Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

Έχω Visa 612 ψήφοι 53,40%
Έχω MasterCard 205 ψήφοι 17,89%
Έχω Amex [aka American Express] 90 ψήφοι 7,85%
Έχω Cash Card [Maestro κλπ.] 202 ψήφοι 17,63%
Έχω Άλλη [Euroline κλπ.] 44 ψήφοι 3,84%
Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!] 56 ψήφοι 4,89%
Έχω Diners 53 ψήφοι 4,62%
Δεν Έχω 350 ψήφοι 30,54%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο μοναδικών ψήφων: 1146
Απάντηση

gthe

gthe's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος στο περίπου τα κριτήρια για την έκδοση πιστωτικής στην alphabank; Έκανα μια αίτηση από το νετ αλλά μου δεν έγινε δεκτή. Λέω να πάω σε κατάστημα τώρα να ξανακάνω μπας και μου πει ο υπάλληλος 2-3 πράγματα να προσέξω για να την πάρω. Δεν θυμάμαι αν έβαλα 1000 η 2000 όριο στην αίτηση, αλλά και 1000 και λιγότερο μου φτάνουν, δεν έχω θέμα.

Από προφίλ έχω εισόδημα 8Κ πέρυσι (ήμουν φαντάρος), 12.5Κ και 13Κ 2 χρονιές πίσω. Φέτος θα πάει 10Κ+ λογικά. Έχω μια ακόμα πιστωτική με όριο 4000 που δεν χρωστάει τίποτα, δικό μου σπίτι άρα όχι ενοίκιο, κανένα δάνειο (φαντάζομαι του αυτοκινήτου πριν 4 χρόνια δεν πιάνει εφόσον αποπληρώθηκε). Βλέπει κανείς κάτι να χτυπάει έντονα;
Samsung Note 3 Neo

Vasileios

Vasileios's Avatar: Apple iPhone 5
Networks Moderator
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ, Νέα Μάκρη,
Εξαρτάτε ποια κάρτα ακριβώς ζήτησες . H Alpha Bonus AMEX Premium θέλει εισόδημα 15.000 . Πιστεύω το ίδιο και η Vodafone AMEX
Αν θυμάμαι στην αίτηση δεν βάζεις όριο , αλλλά εισόδημα.
Αν δήλωσες 8000 ίσως σου δώσουν δεύτερη αλλά όχι την Premium.

xspy

xspy's Avatar: Apple iPhone 5s
GSM Phase 1 Member
Παράθεση από gthe >
Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος στο περίπου τα κριτήρια για την έκδοση πιστωτικής στην alphabank; Έκανα μια αίτηση από το νετ αλλά μου δεν έγινε δεκτή. Λέω να πάω σε κατάστημα τώρα να ξανακάνω μπας και μου πει ο υπάλληλος 2-3 πράγματα να προσέξω για να την πάρω. Δεν θυμάμαι αν έβαλα 1000 η 2000 όριο στην αίτηση, αλλά και 1000 και λιγότερο μου φτάνουν, δεν έχω θέμα.

Από προφίλ έχω εισόδημα 8Κ πέρυσι (ήμουν φαντάρος), 12.5Κ και 13Κ 2 χρονιές πίσω. Φέτος θα πάει 10Κ+ λογικά. Έχω μια ακόμα πιστωτική με όριο 4000 που δεν χρωστάει τίποτα, δικό μου σπίτι άρα όχι ενοίκιο, κανένα δάνειο (φαντάζομαι του αυτοκινήτου πριν 4 χρόνια δεν πιάνει εφόσον αποπληρώθηκε). Βλέπει κανείς κάτι να χτυπάει έντονα;
Ναί,καλύτερα να δοκιμάσεις εκ νεου στο κατάστημα και παρατήρησε μήπως αφορά καμιά ανοησία,όπως πχ να βλέπουν το ονομά σου σε Τειρεσίας,μόνο και μόνο ως απλή συνωνυμία..

Gataros

Gataros's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Πειραιας
Παράθεση από gthe >
Καλησπέρα,

Για να σου εκδωσει καρτα μια τραπεζα μπαινει στον τειρεσια καταρχην και κοιταει το ιστορικο σου ως πελατη σε ολα τα πιστωτικα ιδρυματα. Δεν εχει σημασια αν τωρα δεν χρωστας τιποτα. Αν πχ πριν 3 χρονια χρωστουσες αυτο φαινεται καί επιδρα αρνητικα στο προφιλ σου μιας και βλεπουν οτι παλαιοτερα αντιμετωπισες προβλημα αρα πολυ πιθανον να αντιμετωπισεις και τωρα ειδικα λογω κρισης. Ενα αλλο θεμα ειναι το οριο που εχει η καρτα σου. Το οτι δεν την εχεις χρεωμενη δεν παιζει κανενα ρολο. Η τραπεζα θεωρει οτι εχεις δυνατοτητα για ανοιγμα 4000€, ασχετως αν δεν το εχεις κανει. Οποτε και αυτο επιδρα αρνητικα στην εκδοση νεας καρτας. Φανταζεσαι ο καθενας να μπορουσε να εχει 10 πιστωτικες καρτες, χωρις χρεωση, με 4000€ οριο η καθεμια; Εν δυναμει θα μπορουσες να τις χρεωσεις ολες και βασει του μηνιαιου εισοδηματος να μην τις ξεπληρωσεις ποτε. Και κλεινοντας υπαρχει ενας δεικτης δανειακης επιβαρυνσης στον οποιο μετρα και το ανοιγμα που εχεις δυνατοτητα να κανεις με την καρτα που ηδη εχεις. Ο ΔΔΕ δεν μπορει να ξεπερνα το 35% του εισοδηματος σου, οποτε αμεσως βγαινεις off με τα 4000€ που εχεις στη καρτα σου. Αρα βλεπεις οτι δεν ειναι απλο το θεμα εκδοσης μιας καρτας, ασε που πλεον με αυτη τη κριση μπορει να παιρνουν και αλλα μετρα για τα οποια δεν ειμαι ενημερος μιας και δεν ειμαι πλεον στο χωρο.

xspy

GSM Phase 1 Member
Παράθεση από Gataros >
Για να σου εκδωσει καρτα μια τραπεζα μπαινει στον τειρεσια καταρχην και κοιταει το ιστορικο σου ως πελατη σε ολα τα πιστωτικα ιδρυματα. Δεν εχει σημασια αν τωρα δεν χρωστας τιποτα. Αν πχ πριν 3 χρονια χρωστουσες αυτο φαινεται καί επιδρα αρνητικα στο προφιλ σου μιας και βλεπουν οτι παλαιοτερα αντιμετωπισες προβλημα αρα πολυ πιθανον να αντιμετωπισεις και τωρα ειδικα λογω κρισης. Ενα αλλο θεμα ειναι το οριο που εχει η καρτα σου. Το οτι δεν την εχεις χρεωμενη δεν παιζει κανενα ρολο. Η τραπεζα θεωρει οτι εχεις δυνατοτητα για ανοιγμα 4000€, ασχετως αν δεν το εχεις κανει. Οποτε και αυτο επιδρα αρνητικα στην εκδοση νεας καρτας. Φανταζεσαι ο καθενας να μπορουσε να εχει 10 πιστωτικες καρτες, χωρις χρεωση, με 4000€ οριο η καθεμια; Εν δυναμει θα μπορουσες να τις χρεωσεις ολες και βασει του μηνιαιου εισοδηματος να μην τις ξεπληρωσεις ποτε. Και κλεινοντας υπαρχει ενας δεικτης δανειακης επιβαρυνσης στον οποιο μετρα και το ανοιγμα που εχεις δυνατοτητα να κανεις με την καρτα που ηδη εχεις. Ο ΔΔΕ δεν μπορει να ξεπερνα το 35% του εισοδηματος σου, οποτε αμεσως βγαινεις off με τα 4000€ που εχεις στη καρτα σου. Αρα βλεπεις οτι δεν ειναι απλο το θεμα εκδοσης μιας καρτας, ασε που πλεον με αυτη τη κριση μπορει να παιρνουν και αλλα μετρα για τα οποια δεν ειμαι ενημερος μιας και δεν ειμαι πλεον στο χωρο.
Πολύ σωστά & κάτι τέτοιο δείχνει να ταιριάζει σε μια περίπτωση που το σύστημα είναι ''τυπικό και όλα λειτουργουν βάσει πολιτικής αλλά μπορεί επίσης να βλέπουν απλώς το όνομα σαν συνωνυμία ή απλά ένα όνομα,επίθετο χωρίς επιπλέον στοιχεία και να θεωρούν ότι μπορεί να είναι αυτός,όπως είχε γίνει στη δική μου περίπτωση που έχω αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες.Οπότε αν γνωρίζει ότι πληρεί τις προυποθέσεις,ας υπάρχει επιμονή

mixalis1202

no avatar
GSM Phase 2 Member
και καλα κανουν και παιρνουν τοσα μετρα γιατι ειχε παραγινει με τις καρτες!

xspy

GSM Phase 1 Member
Και τώρα παραγίνεται και θα εξακολουθήσει να παραγίνεται .Όταν όλα λειτουργούν βάσει νοοτροπίας,εκφοβισμού,γνωριμιών κλπ δεν πρόκειται να αλλάξει απολύτως τίποτα.

gthe

gthe's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από Gataros >
Από όλα αυτα, στη περίπτωση μου το μόνο που ισχύει είναι ότι το 4000 της υπάρχουσας κάρτας όντως αθροιστικά με το πιστωτικό όριο μιας νέας κάρτας φτάνει σχετικά ψηλά συγκριτικά με το περσινό μου εισόδημα. Τώρα βέβαια δεν έχω καταλάβει αν κοιτάνε μόνο αυτό ή και τα εισοδήματα προηγούμενων χρόνων (αυτό που λέγεται και ανάλωση κεφαλαίου στην εφορία), η ακόμα και τις καταθέσεις σου στην υπάρχουσα τράπεζα. Κατά τα άλλα ως πελάτης δανείων, καρτών κτλ δεν έχω αφήσει ποτέ να τοκιστεί ούτε μία δόση, άρα θέμα αρνητικού προφιλ και τειρεσία από το παρελθόν δεν έχω.

Anyway θα κάνω μια αίτηση με αρκετά μικρό όριο και ότι γίνει έγινε. Αν δεν μου την δώσουν (πρακτικά και μέχρι 31/12 που έχει δωρεάν συνδρομή) δεν έγινε και κάτι ... κρατάω αυτή που έχω για αγορές με δόσεις και δεν την κόβω όπως σκόπευα . Μια χαρά βολεύομαι και με την visa debit της alpha.
Samsung Note 3 Neo
Τελευταία τροποποίηση από gthe: 12 Δεκ. 2013, 21:52.

konstantinoslp

konstantinoslp's Avatar: Panasonic GD75
Mobile Guides Editor
Περιοχή: Linkin Park
Ρε παιδιά έχω Citibank και έκανα αγορά από Multirama ένα προϊόν. Διάλεξα δόσεις και τελικά αποφάσισα μετά από μερικές μέρες να ακυρώσω την παραγγελία γιατί είναι λίγο τρόμπες στα Multirama. Όπως και να'χει, μου είπε η κοπέλα που μου ακύρωσε την παραγγελία ότι η αποδέσμευση του ποσού θα γίνει σε 10 μέρες. Έχει περάσει σχεδόν μία εβδομάδα και τίποτα. Πήρα την Citibank και μου είπε ότι δεν περνάει από το χέρι τους και ότι πρέπει να αποδεσμεύσει τα λεφτά η τράπεζα που συνεργάζεται το Multirama.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Από,τι βλέπω νωρίτερα από τις 10 μέρες δεν με κόβω να αποδεσμεύονται. Αν αργήσει παραπάνω, ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνω;; Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω χαμηλό πιστωτικό όριο και πλέον δεν μπορώ να κάνω αγορά κάποιο προιόν γιατί έχω μείνει με 70 ευρώ διαθέσιμα!

xspy

GSM Phase 1 Member
Παράθεση από gthe >
Από όλα αυτα, στη περίπτωση μου το μόνο που ισχύει είναι ότι το 4000 της υπάρχουσας κάρτας όντως αθροιστικά με το πιστωτικό όριο μιας νέας κάρτας φτάνει σχετικά ψηλά συγκριτικά με το περσινό μου εισόδημα. Τώρα βέβαια δεν έχω καταλάβει αν κοιτάνε μόνο αυτό ή και τα εισοδήματα προηγούμενων χρόνων (αυτό που λέγεται και ανάλωση κεφαλαίου στην εφορία), η ακόμα και τις καταθέσεις σου στην υπάρχουσα τράπεζα. Κατά τα άλλα ως πελάτης δανείων, καρτών κτλ δεν έχω αφήσει ποτέ να τοκιστεί ούτε μία δόση, άρα θέμα αρνητικού προφιλ και τειρεσία από το παρελθόν δεν έχω.

Anyway θα κάνω μια αίτηση με αρκετά μικρό όριο και ότι γίνει έγινε. Αν δεν μου την δώσουν (πρακτικά και μέχρι 31/12 που έχει δωρεάν συνδρομή) δεν έγινε και κάτι ... κρατάω αυτή που έχω για αγορές με δόσεις και δεν την κόβω όπως σκόπευα . Μια χαρά βολεύομαι και με την visa debit της alpha.
Σωστά,μπορείς να συζητήσεις με τον/την υπάλληλο για το όριο που θα επιλέξει στην αίτηση ή να ρωτήσεις ποιό είναι το ελάχιστο όριο για να έχει όλες τις πιθανότητες να εγκριθεί.Όλα είναι σχετικά,πολύ πρόσφατα ενημερώθηκα για περίπτωση όπου αίτημα για πιστωτική κάρτα με όριο 1.500€ απορρίφθηκε απο τη μια τράπεζα και απο άλλη,εγκρίθηκε με το διπλάσιο όριο

Η δωρεάν συνδρομή όπως δείχνει κατά διάστημα στο site της alpha,παίρνει παράταση,αν και δεν γνωρίζω κάτα πόσο ισχύει,χωρίς να αναφέρομαι σ'αυτη την Τράπεζα & χωρίς να θεωρώ ότι στην Alpha θα μπορούσε να συμβεί κάτι παρόμοιο,γνωρίζω περίπτωση όπου μετά απο συγχώνευση Τραπεζών,χρεώθηκαν αναδρομικά οι συνδρομές ετών σε πιστωτικές..

Καλη επιτυχία

Παράθεση από konstantinoslp >
Ρε παιδιά έχω Citibank και έκανα αγορά από Multirama ένα προϊόν. Διάλεξα δόσεις και τελικά αποφάσισα μετά από μερικές μέρες να ακυρώσω την παραγγελία γιατί είναι λίγο τρόμπες στα Multirama. Όπως και να'χει, μου είπε η κοπέλα που μου ακύρωσε την παραγγελία ότι η αποδέσμευση του ποσού θα γίνει σε 10 μέρες. Έχει περάσει σχεδόν μία εβδομάδα και τίποτα. Πήρα την Citibank και μου είπε ότι δεν περνάει από το χέρι τους και ότι πρέπει να αποδεσμεύσει τα λεφτά η τράπεζα που συνεργάζεται το Multirama.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Από,τι βλέπω νωρίτερα από τις 10 μέρες δεν με κόβω να αποδεσμεύονται. Αν αργήσει παραπάνω, ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνω;; Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω χαμηλό πιστωτικό όριο και πλέον δεν μπορώ να κάνω αγορά κάποιο προιόν γιατί έχω μείνει με 70 ευρώ διαθέσιμα!
Υπομονή! Απ'οσο γνωρίζω αφορά κλασσική περίπτωση που χρειάζεται 15 μέρες,αν η παραγγελία έχει ακυρωθεί και έχει ολοκληρωθεί οποιαδήποτε εκκρεμότητα και απλά έχει μείνει η δέσμευση στο σύστημα της τράπεζας,σε εκείνο το στάδιο φυσικά μπορούν να επισπεύσουν την διαδικασία αποδέσμευσης,ωστε να μην ταλαιπωρηθείς 5-7 μέρες έξτρα...
Τελευταία τροποποίηση από impreza_sti: 13 Δεκ. 2013, 12:32. Αιτιολογία: Συνεχόμενα μηνύματα

konstantinoslp

Mobile Guides Editor
Παράθεση από xspy >
Υπομονή! Απ'οσο γνωρίζω αφορά κλασσική περίπτωση που χρειάζεται 15 μέρες,αν η παραγγελία έχει ακυρωθεί και έχει ολοκληρωθεί οποιαδήποτε εκκρεμότητα και απλά έχει μείνει η δέσμευση στο σύστημα της τράπεζας,σε εκείνο το στάδιο φυσικά μπορούν να επισπεύσουν την διαδικασία αποδέσμευσης,ωστε να μην ταλαιπωρηθείς 5-7 μέρες έξτρα...
Ναι φίλτατε η παραγγελία γράφει "άκυρη" εκεί που έγραφε "υπό επεξεργασία" όσο περίμενα. Οπότε φαντάζομαι η εντολή έχει δοθεί για ακύρωση την ίδια στιγμή που έκανα το τηλεφώνημα. (Μου το επιβεβαίωσε και η κοπέλα.)
Πώς γίνεται αυτή η επίσπευση αγαπητέ μου; Τι μπορώ να κάνω; Άρα για νωρίτερα δεν παίζει ε; 10-15 μέρες;

Phone

Phone's Avatar: Apple iPhone 3G
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Thessaloniki
Παράθεση από xspy >
γνωρίζω περίπτωση όπου μετά απο συγχώνευση Τραπεζών,χρεώθηκαν αναδρομικά οι συνδρομές ετών σε πιστωτικές..
Αλήθεια; Μήπως θα μπορούσες να μας πεις σε ποιά τράπεζα έγινε για να είμαστε προετοιμασμένοι καλού-κακού;

Alex0077

Alex0077's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα ( Άγιος Στέφανος )
1 μήνα κρατάει το ποσό δεσμευμένο η Citibank αν δεν γίνει κίνηση για χρέωση του ποσού από τον έμπορο.

Αν θέλεις να γίνει νωρίτερα, πρέπει να πιέσεις τα multirama να στείλουν εντολή ακύρωσης από την τράπεζά τους κατευθείαν στην citibank. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά αλλά συνήθως ζητάνε fax.. Η αποδέσμευση γίνεται την ίδια ώρα.

konstantinoslp

Mobile Guides Editor
Παράθεση από Alex0077 >
1 μήνα κρατάει το ποσό δεσμευμένο η Citibank αν δεν γίνει κίνηση για χρέωση του ποσού από τον έμπορο.

Αν θέλεις να γίνει νωρίτερα, πρέπει να πιέσεις τα multirama να στείλουν εντολή ακύρωσης από την τράπεζά τους κατευθείαν στην citibank. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά αλλά συνήθως ζητάνε fax.. Η αποδέσμευση γίνεται την ίδια ώρα.
1 μηνα;;; Τοτε τι μου λενε 10 μερες οι ατιμοι;;
Πως ακριβως γινεται αυτη η διαδικασια; Παιρνω τηλεφωνο τα multirama και τους λεω στειλτε ακυρωση στη citibank;; Σε ποιο τμημα πρεπει να απευθυνθω;
Και γιατι στο τηλεφωνο η citibank εκανε την παπια;; Μηπως να παρω τη citi να ζητησω να επικοινωνησουν με multirama για την ακυρωση;; (Πολλα ερωτηματα..)

Alex0077

Alex0077's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα ( Άγιος Στέφανος )
1 μηνα;;; Τοτε τι μου λενε 10 μερες οι ατιμοι;;
Πως ακριβως γινεται αυτη η διαδικασια; Παιρνω τηλεφωνο τα multirama και τους λεω στειλτε ακυρωση στη citibank;; Σε ποιο τμημα πρεπει να απευθυνθω;
Και γιατι στο τηλεφωνο η citibank εκανε την παπια;; Μηπως να παρω τη citi να ζητησω να επικοινωνησουν με multirama για την ακυρωση;; (Πολλα ερωτηματα..)
Μου έχει γίνει και εμένα πολλές φορές κάτι παρόμοιο γι αυτό στο είπα..
Αν η αγορά έγινε και από το κατάστημα υπήρχε και η λύση να στην ακυρώσει κατευθείαν και από το τερματικό αλλά δεν ξέρω αν γίνεται όταν περάσει η μέρα..
Πάντως το γενικό που ισχύει στην citibank είναι αυτό.. Αν η συναλλαγή που έκανες δεν χρεωθεί στην κάρτα, η αποδέσμευση γίνεται σε 1 μήνα. Αυτό σε κάθε τράπεζα είναι διαφορετικό. Σε άλλες πχ είναι 15 μέρες. Να ζητήσεις από τη citi να επικοινωνήσει με τα multirama δεν γίνεται. Το μόνο που μπορείς να πιέσεις και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν, είναι το να απαιτήσεις από την τράπεζα του καταστήματος να στείλει με fax ένα έγγραφο στη citibank ότι ακυρώθηκε η συναλλαγή και να αποδεσμευτεί άμεσα το ποσό.

Αυτή από τα multirama που σου είπε σε 10 μέρες.. μήπως εννοούσε ότι θα στείλουν τότε εντολή ακύρωσης στην τράπεζά σου?
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης