Ορθογραφία: απορίες, κανόνες, απαντήσεις

Απάντηση

dentist_GATE7

dentist_GATE7's Avatar: Sony Ericsson T630
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: 51 (AREA:51) ;)
Παράθεση από soublaki-3 >
Με τη λογική της απλούστεσης της ελληνικής, σε λίγο καιρό θα έχουμε μόνο ένα γράμμα για το "ι", ένα για το "ο", θα καταργήσουμε και τους διφθόγγους και πάει λέγοντας.
Πολύ φοβάμαι ότι δε θα αργήσει να γίνει και αυτό. (Μην αναφέρω και τα greek-lish)

Θέλω να πω και το εξής, σχετικά με το συνδεμένος/συνδεδεμένος που σχολιάσατε προηγουμένως, προσωπική μου άποψη είναι πως όταν δεχόμαστε έναν κανόνα, το κάνουμε σε όλες τις περιπτώσεις, δηλαδή με την ίδια λογική θα πρέπει να λέμε ''δεδεμένος, λελυμένος, κ.ο.κ.'' Συμφωνώ στο ότι δεν ακουγέται σωστό, (αν και πιστεύω ότι αυτό δεν είναι και το καταλληλότερο κριτήριο, σκεφτείτε πόσοι λένε: ''εξ απ' ανέκαθεν'', και τίνει πλέον να επικρατήσει) αλλά δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη και των ακαδημαϊκών σχετικά με το θέμα.

bomber21

bomber21's Avatar: Nokia 206
Honored Member
Περιοχή: Ελλάς
Ένα άλλο λάθος που βλέπω συχνά στα φόρουμ του Myphone,είναι ότι το "ποιό" χρησιμοποιείται στη θέση του "πιο" και αντίστροφα.

ramanujan

ramanujan's Avatar: Sony Ericsson W995
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Ρε παιδιά..., να ρωτήσω κάτι... Γράφουμε γεια σου ή για σου? Έχω δει και τα δύο γραμμένα σε επίσημα και μη έγγραφα και δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό... Όποιος ξέρει ας απαντήσει... Thanks!
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it."

Xourxoulitsos

Xourxoulitsos's Avatar: Nokia N78
HSUPA Member
Περιοχή: ▐▐▐▐▐▐
"Γεια σου"

Εκτός αν μιλάμε "για σου" προφιτερόλ

ffs :/

ramanujan

ramanujan's Avatar: Sony Ericsson W995
GSM Phase 2 Member
οκ..., ευχαριστώ...
είχα μια διαφωνία με μια φίλη μου, η οποία υποτίθεται ότι έκοβε το κεφάλι της ότι γράφεται με ι... τέσπα, ευχαριστώ!
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it."

andreas1022

andreas1022's Avatar: Apple iPhone 5s
HSDPA Member
Περιοχή: Αθηνα
Παράθεση από soublaki-3 >
Εγώ το ταξείδι με ει το γραφω ακόμα ενώ οι περισσότεροι το γράφουν με ι.
Για το αυγό επειδή το είπε ο Μπαμπινιώτης τι σημαίνει; Ότι τη θέση του υ την πέρνει το β;
Απο ποτε το ταξιδι γραφεται με "ει"??ποτε δεν τοχω δει να γραφεται ετσι..

Diplomat

Diplomat's Avatar: LG D802 G2
EDGE Member
Επικαιρη παρατηρηση...ενω σχεδον παντου βλεπουμε να γραφεται βατοπαιδι, το σωστο ειναι βατοπεδι, αφου το δευτερο συνθετικο της λεξης ειναι το πεδίο και οχι το παιδί, οπως λεμε δλδ Κοσσυφοπεδιο (το μερος με τα κοτσυφια), ναρκοπεδιο κτλ. Και αυτο φυσικα ειναι φανερο οταν παιρνουμε το επιθετο της λεξης, το οποιο ειναι βατοπεδινος. Αν η λεξη προερχονταν απο το παιδι το επιθετο θα επρεπε να ειναι βατοπαιδικος.
Νομιζω το να γραφεται με αι προερχεται απο την προσπαθεια της μονης να συνδεσει την ιδρυση της με καποιο θαυμα που αφορυσε ενα παιδι και κατι βατα, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.
Παντως το σωστο ειναι Βατοπεδι.

navi55

navi55's Avatar: Nokia Lumia 620
Moderator
Περιοχή: Ξάνθη
Καλά αυτό με το βατοπέδιο θυμάμαι το είχαν γραμμένο την ίδια στιγμή 2 κανάλια (Mega, ANT1) το ένα το κανάλι με ε και το άλλο με αι

Επίσης αυτό με το "για σου" πόσο επίσημο έγγραφο ήταν αυτό και το έγραψαν με ι? Άσε κι όλας που σε επίσημο έγγραφο δεν γράφεις γεια, ούτε μιλάς στον ενικό.
Το να κάνεις ότι σου αρέσει είναι ελευθερία. Το να σου αρέσει ότι κάνεις είναι ευτυχία.
Τελευταία τροποποίηση από navi55: 13 Δεκ. 2008, 13:21.

hostolis

hostolis's Avatar: Apple iPhone
HSDPA Member
Περιοχή: Πανταχού απών
Η λέξη "Γεια" προέρχεται απο το Υγεία.
Άρα το σωστό είναι με "ει"

Nagata

Nagata's Avatar: HTC One
a.k.a autopost mod-droid
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Πολυ σωστα,το "γεια¨που λεμε,ειναι ενας ευχητικος χαιρετισμος στην ουσια.

_best_

_best_'s Avatar: Apple iPhone 4
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Arta
Το ταξιδι προερχεται απο το ταξιδιο που σημαινε στα αρχαια ελληνικα εκστρατεια. Γραφεται με ι. Η λεξη ταξιδι ειναι υποκοριστικο του ταξις (+επιθεμα -ιδιον)
Ειναι λαθος να γραφεται με ει. Απλα υπαρχει μια μελετη που υποστηριζει τη γραφη με ει ενος καθηγητη του Τει Πειραια σε περιοδικο. Υποστηριζει οτι η γραφή ταξίδι είναι "απλοποίησις της αρχικής γραφής και εντάσσεται στο πρόγραμμα καταργήσεως της ορθογραφίας και μετατροπής των πάντων σε Γιώτα». Ο αρθρογράφος υποστηρίζει ότι «το ταξείδιον είναι παράγωγον της λέξεως ταξεώτης, που ήταν ο επιτετραμμένος ακόλουθος ή αξιωματικός άρχοντος [...]» και στηρίζει τη γραφή αυτή σε λεξικά των μεσαιωνικών χρόνων.
Ομως δεδομενου του γλωσσικου ζητηματος που υπηρχε, τοτε για να διαχωρισουν τα διπλα και απλα συμφωνα, τα μακρα και βραχεα φωνηεντα, χρησιμοποιησαν το ταξειδι. Αλλα αυτη η χρηση δεν ειχε σχεση με την ετυμολογια της λεξης που προερχεται απο το ταξις, αλλα με τις δοξασιες εκεινης της εποχης. Επομενως ειναι λαθος να λαμβανονται ως ετυμολογικα κριτηρια τα μεσαιωνικα λεξικα. Αυτο προκυπτει και απο τις λεξεις σπιτι, κωδικας, πριγκιπας που γραφονται με γιωτα και οχι με η οπως το εγραφαν τα μεσαιωνικα λεξικα..γιατι στα λατινικα (απο εκει προερχονται οι λεξεις) κλινονται hospitium, codex codicis, princeps principis.
Αρα το σωστο ειναι ταξιδι.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.

Aplaz_

no avatar
GPRS Member
Περιοχή: somewhere..
για αυτο ειμαι σχεδον σιγουρος αλλα θελω να το επιβεβαιωσω
σχετικα με το ότι και το ό,τι
ό,τι οταν το μεταφραζουμε οτιδήποτε και ότι νομιζω οταν αρχιζει ειδικη προταση?
δλδ νομιζω ειναι:

Πιστεύω ότι θα έρθει.
Πιστεύω ό,τι μου λένε.

σωστα?
Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει δυνατότερο
Όσο ζω μαθαίνω

SIRHC

SIRHC's Avatar: Apple iPhone 5
3G Member
Yes. Σωστά τα χρησιμοποιείς.

bomber21

bomber21's Avatar: Nokia 206
Honored Member
Περιοχή: Ελλάς
  • πάντως
  • όντως

Trobocop(R)

Trobocop(R)'s Avatar: Nokia 5800
Banned
Περιοχή: Nο adνance plannίng wίll ever replace dumb luck.
παράληλα όμως υπάρχει και το παντός (γενική του παν-στο ουδέτερο) (π.χ. ελικόπτερο παντός καιρού) αλλά και το όντος (γενική του όν-πάλι στο ουδέτερο).

Να γιατί εκτός από σωστή (sic) ορθογραφία χρειάζεται και τονισμός, όχι μόνο σωστός, αλλά και υπαρκτός.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης