Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

Έχω Visa 606 ψήφοι 53,35%
Έχω MasterCard 202 ψήφοι 17,78%
Έχω Amex [aka American Express] 88 ψήφοι 7,75%
Έχω Cash Card [Maestro κλπ.] 200 ψήφοι 17,61%
Έχω Άλλη [Euroline κλπ.] 44 ψήφοι 3,87%
Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!] 56 ψήφοι 4,93%
Έχω Diners 52 ψήφοι 4,58%
Δεν Έχω 349 ψήφοι 30,72%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο μοναδικών ψήφων: 1136
Απάντηση

peka

peka's Avatar: Samsung GT-I8190 Galaxy S3 Mini
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: patra
Καλημερα. Γνωριζει καποιος απο τις τραπεζες να μου πει ποια προσφερει καλυτερο επιτοκιο για 3μηνη προθεσμιακη καταθεση? Μιλαμε για ποσο καταθεσης πανω απο 50000 ευρω. Και βασικα ξερει καποιος να μου πει συμφερει αυτη η 3μηνη καταθεση και ανανεωση καθε φορα? Εννοω για να εχω σιγουρα τα λεφτα μου και να κερδιζω και καποιος τοκους...
Σας ευχαριστω.

chrismasgr

chrismasgr's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
EDGE Member
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Παράθεση από peka >
Καλημερα. Γνωριζει καποιος απο τις τραπεζες να μου πει ποια προσφερει καλυτερο επιτοκιο για 3μηνη προθεσμιακη καταθεση? Μιλαμε για ποσο καταθεσης πανω απο 50000 ευρω. Και βασικα ξερει καποιος να μου πει συμφερει αυτη η 3μηνη καταθεση και ανανεωση καθε φορα? Εννοω για να εχω σιγουρα τα λεφτα μου και να κερδιζω και καποιος τοκους...
Σας ευχαριστω.
Δεν ξέρω εάν είναι το καλλίτερο επιτόκιο αλλά παρά πολύ καλό επιτόκιο έχει η τράπεζα Κύπρου.
http://gr.bankofcyprus.com...=10600&lang=GR

andreasarc

andreasarc's Avatar: HTC P3300
Banned
Περιοχή: Πάτρα
Παράθεση από peka >
Σας ευχαριστω.
Επίσης αν αντί για 3μηνη προθεσμιακή, επιλέξεις μια λίγο πιο μακροπρόθεσμη νομίζω θα επιτύχεις καλύτερα επιτόκια.

thaner

thaner's Avatar: Nokia 5200
EDGE Member
Περιοχή: Άγνωστη
egw bazw ta lefta mou sto A/K diaheirisis diathesimwn ekswterikou tis ethnikis. petyhainei panta apodosi pou antistoixei se prothesmiaki katathesi 150.000 eyrw lene...
Dulce et decorum est pro sciencia mori.
----------------------------------------------
milan - kountera : 1 - 0

gmac

gmac's Avatar: Samsung SGH-i780
HSDPA Member
Παράθεση από thaner >
egw bazw ta lefta mou sto A/K diaheirisis diathesimwn ekswterikou tis ethnikis. petyhainei panta apodosi pou antistoixei se prothesmiaki katathesi 150.000 eyrw lene...
Se % poso vgainei sunithws?

zeppelin

zeppelin's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: GR

προθεσμιακή για € 50.000

Πάρε τηλ και ρώτα ποιες κάνουν διαπραγμάτευση για το ποσό σου και αλλιώς τι δίνουν σαν στάνταρ. Περίμενε να τα βάλεις μετά τις 8 Μάρτη όπου αναμένεται αύξηση επιτοκίου απο την ΕΚΤ.

Τα καλύτερα επιτόκια σε προθεσμιακές τα δίνουν οι συνεταιριστικές τράπεζες (πχ η Παγκρήτια που έχει κερδοφορία και γενικά είναι ασφαλής και έχει και καταστήματα στην Αθήνα), μετά το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, Γενική. Αλλά πάρε και ρώτα.

Επίσης αρκετές τράπεζες μπορούν να σου δίνουν τους τόκους μηνιαία, 3μηνιαία, ακόμα και όλους τους τόκους την στιγμή που κάνεις την προθεσμιακή. Επίσης υπάρχουν πιο σύνθετα προϊόντα πάντα ΧΩΡΙΣ ΡΙΣΚΟ (δηλαδή προθεσμιακή) όπως το Superplus 12 ή 24 της Ελληνικής τράπεζας (ασφαλής τράπεζα) όπου σου δίνουν σίγουρο πάνω από 4% [πάντα μικτά μιλάνε όλοι] που δύσκολα θα το χτυπήσεις αλλιώς αλλά είναι 12μηνη μίνιμουμ.

http://www.hellenicbank.gr/

Διαχείρισης Διαθέσιμων, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ γιατί είμαστε σε περίοδο αυξημένων επιτοκίων και αυτά υποαποδίδουν. Το μόνο χρήσιμο σε αυτά είναι η σχετικά άμεση ρευστότητα που μπορείς να έχεις δίχως ποινές κλπ. Αλλά είναι πραγματικά πεταμένη επένδυση, και σίγουρα πάντα κάτω του πληθωρισμού. Αυτά
Τελευταία τροποποίηση από zeppelin: 2 Μάρ. 2007, 18:20.

aimilios

aimilios's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
HSDPA Member
Περιοχή: Βύρωνας - Σύρος (Μ.Γιαλός) - Αρκαδία (Τρίπολη - Π.Άστρος)
Παράθεση από peka >
Σας ευχαριστω.
Επειδή έχει δίκιο ο Αντρέας όταν λέει ότι:
Παράθεση από andreasarc >
Επίσης αν αντί για 3μηνη προθεσμιακή, επιλέξεις μια λίγο πιο μακροπρόθεσμη νομίζω θα επιτύχεις καλύτερα επιτόκια.
Φαντάζομαι θα γνωρίζεις ότι μπορείς να κάνεις ανάληψη των μετρητών σου με όλο το αρχικό ποσό (κεφάλαιο) όποτε τα χρειαστείς. Θα χάσεις βέβαια κάποιο ποσό ανάλογα με το πότε θα τα «σηκώσεις» αλλά όχι το αρχικό κεφάλαιο. Γιατί αυτό το «να έχω σίγουρα τα λεφτά μου» με ανησύχησε λίγο.
Samsung Galaxy SII

★ ★ ★ ★ ★ ★

AGNOSTOS

AGNOSTOS's Avatar: Apple iPhone
3G Member
Περιοχή: ATHENS
Η για οσους θελουν μια πιο μακροπρόθεσμη επενδυτική επιλογή ας δουν και το ΠΡΟΣΘΕΤΩ της Εθνικης που μπορει να ειναι μεν συνταξιοδοτικο προγραμμα αλλα εχει εγγυημενο 2,75% με δυνατοτητα πολυ μεγαλυτερης αποδοσης (Ενδεικτικα για 2ο εξαμηνο του 2006 ειχε συνολικα 6+ % αποδοση!!!!) Και αν το κρατησεις μεχρι τελους αποφασιζεις αν θα παρεις τα παντα εφαπαξ η επιλεγεις μηνιαιο ποσο ισοβια!!!!

thaner

EDGE Member
Παράθεση από zeppelin >
Διαχείρισης Διαθέσιμων, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ γιατί είμαστε σε περίοδο αυξημένων επιτοκίων και αυτά υποαποδίδουν. Το μόνο χρήσιμο σε αυτά είναι η σχετικά άμεση ρευστότητα που μπορείς να έχεις δίχως ποινές κλπ. Αλλά είναι πραγματικά πεταμένη επένδυση, και σίγουρα πάντα κάτω του πληθωρισμού. Αυτά

btw, apo to til den ginetai douleia. an de leei sta site panta na pigaineis se katastima.

epishs, nai ta epitokia ehoun anodiki tasi, alla aytoi pou ypologizoun ta epitokia twn prothesmiakwn to kseroun kai to symperilambanoun sto epitokio. kai o ypologismos synithos ginetai me basi to euribor kai oxi to ekt. opote den hreiazetai na perimeneis mehri tis 8 martiou.

telos gia na sygkrineis tin apodosi twn A/K diaheirisis diathesimwn se shesi me antoistoixes prothesmiakes, na ta sygkrineis me ta kathara epitokia tis proigoumenis px 3minis peridou kai oxi me ta trehonta giati opos eipame ayto ton kairo ayta anebainoun. opote an thes na ta sygkrineis, grapse twra kapou ta epitokia pou sou dinoun gia tis prothesmiakes kai ela se treis mines na ta ypologisoume.

zeppelin

zeppelin's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: GR
Παράθεση από thaner >
telos gia na sygkrineis tin apodosi twn A/K diaheirisis diathesimwn se shesi me antoistoixes prothesmiakes, na ta sygkrineis me ta kathara epitokia tis proigoumenis px 3minis peridou kai oxi me ta trehonta giati opos eipame ayto ton kairo ayta anebainoun. opote an thes na ta sygkrineis, grapse twra kapou ta epitokia pou sou dinoun gia tis prothesmiakes kai ela se treis mines na ta ypologisoume.
κάποιος είπε να τα βάλει σε ΑΚ ΔΔ γιατί είναι καλύτερα ενώ δεν είναι.

Στα άλλα δεν διαφωνούμε

seventh_heaven

seventh_heaven's Avatar: HTC Desire
Honored Member
Περιοχή: Αθήνα
Έχω λογαριασμό καταθέσεων "Ταμιευτήριο Plus" από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο τον οποίο χρησιμοποιώ για να κάνω αναλήψεις μετρητών, μέσω της cashcard, στο εξωτερικό. Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής. Ενώ στο σπίτι έρχεται κανονικά κάθε μήνα το statement από τη VISA που δείχνει όλες τις αναλήψεις που έχω κάνει, όταν το βιβλιάριο πηγαίνει για ενημέρωση στα καταστήματα του Ταμιευτηρίου, ορισμένες αναλήψεις δεν εμφανίζονται. Πλέον έχουμε φτάσει στο σημείο να μην έχουν περαστεί στο βιβλιάριο 9 αναλήψεις (συνολικά 3000 € περίπου).
Και ερωτώ: Τι μπορώ να κάνω για να δω ποιο είναι το διαθέσιμο υπόλοιπο που έχω; Λέτε αν τα σηκώσω όλα να με κυνηγήσουν μετά ();
seventh_heaven

johnyk87

no avatar
Mobile Newbie

mia erotisi paidia

ebgala sti n agrotiki prin 5 meres 1 FOITITIKH PISTOTIKH.
leei etiso epitokio15%

ean ego xoris na exo tipota stin karta trabikso 900 euro oso ginetai kai thelo na ta ksepliroso meta apo treis mines poso tha pliroso??

signimialla den exo idea me pistotikes.
rhanks

thaner

EDGE Member
katarhin tha plirwseis kamia 20ria eyrv eksoda analipsis. kata deyteron tha eheis mia elahisti dosi pes 2.5%*900=22.5 eyrw to mina. kata triton otan leei 15% mallonennoei 15,60% mazi me tin eisfora tou n128. an peis oti tha plirwneis tin elahisti kai se 3 mines tha baleis ola ta lefta tha plirwseis hontra hontra 900*0.156/12+889.2*0.156/12+878.26*0.156/12=11.7+11.56+11.42=34.68 eyrw tokous. ta posa 889.2&878.26 einai peripou to ypoloipo kefalaio an plirwneis ta 22,5 elahisti kataboli.

johnyk87

no avatar
Mobile Newbie

hanks

file se euxaristo poli.na rotiso kai kati allo:

ego tora pou tha tin paro sta xereia mou tha kano analipsi xoris na exo tipota mesa 600 euro.tha pao diakopes sto eksoteriko gia duo mines.mporo?i prepei anagastika na pliroso tipota sto telos tou protou mina/meta pou tha giriso tha exo lafta.posa tha prepei na balko oste na min xrostao.kai to elaxisto tou mina pos to plirono?

se euxaristo kai sorry alla ime asextois

thaner

EDGE Member
Παράθεση από johnyk87 >
file se euxaristo poli.na rotiso kai kati allo:

ego tora pou tha tin paro sta xereia mou tha kano analipsi xoris na exo tipota mesa 600 euro.tha pao diakopes sto eksoteriko gia duo mines.mporo?i prepei anagastika na pliroso tipota sto telos tou protou mina/meta pou tha giriso tha exo lafta.posa tha prepei na balko oste na min xrostao.kai to elaxisto tou mina pos to plirono?

se euxaristo kai sorry alla ime asextois
yparxei panta mia elahisti dosi pou an den tin plirwseis emfanizetai kathysterimeni i karta kai tokizetai me epitokio yperhmerias kai an to agnoiseis dyo treis mines paei se oristiki kathysterisi kai grafetai ston teiresia. en genei mi to kaneis. san lysh tha sou elega na zitiseis aytomati eksoflisi tis elahistis dosis apo logariasmo sou stin trapeza kai na afiseis ekei mesa ena poso gia na ehei i karta na trabaei. an ta endeiktika noumera pou anefera einai swsta tha prepei na afiseis kammia 50 eyrw gia na eisai entaksei..
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης