Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

Έχω Visa 600 ψήφοι 53,14%
Έχω MasterCard 200 ψήφοι 17,71%
Έχω Amex [aka American Express] 86 ψήφοι 7,62%
Έχω Cash Card [Maestro κλπ.] 199 ψήφοι 17,63%
Έχω Άλλη [Euroline κλπ.] 44 ψήφοι 3,90%
Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!] 56 ψήφοι 4,96%
Έχω Diners 50 ψήφοι 4,43%
Δεν Έχω 348 ψήφοι 30,82%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο μοναδικών ψήφων: 1129
Απάντηση

pexths

pexths's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
HSUPA Member
Περιοχή: thessaloniki
Παράθεση από sofi-k >
Ελπιζω να γραφω στο σωστο τοπικ. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν απο εξωτερικο(Ευρωπη) μπορω να κανω αναληψη με την καρτα μου απο ATM κανονικα, πηγα ρωτησα και μου ειπαν ναι(με καποια προμηθεια) αλλα ελεγα μηπως κανεις ξερει απο πρωτο χερι.
μπορεις να κανεις πληρωνοντας την αναλογη προμηθεια

hostis

hostis's Avatar: Sony Ericsson K510i
3G Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από sofi-k >
Ελπιζω να γραφω στο σωστο τοπικ. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν απο εξωτερικο(Ευρωπη) μπορω να κανω αναληψη με την καρτα μου απο ATM κανονικα, πηγα ρωτησα και μου ειπαν ναι(με καποια προμηθεια) αλλα ελεγα μηπως κανεις ξερει απο πρωτο χερι.
Εξαρτάται από την τράπεζα και το είδος της κάρτας. Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις στην τράπεζά σου και να ενημερωθείς και για τις χρεώσεις. Μία κάρτα που έχω υπόψη μου δεν κρατάει καθόλου προμήθεια όταν είσαι στη ζώνη του ευρώ. Επίσης οι κάρτες citicard δεν κρατάνε προμήθεια όταν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ citibank οπουδήποτε στην ευρωζώνη (ελπίζω βέβαια να ισχύει ακόμα αυτό γιατί τελευταία γίνονται πολλές αλλαγές στη σιτι)

pexths

HSUPA Member
και με τις καρτες τις hsbc δεν πληρωνεις προμηθεια για αναληψη απο atm της τραπεζας σε οποιοδηποτε μερος του πλανητη

hostis

3G Member
Μπλακ άουτ σήμερα στην Τράπεζα Πειραιώς. Έπεσε ο κεντρικός σέρβερ και για 3 ώρες δε γίνονταν συναλλαγες.

pexths

HSUPA Member
Παράθεση από hostis >
Μπλακ άουτ σήμερα στην Τράπεζα Πειραιώς. Έπεσε ο κεντρικός σέρβερ και για 3 ώρες δε γίνονταν συναλλαγες.
ουτε καν τα ατμ δεν λειτουργουσαν.

nucleogenesis

nucleogenesis's Avatar: Nokia Lumia 925
3G Member
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Παράθεση από pexths >
και με τις καρτες τις hsbc δεν πληρωνεις προμηθεια για αναληψη απο atm της τραπεζας σε οποιοδηποτε μερος του πλανητη
Α σοβαρά ? Αυτό ειναι πολύ καλό...
Θα πάω κι εγώ στο εξωτερικό, συγκεκριμένα Ιταλία, Φλωρεντία τέλος του μήνα και ήθελα να ρωτήσω κι εγώ σχετικά με αυτό το θέμα.
Έχω χρεωστικές σε Citibank, Eurobank, Hsbc, και Πειραιώς.

Δηλαδη απο όλες αυτές , αν κάνω ανάληψη μετρητών στην Ιταλία, δωρεάν θα είναι μόνο της hsbc ?

pexths

HSUPA Member
Παράθεση από nucleogenesis >
Θα πάω κι εγώ στο εξωτερικό, συγκεκριμένα Ιταλία, Φλωρεντία τέλος του μήνα και ήθελα να ρωτήσω κι εγώ σχετικά με αυτό το θέμα.

Δηλαδη απο όλες αυτές , αν κάνω ανάληψη μετρητών στην Ιταλία, δωρεάν θα είναι μόνο της hsbc ?
για τις υπολοιπες καρτες δεν γνωριζω λεπτομερειες. για τις καρτες της hsbc ομως ειμαι βεβαιος. αναληψη απο οποιοδηποτε ατμ της hsbc ανα τον κοσμο με καρτα hsbc δεν εχει την παραμικρη προμηθεια

nucleogenesis

nucleogenesis's Avatar: Nokia Lumia 925
3G Member
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Παράθεση από pexths >
για τις υπολοιπες καρτες δεν γνωριζω λεπτομερειες. για τις καρτες της hsbc ομως ειμαι βεβαιος. αναληψη απο οποιοδηποτε ατμ της hsbc ανα τον κοσμο με καρτα hsbc δεν εχει την παραμικρη προμηθεια
Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία, πολύ χρήσιμη.. να'σαι καλά

pexths

HSUPA Member
Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία, πολύ χρήσιμη.. να'σαι καλά
να εισαι καλα. ειναι ολα γραμμενα στους ορους της καρτας αλλα δυστυχως δεν διαβαζουμε τα μικρα γραμματα.

hostis

3G Member

Οι eurobank και η πειραιώς χρεώνουνε προμήθεια.

Η citi στα δικά της ΑΤΜ εντός ευρωζώνης (εκείνα που είναι με touch screen) δεν χρεώνει προμήθεια. Δυστυχώς σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Ιταλία, διαπίστωσα ότι η εκεί σίτιμπανκ έχει κλείσει (νομίζω εξαγοράστηκε από κάποια άλλη, δεν έχει βέβαια σημασία, το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν ΑΤΜ σίτιμπανκ). Όντας προνοητικός είχα μιλήσει με το citiphone πριν το ταξίδι, αλλά δυστυχώς η υπάλληλος δεν ήταν ενημερωμένη και με πήρε στο λαιμό της.

axibde

axibde's Avatar: Samsung GT-I9250 Galaxy Nexus
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Αν έχει τις γνώσεις κάποιος να βοηθήσει...
Πριν 20 ημέρες πέθανε ο αδερφός μου και είχε δυο πιστωτικές κάρτες χρεωμένες με περίπου 4.000 Ευρώ.
Εμείς οι κληρονόμοι υποχρεωνόμαστε να καταβάλουμε αυτό το ποσό ή τα χρήματα αυτά είναι κατά κάποιο τρόπο ασφαλισμένα (απ' ότι άκουσα) και δεν ανοικουν σε κάποια κατηγορία δανείων όπως οι κατοικίες ή τα αυτοκίνητα στα οποία η Τράπεζα θα είχε αξιώσεις?

hostis

3G Member
Παράθεση από axibde >
Αν έχει τις γνώσεις κάποιος να βοηθήσει...
Πριν 20 ημέρες πέθανε ο αδερφός μου και είχε δυο πιστωτικές κάρτες χρεωμένες με περίπου 4.000 Ευρώ.
Εμείς οι κληρονόμοι υποχρεωνόμαστε να καταβάλουμε αυτό το ποσό ή τα χρήματα αυτά είναι κατά κάποιο τρόπο ασφαλισμένα (απ' ότι άκουσα) και δεν ανοικουν σε κάποια κατηγορία δανείων όπως οι κατοικίες ή τα αυτοκίνητα στα οποία η Τράπεζα θα είχε αξιώσεις?
Καταρχάς συλλυπητήρια για τον αδερφό σου.

Εφόσον αποδεχθείτε την κληρονομία (τεκμαίρεται ότι την αποδεχθήκατε αν δεν την αποποιηθείτε μέσα σε 4 μήνες), γίνεστε καθολικοί διάδοχοί του και υπεισέρχεσθε σε όλες τις υποχρεώσεις του, πλην εκείνον που μπορούσε μόνο εκείνος να εκπληρώσει (πχ εργασία κ.α.). Στην τράπεζα οφείλετε το ποσό που χρωστούσε κατά το λόγο της κληρονομικής σας μερίδας. Μοναδικό ενδεχόμενο να μην κληθείτε να πληρώσετε, είναι αν ο αδερφός σας είχε ασφαλίσει την κάρτα για περίπτωση θανάτου. Κάτι τέτοιο δεν συνηθίζεται όμως, αν κάνει κάποιος ασφάλεια στην κάρτα του, την κάνει για περίπτωση ατυχήματος.

Αν αποποιηθείτε την κληρονομία δεν οφείλετε τίποτα, αλλά δεν παίρνετε και τίποτα από την περιουσία που ενδεχομένως είχε.

billyavl

billyavl's Avatar: Sony Ericsson W705
3G Member
Περιοχή: Nowhere/Everywhere
Ξέρετε τι παίζει απο εχθές με την τράπεζα πειραιώς και δεν μπορούμε να εξυπηρετηθούμε στο ταμείο σε πολλά καταστήματα;

pexths

HSUPA Member
Παράθεση από billyavl >
Ξέρετε τι παίζει απο εχθές με την τράπεζα πειραιώς και δεν μπορούμε να εξυπηρετηθούμε στο ταμείο σε πολλά καταστήματα;
εχει πεσει το συστημα της τραπεζας και εχει δημιουργησει πολλα προβληματα στους πελατες της

mariel19

mariel19's Avatar: Apple iPhone 4
Honored Member
Περιοχή: 1 Infinite Loop, CA
Παράθεση από pexths >
εχει πεσει το συστημα της τραπεζας και εχει δημιουργησει πολλα προβληματα στους πελατες της
Παιδιά και το web-banking της τράπεζας τα'χει παίξει 2 μέρες τώρα .. κι εγώ δεν μπορώ να πληρώσω τη δόση του πανεπιστημίου μου ..
μας τα χαλάει τρελά.. ελπίζω να φτιάξει σύντομα!
Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 3Gs, iPhone 4, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen
iPhone 5, MacBook Air(2012) MacMini(2012), iPad 2nd gen Wi-Fi 16GB .
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης