχή: Crouch End
Παράθεση από hellenicsun
Πραγματικά, αν ποτέ η τιμή αυτού του κινητού πέσει σε λογικά επίπεδα, ευχαρίστως να αγόραζα ένα.
Η τιμή του μάλλον θα είναι υψηλότερη από την τιμή που είχε το 8800 όταν κυκλοφόρησε...

@^mplip: πραγματικά, το μαύρο είναι μακράν ομορφότερο...
This blessed plot, this earth, this realm, this England...
William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

London is a state of mind

andrewvoda

andrewvoda's Avatar: Nokia 8800 Carbon Arte
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: salonika
Πραγματικα καταλαβαν το σφαλμα τους ως προς το πληκτρολογιο και απο οτι φαινεται ειδικα στο πολυπληκτρο η βελτιωση ειναι αισθητη.Βεβαια μου μοιαζει (τουλαχιστον απο τη φοτο) αρκετα υπερβολικο αυτο το βαθουλωμα και δε βρισκω λογω.Επισης εχει αλλαξει και το ακουστικο αισθητικα σημαδι που με γεμιζει υποψιες(μακαρι) για δυνατοτερη ενταση απο αυτο στις συνομιλιες.
Με προβληματιζει ομως το γεγονος , οτι τα δεξι-αριστερο hotkeys ειναι ενωμενα και φοβαμαι μηπως δημιουργηθει προβλημα απο το σμπροξιμο του μεσαιου μερους αυτου για να ανοιξει το slide.

Ολα αυτα εφοσων αποφασισει η nokia να το περασει σε παραγωγη και αυτο γιατι υπηρξαν λεγομενα για ΜΗ αναβαθμιση (παρεβαλε 8800i-Sirocco) οπως ειχε γινει με το 8910-8910i γιατι μια τετοια κινηση θα δυσαρεστουσε τους κατοχους του 8800.

dimitrisgr

dimitrisgr's Avatar: Nokia 6300i
EDGE Member
Περιοχή: Αθήνα
Ακριβως ετσι το βλεπω και εγω οτι για τα πληκτρα το βελτιωσαν το σφαλμα του 8800 και ετσι θα ναι πιο ανετα για τον απλο χρηστη η πλοηγηση.

Παντως παραμενει προβλημα η μπαταρια αν και πρεπει να περιμενουμε τα πληρη χαρακτηριστικα επισημα απο την Νοκια. Παντως μικρες αλλαγες φαινεται να εχει και στην τιμη νομιζω οτι θα ναι λιγο πιο ακριβο απο το 8800.

Directx

no avatar
3G Member
Περιοχή: 
Σοφή κίνηση γιατί υπάρχουν και οι έχοντες που ναι μεν αρέσκονται στο «φαίνεσθε» αλλά τους ενδιαφέρει και το «είναι» της συσκευής..

asmodeus

asmodeus's Avatar: Apple iPhone 5
3G Member
Περιοχή: Πειραιάς
Και μια βελτιωση της οθονης δεν θα ηταν ασχημη παντως.Οντως το μαυρο ειναι ακομα πιο ομορφο απο το τωρινο 8800

georginos

georginos's Avatar: Apple iPhone 4
GPRS Member
Περιοχή: Athina
Πληροφορίες για το πότε θα κυκλοφορήσει περίπου έχουμε?

andr3as

andr3as's Avatar: Samsung Galaxy S5
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Βεροια - Θεσσαλονίκη
Παράθεση από hellenicsun
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μόνο που, ο πατέρας ενός φίλου μου που το αγόρασε, αναγκάστηκε να προμηθευτεί και δεύτερη μπαταρία λόγω της πολύ χαμηλής αυτονομίας του. Τόσα χρήματα μόνο για ''μούρη'';
Αγόρασε 2η μπαταρία? Αφού υπάρχει 2η μέσα στην συσκευασία.....

druides

druides's Avatar: Apple iPhone 4
3G Member
Περιοχή: Ταξιδεύω
οκ, αν ειναι να παιξει καμια τιμη σαν αυτη του αστον μαρτιν εδιτιον, να μου λειπει και μενα... αλλιως ευχαριστως θα θελα ενα τετοιο.. μαυρο παρακαλω :P

mvagustagm2000

mvagustagm2000's Avatar: Nokia 5510
Banned
Περιοχή: Mέσα σε χρόνια δανεικά, απρόσμενα και ξένα...
ειναι απλα τελειο!!!
ελπιζω σε καποια φαση της ζωης μου να εχω τη δυνατοτητα να αγορασω ενα τετοιο κινητο...
μονο και μονο να το εχω μαζι μου οταν βγαινω...ετσι, για να πουλησω και εγω μια φορα μουρη...
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης