Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

Έχω Visa 605 ψήφοι 53,30%
Έχω MasterCard 201 ψήφοι 17,71%
Έχω Amex [aka American Express] 87 ψήφοι 7,67%
Έχω Cash Card [Maestro κλπ.] 199 ψήφοι 17,53%
Έχω Άλλη [Euroline κλπ.] 44 ψήφοι 3,88%
Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!] 56 ψήφοι 4,93%
Έχω Diners 51 ψήφοι 4,49%
Δεν Έχω 349 ψήφοι 30,75%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο μοναδικών ψήφων: 1135
Απάντηση

profitisss

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΔΕ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ. ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΔΑΝΕΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ 1000 ΕΥΡΩ. ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΕΙΣΟΔΗΜΑ 17.000 ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.[/QUOT

ΔΕ ΘΕΛΩ ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΥΠΟΥ, ΘΑ ΦΑΣ ΑΚΥΡΟ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΞΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ, ΓΝΩΡΘΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΙΡΕΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗ ΣΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΡΧΕΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.

nikos_kallithea

nikos_kallithea's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
3G Member
Περιοχή: Kallithea
Παράθεση από profitisss >
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΔΕ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ. ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΔΑΝΕΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ 1000 ΕΥΡΩ. ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΕΙΣΟΔΗΜΑ 17.000 ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.[/QUOT

ΔΕ ΘΕΛΩ ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΥΠΟΥ, ΘΑ ΦΑΣ ΑΚΥΡΟ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΞΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ, ΓΝΩΡΘΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΙΡΕΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΗ ΣΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΡΧΕΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.
Δεν θα μας κουράσεις αλλα μας κούρασες

Εχεις κάνει το ιδιο ερώτημα 3-4 φορές. Μην βιάζεσαι κάποιος θα το δει και θα σου απαντήσει
Τα σωτήρια έτη 2011, 2012, 2013, 2014.... οι χειρότερες χρονιές ever και όσο πάμε ακόμα χειρότερα. Πρέπει να μάθουμε να ψηφίζουμε !!! ....2015 είμαστε πλέον στην τελική φάση και επιστρέφουμε στην δραχμή

Alex0077

Alex0077's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα ( Άγιος Στέφανος )
Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο θα ναι. Βασικά δεν νομίζω να σου βγάλει καμία τράπεζα θα πρότεινα ενεχειροδανειστήριο

profitisss

no avatar
Mobile Newbie
Παράθεση από Alex0077 >
Δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο θα ναι. Βασικά δεν νομίζω να σου βγάλει καμία τράπεζα θα πρότεινα ενεχειροδανειστήριο
ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΕΧΥΡΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ? ΤΙΣ ΧΡΥΣΕΣ ΛΙΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ???

nikos_kallithea

nikos_kallithea's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
3G Member
Περιοχή: Kallithea
Φιλε σε καταλαβαίνω αλλα μην γράφεις κεφάλαια, δεν νοείται ενας δημόσιος υπάλληλος να βρίσκετε σε αυτην την δεινή οικονομική θέση που εισαι εσυ, τι να πουν αλλοι άνθρωποι που δεν εχουν δουλειά και ειναι στον δρόμο.

Μην σπαταλάς ετσι τα χρήματα σου, και νομίζω οτι ιδικά εσένα δεν σου χρειάζεται πιστωτική κάρτα.
Τα σωτήρια έτη 2011, 2012, 2013, 2014.... οι χειρότερες χρονιές ever και όσο πάμε ακόμα χειρότερα. Πρέπει να μάθουμε να ψηφίζουμε !!! ....2015 είμαστε πλέον στην τελική φάση και επιστρέφουμε στην δραχμή

athanaso77

athanaso77's Avatar: Toshiba TG01
Super Moderator
Περιοχή: Area 51
Να θυμίσω πως η γραφή με κεφάλαια απαγορεύεται βάσει των κανονισμών του forum τους οποίους ακολουθούμε όλοι ανεξαιρέτως.

Επίσης θα παρακαλέσω η συζήτηση να συνεχίσει σε πολιτισμένα επίπεδα, μηνύματα που απέχουν από αυτή τη λογική διαγράφονται απροειδοποίητα.

Alex0077

Alex0077's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα ( Άγιος Στέφανος )
Τότε να πάει στην τράπεζα κάποιος συγγενής σου στενός που μπορεί να σε εμπιστευτεί και να φορτωθεί στο όνομά του το ποσό που θέλεις. Από πιστωτική κάρτα (χειρότερα ) από υπερανάληψη ή κάποιο μικρό δάνειο. Εκτός κι αν θες να πας σε τοκογλύφους άλλους.. Δεν ξέρω.. δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Επίσης μπορεί να μην έχεις χρυσές λίρες.. αλλά θα έχεις κάποιο ρολόι ακριβό.. κάποιο κόσμημα ίσως ; Αν είσαι μαυρισμένος στον τειρεσία, περιμένεις να σε δανείσουνε;

dimitris15

dimitris15's Avatar: LG G3
3G Member
Περιοχή: Καστορια
υπαρχει περιπτωση επειδη ειμαι τυπικος στην εξοφληση της πιστωτικης η Eurobank να μου ριξει το επιτοκιο της πιστωτικης? Οχι οτι το χρειαζομαι αλλα σαν κινηση καλης θελησης απο την τραπεζα

pexths

pexths's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
HSUPA Member
Περιοχή: thessaloniki
Παράθεση από dimitris15 >
υπαρχει περιπτωση επειδη ειμαι τυπικος στην εξοφληση της πιστωτικης η Eurobank να μου ριξει το επιτοκιο της πιστωτικης? Οχι οτι το χρειαζομαι αλλα σαν κινηση καλης θελησης απο την τραπεζα
η σιτιμπανκ προσφερε καποτε αυτη την δυνατοτητα

durutti

durutti's Avatar: ZTE V967
GPRS Member
Επειδή το θέμα έχει φτάσει 800 σελίδες..
Πρόσφατα έμαθα πως στο PayPal είναι καλό να πληρώνω στο νόμισμα του μαγαζιού κ να κάνει τη μετατροπή η κάρτα μετά. Λένε το ίδιο κ αν ψωνίσω (που ψωνίζω συχνά) με το Αμαζόν εκτός ευρώ να μην αφήνω το ίδιο να κάνει τη μετατροπή...
Τελικά ισχύει σε όλα? Και σε ασιατικά μαγαζιά πχ?
Υπόψιν δεν φορτώνω το λογαριασμό στο PayPal με χρήματα η κάτι άλλο, απλά μπαίνω μέσα κ δίνω πιστωτική. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς κ αυτό που κάνει μέ το 1,5 ευρώ χρέωση για να πιστοποιήσει την κάρτα ενώ συχνά δινω κ διαφορετική, ακόμα κ άλλου προσώπου μέσο του λογαριασμού μου...

ΥΓ. Το παλικάρι πιο πάνω που ζητάει τρόπο για τα 1000Ε προφανώς αντιμετωπίζει πρόβλημα αν δεν μπορούμε να τον βοηθήσουμε δεν νομίζω πως είναι σωστό να του τη λέμε κιόλας. Εκτός αν ζούμε πουθενά αποκομμένοι δεν ξέρω κ εγώ που κ δεν βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας...
Τελευταία τροποποίηση από durutti: 6 Δεκ. 2012, 06:43.

l3ft3r1s

l3ft3r1s's Avatar: HTC One S
3G Member
Περιοχή: Near Death Star
Παράθεση από durutti >
Επειδή το θέμα έχει φτάσει 800 σελίδες..
Πρόσφατα έμαθα πως στο PayPal είναι καλό να πληρώνω στο νόμισμα του μαγαζιού κ να κάνει τη μετατροπή η κάρτα μετά. Λένε το ίδιο κ αν ψωνίσω (που ψωνίζω συχνά) με το Αμαζόν εκτός ευρώ να μην αφήνω το ίδιο να κάνει τη μετατροπή...
Τελικά ισχύει σε όλα? Κάτι σε ασιατικά μαγαζιά πχ?
Υπόψιν δεν φορτώνω το λογαριασμό στο PayPal με χρήματα η κάτι άλλο, απλά μπαίνω μέσα κ δίνω πιστωτική.
Ναι συμφέρει να αφήνεις την μετατροπή στην κάρτα, εκτός εαν αυτή έχει υπερβολική προμήθεια μετατροπής που δεν το νομίζω.

Παράθεση από durutti >
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς κ αυτό που κάνει μέ το 1,5 ευρώ χρέωση για να πιστοποιήσει την κάρτα ενώ συχνά δινω κ διαφορετική, ακόμα κ άλλου προσώπου μέσο του λογαριασμού μου...
Η διαδικασία υπάρχει στο computing faq του forum

Παράθεση από durutti >
ΥΓ. Το παλικάρι πιο πάνω που ζητάει τρόπο για τα 1000Ε προφανώς αντιμετωπίζει πρόβλημα αν δεν μπορούμε να τον βοηθήσουμε δεν νομίζω πως είναι σωστό να του τη λέμε κιόλας. Εκτός αν ζούμε πουθενά αποκομμένοι δεν ξέρω κ εγώ που κ δεν βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας...
Εδώ συζητάμε για τους νόμιμους και προβλεπόμενους τρόπους χρηματοδότησης μόνο. Το παλικάρι ήρθε ζητώντας τον "κατάλληλο άνθρωπο" που θα κάνει κάτι το διαφορετικό... Καταλαβαίνεις πως είναι πολύ λεπτά τα όρια. Ας ανοίξει λοιπόν καμιά εφημερίδα με αγγελίες, ή ας κάνει καμιά βόλτα έξω από τα καζίνο που υπάρχουν διάφοροι καλοθελητές, γιατί προσωπική σύσταση για τον κατάλληλο άνθρωπο, εμείς δεν πρόκειται να κάνουμε...

kostas_v

kostas_v's Avatar: Alcatel One Touch  903D
3G Member
Έχει συζητηθεί καθόλου το πότε γίνεται άνοιγμα λογαριασμού από το ΣΔΟΕ; Πάνω από τι ποσά; Κάνει αρχικά αίτηση η τράπεζα για κάτι τέτοιο;
Θα το θέσω γενικά. Ας πούμε ότι κάποιος νέος δουλεύει τα τελευταία 2,5 χρόνια. Έχει εισπράξει από τη δουλειά του μέσα σε αυτά τα χρόνια 14.000€. Το 2010 δήλωσε 5.300 και το 2011, 5.600. Τα υπόλοιπα που περισσεύουν έχουν εισπραχθεί το 2012 και άρα, δεν έχουν ακόμα δηλωθεί.
Αυτός ο άνθρωπος έχει στον τραπεζικό του λογαριασμό 5.000€, τα οποία δικαιολογούνται μεν από τα εισοδήματα, αν όμως αφαιρεθούν οι δαπάνες διαβίωσης, δαπάνες αυτοκινήτου και οι αποδείξεις, το ποσό που μένει είναι αρκετά κάτω από τα 5.000€. Πώς γίνεται αυτό: μιλάμε για νέο που μένει με τους γονείς του, δεν συνεισφέρει οικονομικά στο σπίτι και έχει και οικονομική στήριξη από τους γονείς. Αυτό πώς θα ληφθεί υπόψην σε έναν έλεγχο του ΣΔΟΕ; Το ΣΔΟΕ ελέγχει και μικροκαταθέσεις; Με τι κριτήρια;

Όποιος έχει γνώση ή αποψη στο θέμα, μπορεί να την αναπτύξει!

l3ft3r1s

l3ft3r1s's Avatar: HTC One S
3G Member
Περιοχή: Near Death Star
Παράθεση από kostas_v >
Έχει συζητηθεί καθόλου το πότε γίνεται άνοιγμα λογαριασμού από το ΣΔΟΕ; Πάνω από τι ποσά; Κάνει αρχικά αίτηση η τράπεζα για κάτι τέτοιο;
Θα το θέσω γενικά. Ας πούμε ότι κάποιος νέος δουλεύει τα τελευταία 2,5 χρόνια. Έχει εισπράξει από τη δουλειά του μέσα σε αυτά τα χρόνια 14.000€. Το 2010 δήλωσε 5.300 και το 2011, 5.600. Τα υπόλοιπα που περισσεύουν έχουν εισπραχθεί το 2012 και άρα, δεν έχουν ακόμα δηλωθεί.
Αυτός ο άνθρωπος έχει στον τραπεζικό του λογαριασμό 5.000€, τα οποία δικαιολογούνται μεν από τα εισοδήματα, αν όμως αφαιρεθούν οι δαπάνες διαβίωσης, δαπάνες αυτοκινήτου και οι αποδείξεις, το ποσό που μένει είναι αρκετά κάτω από τα 5.000€. Πώς γίνεται αυτό: μιλάμε για νέο που μένει με τους γονείς του, δεν συνεισφέρει οικονομικά στο σπίτι και έχει και οικονομική στήριξη από τους γονείς. Αυτό πώς θα ληφθεί υπόψην σε έναν έλεγχο του ΣΔΟΕ; Το ΣΔΟΕ ελέγχει και μικροκαταθέσεις; Με τι κριτήρια;

Για τα ποσά που αναφέρεις, από την τράπεζα να ξεκινήσει το θέμα αποκλείεται. Μιλάμε για πολύ μεγαλύτερα ποσά, συνδυασμένα με αντισυμβαλλόμενους άγνωστης ή ύποπτης λειτουργικής δραστηριότητας.
Και από το ΣΔΟΕ μόνο αν υπάρχουν συγκεκριμένες καταγγελίες.
Τα παραπάνω με επιφύλαξη σε ενδεχόμενη εφαρμογή του πολυβόητου "ηλεκτρονικού περιουσιολογίου".

Vasileios

Vasileios's Avatar: Apple iPhone 5
Networks Moderator
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ, Νέα Μάκρη,
Παράθεση από kostas_v >

To Σ.Δ.Ο.Ε. είναι σώμα δίωξης οικονομικού εγκλήματος ,
Δεν ασχολείτε με μικροκαταθέτες.

Αποστολή του Σ.Δ.Ο.Ε. είναι:

Η έρευνα, ο εντοπισμός και η καταστολή οικονομικών παραβάσεων ιδιαίτερης βαρύτητας και σημασίας, όπως η νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες (ξέπλυμα χρήματος), οι απάτες και παρατυπίες, οι παραβάσεις που σχετίζονται με προμήθειες, επιδοτήσεις και επιχορηγήσεις, οι παράνομες χρηματιστηριακές και χρηματοπιστωτικές συναλλαγές και γενικά οι οικονομικές απάτες σε βάρος των συμφερόντων του Ελληνικού Δημοσίου και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ανεξάρτητα από τον τόπο τέλεσης.
Ο προληπτικός έλεγχος εφαρμογής των διατάξεων της φορολογικής νομοθεσίας καθώς και ο προσωρινός φορολογικός έλεγχος, ιδίως στους παρακρατούμενους και επιρριπτόμενους φόρους, με έμφαση στο Φ.Π.Α., καθώς και ο έλεγχος εφαρμογής των διατάξεων της τελωνειακής νομοθεσίας.
Η έρευνα, αποκάλυψη και καταπολέμηση παράνομων συναλλαγών, απατών και δραστηριοτήτων, που διενεργούνται με χρήση ηλεκτρονικών μέσων, του διαδικτύου και νέων τεχνολογιών.
Η πρόληψη, δίωξη και καταπολέμηση άλλων παραβάσεων, όπως παράνομη διακίνηση ναρκωτικών, όπλων και εκρηκτικών, πρόδρομων και ψυχοτρόπων ουσιών, τοξικών και επικίνδυνων ουσιών (ραδιενεργά και πυρηνικά υλικά, τοξικά απόβλητα κ.λ.π.), αρχαιοτήτων και πολιτιστικών αγαθών.
Η επιτήρηση του θαλάσσιου χώρου με διενέργεια ελέγχων για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής και του λαθρεμπορίου.
Η προστασία, σε συνεργασία με τις αρμόδιες υπηρεσίες, του αιγιαλού και της παραλίας, ως και των ανταλλάξιμων και δημόσιων κτημάτων, αρμοδιότητας του Υπουργείου Οικονομικών, από τις αυθαίρετες καταπατήσεις και κατασκευές επ΄ αυτών.

http://www.minfin.gr/porta...mic-crime-unit
Τελευταία τροποποίηση από Vasileios: 6 Δεκ. 2012, 23:02.

kostas_v

kostas_v's Avatar: Alcatel One Touch  903D
3G Member
Μάλιστα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο φόρος στους τόκους τελικά κλείνει στο 15 ή στο 17,5%;
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης