Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

Έχω Visa 617 ψήφοι 53,61%
Έχω MasterCard 208 ψήφοι 18,07%
Έχω Amex [aka American Express] 91 ψήφοι 7,91%
Έχω Cash Card [Maestro κλπ.] 204 ψήφοι 17,72%
Έχω Άλλη [Euroline κλπ.] 44 ψήφοι 3,82%
Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!] 56 ψήφοι 4,87%
Έχω Diners 53 ψήφοι 4,60%
Δεν Έχω 350 ψήφοι 30,41%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο μοναδικών ψήφων: 1151
Απάντηση

kax

kax's Avatar: LG G3
GPRS Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από alexasso >
Μιλας για μεγαλο εμπορικο στο Μαρουσι που εχει συνεργασια με αυτη την καρτα , εχω δει και εγω οτι κανουν αυτη την διαδικασια , δηλαδη αιτηση και φωτοτυπια ταυτοτητας , αλλα ειχα την εντυπωση οτι απο εκει και μετα γινεται η διαδικασια που αναφερει ο pexths, ( δηλαδη σε παιρνουν τηλ και ζητανε τα αλλα δικαιολογητικα )..μιας και δεν μπορεις να εχεις μαζι σου σε μια επισκεψη στο εμπορικο το εκκαθαριστικο σου.Δεν εχω γνωση του τι γινετε απο εκει και μετα..οποτε παω πάσο
Μα αυτή την εντύπωση είχα και εγώ. Ότι σε κάποια φάση πριν την έκδοση της κάρτας θα ζητήσουν εκαθαριστικό και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. Αλλά στην δικιά μου περίπτωση και στις δύο κάρτες δεν ζητήθηκε τίποτα άλλο παρά μόνο η αίτηση που συμπληρώθηκε επί τόπου στο εμπορικό και η φτοτυπία της ταυτότητας. Αν κάποις χρήστης είχε διαφορετική εμπειρία μπορεί να το αναφέρει χωρίς όμως να αμφισβητεί με τρόπο απόλυτο τα λεγόμενα των άλλων που στο κάτω κάτω δεν βασίζονται σε υποθέσεις.

Vasileios

Vasileios's Avatar: Apple iPhone 5
Networks Moderator
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ, Νέα Μάκρη,
και στο Κατάστημα FOKAS έτσι βγαίνουν οι κάρτες.
Σε 20 λεπτά την ενέκρινε η Alpha και μου την έστειλε ( βέβαια είχα και άλλες κάρτες στην Alpha. )
Αντιθέτως στην Toyota Visa της Εθνικής, Μου ζήτησαν άπειρα δικαιολογητικά, και την απέρριψαν για γελοίο λόγο . Συγκεκριμένα στο εκαθαριστικό του 2010, εμφανιζόμουν με 179 ευρώ εισόδημα και ένα τεράστιο ποσό επίδομα ανεργίας . Παρόλο που τους εξήγησα ότι στην πραγματικότητα ήταν μισθός, μέχρι να μεταταχθώ από την Ολυμπιακή στην Υ.Π.Α., ( και παρόλο που έστειλα μισθοδοσία Υ.Π.Α. 2011 ) έφαγα άκυρο

Alex0077

Alex0077's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα ( Άγιος Στέφανος )
Και στα public βγαζουν ετσι τις καρτες diners club public .. Μονο με ταυτότητα και με πιστωτικο οριο 1000 ευρω

pexths

pexths's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
HSUPA Member
Περιοχή: thessaloniki
Παράθεση από Alex0077 >
Και στα public βγαζουν ετσι τις καρτες diners club public .. Μονο με ταυτότητα και με πιστωτικο οριο 1000 ευρω
τωρα τελευταια η παλαιοτερα?

nucleogenesis

nucleogenesis's Avatar: Apple iPhone 5s
3G Member
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Παράθεση από Alex0077 >
Και δεν ζητάει μετα τα δικαιολογητικά η citibank? Ειναι πολυ "δυσκολη" τραπεζα σε αυτά απ οτι ξερω...

pexths

pexths's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
HSUPA Member
Περιοχή: thessaloniki
Παράθεση από nucleogenesis >
Και δεν ζητάει μετα τα δικαιολογητικά η citibank? Ειναι πολυ "δυσκολη" τραπεζα σε αυτά απ οτι ξερω...
γιαυτο ρωτησα σε ποια περιοδο αναφερεται

Alex0077

HSDPA Member
Παράθεση από pexths >
τωρα τελευταια η παλαιοτερα?
Μιλαω για πριν τα Χριστουγεννα που πέρασαν. Ήθελε ένας φιλος μου να παρει ενα λαπτοπ με δοσεις και του ειπαν μονο με πιστωτικη και αν ηθελε να του εκδοσουν εκεινη την ώρα . Πραγματι μεσα σε 5 λεπτα έγιναν και με ταυτοτητα μονο.. Τιποτα αλλο..

Παράθεση από nucleogenesis >
Ε όχι .. Η citibank ειναι η πιο ευκολη. Με οσους γνωστους το εχω συζητησει για φοιτητικες ολοι citibank εχουν και με πιστωτικο οριο 1000 ευρω που θεωρειται αρκετα υψηλο όριο..
Τελευταία τροποποίηση από Alex0077: 17 Μάι. 2012, 16:02.

kostas_v

kostas_v's Avatar: Alcatel One Touch  903D
3G Member
Περιοχή: Άγνωστη
Έκανα μια βλακεία πριν λίγο. Επιχείρησα να κάνω εγγραφή επί πληρωμής σε ένα site μέσω του ccbill.com δίνοντας το νούμερο της χρεωστικής μου κάρτας. Ωστόσο η εγγραφή δεν έγινε αλλά τα 25€ που ζητούσε για μηνιαία συνδρομή αφαιρέθηκαν. Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα και μου είπε ο υπάλληλος να πάω τη Δευτέρα να κάνω αμφισβήτιση συναλλαγής. Το χειρότερο βέβαια είναι το άλλο. Στο εν λόγω site κάπου έγραφε ότι όταν κάνεις μηνιαία συνδρομή, μετά θα χρεώνεσαι ένα μικρότερο ποσό κάθε μήνα για να παραταθεί η συνδρομή πράγμα που φυσικά δεν θέλω να γίνει... Αν κάνω αμφισβήτιση συναλλαγής θα πάψει η διαδικασία? Κάπου διάβασα ότι παίρνει καιρό. Μήπως να κάνω τίποτα άλλο? Να ακυρώσω την κάρτα ή να βάλω όριο στις συναλλαγές μέσω ίντερνετ π.χ. 5€? Δεν ξέρω καν αν γίνεται αυτό... Ουφ αγχώθηκα βραδιάτικα.

Vasileios

Networks Moderator
Δεν έπαθες απολύτως τίποτα .
Online συναλλαγές που δεν φέρνουν την υπογραφή σου ακυρώνονται αμέσως από την τράπεζα.

Alex0077

HSDPA Member
Έχει βγάλει καμία τράπεζα στην Ελλάδα κάρτα με τεχνολογία NFC για συναλλαγές μικρών ποσών ;

rigasnic

rigasnic's Avatar: Sony Ericsson Xperia Neo
Honored Member
Περιοχή: Αθήνα
Κάπου άκουσα ότι το δοκιμάζει η Alpha με κάρτες που έχει δώσει στους υπαλλήλους της...

rigasnic :: The ex-night shift ::

geoponer

geoponer's Avatar: Nokia Lumia 720
EDGE Member
Περιοχή: Koropean Union
Παράθεση από Vasileios >
Δεν έπαθες απολύτως τίποτα .
Online συναλλαγές που δεν φέρνουν την υπογραφή σου ακυρώνονται αμέσως από την τράπεζα.
Σε αυτήν την περίπτωση πώς προστατεύονται οι έμποροι από επιτυχείς μεν διαδικτυακές συναλλαγές που αμφισβητεί όμως ο "πονηρός" αγοράστης?
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720.

nikos_kallithea

nikos_kallithea's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
3G Member
Περιοχή: Kallithea
Παράθεση από geoponer >
Σε αυτήν την περίπτωση πώς προστατεύονται οι έμποροι από επιτυχείς μεν διαδικτυακές συναλλαγές που αμφισβητεί όμως ο "πονηρός" αγοράστης?
Σιγα την συναλλαγή, δεν εχασε και τίποτα ο "εμπορος" στην προκειμένη περίπτωση.
Τα σωτήρια έτη 2011, 2012, 2013, 2014.... οι χειρότερες χρονιές ever και όσο πάμε ακόμα χειρότερα. Πρέπει να μάθουμε να ψηφίζουμε !!! ....2015 είμαστε πλέον στην τελική φάση και επιστρέφουμε στην δραχμή

Vasileios

Networks Moderator
Παράθεση από geoponer >
Όταν πρόκειται για ηλεκτρονική αγορά δηλαδή , μουσική ,στύχημα , ή συνδρομή σε Site δεν προστατεύονται .
Όταν πρόκειται για υλικό αγαθό , παρουσιάζουν την απόδειξη ταχυδρόμησης στην διεύθηνση σου και την υπογραφή της παραλαβής σου .
Αν το στείλουν σε άλλη διεύθηνση από αυτή που γράφει η κάρτα σου , επίσης δεν προστατεύονται .

nikos523

nikos523's Avatar: Sony Ericsson W890i
Android Developer
Περιοχή: Λεπτοκαρυά
καλησπερα παιδια.
δεν ξερω αν γραφω στο σωστο μερος, οποτε αν δεν ταιριαζει εδω το μηνυμα μου ας μεταφερθει

λοιπον, σημερα πηγα να βγαλω την 1η μου prepaid στην πειραιως.
ψαχνομαι αρκετες ωρες στον υπολογιστη για να βγαλω ακρη απο το e-banking (η οπως το λενε anyway )
δεν ειχε δημιουργηθει η prepaid ( η webuy) αλλα ειδα μονο μια χρεωστικη visa debit συνδεμενη με τον λογαριασμο μου.

μπορω να πω οτι ψαχνοντας το θεμα μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο..!

για να κανω αγορες απο ebay/amazon (και να τη συνδεσω στο paypal), νομιζω χρειαζομαι την prepaid (την εφτιαξα).
η visa νομιζω πως δεν ειναι virtual οπως η prepaid, δεν μου δωσανε ομως καμια καρτα.. (δεν ξερω, συμπερασμα απο googlαρισματα βγαζω..)

αν μπορει καποιος ας μου λυσει μερικες αποριες?

γιατι εχω την visa ενω ηθελα prepaid?
πως δουλευει στην πραξη αυτη?
επρεπε να εχω καρτα?
δεν βρηκα επιλογη για να την κλεισω.. μπορω?
τι χανω αν την κλεισω καπως? συνδεεται καπως με την prepaid?

ευχαριστω προκαταβολικα
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης